Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hesaba istenmeden gönderilen tutar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2014, 23:28   #1
Konuk

Varsayılan Hesaba istenmeden gönderilen tutar

Eşim boşanma davası açtı ve o tarihten beri tapusu onun üzerinde olan (2011) yazlık için benim çektiğim ve her ay hesabımdan düşülen tüketici kredisi tutarını hesabıma gönderiyor.bu tutarı göndermesini istemiyorum engellemek için ne yapmalıyım ya da gönderdiği tutarı ona geri göndersem olur mu ? Teşeklürler
Old 27-02-2014, 22:07   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşim boşanma davası açtı ve o tarihten beri tapusu onun üzerinde olan (2011) yazlık için benim çektiğim ve her ay hesabımdan düşülen tüketici kredisi tutarını hesabıma gönderiyor.bu tutarı göndermesini istemiyorum engellemek için ne yapmalıyım ya da gönderdiği tutarı ona geri göndersem olur mu ? Teşeklürler
Neden onun olan evin parasını siz ödemek istiyorsunuz?

Saygılar,
Old 01-03-2014, 18:12   #3
Konuk

Varsayılan Neden

Peki eşin neden benim kredi mi ödüyor olabilir.hukuksal açıdan neden böyle birşey yapıyor
Old 01-03-2014, 18:29   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Evlilik birliği içinde karşılığı verilerek alınan mallar edinilmiş maldır. Bahsi geçen ev evlilik biriliği içinde kredi çekilerek alınmış. Bu durumda eğer açılan boşanma davasında boşanma kararı verilirse, karar kesinleşirse, tapusu sizin üzerinize olmayan evin üzerinde katılma payı alacağınız oluşacaktır.

Bu payınız ise, evin alımından boşanma davasının açıldığı tarihe kadar olan ödemelerin yarısıdır.

Tapu üzerine olan eş, boşanma davası tarihi itibarı ile size her ay düzenli olarak aslında kendi borcunu ödüyor değerlendirmesi yapmak gerektiğini düşünüyorum.

Boşanmanın kesinleşmesi ile dava tarihi itibarıyle edinilmiş mallara katılma rejimi tasfiye olacaktır. Tapusu dolayısıyla evin kendisi mülkiyet olarak eşinizindir. Eşinize ait olan evin borcunu sizin ödemenizi engellemek için size ödemede bulunuyor. İleride açabileceğiniz alacak davasının önünü kesiyor. Ev onun üzerine, kredi borcu sizden kesilse de esasen kendi borcu olduğunu kabul edip, her ay muaccel hale gelen miktarı ödüyor.

Siz, boşanmaya karar verilip kesinleşmesi ile dava tarihine kadar olan ödemelerin yarısını yine dava yolu ile talep edebilirsiniz.

Eğer eşiniz size bu ödemeleri yapmasaydı, siz size ait olmayan borcu ödemek zorunda kalıp, ödediğiniz miktarı ondan ayrıca açacağınız rücu (Alacak) davası ile talep etmek zorunda kalacaktınız.

Borcu ben ödüyorum, tapuyu da ben almalıyım diyorsanız bunun ispatı için ayrıca yazılı belge gerekir. Yani evin aslında sizin adınıza alındığını yazılı belge ile ispatlamanız şarttır. Böyle bir yazılı delil başlangıcınız yoksa boşanma davası sonrası ödediğiniz miktarı ancak alacak hakkı olarak talep edebilirsiniz. Karşı taraf da bu dava açılmasın diye size ödemede bulunuyor. Bir anlamda da; size ait olmayan bir borcu ödemenizin önüne geçiyor. Düşüncesindeyim.

Daha fazlası ve ayrıntılar için bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.

Saygılarımla,
Old 02-03-2014, 21:45   #5
Konuk

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi