Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtayın son kararı ile kiralanan yerin süresinden önce boşaltılması durumunda kiracının sorumluluğu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2017, 10:33   #1
Av.Murat.lw.

Varsayılan Yargıtayın son kararı ile kiralanan yerin süresinden önce boşaltılması durumunda kiracının sorumluluğu?

herkese selamlar. bir davaya hazırlanıyorum ve biraz kararsız kaldım,kıymetli görüşlerinizi bekliyorum
Olayda,kiracı, geçtiğimiz ay ,kira süresinin bitimine 9 ay kala taşınmazı usulsüz biçimde tahliye ediyor.Yalnız bizim kira sözleşmemizde herhangi bir cezai şart öngörülmemiş, yani"kiracı süresinden önce taşınmazı tahliye ederse kalan kiralardan sorumlu olur" gibi bir ibare yok.Şimdi bu son yargıtay içtihatının da ışığında (Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiralanan yeri süresinden önce boşaltan kiracının, kiralananın yeniden kiraya verileceği süre içerisindeki zarardan sorumlu olacağına karar verdi.)
-Dava açıp kalan tüm kiraları mı talep edeyim? (ama karşı vekalet çıkmasın )
-Kısmi dava açıp, yalnızca geçtiğimiz ayın kirasını mı talep edeyim (ama tamamını almak için 9 ay beklemek durumunda kalmayayım)
- Yalnızca geçtiğimiz ay için ilamsız icra takibi mi başlatıyım?(her ay için ayrı takip başlatmak durumunda kalmayayım)
- 9 ayın tamamı için mi icra takibi başlatayım ?(karşı vekalet ve kötüniyet tazminatı yemiyeyim)
Sizce hangisi
Old 13-12-2017, 10:47   #2
Admin

Aslında konuyla ilgili Yargıtay kararına ihtiyacınız yok, bahsettiğiniz Yargıtay kararının dayanağı zaten BK 325.

Ben sizin yerinizde olsaydım, öncelikle yeniden kiralama için gerekli işlemlere (ilan asılması vs.) başlardım (ki kiracı daha sonra bu yönde itirazda bulunmasın), daha sonrasında ise, kiraya verilinceye kadar her ay o ayın kirası için 7 günlük icra takibi yapardım.
Old 13-12-2017, 14:46   #3
Av.Ece Aydın

Merhaba,

6.HD 2012/9698 E 2013/518 K. numaralı kararda da " Kiralananın kiracı tarafından erken tahliyesi halinde kural olarak kiracı kira süresinin sonuna kadarki kira bedelinden sorumludur. Kiralayanın ise tahliye edilen taşınmazın yeniden kiraya verilmesi hususunda gayret göstererek zararın artmasını önlemesi için kendine düşen yükümlülüğü yerine getirmesi gerekir." ibaresi yer almaktadır.

Umarım fikir verebilir..

Saygılarımla,
Old 19-12-2017, 15:39   #4
ekinheval

Bu aşamada kiracıya ihtar çekerek dönem sonuna kadar tahakkuk edecek kirayı talep etmenizi, dava için acele etmeyip yeniden kiraya verilene kadar beklemenizi, süre uzarsa emlakçı, ilan vs gibi delillerinizi de kiraya verebilmek için elinizden geleni yaptığınızı ispat için toplamınızı öneririm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi