Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eski malikle yapılan kira kontratı ve peşin ödeme yeni maliki bağlar mı

Yanıt
Old 20-12-2017, 10:20   #1
Av. Sibel KILIÇ

Varsayılan Eski malikle yapılan kira kontratı ve peşin ödeme yeni maliki bağlar mı

Sayın meslektaşlarım iyi günler diliyorum.
Müvekkilim yeni bir daire satın almış. İçinde bulunan kiracıya ihtarname çekilerek yeni malik kendini tanıtmış ve kiraları ödemesi için gerekli hesap numarasını bildirmiş. Ancak kiralar ödenmeyince tahliye istemli icra takibi yaptım ve dosyada itiraz olmayınca 2 ay sonra icra mahkemesinde tahliye davası açtım. Ben davayı açtıktan 10 gün sonra, icra dairesi müdürü dosyada itiraz olduğu gerekçesiyle tensip hazırlamış ve takibi durdurmuş. Sorun şu ki müdür itiraz yapıldıktan 2 ay sonra tensibi hazırlamış ve itiraz ben davayı açtıktan sonra dosyaya girmiş. İtiraz süresinde gözüküyor ama dosyaya girmediği için sadece tahliye davası açmış idim. Davam itiraz olduğu gerekçesiyle reddedildi. İtiraz da şuymuş:Kiracı eski malikle 8 yıllık kontrat yapmış ve toplu ödemede bulunmuş. Ancak bu tapuya şerh edilmemiş ve müvekkilin haberi de bu zamana kadar olmamış. Kiracının eski malike yaptığı 8 yıllık kira ödemesi yeni maliki bağlar mı acaba? Ona göre itirazın iptali davası açarak tahliye davası açmayı düşünüyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-12-2017, 13:01   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Adım adım

Sayın meslektaşım,

Adım adım giderek sorunu çözmeyi deneyelim mi?

Kiralananın el değiştirmesi

TBK. m.310- Sözleşmenin kurulmasından sonra kiralanan herhangi bir sebeple el değiştirirse, yeni malik kira sözleşmesinin tarafı olur.

1. Müvekkil, sözleşme koşullarını bilmiyormuş

..

Mola

Yeni malikin gereksinimi

m.351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

MADDE 354- Dava yoluyla kira sözleşmesinin sona erdirilmesine ilişkin hükümler, kiracı aleyhine değiştirilemez.(*)

_____
(*) 4 Temmuz 2012 tarih ve 6353 sayılı Kanun'un 53. maddesi ile değiştirilen 31 Mart 2011 tarih ve 6217 sayılı Kanun’un Geçici 2. Maddesi hükmü gereğince, “Kiracının Türk Ticaret Kanununda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında, 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 323, 325, 331, 340, 342, 343, 344, 346 ve 354 üncü maddeleri 1/7/2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmaz. Bu halde, kira sözleşmelerinde bu maddelerde belirtilmiş olan konulara ilişkin olarak sözleşme serbestisi gereği kira sözleşmesi hükümleri tatbik olunur. Kira sözleşmelerinde hüküm olmayan hallerde mülga Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.”.
Old 21-12-2017, 09:14   #3
Av.Ece Aydın

Merhaba,

Bu durum ile ilgili olabilecek şekilde Yargıtay 11 HD.2001/6742 E. 2001/9537 K. sayılı kararı ile " önceki malike akit gereğince peşin ödenen kira parasını yeni malikin bunu tekrar kiracıdan istemeye hakkı yoktur. Ancak, satış gününden sonraki zamana ait kira parasının haksız iktisabı halinde yeni malikin bu devreye ait parayı satıcısından dava etme hakkı vardır." açıklamaları yer almaktadır.

Bu durumda kiracıdan değil ama satıcıdan talep etme imkanının olduğu anlaşılmaktadır..

Belki yardımcı olabilir..
Old 21-12-2017, 13:31   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Adım adım

1. İcra dairesi müdürünün sorumluluğu ?

2. Yeni Malik x Eski malik-Kiracı ilişkisi

2.1.Kiracının eski malikle yapmış olduğu iddia edilen 8 yıllık kontrat'ın ispat gücü (Örneğin imzalar noter tarafından tasdik edilmiş mi?)

2.2.Kiracının " toplu ödemede bulunmuş " olduğu iddiasının kanıtı?

Kahve molası...
Old 21-12-2017, 13:40   #5
ekinheval

Hulusi beyin mesajına ek olarak

3.3 Kiracının peşin ödemede bulunduğu iddiasının aksini ispat için eski malikin kira vergisi beyannamelerinin celbini talep edebilirsiniz.

Ayrıca bkz http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=50923
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi