Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tutuklamaya ikinci kez itiraz dilekçesi verilmesi

Yanıt
Old 25-11-2012, 21:11   #1
senizozkan

Varsayılan tutuklamaya ikinci kez itiraz dilekçesi verilmesi

Arkadaşlar merhaba,

bir tanıdığım resmi evrakta sahtecilik suçundan tutuklandı.Soruşturma aşamasında cmk dan avukat tayin edilmiş ve avukat arkadaş tutuklama itiraz dilekçesi vermiş.Ancak, tutuklunun eşi, zihinsel özürlü, bakıma muhtaç bir kadın.Onun raporlarının dosyaya ibrazının hakimin tutukluluk konusundaki fikirlerini değiştirebileceğini düşünüyorum.Çünkü tutuklunun herhangi bir sabıkası yok, suç da billindiği gibi erteleme sınırında.

Benim sorum şu, tutuklamaya itiraz dilekçesi verilmiş.Ben ikinci kez tutuklamaya itiraz dilekçesi verebilir miyim yoksa tutukluluk durumunun tekrar incelenmesi için gereken süreyi mi beklemeliyim ya da davanın açılmasını, karar veremedim.

Yardımlarınızı rica ediyorum, cok teşekkür ederim
Old 25-11-2012, 21:28   #2
halloween

Tutuklamaya itiraz dilekcesi suresi icerisinde bir cok kez verilebilir.. Davanin acilmasini beklemeniz sanik aleyhine olacaktir boyle bir yol ise sanik lehine dusunen avukata yakismaz..
Old 25-11-2012, 22:22   #3
senizozkan

Alıntı:
Yazan halloween
Tutuklamaya itiraz dilekcesi suresi icerisinde bir cok kez verilebilir.. Davanin acilmasini beklemeniz sanik aleyhine olacaktir boyle bir yol ise sanik lehine dusunen avukata yakismaz..

ancak tutuklamaya itiraz süreli ve süresinde itiraz dilekçesi verilmiş.Süre geçmemiş ve ben süresinde yine itiraz edebilir miyim bunu sormuştum.Tutuklamaya itirazla, salıverilmesinin istenmesi farklı bence.Sizin söylediğiniz itiraz olmuyor, her zaman verilebilen dilekçe, salıverilme dilekçesi diye düşünüyorum ya da tutukluluk durumunun değerlendirilmesinin istenmesi.
Old 25-11-2012, 23:08   #4
urla

Sizin dilekçeyi ekleriyle beraber dosyaya sunmanızın menfi ne sonucu olabilir ki?

Tutukluluğun incelenmesi

MADDE 108 - (1) Soruşturma evresinde şüphelinin tutukevinde bulunduğu süre içinde ve en geç otuzar günlük süreler itibarıyla tutukluluk hâlinin devamının gerekip gerekmeyeceği hususunda, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından 100 üncü madde hükümleri göz önünde bulundurularak karar verilir.

(2) Tutukluluk durumunun incelenmesi, yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde şüpheli tarafından da istenebilir.

(3) Hâkim veya mahkeme, tutukevinde bulunan sanığın tutukluluk hâlinin devamının gerekip gerekmeyeceğine her oturumda veya koşullar gerektirdiğinde oturumlar arasında ya da birinci fıkrada öngörülen süre içinde de re'sen karar verir.
Old 25-11-2012, 23:18   #5
noonemins000

Benzer konuda bende bir dilekçe verdim babaları içeride olan çocukların çok mağdur durumda olduklarını vs belgeledim ama hiçbir faydası olmadı siz de deneyin ama bir sonuç alacağınızı sanmıyorum
Başka bir dava da reddedilen red dilekçesi bir kaç değişiklik ile aynı cümleler ile karşıma geldi katalog suçları vs vs...
Old 26-11-2012, 11:06   #6
MURAT ACER

Soruşturma aşamasında tutuklu şüphelinin salıverilmesini gerektiren bir durumun ortaya çıkması durumunda Cumhuriyet Savcısının resen serbest bırakma kararı verebilir.Bu nedenle görevli C. Savcısını ( C.M.K. 103/2 gereği) ikna edici bir dilekçeyle başvurmalısınız
Old 28-11-2012, 11:31   #8
av_mkaraman

Tutuklamaya itiraz süreye tabi ise de, sanık veya şüphelinin tahliyesini talep etmenin bir süre ve adet ğolarak bir sınırı yok. Her zaman tahliye talebinde bulunulabilir. Tahliye talebinin reddi halinde aynı usul ile bu karara karşı itiraz edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi