Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Paylı Mülkiyet Hk.

Yanıt
Old 06-11-2005, 21:06   #1
mskocak

Varsayılan Paylı Mülkiyet Hk.

Öncelikle herkeze iyi akşamlar. Paydaş olunupta bizzat kullanılan yerlerde ecrimisil istenebilmesi için, ecrimisil istenilen süreden önce davaya konu taşınmazdan yada gelirinden yararlanılmak istenildiğini işgalci paydaşa bildirilmiş olması gerekir. Hepimizin bildiği gibi İntifadan men koşulu ecrimisil davalarında ön şarttır. Benim sorum eşler birlerine boşanma davası açmışlar. Bu dava devam ederken paydaşlardan biri tarafından açılmış olan ecrimisil davasında intifadan men koşulu aranıp aranmıyacağı hususunda, bu konudaki kararları incelediğimde eşler arasında intifadan men koşu aranmaz seklinde bir karar bulamadım. Sayın bilirkişi aksi görüşte Sayın Mahkemenin görüşü ne yönde olucak merak ediyorum. Bu konuda Sayın Mahkemenin HUMK 275 deki açık hükmüne rağmen hukukçu bilirkişi atamasını da sizin yorumlarınıza bırakıyorum... herkese ilgilenen hukukçulara teşükkür eder, saygılar sunarım.
Old 08-11-2005, 20:26   #2
Brusk

Değerli Mestektaşım...Hukuk mahkemelerinde dosyanın bir hukukçu bilirkişe tevdii..şeklinde kararlar ile Genellikle Bir Avukata gönderildiği malumunuzdur. Son derece yanlış bir uygulamadır bu durum bana göre ..zira Hukuk yargılamasında esasen bilirkişi yani konunun ehli bizzat hakimin kendisidir. Fakat dosyaların çokluğu işyükü sebebiyle bu uygulamada bir kolaylık olarak görülmüş ve devam etmektedir. Hukukçu bilirkişiye gönderilen dosyalarda bazen o kadar ilginç raporlarla karşılaşmak mümkündür ki bir hukukçunun bunu kabul etmesi akıl karı değildir. Bir iki dosyamda yaşadığım sıkıntılarım olduğu için bu konuda çok şikayetçiyim. Saygılarımı sunarım
Old 09-11-2005, 00:53   #3
mskocak

Değerli Meslektaşım. Geçen gün Fatih Adliyesi'nde iken duvara asılan ilan dikkati mi çekti. Çeşitli konularda bilirkişi ihtayacı, konusunda en az üç yıl deneyimli olması koşulu aranıyor. Tabiki içinde hukuki konularda var. Müracaat etmek isteyenlerin komisyona basvurması, istenilen belgeler gibi hususları içeriyordu. Doğal olarak içerisinde çok teknik bilgiyi gerektiren hukuki konularda var. Bu konular muhakkak özel bilgi ve araştırılması gereken hususlar, mahkemelerin bunun altından kalkmasını beklemek gerçekten insafsızlık olur. Bu konularda hukukçu bilirkişi atanmasını doğal karşılıyorum. Bunun haricinde senin gibi düşünerek bütün hukukçulara ve Sayın Meşlektaşlarıma kucak dolusu sevgi ve saygılarımı iletiyorum.
Old 19-03-2007, 14:42   #4
ebarkin

bahse konu edeceğim olayda, iki kişi, beraber birden fazla bağımsız bölüm satın almışlar. bağımsız bölümlerden biri A şahsı, diğerleri B şahsı üzerinde tapuya kaydedilmiş. fakat taraflar aralarında yaptıkları sözleşmede, satın alınan bütün bölümlerin 13 ay içerisinde 1/2 oranında paylaştırılacağı yazılmış.
değerlendirmenizi dilediğim konu, resmi şekilde yapılmamış bu yazılı sözleşmenin geçerliliği...
bu sözleşme resmi şekilde mi yapılmalıydı?
resmi şekilde yapılmamış olması, sözleşmeyi geçersiz mi kılar?
bu sözleşme bir taşınmaz satış vaadi gibi değerlendirilebilir mi?
sağlıcakla kalın...

av.ersan barkın
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi