Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Savcı talimatı olmadan yapılan işlem

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2017, 17:12   #1
vekaletucreti

Varsayılan Savcı talimatı olmadan yapılan işlem

Üstadlarım merhaba kafama takılan bir soru nedeniyle buraya başlık açmak istedim.Belki bu durumla başka meslektaşlarımız da karşılaşmıştır. Olayı kısaca özetleyecek olursam;
Müvekkilin alkollü araç kullanması nedeniyle kendisine para cezası kesilip aracı otoparka çekiliyor. Bunun üzerine 113 promil çıkması nedeniyle de hakkında trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan dolayı kamu davası açılıyor. Uygulama esnasında durdurulmaması nedeniyle sulh ceza mahkemesine itiraz hakkımızı kullandık.Sulh ceza mahkemesi idari işlem ve eylem (idari para cezası+ehlıyete el koyma) nedeniyle idare mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Müvekkilin istememesi nedeniyle İdare mahkemesinde iptali için dava açmadık ve idari dava açma süremiz de doldu. Fakat müvekkil hakkında ceza davası görülmeye başlandı. Dosyayı incelediğimizde müvekkilin alkol muayenesi ve ifadesinin alınması için savcı talimat evrağı var fakat söz konusu evrakta savcının imzası bulunmamakta. Bizde savcı talimatı dışında işlem yapıldığından hukuka uygun olmayan bu delillerin (alkol raporu+ifade) dikkate alınamayacağından sanığın beraatini istedik. Duruşma esnasında da hakimden bu talimat evrağında savcının imzasının olmadığına ilişkin tespit yapmasını istedik. Hakim " avukat bey biz dosyalarımızda değişiklik yapmıyoruz" diyerek talebimizi reddetti. İşlemi yapan kolluk kuvveti yazı yazarak evrakların bir nüshasının mahkemeye gönderilmesi istendi.Kolluk verdiği cevapta talimat yazısında savcının imzası tamamlatarak evrakları gönderdi. Yargıtay kararlarına baktım fakat bu konuya ilişkin(savcı imzası bulunmayan talimatla şüphelinin ifadesinin alınması+ alkol muayenesi yapılması vb.) herhangi bir karar bulamadım. ( CMK 161/3 ve 169. maddeleri gereğince imzanın bulunması gerektiği ve savcı talimatıyla işlem yapılması gerektiği)
Siz değerli meslektaşlarımın bu olayla ilgili görüş, düşünce ve önerilerini almak istedim. Bu konuda elinde karar olan meslektaşım varsa benimle paylaşırsa mutlu olurum.
Ayrıca sanığın bu ceza davasından hukuka aykırı delil toplanması nedeniyle beraati durumunda sanığa kesilen idari para cezası ve ehliyetine 6 aylığına el konulması idari eyleminin iptali için idare mahkemesinde dava açma süremiz yeniden başlar mı?
Old 21-04-2017, 11:13   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Anayasa 38/5'e göre , kimse ; kendisini suçlayan delil göstermeye zorlanamaz . 2918 sayılı kanununun 48.maddesine göre ; alkolün , kandaki miktarını tespit amacıyla , kollukça , teknik cihazlar kullanılır . CMK 75/5 uyarınca ; üst sınırı , iki yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlarda , kişi üzerinde iç beden muayenesi yapılamaz . TCK 179/2-3 uyarınca ; alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir sebeple , emniyetli şekilde araç sevk ve idare edemeyecek hâlde olmasına rağmen araç kullanan kişi , üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır . CMK 75/1 uyarınca beden muayenesine ; C.savcısı veya mağdurun istemiyle ya da re'sen hakim veya mahkemece ve gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde C.savcısınca karar verilir . C.savcısının kararı 24 saat içinde hakim veya mahkemenin onayına sunulur ve 24 saat içinde de onaylanmayan karar hükümsüz kalır ve elde edilen deliller kullanılamaz . Olayınıza dair , aklıma gelen hükümler , şimdilik bunlardan ibaret . Kanımca , öncelikle sanık hakkında yapılan işlem , sanıktan , kendi aleyhine delil elde edilmesine yönelik olan , iç beden muayenesidir ve bu işlem ; hem Any.38/5'e hem de CMK 75/5'e aykırıdır . Çünkü TCK 179/2-3 ile CMK 75/5'i birlikte değerlendirdiğimde , üst sınırı iki yıldan az olarak yorumluyorum ve tâbi bu , benim şahsi düşüncem .Savcının talimatının imzasız olması durumu ise , ilk bakışta CMK 75/1'e aykırı gibi görünüyor ; ancak , iki adet yirmi dört saatin varlığı , bu eksikliğin , giderilebilir bir eksiklik olduğunu düşündürtüyor bana . Görev konusunda ise yanlış hatırlamıyorsam , Uyuşmazlık Mahkemesi ; idari para cezası ve sürücü belgesinin alınmasına ilişkin davaların adli yargıda görüleceğine dair karar vermişti.
Old 21-04-2017, 12:32   #3
vekaletucreti

Üstadım cevabınız için teşekkür ederim. Belirtmeyi unutmuşum kendisi isteyerek alkolmetreye üfleyerek promil ölçümü yapılıyor. Bu konuda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.Fakat karakol ifadesini aldıktan sonra bir kaç gün için evrakları tarayıp savcılığa teslim ediyor. Teslim edilmiş olan evraklarla iddianame düzenleniyor ve yaklaşık 2 ay sonra kovuşturma safhası başlıyor. Yani sizin bahsetmiş olduğunuz iki adet 24 saatlik süre çoktan aşılmış durumda. Karakoldan kovuşturma aşamasında istenen evrak asıllarında farkedilerek savcı imzası tamamlatılıyor.
Uyuşmazlık mahkemesi açısından da farklı kararları var fakat son kararlar idare mahkemesinin görevli olduğu yönünde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi