Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Polisin Görevi - Avukata Polis Tarafından Sarfedilen uygunsuz ifade

Yanıt
Konu Notu: 16 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2007, 21:54   #61
hakansezen

sayın Kavili

"ne yani, sizi tatmin etmek için illa altınıza mı yatmak lazım" dedi diyorsunuz. tamam bende diyorum ki bu ikiniz arasında geçen bir konu ve bu olayı her şeye genellemek mümkün buradaki tek fark bir tarafın polis olması ki bu kişi her meslekten olabilirdi.

ancak konu başlığı avukatın altına yatmak polisin görevi mi şimdi o sözle bu başlık altında ben bir ilişki bulamıyorum. ona bakarsanız ben bu veya buna benzer sözleri her gün her meslek grubundan bir çok kişiden duyuyorum. bunları bu şekilde bir başlıkta mı tartışayım.

daha önce de yazdım memurun yargılanma usulü ile ilgili düzenlemeler ile ilgili bir sıkıntınız varsa başlık buna uygun olsun. o kanun sadece polisi ilgilendirmiyor. o kaymakamlık o kararı sadece polisler için vermiyor.

eğer konunuz bu değilse genel anlamda polise karşı özellikle kasıtlı olarak açılmış bir başlık olarak algılanmasını da kusura bakmayın ama hiç eleştirmeyin.

eğer memurun yargılanması sürecini tartışacaksak bu olayı bir örnek olarak vermeniz gayet normal ve haklı, ona söyleyebileceğim hiç bir şey yok. ama bu konu ile ilgili yapıcı bir eleştiriye ben rastlamadım. varsa takip edemediğim görmek isterim. tamamını okumadım.
Old 10-04-2007, 10:13   #62
uye8490

Sayın Sezen,forumun tamamını okumadığınızı kendiniz söylüyorsunuz,buna ek olarak forumda konuyla ilgili yapıcı bir eleştiriye rastlamadığınızı da.Bu ne çelişki.Bir konuyu eleştirmek için elinizde o konuyla ilgili yeteri kadar materyal olmalıdır.Bu forumda yazılanları eleştirmek için yeterli sayılabilecek materyal ise forumda yazılanları neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirmeyi mümkün kılacak olan konu hakimiyeti, dolayısıyla "okuma"eylemidir.
Sözkonusu olayda başlığa neden bu kadar takıldığınızı anlayabilmiş değilim.Olayın bütününü ele alacak olursak bence bu başlıktan uygun bir başlık da zor bulunur.Polis orada görev diye avukata "sizin altınıza yatsak yine tatmin olmazsınız"demiş.Sonraki aşamalarda avukatın hak arama sürecinde "sizin altınıza yatsak yine tatmin olmazsınız"diyen polis için soruşturma ve kovuşturma makamlarınca verilen karar bu başlığı resmen tescillemiştir: "polis görevini yapmıştır"Bu kararlara ben de dahil olmak üzere her aklı selim insanın vereceği yanıt aynıdır."Avukatın altına yatmak polisin görevi mi oluyor şimdi"
Bu olayla ilgili yazacak çok şey var daha ama siz olayın özünü bırakıp başlığa takılıp kaldığınız için başlıkla olayın nedenselliğini vurguladım sadece.
Old 12-04-2007, 21:01   #63
hakansezen

polis öğretmen avukat hakim doktor bnlar hepsi insan...

her insan birbiri ile tartışabilir. görev başında ya da değil...

bu iki kişi arasındaki bir konudur...

görevi kötüye kullanma varsa ayrıca değerlendirilir...

memurun yargılanması usulünü benden daha iyi bilmeniz gerekir...

polis de bir memurdur...

aynı şeyi hangi memur yaparsa yapsın aynı usul geçerli olacaktı...

şimdi burda bu başlık altında eleştirilen husus ne bana bunu açıklayın...

ordaki polis mi memurlara bu hakkı tanıyan hukukçular mı...

sahip olduğumuz olmadığımız yetki görev ve sorumluluk yükleyen kanunların hiç birini polis hazırlamıyor...

o polisi eleştirecekseniz kusura bakmayın ülke şartlarına göre bir dönem bu memlekette hiç bir şey olamayan polis öğretmen oldu bakınız 1985 1995 arası mesela...

dolayısı ile bu başlık ile ben iki kişi arasında geçen bir olayın abartıldığı görüşündeyim...

hiç kimse avukat beyin neden çıkarıldığını sormuyor...

ya da niye polis zor kullanmak zorunda kalmış...

ortada olmaması gereken bir olay mevcut bunda aynı görüşteyiz...

ancak sadece başlığa bakan birinin bana bundan ne anlayacağını söylermisiniz böyle bir konu mu anlaşılır...

ayrıca bir örnek toplumsal bir olay bir gösterici bir demet çiçeği görevli bir memura uzatıyor al bunu seni doğuran (yüce varlık kutsal değerimiz) annenin devamını yazamıyorum diyor... memur alıp çiçeği kafasına vuruyor. ertesi bir gazetede başlık "memur kendisine çiçek veren göstericinin kafasında çiçeği parçaladı" şimdi ne olursa olsun memur orda sakin bir şekilde davranmak zorunda. bu kabulum. peki ne olacaktı. ertesi başlık değişecekti gösterice polise çiçek verdi mutluluk tablosu ne kadar iyi bir gösterici. her iki durumda kazanan gösterici. millet olarak bu tür hususlarda medyadan siyasetçiye ameleden bilim adamına bazı sabit görüşlerimizi değiştirmemiz lazım. başka bir örnek isviçre türkiye maçı ile yunanistan türkiye maçının yunan ve türk medyasındaki maç sırasında ve sonrasında yorumu görüntülenmesi.

ayrıca avukat beyin kendisine söylendiği şekliyle yazdığı cümlede ya biz polisler altınıza da yatsak siz avukatları tatmin edemeyiz mi yazıyor...

aynı konu pazardan alış veriş yaparken o çürük onu koyma onu at bunu koy dediğiniz pazarcı tarafından da söylenebilir...

memurun yargılanması ile ilgili her türlü tartışmada bu konunun anlaşılmasını sağlayacak bir başlık altında söz konusu olayın örnek olarak verilmesine kesinlikle ve katiyen itirazım yoktur...

aksi takdirde ben burada değişik meslek grupları ile sadece futbol maçlarında aramızda geçen diyalogları yazsam ortalığı daha fena karıştırırım. buna geceleri karakollara hangi vaziyetlerde düşüp de gizlice ya ben bakın deyip kimlik gösterenleri saymıyorum bile.. bunları açıklamak ya da genellemek çirkin olmaz mı sizce ne dersiniz...
Old 12-04-2007, 22:44   #64
semih

Varsayılan Teşekkürler..

Konuyla ilgili yazılı olan bütün görüşleri okudum..
Görüş bildiren bazı katılımcı arkadaslara gondereceğim teşekkürlerin bir kez de burda dile getirilmesini istedim..

Sayın Esen;
Anlatmak istediğinizi çok iyi anladığımı düsünüyor ve bu düşüncelerinizi de burda paylaştığınız için TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Sayın Av.Armağan KONYALI;
Bakış açınız ve paylaşımınızdan dolayı TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Sayın Jean Darc ;
Yorumunuzda belirttiğiniz rahatsızlığı bende duyuyor,dile getirdiğiniz için TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Sayın hakansezen ;
Kısmen yorumlarınıza katılmakla beraber, TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Old 12-04-2007, 23:55   #65
üye3578

Polisin avukata yumruk atmaya çalışması yanlış, başkomiserin avukatı koruması doğru, avukatın konuyu böyle bir başlık ile duyurması çirkin...
Old 13-04-2007, 00:06   #66
Av.Ömer KAVİLİ

Ortada bir çirkin durum olduğu tartışmasızdır; ancak bu çirkinliği yaratanlar eserleri değişinceye kadar eserleriyle yaşayacaklardır.

Avukat, çiğnenmiş ve ayaklar altına alınmış hakkın arayıcısı olarak, özerk ve bağımsızdır.

Çirkin nitelik kazandıran şey, yineleyelim ki;
a) öncelikle memur davranışları

b) sonra kaymakamlık kararı

c) sonra savcılık kararı

d) en son idare mahkemesi kararı

sonucunda ortaya çıkan hukuksuzluk durumuna aittir.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

" Hak, huk, hukuk; gak, guk, guguk !!! "
Old 14-04-2007, 17:34   #67
Admin

Üyelerimizin bu konunun başlığı konusunda eskiden beri gelen bir rahatsızlığı söz konusu. Konunun zaman içinde gündemden düşebileceğini düşünerek başlığa müdahale etmediysek de, 2004 yılından bu yana konu sürekli yeni katılımlarla ve yanıtlarla gündemde kaldığından ve bu dönemde de üyelerden gelen şikayetler arttığından, Sayın Kavili'nin de bize gücenmeyeceğine güverenek konunun başlığını " Polisin Görevi - Avukata Polis Tarafından Sarfedilen uygunsuz ifade" olarak değiştiriyoruz.

Bahsi geçen çirkin ifadenin forum mesajı içinde yer alması konunun anlaşılması açısından kaçınılmaz gözükmekteyse de, forumun başlığının bu şekilde daha kabul edilebilir bir hale dönüştürülmesinin hem üyelerimizin rahatsızlığını ve şikayetlerini engelleyeceğini, hem konunun internet arama motorlarında şık olmayan bir ifade ile değil, yeni başlığı ile indekslenmesini sağlayacağını, hem de yeni yanıtlar eklendikçe otomatik olarak site ana sayfasına taşınan konunun bu haliyle daha kabul edilebilir bir başlığa sahip olacağına inanıyoruz.

Başta Sayın Kavili ve konunun katılımcıları olmak üzere, tüm üyelerimizin anlayışı için şimdiden teşekkürler.
Old 14-04-2007, 18:06   #68
Jeanne D'arc

Sayın Ömer Kavili anlayışınıza sığınarak, Sayın Admin çok teşekkürler!
Old 14-04-2007, 18:09   #69
Armağan Konyalı

Sayın Jeanne D'arc'ın yukarıdaki görüşüne katılıyorum. Bu başlık daha güzel oldu.

(Değişiklikle eklenen: )

Sayın Av.Adil Giray Çelik'in aşağıdaki görüşüne katılıyorum. Bu anlatım daha şık oldu.
Old 14-04-2007, 20:44   #70
Av. Adil Giray ÇELİK

Sevgili Meslektaşlarım;
Sn Kavili, savunma mesleğini onurla yürüten, mesleğin olmaz ise olmaz ilkesi olan BAĞIMSIZ SAVUNMA düşüncesini kendisine şiar edinmiş bir meslektaşımızdır.

Kendisini hukukun üstünlüğü, avukatlık mesleğinin onuru adına destekledimizi ve yanında olduğumuzu bilmesini isteriz.

Özellikle KONU BAŞLIĞININ mesleğe yeni başlayanları ürküttüğünü ve incittiğini belirterek böyle bir karara kendisininde anlayış göstereceğine olan inancımı belirtmek isterim.

Bu arada site yönetiminin başlığı YENİLEME kararında kullandığı, mesleğe yakışan düzeyli açıklama için şahsım ve mesleğimiz adına teşekkürlerimi sunarım
Old 14-04-2007, 21:51   #71
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Ümidin zaferi için

HUKUK; ümit ve korku diyalektiğinden oluşur. Ümidin zaferi için UZLAŞMAZLIK ve MÜCADELE esastır.

Bir yerden alıntıdır.

Old 16-04-2007, 19:43   #72
öğrenci(auhf)

İyi günler;
Olayın beni hayrete düşürdüğünü itiraf etmeliyim. Açıkçası haksızlıklarla mücadele etme şevkiyle okuyan bir öğrenci olarak bu olay karşısında ürperdiğimi itraf etmeliyim.
Yapılan yorumların pek çoğunu okudum gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığım için olayla iligili yorum yapabileceğimi zannetmiyorum.
Ben olayda bahsi geçen polisin yaptığı davranışının polislik camiasını genel bir ayıbı olarak görülmesine karşıyım.. Polislik-yani kamu görevlisi olmak-tarafsızlığı, özeni, nötr olmayı gerektiriyor; bu noktada da birey olarak değil devletin ve adaletin, devletin koruduğu değerlerin temsilcisi olan bir polisin bu davranışıhepimizin ayıbı oluyor. Sarf edilen söz mecazi veya gerçek anlamda her ne anlama gelirse gelsin büyük bir terbiyesizliktir. Nacizane fikrimce böyle bir olayın yaşanması, olaydaki kişilerin polislik, kaymakamlık, kamu görevi ve özellikle adaletle ilişkisi olan kişiler olması hepimiz düşünmeye sevk etmeli. Bunun sadece okunup hayret edilecek ve sonra da hafızanın tozlu raflarına kaldırılacak bir olay olarak görülmemesi gerktiği düşüncesindeyim...
Sürçülisan ettiysem affola...
Old 17-04-2007, 17:05   #73
zeynep__

Okurken gercekten tüylerim diken diken oldu... Avukatların maruz kaldığı durum gerçekten üzücü...

Adalet ne yazık ki beni hayal kırıklığına ugratan yanıtlarından birini seçmiş ..... 2 yıl sonra bu mesleğe başlayacağım ama bu işin içinde olup olmamam gerektiğini güngectikçe daha fazla düşünüyorum
Old 01-05-2007, 21:47   #74
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan ...

Alıntı:
Yazan öğrenci(auhf)
...Sarf edilen söz mecazi veya gerçek anlamda her ne anlama gelirse gelsin büyük bir terbiyesizliktir. Nacizane fikrimce böyle bir olayın yaşanması, olaydaki kişilerin polislik, kaymakamlık, kamu görevi ve özellikle adaletle ilişkisi olan kişiler olması hepimiz düşünmeye sevk etmeli. Bunun sadece okunup hayret edilecek ve sonra da hafızanın tozlu raflarına kaldırılacak bir olay olarak görülmemesi gerktiği düşüncesindeyim...

Sayın "öğrenci(auhf)",

Sistem elbirliği içinde yürüyor.

Öncelikle
- davranışlarının yaptırımsız kalacağından emin olan memur,
- soruşturmayı yapmayan savcılık,
- soruşturma işi yerine soruşturmama işi yapan kaymakamlık,
- hukuksuzluğu iptal etmeyen yerel yargı,

sonrasında
- hukuk sitesinde tartışma açan avukat (!),
- konunun kendisine ait çirkinliği ayıramayıp avukata sataşan meslek memurları,
- başlıktaki utançtan başlık silinerek kurtulacaklarını sananlar,
- konunun özünden uzaklaşan herkes,

sayesinde sistem elbirliği içinde yürüyor.

Hukuk biliminde metotlu düşününce en çarpıcı veya en karmaşık konular bile yalın biçimde çözümlenebiliyor. Konunun özündeki hukuksuzluk düzelmiş değil.

Sistemin düzelmesi ya da olduğu gibi sürmesi; ikilem burada gözüküyor.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

Old 11-05-2007, 19:32   #75
hakansezen

Sayın Kavili konuya katıldığım günden beri sistem üzerine yaptığınız tek şey eleştirmek.

Artık biraz da önerilerde bulunsak!!! Sistemin yanlışını anladık. Haklı olduğunuz yerler var.

Ben sizin çözüm önerinizi merakla bekliyorum. Sizce Kamu görevi ifa eden devlet memurlarını da yine kamu menfaatleri bakımından zan altında bırakmaya elvermeyecek şekilde bu düzenleme ve sistem nasıl düzelir. Ne yapıldığını verdiğiniz olayla gördük. Sizce ne yapılmalı.

Ayrıca kusursuz sistem yoktur. Kusursuz sistem kusursuz devlette ve coğrafyada oluşabilir. Mezopotamya coğrafyasında da benim bildiğim kusursuz sistemin kurulduğu hiç bir devlet ve zaman dilimi yoktur. Bunu da lütfen göz önünde bulunduralım. Dolayısıyla yapabileceğimiz en iyi şey en az kusurlu bir sistem kurmaktır bence...
Old 19-05-2007, 23:10   #76
mde25

Varsayılan kişilerin ferdi hareketleri tüm kurumu bağlamaz

evet polisin kullanmış olduğu ifade meslek ahlakına yakışan ifade değil,ancak her kurumda kendi konumunu farklı algılayan ve bunu insanlar üzerinde tatmin etmek isteyenler dünde vardı buğünde var.Burada sorun iki insanın karşılıklı anlayış içerisinde o andaki olayın durumuna göre tavır almaları gerekmezmi,bazen avukat arkadaşlarda polise karşı konumunu çok farklı algılıyor,o zaman ister istemez herkes kendi konumuna çekilerek hoş olmayan ifade kullanıyor.Herkes konumunu iyi algılasa böyle sorunlar olmaz diye düşünüyorum.
Old 03-06-2007, 20:36   #77
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan hakansezen
Sayın Kavili konuya katıldığım günden beri sistem üzerine yaptığınız tek şey eleştirmek.

Artık biraz da önerilerde bulunsak!!! Sistemin yanlışını anladık. Haklı olduğunuz yerler var.

...

Sayın "hakansezen",

Bu cümlenizin karşıt anlamından yola çıkarak bizim haksız olduğumuz yerler sizce ne/neler/dir ?

Ömer KAVİLİ
Old 04-06-2007, 20:49   #78
hakansezen

Siz bir önerinizi yazın sayın Kavili. Bu şekilde atışmaya döner. Sazım yok benim. Siz olmasını istediğiniz şekli ile yazın devlet memurlarının yarğılanması ile ilgili önerinizi.
Ayrıca bu önerinize hakim savcı ve avukatların yarğılanmasını, polis tarafından avukatların ve diğer bazı dokunulmazların ki buna meslektaşları da dahil her yerde aranmasının yapılamamasını falan da ekleyebilirsiniz. danıştaya yapılan çirkin ve hain saldırıyı da göz önünde bulundurarak.
Bu mesele ben avukatım arayamazsın, benim milletvekili tanıdığım var köpek gibi özür dileyeceksiniz benden, sen benim kim olduğumu biliyor musun gibi milletin söylemekle gurur duyduğu anlayamadığım anlamlandıramadığım genetik arızamız çözümlenmeden koay kolay çözülemez.
Mesela en son bu gün yaşadığım şüpheli bir paket karşısında personelime tedbir alıp kendimizi siper ettiğimiz bir yerde ki bir basın mensubu kardeşim bile abi bizi uzaklaştırıyısonuz siz de dikkat edin derken bir vatandaşımız hala işiniz gücünüz vatandaşa eziyet işinizi yapın diyebiliyor. Demekki şüpheli paket görünce tedbir almak bile polisin işi değil. Buna ne diyeceksiniz. Tabi biz o arkadaşın niye böyle bir şey yaptığını bilip sadece uyarmakla yetiniyoruz ama kolay değil. Kimsenin işi kolay değil her şeyin bir zorluğu var ama ne olur gelin hemen yarın 1 hafta misafirim olun ben nereye gidersem sizde gelin yanımda olun beraber çalışalım. Bu hiç bir şeyin mazereti olamaz olmamalı ama bir tarafın da bazen biraz hoş görü gösterip sonra oturup konuşarak bazi şeyleri tatlıya bağlaması daha güzel olmaz mı. mesela ben canımı siper etmişken üzerime yürüyüp bana o sözü söyleyen vatandaşımızdan özür dilerken hiç bir şey kaybetmedim. herkesin her anı istediği kadar dikkat etsin bazen aynı olmayabilir. alıp o vatandaşı paketin yanına kelepçelesem heralde daha iyi olmazdı.
Old 04-06-2007, 23:36   #79
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan hakansezen
Siz bir önerinizi yazın sayın Kavili. Bu şekilde atışmaya döner. Sazım yok benim. Siz olmasını istediğiniz şekli ile yazın devlet memurlarının yarğılanması ile ilgili önerinizi.
Ayrıca bu önerinize hakim savcı ve avukatların yarğılanmasını, polis tarafından avukatların ve diğer bazı dokunulmazların ki buna meslektaşları da dahil her yerde aranmasının yapılamamasını falan da ekleyebilirsiniz. danıştaya yapılan çirkin ve hain saldırıyı da göz önünde bulundurarak.
Bu mesele ben avukatım arayamazsın, benim milletvekili tanıdığım var köpek gibi özür dileyeceksiniz benden, sen benim kim olduğumu biliyor musun gibi milletin söylemekle gurur duyduğu anlayamadığım anlamlandıramadığım genetik arızamız çözümlenmeden koay kolay çözülemez.
Mesela en son bu gün yaşadığım şüpheli bir paket karşısında personelime tedbir alıp kendimizi siper ettiğimiz bir yerde ki bir basın mensubu kardeşim bile abi bizi uzaklaştırıyısonuz siz de dikkat edin derken bir vatandaşımız hala işiniz gücünüz vatandaşa eziyet işinizi yapın diyebiliyor. Demekki şüpheli paket görünce tedbir almak bile polisin işi değil. Buna ne diyeceksiniz. Tabi biz o arkadaşın niye böyle bir şey yaptığını bilip sadece uyarmakla yetiniyoruz ama kolay değil. Kimsenin işi kolay değil her şeyin bir zorluğu var ama ne olur gelin hemen yarın 1 hafta misafirim olun ben nereye gidersem sizde gelin yanımda olun beraber çalışalım. Bu hiç bir şeyin mazereti olamaz olmamalı ama bir tarafın da bazen biraz hoş görü gösterip sonra oturup konuşarak bazi şeyleri tatlıya bağlaması daha güzel olmaz mı. mesela ben canımı siper etmişken üzerime yürüyüp bana o sözü söyleyen vatandaşımızdan özür dilerken hiç bir şey kaybetmedim. herkesin her anı istediği kadar dikkat etsin bazen aynı olmayabilir. alıp o vatandaşı paketin yanına kelepçelesem heralde daha iyi olmazdı.

Sayın "hakansezen",

Sizin başka örnekler vermenize gerek yok, yukarıda ve daha önceki iletilerde konu oldukça ayrıntılı olarak ele alındı. Yalnızca sizin "bizim haklı olduğumuz yerlerin dışında kalan" "haksız olduğumuz yerlerin neler olduğu konusunu yazarsanız, ana konuya bağlı tartışma sürebilir; başka deyişle, 'atışma' boyutuna gitmeden konuyu aydınlatabiliriz.

Konunun en başından yeniden okunarak ve ana konuya bağlı kalınarak tartışmanın sürmesinde yarar var.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

Old 05-06-2007, 08:56   #80
Av. Canan

Yapılanlar hiçbir şekilde affedilecek gibi değil. Tabiki burada mahkeme salonundaki hakiminde pasif kalma durumu söz konusu ama ben yine aynı noktaya gelicem avukatlık mesleğinin ciddiyeti, önemi ve itibarı artması gerekiyor. Bunun da önce bizler sağlamalıyız. Önce kendi kendimizin kurdu olmaktan vazgeçmeli,birlik olmalı ve Türkiye Barolar Birliğini uykusundan uyandırmalıyız.
Old 05-06-2007, 09:03   #81
Av. Canan

Yaşananlar çok üzütücü ve polisler adına utanç verici. Ama polisler arasında da mesleğini gayet titizlikle yapan insanlarda var o yüzden bu olumsuzluk bütün bir meslek camiasına atfedilmemeli. Aynı bizde olduğu gibi öyle avukatlar var ki mesleğimzi yıpratan... Melektaşlarımıza da geçmiş olsun Birşey merak ettim Acaba bu olaya Türkiye Barolar Birliğinin tepkisi ne oldu???
Old 05-06-2007, 09:56   #82
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av. Canan
Yaşananlar çok üzütücü ve polisler adına utanç verici. Ama polisler arasında da mesleğini gayet titizlikle yapan insanlar da var o yüzden bu olumsuzluk bütün bir meslek camiasına atfedilmemeli. Aynı bizde olduğu gibi öyle avukatlar var ki mesleğimizi yıpratan... Melektaşlarımıza da geçmiş olsun Birşey merak ettim Acaba bu olaya Türkiye Barolar Birliğinin tepkisi ne oldu???

Sayın "Av. Canan",

Eleştiri ve önerinizde haklısınız, "polisler arasında mesleğini gayet titizlikle yapan insanlar da var o yüzden bu olumsuzluk bütün bir meslek camiasına atfedilmemeli" sözlerinize katılmamak olanaksız. Ancak buradaki sorun, mesleğin içindeki iyileri görmemek değildir; burada "mesleğin içindeki kötü" ile "kötü olanı koruma" yada "kiri gizleme" niteliğindeki tutum ve davranışlardır.

Baro mu dediniz; ha, evet, adalet bakanlığı şubesi sayılabilecek yanıtlar aldığımı anımsadığım bir yer var; ancak biz avukatız, hukuksuzluğa tek başımıza da karşı çıkabiliriz.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

Old 28-10-2007, 12:01   #83
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av. Canan
Yaşananlar çok üzütücü ve polisler adına utanç verici. Ama polisler arasında da mesleğini gayet titizlikle yapan insanlarda var o yüzden bu olumsuzluk bütün bir meslek camiasına atfedilmemeli. Aynı bizde olduğu gibi öyle avukatlar var ki mesleğimzi yıpratan... Melektaşlarımıza da geçmiş olsun Birşey merak ettim Acaba bu olaya Türkiye Barolar Birliğinin tepkisi ne oldu???

Şu ana kadar örgütsel bir tepki yok; yalnızca basından haberler bölümünde gazete haberinden alıntı var.

O haber bile Türk Hukuk Sitemizdeki konuyu okuyan gazetecilerin ilgisi ve "admin"in ince tavrıyla oluşmuştu.
Old 29-10-2007, 08:06   #84
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Polisin Görevi - Avukata Polis Tarafından Sarfedilen uygunsuz ifade

Sn. Sezen

Sizinle polisle ilgili başka bir tartışmamız da olmuştu.

Bir polis olarak alınganlık göstermenizi haklı buluyorum. Ancak burada farklı bir konum var.

Sayın Kavili tüm polis teşkilatını suçlamadı.

Karşı çıkış noktesı bir polisin bir bayan avukatın yakasına yapışarak kucaklayıp dışarıya çıkarmak istemesi, buna karşı çıkan kendisinin de saldırıya maruz kalmasıdır. Sorunun özü burada

Amirin burada yapması gereken olayı kapatmaya çalışmak mı? Memur hakkında tutanak tutarak yasaya uygun davranmak mı?

Daha önceki bir tartışmada da ifade etmiştim. Polis silah taşıma güç kullanma hakkı verilen, hatta bu konuda eğitilen bir meslek grubudur. Güç kullanmasını da gerektiren zor koşullarda görevini sürdürmektedir. Böyle bir yaşamaın arkasından güç kullanma eğiliminin artması doğaldır. Bunun çok açık örneklerini gördük. Mafya üyesi olarak yargılanan polisler, eroin kaçakçısı özel harekat dairesi üyeleri, intihar eğiliminin yaygınlaşması vs. Bunların hepsi aklımızda. Peki bu kadar geniş yetki ile donatılan kamu personelinin daha fazla disiplinli olması gerekmez mi?

Bence tartışma yanlış bir boyuta sürükleniyor. Sn. Kavili polis teşkilatının hepsi böyle demedi. Demiyor da. Kavili bir polis memurunun böyle davranmak hakkı yoktur. Devletin de böyle davranan memuru korumak hakkı yoktur. diyor. Benzer olayları 12 eylül döneminde yaşadık. İfadeyi alan polisler silahları ile duruşma salonuna girerlerdi. Biz burada işkence yapan polisler var, salonda bunların çıkarılması gerekir, sanıklar rahat ifade vermiyorlar şeklindeki beyanlarımıza karşılık olarak hakimlerin "devletin memuru ile niye uğraşıyorsunuz" şeklindeki beyanları ile karşılaştık.

Herkes bilir ki bir kasa elmanın içinde bir çürük elma varsa o alınıp atılır. O atılmaz ise tüm kasayı çürütür

Sorun burada;
Kuşkusuzki hukuksal önlemlerle bir kısım şeyler çözülebilir. Ama iyiniyet şart.

Yaklaşık 10-15 yıl önce emniyet müdürlüğünün milletvekillerini de AB heyetini de müdürlüğe sokmam dediğini anımsıyorum. Gazetelerde de yer almıştı.

bu durumda getirdiğiniz hukuk kuralı bir işe yaramaz. Zaten uygulanmayacak.

Dönelim olayın başlangıcına;
Sn. Kavili kasadaki o çürük elmayı atın diyor. Sizce doğru olan amirin disiplin cezası verilmesi yönünde davranması mı, olayı örtbas etmesi mi?

yani mesleki dayanışma adına o çürük elma kasanın içinde kalıp çürütme çalışmalarına devam edecek mi?

Saygılar
Old 30-10-2007, 16:10   #85
Av. E. YURTOGLU

Kitap mücadeleye yılmadan devam

Sayın meslektaşımın duyarlılığını en içten dileklerim ile kutluyorum;
Bu türden daha ortaya çıkmamış o kadar çok olay var ki kitaplar almaz ,ne yazık ki devlet memurları ile avukatlar arasında temelinde eğitimden kaynaklanan sorunlar var biz avukatlar olarak adaletin tecellisinde önemli bir yere sahip olmamız ve de o esnada kamu hizmeti görmemiz göz ardı ediliyor.Mesleki birlik ve dayanışma içerisinde bu yaşanan olaylara top yekün tavrımızı koyarak yani sivil itaatsizlik benzeri tepkilerimizi göstererek mesleğin onuruna katkı da bulunabileceğimiz düşüncesindeyim saygılarımla........
Old 30-10-2007, 23:32   #86
şerh

öncelikle tüm katılımcılara teşekkür ederim.
ama yalnız burada bir şeye dikkat etmek gerekiyor. bu saldırı. hakaret ve fiiller görevini ifa eden veya etmekte sıra bekleyen ve aynı zamanda yargının kurucu unsuru olan avukata karşı yapılmıştır. avukatında böyle bir tepkiyi göstermesi gerek hukuki, gerekse etiksel gerekse savunma mesleği açıdan gayet normaldir. avukatın yerinde kim olsa aynı harekeri yapar. burada olayı farklı değerlendiren ve özellikle diğer meslekten olan arkadaşlara sesleniyorum. bırakın mesleğinizi icra ederken (kamu hizmeti olan, özel olarak yasal düzenleme altına alınan, sorumluluğu, ağırlığı vede itibarı olan bir meslek) kapıdaki aracaınızı polisin çekmesini istediğinde nasıl bir tavır sergileyeceklerini merak ediyorum. kaldı ki savunma görevini ifade ederken.
Old 19-12-2007, 11:50   #87
aysee

yanlız benim anlamadığım bir nokta var. mahkemenin neden polis lehine bir karar vermiş olduğudur.mahkemeyi oluşturan kişiler de birer hukukçu olduğuna göre genel hatlarıyla anlatılan bu konun tam gerçekleniş şekli nasıldır merak ettim doğrusu avukatlar nasıl ve hangi şartalrda yumruklanabiliyor anlamış değilim.açıkçası sadece sinirlendim ama olayı tam bilmek lazım öyle değil mii..
Old 20-12-2007, 01:29   #88
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan aysee
yanlız benim anlamadığım bir nokta var. mahkemenin neden polis lehine bir karar vermiş olduğudur. mahkemeyi oluşturan kişiler de birer hukukçu olduğuna göre genel hatlarıyla anlatılan bu konun tam gerçekleniş şekli nasıldır merak ettim doğrusu avukatlar nasıl ve hangi şartalrda yumruklanabiliyor anlamış değilim.açıkçası sadece sinirlendim ama olayı tam bilmek lazım öyle değil mi?...

Sayın "aysee",

İdare mahkemelerindeki yargıçların tümü hukukçu değildir; ancak tümü hukuku uygulama ödevi altındadır, adaleti gerçekleştirmek istiyorlarsa.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "
Old 23-12-2007, 13:21   #89
aysee

mesajımın yanlış anlaşılmasını istemem şüphesiz bu olayda ben de avukat kimliği altındaki insanlara karşı gerçekleştirilen bu olayın hassasiyetini taşımaktayım. yanlız maalesef her meslekte olduğu gibi hukukçu kimliği altında (bu fakülte eğitimi alarak olsun veya uygulayıcı olsun) görevini haketmeyen insanlar olduğunu düşünüyorum.bu kişiler avukat da olabilir hakimde... Tekrarlıyorum herhangi bi grubu veya kişiyi karalama niyeti taşımamktayım. olayı ve kişileri de bilmiyorum. Sadece söz konusu olayı objektif olarak değerlendirmeye çalışıyorum.
Teşekkürler
Old 25-01-2008, 09:30   #90
YAHYA ÜNALDI

emniyette çalışan bi hukukçu olarak utandım..ama her toplulukta iyi ve kötü vardır.. ister polis olsun ister avukat olsun..polisler ile avukatların(sadece avukatların)paylaşamadığı birşeyler var sanırım.. polisin avukatlara yaklaşımı avukatların polise yaklaşımı bunu açık bir şekilde gösteriyor.. umarım bu sorun düzelir.. birbirine destek çıkması gereken ,yardımıcı olması gereken iki farklı alandır hukuk ile emniyet..arkadaşa geçmiş olsun diyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi