Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari İşlemin İptali Davasında Verilen Süreyi Kaçırdım, Ne Yapabilirim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-11-2008, 02:37   #1
ALAMUT

Mesaj İdari İşlemin İptali Davasında Verilen Süreyi Kaçırdım, Ne Yapabilirim?

1- sözleşmesi feshedilen öğretmen için işlemin iptali için idare mahkemesine dava açtık. ancak idare mahkemesi işlem ile ilgili evrakları yollamadığımızdan ve 2 ayrı kademe ilerlemesi cezası olduğundan dolayı bağlantı kurulup kurulamayacağı ile ilgili bilgileri olmadığından dosyayı geri yolladı ve bize 30 günlük süre verdi. biz ( nasıl diye sormayın ) 30 günlük süreyi kaçırdık. ne yapabiliriz???
Old 25-11-2008, 11:28   #2
ISTANAZ

Bu durumda dava reddedilecektir. Siz de temyiz yoluna başvurabilirsiniz. Temyizde gerekçe olarak dilekçenizde kanunen eksiklik olmadığını ileri sürebilirsiniz. Örneğin istenen belgeler aslında idareden istenmelidir gibi. Yazılı düşünmeye çalışıyorum. Başka öneriler çıkar mı merak ediyorum.
Old 25-11-2008, 15:51   #3
yu'nus

Arkadaşlar,
İyuk 15/1. fıkra (d) bendinde olayımızdaki durum hükme bağlanmış. Buna göre, İyuk md.3 teki dilekçe eksiklikleri nedeniyle dilekçe redddedilir. Verilen kesin mehil süresinde de dilekçe yenilenmezse dava hiç açılmamış sayılacaktır.

Bu durumda, hak düşürücü süreler geriye etkili işleyecektir.. Yeniden harç ödeyerek ve hak düüşürücü süreler nazara alınarak idare mah. dava tekrara açılabilir. şimdilik Temyize gitmeye hacet yok.
Old 27-11-2008, 13:25   #4
av_fguz

Katılıyorum İYUK 3.Maddeden dilekçe reddedilmişse eğer 30 günlük verilen süreyi geçirmişseniz yeniden dava açabilirsiniz.Ancak dava ilk başta açılırken 60 günlük dava açma süresinin son gününde açılmışsa yeniden dava açılamaz diye düşünüyorum.Çünkü dava açma süresini tükenmiş olacaktır.Temyize gidilmesinin mevcut kararı değiştireceğini ise sanmıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi