Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İş Çıkışı

Old 17-02-2002, 11:39   #1
walkalone

Varsayılan İş Çıkışı

ben bir özel bir şirkette çalışıyorum.işe girerken aylık ücretli personel alımı ile ilgili bir iş akdi yaptım.ancak iş akdinin feshi ile ilgili hiç bir açıklama yapılmadı.şu anda 13 ayımı doldurdum.benim amacım kendimi hem kıdem hemde ihbar tazminatı aldırarak iş çıkışımı almak.bu konuda mevzuat nedir?hangi durumlarda bu na hak kazanabilirim.
örn.üslerimle tartışsam yada işi yavaşlatsam....
şimdiden teşekkürler

23-11-2000 20:12:05
Old 17-02-2002, 11:40   #2
seyyah

Varsayılan YNT:iş çıkışı

merhaba,
önce sorunuza bildiğim kadarıyla yanıt vereyim: iş akdinin işçi tarafından haklı nedenlerle feshedilmesi yahut işverenin iş akdini haksız yere fesih etmesi hallerinde, işçi, ihbar ve kıdem tazminatı talep etmeye hak kazanır. verdiğiniz örnekleri uygulamanız halinde işveren için haklı fesih durumu yaratırsınız, ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanamazsınız. yanıt kısaca bu kadar.
ancak mesajınızda takıldığım bir nokta oldu, bunu da belirtmeden geçemeyeceğim. hak bildiğiniz yolda "yalnız yürümenize" kimsenin bir diyeceği olamaz tabii, çalışmaya başlayalı 13 ay olmuş, herhalde işinizden yahut işvereninizden memnun değilsiniz ama anladığım kadarıyla kullanabileceğiniz malzemeniz yok ve siz bu malzemeyi bulmak istiyor ve arıyorsunuz (aranıyorsunuz mu demeliydim acaba?). kişinin aklına koyduğunu her ne pahasına olursa olsun yapmaya çalışması halinde zaman zaman hukuk kuralları içerisinde kalınarak da amaç gerçekleştirilebilir, buna belki kimse ses çıkaramaz, ama durun ve bir dakika düşünün, bu ahlaklı bir davranış mıdır?

23-11-2000 22:51:43
Old 17-02-2002, 11:41   #3
walkalone

bu yöntemin ne kadar ahlaklı olduğu konusu tartışlılabilinir.ancak ben işimi iyi yaptığım halde üslerimin bana ve mesai arkadaşlarıma olan yaklaşımı bizi tatmin etmiyor.bu yüzden isteğim şirkete vermiş olduğum emeklerin karşılığını kanunlarda yazıldığı gibi almak.çünkü kişilere kızıpta 13 aylık emekleri yorgunluklarımı bir istifa mektubu ile silmek istemiyorum.bunun bana bir faydası olmayacağı kesindir.bu bağlamda ben hakkımı almak için kanun kuralları çerçevesinde çalışıyoru.bu konuda öneri ve yardımlarınız için teşekkür eder yeni cevaplarınızı beklerim.....

24-11-2000 15:25:38
Old 17-02-2002, 11:41   #4
Aslı

İzninizle birşey söyleyeyim: Eğer amacınız gerçekten "kanunlar çerçevesinde hakkınızı almaksa", kanunlar diyorki bir işçi ancak işveren tarafından haklı bir sebep olmaksızın işten çıkarılırsa kıdem tazminatı alabilir. İhbar tazminatı almak içinse işten çıkarma ile birlikte işverenin bir de kanunda yazılı sürelere uymaması gerekiyor. Dolayısıyla "kanunlar çerçevesinde" böyle bir hakkınız yok. İş yavaşlatma, işverene hakaret vb. gibi eylemlerle işten çıkarılmayı sağlasanız bile bu tazminatları yine alamayacaksınız çünkü bu defa işten çıkarılmanız haklı bir sebebe dayanıyor olacak. Üstelik hakaret vb. gibi durumlarda bir ceza davaları ile karşı karşıya kalacağınızı hatırlatayım.

24-11-2000 15:40:22
Old 17-02-2002, 11:42   #5
walkalone

daha önceki mesajıma yanıtta bana dendiki iş akdinin işveren tarafından haksız işçi tarafından haklı nedenlerle feshi durumunda hem kıdem hemde ihbar tazminatı alınabilir.
çalıştığım şirkette fazla mesai ücretleri ödenmiyor.mesala benm günlük çalışma saatim 9saat.ancak örnek mağaza sorumlum 15 günlük yllık iznine çıktığında ben 15 gün 13,5 saat
çalışıyorum.15 gün haftalık iznimi kullanamıyorum.yani 15 gün işten dışarı çıkamıyorum
sosyal hayat 0 ,üstüne üstlük fazla mesai diye bir şeyde yok.ve ayrıca bildiğim kadarıyla
resmi tatillerde çalışıldığı zaman çifte mesai sayılması lazım.(mc'donald's ta öyle)
bu konu hakkında mevzuat nedir?beni aydınlatırsanız sevinirim.....

27-11-2000 23:11:07

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi