Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk İngilizcesi Öğrenmek İstiyorum. Kurs Tavsiyesi olan var mı?

Yanıt
Old 28-02-2007, 15:51   #1
spring

Varsayılan Hukuk İngilizcesi Öğrenmek İstiyorum. Kurs Tavsiyesi olan var mı?

Merhaba,Kocaeli'ndeyim burada veyahut istanbul anadolu yakasında hukuk ingilizcesi kursuna gitmek istiyorum.Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim..
Old 26-08-2007, 22:11   #2
irem k.

ben de bunu merak ediyordum,bu arada hukuk ingilizcesine baslamak için en uygun zaman nedir ?
Old 03-09-2007, 12:43   #3
siersier

bildiğim kadarıyla britishcouncil da uygun fiyatlı bir kurs bulunuoyor.araştırmanızı tavsiye ederim
Old 08-12-2009, 18:01   #4
Murat Çağlar

Merhaba Arkadaşlar,

Bendeniz Av. Murat Çağlar. Özel bir Bankanın Uluslararası Hukuk'tan sorumlu Hukuk Müşaviri olarak, size hukuk ingilizcesi/legal english hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla yazıyorum.

Önceki yıl ilk olarak Maltepe Üniversitesinde bu kursu vermek üzere ilana çıkmıştık ancak yeterli başvuru olmayınca, bu kursu geçtiğimiz yıl Yeditepe Üniversitesinde avukatlara ve hukuk öğrencilerine vermiş bulunmaktayım. Bu akademik sezonda da, İstanbul Ticaret Üniversitesinde hukuk fakültesi öğrencilerine bu dersi vermekteyim.

Bilginiz için, uzun süre yabancı firmaların avukatlığını yapan hukuk bürolarında çalıştıktan sonra yurtdışında iki ayrı dalda yüksek lisans yaptım. Ayrıca, yeminli ingilizce tercümanı olup, gerektiğinde hukuki tercümeler yapmaktayım.

Halihazırda avukat meslektaşlarımıza ve hukuk öğrencilerine özel dersler vermekteyim. Dersler grup halinde olabileceği gibi bireysel de olabilir.

Gerek şahsım gerekse dersler hakkında daha fazla bilgi için muratcaglar@istanbulbarosu.org.tr adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,
Old 09-12-2009, 18:42   #5
emrahcevik

merhaba arkadaşlar,

ben istanbul barosunun hukuk ingilizcesi kursuna gidiyorum. kurs tüm hukukçulara açık. kurs başlayalı 1,5 ay oldu. hem ingilizce hem de kursla ilgili gözlemlerimi aşağıya aktarıyorum:

1) ingilizce veya herhangi bir dil zorlanmadan öğrenilmiyor.

2) zaman zaman yoğun ama mutlaka düzenli bir çalışma istiyor.

3) hukuk ingilizcesi işin kolay kısmı. çünkü sadece terimlerin ve hukukta sıkça geçen yapıların ingilizcesini öğreniyorsunuz. zaten o kavramlar sizde yerleşmiş olduğu için onların ingilizcesini öğrenmekte zorluk çekmiyorsunuz. örneğin muvazaa diye bir kavramın hukukta ne anlama geldiğini ve içinin doktrin, uygulama vs. tarafından nasıl doldurulduğunu biliyorsunuz. dolayısıyla bunun ingilizcesini öğrenirken zorluk çekmiyorsunuz. asıl zor olan genel ingilizce.

4) genel ingilizceniz ne kadar iyi olursa -dilbilgisi ve kelime bilginiz- hukuk ingilizcesini de o denli iyi yaparsınız.

5) eğer üstadım gibi yurtdışında eğitim almadıysanız ve ingilizce günlük yaşamınızın bir parçası değilse bol bol kitap okumanız gerekebilir.

6) son olarak; maalesef mekanik bir şekilde öğrenilmiş bilgi kalıcı olmuyor. öğrendiklerimiz, olabildiğince fazla okuyarak kalıcı hale geliyor. yani bireysel çabanız diğer tüm faktörlerden daha etkili olacaktır diye düşünüyorum.
Old 09-12-2009, 23:49   #6
Murat Çağlar

Emrah Bey,

Yazdıklarınıza katılıyorum.. Birşeyi öğrenebilmek için herşeyden önce o işi severek yapmak gerekir.. Sevmek de fedakarlığı beraberinde getirir.. Gerek genel ingilizcenin gerekse hukuk ingilizcesinin verimli ve kalıcı bir şekilde öğrenebilmesi için sürekli üzerinde çalışmak yararlı olacaktır. Saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi