Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Neden Avukatlar Öğretmenlik Yapmasın?

Yanıt
Old 26-01-2010, 06:03   #61
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın nanu,

Tüm yazıları büyük bir dikkat ve heyecanla okuduğunuzu belirtmişsiniz. Ben bu konuda biraz kuşkuya düştüm. Mesala: Sayın HaticeBilici'nin http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=16 de yer alan yazısını da okudunuz mu?

Sayın Dikici,

Tüm yazıların sayın nanu tarafından büyük bir dikkatle ve heyecanla okunduğu konusundaki kuşkunuzu ben de paylaşıyorum gerçekten
Old 26-01-2010, 11:08   #62
Av.Seda ALÇINAR

Merhaba,

Sayın Nanu'nun iyi niyetli fikrine katılmayabilirsiniz ama gördüğüm kadarıyla çok üzerine gidiliyor. Bence bu da hiç hoş değil. Ortaya tartışılması için bir fikir atmıştır ve bu da nezih bir şekilde tartışılmıştır. Herkes fikrinde ısrar edebilir ama farklı yönlerden eleştirmek bana göre doğru değil.
Old 26-01-2010, 12:49   #63
av.araf

Alıntı:
Yazan Av. Seda Gölbaşı
Merhaba,

Sayın Nanu'nun iyi niyetli fikrine katılmayabilirsiniz ama gördüğüm kadarıyla çok üzerine gidiliyor. Bence bu da hiç hoş değil. Ortaya tartışılması için bir fikir atmıştır ve bu da nezih bir şekilde tartışılmıştır. Herkes fikrinde ısrar edebilir ama farklı yönlerden eleştirmek bana göre doğru değil.

Sayın Gölbaşı
Birkaç gündür takip ettiğim bu sayfa ile alakalı çok güzel bir tespitte bulunmuşsunuz.Aslında son zamanlarda bu sitede sık sık karşılaşılabilen bir durum haline geldi tespitleriniz.
Mesleğin henüz başında olan genç meslektaşlarımız ve meslektaş adaylarımız bütün cesaretlerini toparlayıp Türk Hukuk Sitesi gibi çok önemli bir sitede düşüncelerini bizlerle paylaşıyorlar.Bizlerden görüşlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşmamızı istiyorlar.Biraz daha sabırlı,biraz daha anlayışlı olmayı denesek çok daha güzel sonuçlar alabilir ve genç üyelerimizin ön yargılar edinmesine engel olabiliriz.Konuları şahsileştirmeden somut, hukuksal ve akademik gerekçelerle izah etmeye çalışmalıyız belki de.

Saygılarla
Old 26-01-2010, 12:52   #64
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Seda Gölbaşı
Merhaba,

Seda Hanım,

Sayın nanu'nun iyi niyetinden hiç birimizin kuşkusu yok. Sadece bir hatırlatma yaptım ben.

Saygılarımla.
Old 26-01-2010, 13:54   #65
Av.Seda ALÇINAR

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Seda Hanım,

Sayın nanu'nun iyi niyetinden hiç birimizin kuşkusu yok. Sadece bir hatırlatma yaptım ben.

Saygılarımla.

Sayın meslektaşım,

Siz de üzerinize alınmayınız lütfen. Benimki de genel bir gözlem, doğrudan sizi hedef almış değilim. Yanlış anlaşıldıysam sizden özür dilerim.

Sayın Nanu hepimizin ortak sorununa çok değişik bir çözüm bulmuş ve elbette tartışılmalı. THS çok nezih bir hukuk sitesi, çünkü bizim mesleğimize yakışır şekilde tartışmalar yapılıyor, şahsen ben de bu nedenle sadece THS'nin forumlarına yazıyor ve siteyi sürekli takip ediyorum. Bir meslektaşımın üzerine bu kadar gidilmesi beni rahatsız etti, o kadar. Yoksa kimseyi doğrudan hedef almış değildim.

Saygılarımla.
Old 26-01-2010, 14:16   #66
üye25928

Alıntı:
Yazan av.bengü bulut
sayın academic,benim ve sanırım bir çok meslekdaşımın eğitimcilikte gözü yok.Olamazda. zira avukatlık her anlamda(maddi,manevi )daha konforludur.Bu tartışılmaz.ancak teorik olarak hukukçu elbette isterse eğitimci de olanbilir,bence teorik olarak bu mümkündür.Ama pratikte çok anlamlı değildir.Söyleyeceklerim bundan ibaret,herkese iyi çalışmalar

Adalet Bakanlığı da sizin gibi düşündüğünden olsa gerek dört yıl önce şoför alımında hukuk fakültesi mezunlarına öncelik tanımıştı.
Old 26-01-2010, 14:36   #67
Academic

Alıntı:
Yazan Av. Seda Gölbaşı
Sayın meslektaşım,

Siz de üzerinize alınmayınız lütfen. Benimki de genel bir gözlem, doğrudan sizi hedef almış değilim. Yanlış anlaşıldıysam sizden özür dilerim.

Sayın Nanu hepimizin ortak sorununa çok değişik bir çözüm bulmuş ve elbette tartışılmalı. THS çok nezih bir hukuk sitesi, çünkü bizim mesleğimize yakışır şekilde tartışmalar yapılıyor, şahsen ben de bu nedenle sadece THS'nin forumlarına yazıyor ve siteyi sürekli takip ediyorum. Bir meslektaşımın üzerine bu kadar gidilmesi beni rahatsız etti, o kadar. Yoksa kimseyi doğrudan hedef almış değildim.

Saygılarımla.

Sayın Gölbaşı,

Fikirler eleştirilir ancak kişiselleştirilmez. Burada üzerine gidilen sayın nanu değildir.Sayın nanu'nun üzerine gidilmiyor, ortaya attığı kendince çözüm önerisi(!) ne ilişkin "olmaz"lar dile getiriliyor. Burada bir meslek aşağılanmakta, küçümsenmekte ve basamak olarak kullanılması konusunda fikir yürütülmektedir. Umarım aynı hassasiyeti bu açıdan da gösterebilirsiniz. Yeni mezun hukukçuların sorunlarının bilincindeyiz ancak bu sadece sizin mesleğinize özgü bir sorun değildir ve gerçekten nezih bir ortam olan burada sizler yeni çözümler üretmek adına bir platformda fikirlerinizi olgunlaştırabilirsiniz. Ben burada tek bir şey görüyorum. Bu bir tartışma dahi değil çünkü evet iki görüş var bunlar:

1- Avukatlar öğretmen olarak mesleğin ilk yıllarında harçlıklarını kazansın ve çevre edinebilir görüşü.. (açıklama yok, tek açıklama biz para kazanmalıyız ve herkes öğretmen olabilir nasıl olsa fikri)

2- Hayır herkes kendi yetiştirildiği alanda çalışsın, çünkü öğretmenlik özel olarak yetişilmesi gereken bir meslektir.Çünkü,.....(sayfalarca yazıldı)

Gördüğünüz gibi burada bir tartışma yok çünkü yukarıda bahsedilen birinci görüşün sebeplerine dair bir açıklama da yok. Dolayısıyla bu bir tartışma değil.

Sorununuzun farkındayız. Ancak çözüm üretmek için biraz daha çok boyutlu düşünmek, tartışmak ve GERÇEK çözümler üretmek gerekiyor..
Old 26-01-2010, 15:20   #68
Av.H.Sancar KARACA

Öğretmen Okulu'ndan (Lisesi değil) mezun olduktan sonra, iki yıla yakın bir süre köy ilkokulunda sınıf öğretmenliği, Eğitim Enstitüsü'nü bitirdikten sonra da 10 yıldan fazla orta okul ve liselerde branş öğretmenliği ve yöneticilik yaptım. Her basamağında çok severek yaptığım öğretmenliği, serbest avukatlık yapmaya başlayınca bırakmak durumunda/zorunda kaldım.
...
Öğretmenlik uygun tabirle hep "burnumda tüttü".
Yapmak ister miyim? Hem de çok.
Şimdi yapabilir miyim (yetkin miyim)?
Cevabı da ben vereyim: Hayır.
Köprülerin altından o kadar çok su geçti ki.
Ne öğrenciler o zamanki öğrenci, ne öğretmen o zamanki öğretmen, ne de program o zamanki program.
Dünya çok değişti.
Eğitimini almadan öğretmenlik yapmak bir cinayet bence.
(Görev yaptığım liselerdeki güvenlik dersleri aklıma geldi de)
Öğretmenlik mesleğinin çok farklı olduğuna inandım hep.
Öğrencileri sevmeyi bilmiyorsak, öğrenmemişsek, kendi alanınızda "allame" olsak bu mesleğe yaklaşmamalı, gidip "limon satmalı”yız.
Bilimsel olmadı, ötesi fazla soyut oldu biliyorum.
Ama, hissettiklerim bunlar.
Hukukçu her şeyi yapabilir, pekâla da yapıyor.
Ama, öğretmenlik çok başka ve zor iş.
En azından, benim anladığım anlamda öğretmenlik çetin iş.
Yaptığım için böyle söylemiyorum; her kademesinde görev alıp, yapamadığım, beceremediğim ve nihayet terk ettiğim için söylüyorum.
Bir dönem bizzat yaptığım için yazdıklarımın en az yarısı doğru olmalı değil mi?
Hayır, tevazuunun yeri değil. Yazdıklarımın, hissettiklerimin hepsi doğru.
Ve şunu da aklımdan çıkarmıyorum dostlar;
“En tehlikeli yalan, yarısı doğru olan yalandır”.
Selam ve saygı ile.
Old 26-01-2010, 15:59   #69
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Öğretmen Okulu'ndan (Lisesi değil) mezun olduktan sonra, iki yıla yakın bir süre köy ilkokulunda sınıf öğretmenliği, Eğitim Enstitüsü'nü bitirdikten sonra da 10 yıldan fazla orta okul ve liselerde branş öğretmenliği ve yöneticilik yaptım. Her basamağında çok severek yaptığım öğretmenliği, serbest avukatlık yapmaya başlayınca bırakmak durumunda/zorunda kaldım.
...
Öğretmenlik uygun tabirle hep "burnumda tüttü".
Yapmak ister miyim? Hem de çok.
Şimdi yapabilir miyim (yetkin miyim)?
Bu sorunun cevabı bence "hayır"dır.
Köprülerin altından o kadar çok su geçti ki.
Ne öğrenciler o zamanki öğrenci, ne öğretmen o zamanki öğretmen, ne de program o zamanki program.
Dünya çok değişti.
Eğitimini almadan öğretmenlik yapmak bir cinayet bence.
(Görev yaptığım liselerdeki güvenlik dersleri aklıma geldi de)
Öğretmenlik mesleğinin çok farklı olduğuna inandım hep.
Öğrencileri sevmeyi bilmiyorsak, öğrenmemişsek, kendi alanınızda "allame" olsak bu mesleğe yaklaşmamalı, gidip "limon satmalı”yız.
Bilimsel olmadı, ötesi fazla soyut oldu biliyorum.
Ama, hissettiklerim bunlar.
Hukukçu her şeyi yapabilir, pekâla da yapıyor.
Ama, öğretmenlik çok başka ve zor iş.
En azından, benim anladığım anlamda öğretmenlik çetin iş.
Yaptığım için böyle söylemiyorum; her kademesinde görev alıp, yapamadığım, beceremediğim ve nihayet terk ettiğim için söylüyorum.
Bir dönem bizzat yaptığım için yazdıklarımın en az yarısı doğru olmalı değil mi?
Hayır, tevazuunun yeri yok. Yazdıklarımın, hissettiklerimin hepsi doğru.
Ve şunu da aklımdan çıkarmıyorum dostlar;
“En tehlikeli yalan, yarısı doğru olan yalandır”.
Selam ve saygı ile.

Saygı ile katılıyorum.

Ben de askerde J.Okullar Komutanlığı nezdinde askeri öğrencilerin hukuk derslerine girmiştim. İstediğim için değildi, asker olduğum için görev olarak vermişlerdi.

Hayattaki en zor mesleklerden birisi olduğuna o zaman şahit olmuştum.

Konuyu çok iyi bilmek ayrı şeydir, o konuyu doğru bir şekilde anlatmak, öğretmek ayrı şeydir. Formasyon almayan bir kişinin değil avukat olarak, hukuk profesörü olarak bile öğretmenlik görevi yapması bence mümkün olamaz.
Old 26-01-2010, 22:58   #70
Av.Seda ALÇINAR

Alıntı:
Yazan Academic
Sayın Gölbaşı,

Fikirler eleştirilir ancak kişiselleştirilmez. Burada üzerine gidilen sayın nanu değildir.Sayın nanu'nun üzerine gidilmiyor, ortaya attığı kendince çözüm önerisi(!) ne ilişkin "olmaz"lar dile getiriliyor. Burada bir meslek aşağılanmakta, küçümsenmekte ve basamak olarak kullanılması konusunda fikir yürütülmektedir. Umarım aynı hassasiyeti bu açıdan da gösterebilirsiniz. Yeni mezun hukukçuların sorunlarının bilincindeyiz ancak bu sadece sizin mesleğinize özgü bir sorun değildir ve gerçekten nezih bir ortam olan burada sizler yeni çözümler üretmek adına bir platformda fikirlerinizi olgunlaştırabilirsiniz. Ben burada tek bir şey görüyorum. Bu bir tartışma dahi değil çünkü evet iki görüş var bunlar:

1- Avukatlar öğretmen olarak mesleğin ilk yıllarında harçlıklarını kazansın ve çevre edinebilir görüşü.. (açıklama yok, tek açıklama biz para kazanmalıyız ve herkes öğretmen olabilir nasıl olsa fikri)

2- Hayır herkes kendi yetiştirildiği alanda çalışsın, çünkü öğretmenlik özel olarak yetişilmesi gereken bir meslektir.Çünkü,.....(sayfalarca yazıldı)

Gördüğünüz gibi burada bir tartışma yok çünkü yukarıda bahsedilen birinci görüşün sebeplerine dair bir açıklama da yok. Dolayısıyla bu bir tartışma değil.

Sorununuzun farkındayız. Ancak çözüm üretmek için biraz daha çok boyutlu düşünmek, tartışmak ve GERÇEK çözümler üretmek gerekiyor..

Belirttiğiniz gibi aynı gerekçeler 100.000 defa anlatıldı, meslektaşım belli bir zeka seviyesinin üzerinde olmalı ki fakülteyi bitirmiş, daha fazla açıklamaya gerek yok ayrıca ben de bu fikrin bana göre doğru olmadığını söyledim. Ama bu aşırı hassasiyet ve agresiflik de nezaketsizliğe doğru gidiyor. Bakınız çevrenize herkes her konuda ahkam kesiyor. Herkes her mesleği yapar, sorarsanız. Ama bu mümkün mü, değil!
Ben daha fazla uzatmayacağım yoksa daha önce uyardığım konuda aynı hataya düşmüş olacağım.

Saygılarımla.
Old 28-01-2010, 10:58   #71
av.bengü bulut

Avukatlar öğretmenlik yapmaz çünkü,avukatlık her zaman eğitimcilikten daha kazançlıdır.Ben sadece teorik olarak yapabilir ve buna engel yoktur diyorum,sayın academic de durumu böyle değerlendirmeli bence
Old 28-01-2010, 11:02   #72
av.bengü bulut

sayın academic son mesajınızı şimdi okudum ve sanırım kısmen de olsa haklısınız
Old 28-01-2010, 14:17   #73
Academic

Alıntı:
Yazan Av. Seda Gölbaşı
Belirttiğiniz gibi aynı gerekçeler 100.000 defa anlatıldı, meslektaşım belli bir zeka seviyesinin üzerinde olmalı ki fakülteyi bitirmiş, daha fazla açıklamaya gerek yok ayrıca ben de bu fikrin bana göre doğru olmadığını söyledim. Ama bu aşırı hassasiyet ve agresiflik de nezaketsizliğe doğru gidiyor. Bakınız çevrenize herkes her konuda ahkam kesiyor. Herkes her mesleği yapar, sorarsanız. Ama bu mümkün mü, değil!
Ben daha fazla uzatmayacağım yoksa daha önce uyardığım konuda aynı hataya düşmüş olacağım.

Saygılarımla.
Sayın Gölbaşı, yanıtları okuduğumda konunun anlaşıldığından nedense çok da emin olamıyorum Siz de bir bakın isterseniz...
Old 28-01-2010, 14:28   #74
Academic

Alıntı:
Yazan av.bengü bulut
Avukatlar öğretmenlik yapmaz çünkü,avukatlık her zaman eğitimcilikten daha kazançlıdır.Ben sadece teorik olarak yapabilir ve buna engel yoktur diyorum,sayın academic de durumu böyle değerlendirmeli bence

Sayın Bulut, madem ki öğretmenlikten daha kazançlıdır o zaman avukat meslektaşlarınız neden böyle bir öneri getirme gereği duymuş olabilirler buyrun siz açıklamasını yapınız..

Bir diğer konu da şudur: Teorik olarak da eğitimini almamış hiç kimse ÖĞRETMENLİK YAPAMAZ. Eğer eğitimini almadan avukatlık yapılıabilir derseniz o zaman peki derim..

Sonuçta bahsettiklerimiz birer meslek dalıdır ve her birinin birer uzmanlık alanı söz konusudur. Ben de avukatlğa mı başlasam acaba? Malum herkes her mesleği yapabiliyorsa demek ki yollar herkese açık olmalı)

Bence bu konuda gerektiği kadar yazdım ancak bakış açıları değişmediği sürece ne yazarsanız yazın karşınızdakinin anlamak istediği kadarını karşınızdakine aktarabilirsiniz.

Sonsöz olarak şunu belirtmel isterim: Çocuğunuz için öğretmen aradığınızda nerden mezun olmasını istersiniz? Alanında yetişmiş bir öğretmen mi yoksa farklı alanlarda yetişmiş ve öğretmen olarak atanmış biri mi? Çocuğunuza uygun yaklaşımı bilen psikolojik anlamda nasıl erişebileceğini bilen ve meslek değeri olarak da mesleğini benimsemiş birini mi yoksa bu mesleği sırf basamak olsun ona harçlığını kazandıracak bir iş gibi bakan birini mi??

Bence buna vereceğiniz cevaplar kendi vicdanınızda kimin hangi mesleği yapıp yapamayacağına en güzel yanıttır.

Öğretmenlik ve avukatlığın meslek değerleri bile birbirine aykırıdır. Siz bilginizi para ile paylaşırsınız ve bilgi gizlemek durumundasınız oysa bir öğretmen bilgisini paylaşmak ve yaymak için yetiştirilir. Gerçi her iki taraf da bilgisi üzerinden para kazanır ama öğretmenin bilgiyi aktarması daha çetin ve meşakkatli bir süreç gerektirir.

Neyse bu konuda söylenmesi gerekenler söylendi ve şunu da unutmadan, kimse bana hangi konuyu nasıl ele alacağım , değerlendireceğim ve nasıl düşüneceğimi de söyleyemez sayın Bengü
Old 29-01-2010, 10:38   #75
Av. Fatih KARACA

Sayın Üyeler,

Benim kanaatime göre, şayet ekonomik destek olsun diye bizlere öğretmenlik (kuşkusuz bunun adı aslında öğretmenlikten başka bir şey olacaktır) yaptırılırsa, ileride meslek sahibi olsa bile ekonomik desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler yetiştiririz. Dışarıda bu işin eğitimini almış ve atama bekleyen binlerce insan varken, öğrencilere o öğretmen adaylarından daha fazla ne verebiliriz? İlkokul öğretmenini gördüğünde gözleri dolan, heyecandan sesi titreyen, lise müdürünü gördüğünde kendisine çeki düzen veren, kılık kıyafeti veya saç tıraşı uygunsuzsa kaçan bir adam olarak böyle düşünüyorum. Öğretmenlik başka bir meslek, dahası tanımını dahi yapamadığım başka bir kutsal şeydir, biz dahil olmak üzere öğretmenlerden başkası da bu işi beceremez kanaatindeyim.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 29-01-2010, 12:19   #76
Alican MERT

Ortaokullara yahut liselere insan hakları, hukukun temel kavramları gibi dersler konmasından ben de yanayım ancak bunu verecek olan baroya kayıtlı avukatlar değil, bu alanda uzmanlaşmış kişilerin olması gerektiğini düşünmekteyim. Avukatlığın amacı Avukatlık Kanunu'nun 2.maddesinde: " hukuki münasabetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır." şeklinde belirtilmiştir. Bu amaca uygun olarak çalışmaları gerekmektedir. Öğretmenlik farklı bir eğitim almayı gerektirir. Bilgiyi kullanmak ve onu başkalarına aktarabilmek farklı meziyetler gerekmektedir. Öncelikle avukatlarımız tam anlamıyla avukatlığı yapsınlar da öğretmek istedikleri konuları da yanlarındaki stajyerlere öğretebilirler.

Ayrıca her zaman savunduğum bir şey var, para öğretim de amaç olursa verimli olmaz. ONun için bir avukatın para için bu işi yaparsa ne kadar kapsamlı öğretimde bulunacağı tartışılabilir. Elbette bu işi hakkıyla yapan avukatlar olacaktır.
Old 29-01-2010, 14:16   #77
av.bengü bulut

bence sayın academicin bana ve sayın nanuya olan öfkesi hukukçu olmayı en azından bir zamanlar çok istemiş olmasından diye düşünüyorum
Old 29-01-2010, 15:16   #78
Academic

Alıntı:
Yazan av.bengü bulut
bence sayın academicin bana ve sayın nanuya olan öfkesi hukukçu olmayı en azından bir zamanlar çok istemiş olmasından diye düşünüyorum

Sayın Bulut,

Size öfke duymuyorum sadece lisans düzeyinde eğitim almış insanların okuduğunu anlama konusunda biraz daha becerili olmasını bekliyorum. Ayrıca burada yetiştirdiğimiz öğrencilerin haklarını da savunduğumu düşünüyorum. Ve avukat olmayı istemiş olsa idim olurdum zira lisans puanım buna yetiyordu ancak ben eğitim yönetimi alanında kariyer yapmayı kendime daha uygun bir alan olarak seçtim. Alanınız konusunda bilgim var, pek çok hukuk dersi aldım ancak benim hukuk dersi aldığım kadar siz eğitim alanında ders almış olsa idiniz eminim ki öğretmenliği kendinize bir hak olarak görürdünüz Biraz daha uzaktan ve daha nesnel bakabildiğinizde savunduğunuzun yanlışlığını anlayacağınız konusunda hala ümit taşıyorum. Ben eğitimciyim. Sabırlıyım. Bir çırpıda sonuç alamayacağımın bilincindeyim. Ve bakın inatçıyım da))))

Hala bu savunduğunuz çözümün (!) ne kabul edilemez olduğunu elbet bir gün anlayacağınıza inanıyorum)

Old 29-01-2010, 15:30   #79
Atahun

Ülkemiz ekonomik ve sosyal koşulları dikkate alındığında, hele yaklaşık 14 milyon işsizin (ki tahminen bunların yarısı üniversite mezunu) olduğu bir ülkede, yasaların elverdiği ölçüde herkesin her işi yapmak istemesi kadar doğal bir durumun olmadığını düşünüyorum. Günümüz şartları, kişiye fazla tercih kullanma şansı vermemektedir. Kişi, hayatını idame edebilmesi için buna mecbur bırakılmıştır. Etik midir? değil midir? sorusunun, şu durumda sonuç üzerinde pek etkisinin olmadığını düşünüyorum. Cebinde simit parası olmayan bir kişi, yaptığı işin etik olup olmadığını sorgulamaz. Yeter ki aldığı ücret bir emek karşılığı ve yasal olsun. Ayrıca bu şartları yaratan yapı da yapılanın etik olup olmadığını sorgulamaz. Bu yüzden olaya bir de bu pencerden bakmakta yarar var.

Peki, konu başlığı "Neden öğretmenler de avukatlık yapmasın?" şeklinde olsa idi. Eğitim fakültelerimizde öğrencilere hukuk formasyonun da verildiğini varsayalım. Kısaca, öğretmenlerin de avukatlık yapabilmelerinde yasal bir engelin olmadığını düşünelim. "Avukatlar da öğretmenlik yapabilmeli" şeklinde görüş beyan edenler "öğretmenler de avukatlık yapabilmeli" derler miydi acaba? Bırakın öğretmenleri; bir çok avukat arkadaş, bir başka forumda emekli savcı ve hakimlerin avukatlık yapmalarını dahi etik bulmayıp kabullenemezken...

Sonuç itibariyle bu ülke; iktisatçıdan Sağlık bakanı, Berberden bakanlık müşaviri görmüş bir ülke. Bakın çevrenize, tıp fakültesi mezunu manav, eğitim fakültesi mezunu berber, elektronik eşya tamir servisinde çalışan elektronik mühendisi bulmanız içten değil.

Öyle inanıyorum ki, mesleğini sevmeyip alternatif bir meslek arayışına girenler hariç; zorunluluk hali olmasa ne avukatlar öğretmenliğe talip olur, ne de öğretmenler düz memurluğa...

Saygılarımla.

Not: Konu hakkındaki kişisel düşüncemdir, kimseye bir cevap olarak yazılmamıştır.
Old 30-01-2010, 22:15   #80
cesur_yürek

Avukatın ,öğretmenlik yapmaması gerektiği yönündeki fikirler gerekçeli olarak ifade edilmeye çalışılmıştır.Konuyu bu yönüyle değerlendirirken ,karşı görüşe mensup değerli meslektaşlarımızı üzme amacımızın olmadığını belirtmek isterim.Durum böyleyken , tartışmanın şahsi mesele haline gelmesini anlayamıyorum.

Saygılar.
Old 06-02-2010, 00:24   #81
nanu

Arkadaşlar...Bir hususun bir yönü ile uğraşmak ne kötü..Benim önerilerimi dikkate alan arakadaşlar da var ve onlara teşekkür ederim.Ama benim önerilerimi dikkate almadan yani bir çok yönünü düşünmeden sadece bir yönünü ele alarak tartışırsak işin içindeb çıkamayız.Ben diyorum ki çözüm üretelim bu sitede,yani bir adım atalım..Ama burda galiba beni yanlış anlayanlar var..Neyse yine de bütün arkadaşlara teşekkürler...
Old 06-02-2010, 00:56   #82
Admin

Sayın Nanu,
Alıntı:
Yazan nanu
Arkadaşlar...Bir hususun bir yönü ile uğraşmak ne kötü..Benim önerilerimi dikkate alan arakadaşlar da var ve onlara teşekkür ederim.Ama benim önerilerimi dikkate almadan yani bir çok yönünü düşünmeden sadece bir yönünü ele alarak tartışırsak işin içindeb çıkamayız.Ben diyorum ki çözüm üretelim bu sitede,yani bir adım atalım..Ama burda galiba beni yanlış anlayanlar var..Neyse yine de bütün arkadaşlara teşekkürler...
Bence sorun önerinizin bir yönünün görülmesinden ziyade, sizin önerinizin çözümün tek yolu gibi sunulmasından kaynaklanıyor.

Hukukçuların (Avukatların) geçim sıkıntısı olabilir ancak bu sıkıntıyı aşmalarını sağlamanın tek yolu eğitimleri olmadan başka bir mesleğin alanına tecavüz etmeleri değildir. O nedenle geçim sıkıntılarını aşmaları için ortopedi ameliyatlarına girmelerine sıcak bakılmadığı gibi, derslere girmelerine de sıcak bakmayan üyelerimiz var.

Harita Mühendislerinin de bayağı iş bulma sıkıntıları var, Kadastro Mahkemelerindeki davalarda vekalet almaları görüşüne siz sıcak bakar mısınız? Bu olaya da "vekalet veren ona veriyorsa, kime ne, üstelik o mevzuata da avukatların çoğundan daha hakimdirler" diye bakılabilir ama teknik olarak bence kabul edilebilir bir öneri değil.

Bu sitede çözüm üretilmesi ve adım atılması konusundaki ifadelerinize kendi adıma yürekten katılıyorum sadece öneriniz bazı meslektaşlarımıza atılması gereken doğru adım olarak görülmüyor.
Old 06-02-2010, 14:04   #83
Av.Kamil Mercan

Yıllar önce genel kurulda kendisini eleştiren ve ekonomik güçlüklerden dem vuran bir meslektaşımıza baro başkanınca verilen yanıt:"AVUKATLIKTAN PARA KAZANAMIYORSAN GİT PAZARDA LİMON SAT"
Old 11-02-2010, 09:51   #84
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Kamil Mercan
Yıllar önce genel kurulda kendisini eleştiren ve ekonomik güçlüklerden dem vuran bir meslektaşımıza baro başkanınca verilen yanıt:"AVUKATLIKTAN PARA KAZANAMIYORSAN GİT PAZARDA LİMON SAT"

Bu söz bana üniversite yıllarımı hatırlattı

Lisans dönemimizde bizim de kafamızda "ne yapacağız?ne olacağız " sorularımız vardı. Hiç bir kurumun bizi bu kadar genç yaşta , aldığımız onca eğitime rağmen "uzman" olarak atamayacağının farkına gittiğimiz ilk iş görüşmelerinde deneyerek varmıştık.

"Ama siz çok gençsiniz, bu kadar genç ve deneyimsizken nasıl burada yıllarca çalışmış insanlara eğitim vereceksiniz? " sözlerini duyduğumuzda hocalarımızın zamanında bize söylediği aynı sözü hatırlıyorum..

PAZARDA LİMON BİLE SATSANIZ EN İYİ LİMON SATIŞINI SİZ YAPARSINIZ

Bir işte başarılı olmak ve para kazanmak için iyi bir meslek tercihi yapmak önemlidir ancak ne kadar kazandığınızı SİZİN YETERLİKLERİNİZ ve BECERİNİZ belirler..

Bu arada 300 bin öğretmen atama bekliyor ..Dua edin de avukatlığa yönelmesinler
Old 11-02-2010, 12:47   #85
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Academic
..Dua edin de avukatlığa yönelmesinler
Biz ve bizim gibiler avukatlığa yöneldik hocam. Gerek kişisel, gerek ailevi, gerek toplumsal, gerek mesleki bakımdan; kazanan kim, kaybeden kim belli değil.
En azından, ben belirleyemedim.
(Okul koridorlarını, öğrenci cıvıltılarını ve tebeşir tozunu özledim mi ne?)
Old 18-02-2010, 16:41   #86
Academic

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Biz ve bizim gibiler avukatlığa yöneldik hocam. Gerek kişisel, gerek ailevi, gerek toplumsal, gerek mesleki bakımdan; kazanan kim, kaybeden kim belli değil.
En azından, ben belirleyemedim.
(Okul koridorlarını, öğrenci cıvıltılarını ve tebeşir tozunu özledim mi ne?)

Kazanan bellidir sayın Kardan Adam merak etmeyiniz.

Benim kastettiğim işin eğitimini almadan biz de olalım tavrı idi tıpkı bu başlıktaki bazı genç meslektaşlarınız gibi. Sizin durumunuz farklı Hukuk okudunuz ya

Şu aralar öğrencilerimizde yoğun bir gelecek kaygısı var ve inanın ben de onların umutsuzluğa kapılmamaları adına elimden gelen çabayı gösteriyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi