Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adlİ Para Cezasi(Çok Önemlİ)

Yanıt
Old 27-07-2007, 15:08   #1
ANTEPLİ

Varsayılan Adlİ Para Cezasi(Çok Önemlİ)

Merhabalar,arz edeceğim sorun belki çoğunuzun başına gelmemiştir ama esasen çok önemli ve bu hususta henüz elime bir içtiaht geçmediği için yazmak ve yardım istemek durumunda kaldım.
Sorun şu;
Malum 5275 Sayılı Yasa'nın 106.maddesine göre Adli Para Cezası, verilen sürede ödenmez ise hapse çevrilmekte. Ancak aynı maddenin 8.fıkrasına göre hapse çevrilse bile para cezası ödendiğinde hapis cezası yinede kalkmakta.
Ancak,hapis cezası verildikten sonra para cezasına çevrilen ya da seçimlik cezalardan para cezası verilen kişilerin para cezasını verilen sürede ödememesi durumunda 5237 Sayılı Yasa'nın 50/6.maddesi uyarınca cezaları tekrar hapse çevrilmekte ve infaz olunmakta.Bu iki yasa maddesi arasında uygulamada çok farklılıklar var.Bu şekilde verilen para cezasının tekrar hapse dönüşmesi durumunda,hükümlü para cezasını yatırsa bile 106/8 hükmünden faydalanamıyor görüşü hakim.Bunun tersine karar veren mahkemeler de var ama her iki türlü karar verilmesi durumunda da savcılar yazılı emir yoluna gidiyorlar.Yazılı emirle bozma istemiyle yapılan başvurulardan şimdiye kadar bir sonuç alındımı bilmiyorum.Alındı ise ya da farklı kararlar var ise lütfen yazınız.saygılar
Old 28-07-2007, 09:30   #2
SPARTACUS

-- 5275 s. md 106 asıl ceza adli para cezasıdır
-- 5237 s md 50 asıl ceza hapis cezasıdır ve fakat adli para cezasına çevrilebilmekte.
-- Her ikisindede adli para cezası ödenmezse hapis cezasına çevriliyor ancak haklı olarak asıl ceza adli sicilde gözüküyor.
-- Umarım analatabilmişimdir
Old 28-07-2007, 13:58   #3
ANTEPLİ

Varsayılan Adlİ Para Cezasi

sayın spratacus her zamanki gibi kestirmeden gitmişsiniz ama benim sorunuma cevap vermemişsiniz.anlattıklarınız konusunda hem fikiriz.ancak sorun şurda adli para cezası hapse çevrildikten sonra ve hatta infaza başladıktan sonra bile para ödendiğinde hapis cezası kalkıyor.Halbuki hapis cezasından çevrilen para cezası ödenmediğinde tekrar mahkeme kararı ile hapse çevrildiğinde,para cezası ödense bile hapis cezası kalkmıyor denmekte.ancak farklı uygulamaların olduğunu ve ikinci durumda da para cezası ödendiğinde hapis cezasının kaldırıldığına dair emsalkararlar var deniliyo ancak biz buna ulaşamadık.isteğim bu hususta emsal karar içtiaht ve benzeri bulunan arakadaşlardan bunları açıklamaları veya bana iletmeleri idi.saygılar
Old 30-07-2007, 09:13   #4
SPARTACUS

-- Sayın ANTEPLİ ben iki yasanın konuya ilişkin maddelerinin kendimce anafikirlerini anlatmaya çalıştım iki cümleyle.Yani neden birin de adli para cezası ödenmek istense de hapis cezası kalkmıyor sorusunun anafikriydi yazdıklarım.
-- Sanırım dediğiniz gibi kestirmeden gitmişim
-- İzahetmeye çalışayım ;
-- 5275 s.106/8 "hükümlü ,hapis yattığı günlerin dışındaki günlere karşılık gelen parayı öderse hapisten çıkartılır."
-- 106/10 "Türk ceza kanunun 50 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre kısa süreli hapis cezasından çevrilen adli para cezalarının infazında,aynı maddein altıncı ve yedinci fıraları hükümleri saklıdır."(bkz)

-- Yani kısa süreli hapis cezasından çevrilen adli para cezalarının ödenmemesi halinde TCK md50
/6-7(bkz) fıkraları uygulanacaktır.Bunun (bana göre)mantığını da yukarıdaki "kestirme yazımda" anlattım
-- Bu konuya ilişkin yargıtay kararı yok elimde ve uygulamada nasıl yorumlanıyor bu hükümler onuda bilmiyorum
-- Umarım yardımcı olabilmişimdir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi