Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Polisin Görevi - Avukata Polis Tarafından Sarfedilen uygunsuz ifade

Yanıt
Old 29-11-2004, 22:03   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

O şahıstan kasıt eğer bu saygıdeğer meslektaşımız ise; ne kadar haklı olduğu ortada. Buyrun.

http://www.turkhukuksitesi.com/hukuk...4757#post14757

Saygılarımla.
Old 29-11-2004, 22:13   #32
fikirbay

Varsayılan hakaret davasında hakim tanığa hakaret ederse...

Hepimizi rahatlatmak adına kendi başımdan geçen bir olayı burada özetlemek istiyorum.

Ataşe ünvanıyla maiyetinde çalıştığım bir Başkonsolosun, görev sırasında ve görevim sebebiyle, şahsıma yönelik olarak (4 tanığın bulunduğu bir ortamda) "ALÇAK" sözcüğünü kullanması sonucunda açtığım bir şahsi davanın 2003 yılındaki bir duruşmasında bana hakaret eden Başkonsolosun tanık olarak gösterdiğim Makam Şoförü hakim tarafından dinlenirken, benimle birlikte avukatımın, karşı taraf avukatının, katibin, mübaşirin huzurunda tanığın ifadesini katibe yazdırırken hakimin hatalı şekilde yazdırması sonucu karşı taraf avukatının söz isteyerek düzeltme isteminde bulunmasının ardından, "Sevgili Hakim" olayı yanlış anlayan ve yanlış yazdıran kendisi olmasına rağmen, katibe yazdırdıklarını düzeltmek zorunda kalınca çok sinirlenerek ve mahkeme salonunu inletecek derecede yüksek bir ses tonuyla, benim lehime tanıklık yapan Makam Şoförüne "DANGALAK" diye bağırdı. Bir an için salonda sessizlik oldu ve hakimin yine sinirli bir şekilde, tanığa hitaben, "söylemek istediğin başka bir şey var mı?" demesi üzerine, tanık, bana dahi o güne kadar anlatmadığı ve benim lehimde tanık olduğu başka bazı olayları anlatmaya başladı.

Ben ve avukatım bu durum karşısında donup kalmıştık.

Duruşmadan sonra, hem ben hem de avukatım, tanıklık yapan Makam Şoföründen hakim adına özür diledik ve bir hakaret davasında tanıklık yaparken kendisinin uğradığı hakaret sebebiyle hakime karşı dava açmak isterse tanıklık edeceğimizi bildirdik.

Makam Şoförü olan tanık, delikanlı bir çocukmuş ki, "abi boşver" dedi ve "sanıyorum ki, hakim bey, benim doğru söyleyip söylemediğimi iyice anlamak için bilerek böyle yaptı" diyerek hepimize büyük bir olgunluk örneği sergiledi. Ben ise, benim uğradığım bir hakaret için tanıklık yapmaya gelen Makam Şoförünün bizzat duruşma hakimi tarafından hakarete maruz bırakılması karşısında fazla bir şey yapamamış olmanın ezikliği ve utancı içinde adliyeden ayrıldım.

Sonuç olarak, beklentilerinizi yüksek tutmayınız derim.

Toplam kalitemiz bu kadar.

Sabır gerekiyor.

Toprağa attığınız tohum ertesi sabah ürün vermiyor.

Mühim olan ürün elde etmek için gerekenleri yapmaya devam etmek ve sürecin tamamlanmasını beklemek. Bazı süreçler bir insan ömrüne sığmıyor, bunu da unutmamak gerek...
Old 01-12-2004, 00:00   #33
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan Beyler Kendinize Gelin;

Meslektaş Olmaktan Onur ve Gurur Duyduğum
Sayın Yöneticiler;

Aşağıdaki iletinin yayınlanmasının üzerinden 24 saat geçmesini bekledim. Sitede yer alan bir çok olaya müdahale etmenize rağmen bu olaya müdahale etmediniz, duyarsız kalmanızı kınıyorum.

Kimliği ve kişiliği gizli ve belirsiz bir kişi yükselen ve hırçınlaşan bir biçimde savunma mesleğinin kimliğine, kişiliğine artan saldırılarını sürdürmekte. Son olarakta dün akşam saatlerinde aşağıdaki iletiyi geçti.

Avukatlık meslek kurallarının evrensel kurallarından olan ve yüzyıllardır yargının ticarileşmesini önleme amacını taşıyan bir kural sevişesiz, biçimsiz biçimde ancak bu derece çirkin ifade edilebilir.

Hiç bir mesleki dergi, mesleki internet sitesi kendi mesleklerine hakaret edilmesine, meslek kurallarına SÖVÜLMESİNE izin veremez, duyarsız kalamaz, kalmamalı...

Bir tıp dergisinde HİPOKRAT YEMİNİNİN gereksiz, aptalca, totaliter bir düşüncenin ürünü olduğu iddia edilse, bu metni kaldırmayan TABİPLER KONSEYİNİN GÖREVDEN ALINMASI ve bu yemin metninin yeniden düzenlenmesi gerektiği iddia edilse hekimler adamı rezil eder, kevgirini çıkartırlar.

Kendisine hukukun üstünlüğüne, avukatlık mesleğinin evrensel değerlerine adamış, adadığını düşünen siz site yöneticilerini bu konuda son derece duyarsız kaldığınız için ısrarla kınıyorum.

SN Admin, sizin ifadeniz ile "balık sevenlerin" internet sitesinde dahi balık sevenlere hakaret edene izin vermezler, fütursuz saldırıları yanıtsız bırakmazlar. Biz burada yıllardır ortak değerleri paylaştığımız için birlikteyiz.

Alıntı:
Az şerefli çok şerefli az onurlu çok onurlu meslek mi olur.

Alıntı:
BAROLAR BİRLİĞİ BARO-Avukat Reklam yönetmeliğini okudum.
bu aynen komünist rus idaresinden//Nazi Almanyasından //Yada 13 Eylül 1980
rejiminden çıkmış bir yönetmeliğe benziyor ağzım açık kaldı.
bence Avukatlar önce bununla uğraşsınlar önce kendi işerini halletsinler.
benim meslek odam böyle bir yönetmelikle karşıma çıksaydı bir an dahi o yönetimi orada
tutmazdım zaten duramazlardı

Avukat Meslek Kurallarının, Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin hazırlanmasında büyük emeği geçen başta Faruk Erem, Sn. Özden, Sn. Çaycıgil, Sn. Erman, Sn. Güner ve Ankara, İstanbul, İzmir Barosu Mensubu meslektaşlarımızı, avukatlık hukukuna evrensel değer kazandıran diğer hukukçuları saygı ile anıyorum.

Yazık,
Çok yazık........................................?
Old 01-12-2004, 09:44   #34
Admin

Sayın Çelik,

Alıntı:
BAROLAR BİRLİĞİ BARO-Avukat Reklam yönetmeliğini okudum. bu aynen komünist rus idaresinden//Nazi Almanyasından //Yada 13 Eylül 1980 rejiminden çıkmış bir yönetmeliğe benziyor ağzım açık kaldı. bence Avukatlar önce bununla uğraşsınlar önce kendi işerini halletsinler. benim meslek odam böyle bir yönetmelikle karşıma çıksaydı bir an dahi o yönetimi orada tutmazdım zaten duramazlardı

Sanırım tepki gösterdiğiniz mesaj bu? Kanaatimce burada bir fikir ileri sürülmüş ve ne forum kurallarına, ne de hukuk kurallarına bir aykırılık göremiyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltiniz.

Zaten sürekli "fazla müdahaleci" olmakla suçlanan forum yöneticilerimiz bir de bu tip sadece fikir içeren mesajları, fikre katılmadıkları için silmeye başlarlarsa nasıl tepkiler alacağımızı düşünemiyorum.

Türk Hukuk Sitesinin "avukatların özel lokali" niteliği taşımadığını arz etmek istiyorum. Bu nedenle site politika ve kurallarını lütfen sadece "avukat" gözüyle değerlendirmeyiniz. Türk Hukuk Sitesi kurulduğu günden beri başta tüm hukukçular olmak üzere, bizimle aynı idealleri paylaşan "hukukseverleri" bir araya getirmeyi hedeflemiştir. Bu nedenle site kural ve politikaları da sadece avukatlara yönelik değil, bu büyük kitleye yönelik olarak planlanmaktadır. Bu nedenle bu kuralları lütfen bir Baro sitesinde olması gerekli kurallar ile karşılaştırmayınız.

Sayın Esen,

Sizden de ricam fikirleriniz bizlerle paylaşırken sitenin çoğunluğunu oluşturan hukukçuların alınmasına neden olacak ifadelerinizi biraz daha ince eleyip sık dokuyarak seçmeniz. Hukukçuların birbirleri ile iletişimleri diğer mesleklerden çok farklı teamüllere dayanır ve bu teamüllere yabancı konukların bu iletişime ortak olması sizin de tanık olduğunuz üzere alınganlıklara neden olabiliyor.

Tüm Katılımcılara:
Herkesi mutlu edemediğimiz için özür diliyorum. Bu tip "iki arada bir derede" kaldığımız durumlarda tek sığınağımız forum kurallarımız ve bu kuralların geçmiş uygulamaları (içtihat) olabiliyor ki, ümid ediyorum bunu en iyi sizler anlayacaksınız.
Old 01-12-2004, 12:45   #35
Armağan Konyalı

Sayın Çelik,

Alıntı mesajlarda avukatlık meslek kurallarına sövme göremedim. Kendimi "gözlük önerilen hakeme" benzettim. Son satırdaki "yazık" sözcüğünü de anlayamadım. "Kınama" cezanızdan beklenen ıslah yararı benim açımdan hasıl olmadı. Hala sövme göremiyorum.

Meslekler arasında şeref ve onur farkı gözetilmemesi gerektiği yolundaki alıntınızın nedenini anlayamadım. Bu ifadade bir sövme yok bence.

Kişisel olarak, reklam yasağı kuralının en hararetli yandaşıyım. Yine de bu eleştiriyi bir sövgü olarak algılamadım.

Avukatlık mesleğinin itibarı, vakarı, rekabeti kavramlarına ters olan reklama kesinlikle karşıyım. Ama reklamdan yana olan meslektaşlarımız da var. Bir kısım meslektaşlarımızın dahi eleştirdiği bir konuda, meslekten olmayanların meslek kurallarını bizim kadar bilmemeleri nedeniyle, bu kuralın sıkı uygulamasını eleştirmelerini de hoşgörmeliyiz.

Avukatlara yönelik "önce kendi işlerini halletsinler" yolundaki eleştiriyi de sövme olarak algılamadım. Aynı eleştiriyi bazı meslektaşlarımız sık sık yapmakta. Hatta barolar meslek sorunları ile ilgilenmedikleri için bazı meslektaşlarımız tarafından kıyasıya eleştirmekte. Bunu meslek dışından birinin söylemesine alınganlık göstermemeliyiz kanısındayım. Bu eleştiriyi de sövme olarak kabul edemiyorum.

Uzun yazımın nedeni, yönetimin duyarsız olduğu yolundaki yargınızın değişmesi içindir. Sizin yargılarınız benim için önemli. Biliyorum ki siz meslek için çok emek verdiniz. Kitaplarınızdan her zaman yararlanıyorum. Mesleğin gelişmesi için verilen emeğe duyduğum saygıyı aynı ölçüde sizin kişiliğinize de duyuyorum.

"duyarsızlık" ve "kınama" gibi ağır sözcükler seçmenizi de mesleğe gösterdiğiniz büyük ihtimamın sonucu diye algılıyorum. Yoksa ortada ne duyarsızlık var, ne de kınanacak bir konu var. Sizin kadar emek vermemiş olsam da, meslek konusunda duyarsızlıkla itham edilmek ve kınanmak doğrusu beni üzdü.

Özellikle son satırlardaki "yazık...." ifadenizin muhatabı olmayı hak etmediğimi düşünüyorum.

Meslek heyecanınız her ne kadar saygınlık ve hayranlık uyandırıyor ise de, bu heyecanın olumsuz etkilerine kapılarak kendinizi ve başkalarını yıpratmamalısınız.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 01-12-2004, 14:12   #36
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan acaba o görevli HAKLI ÇIKTI MI ?

Değerli meslektaşlar,

Hak arama işine gönül verenlerin titizlenmeleri, başka deyimle alınganlıkları bence haklarıdır. Mesleğin de kattığı o titizlik değil midirki bir hakkı ucundan tutup ortaya çıkarır ve de sahibine teslimini sağlar; öyleyse yazılı tartışmadaki titizlik, meslektaşların yazılana önem vermelerinden doğmaktadır. Bu durumda yazıyı yazanların, düşüncelerini yazılı anlatabilme derinlik ve olgunluğunu yakalayarak yazmalarını gerektirir.

Gelelim bizim mesleğin dışındakilere demeyeceğim.

Bizlere yapılan açık haksızlıklar (suçlar) ve işlenmiş suçun ve yapanın korunması, işte hukuk düzeninin kabul etmemesi gereken budur.

O sözü söyleyen polis görevlisi "git bildiğin yere şikayet et, bi şey çıkacağını mı sanıyon" demiş idi.

Avukatları coplayan, yumruklayan, kendisini sakin olmaya ve avukatı rahat bırakmaya çağıran avukata ayrıca yumruk savuran, eylemlerinin hukuk önünde hesabını vermemek için karşılığında düzeysiz söz söyleyen

acaba o görevli HAKLI ÇIKTI MI ?

Bence değil.

Avukat Ömer KAVİLİ
Old 01-12-2004, 14:40   #37
Armağan Konyalı

Sayın Av.Ömer Kavili,

Bence de haklı çıkmadı:

Haksiz biri (iki kere iki dört) demekle haksızlıktan sıyrılamaz.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 01-12-2004, 15:07   #38
İlknur Adiller

Sayın Kavilli,
Başlığı duyunca birinin sizin adınızla bir yazı gönderdiğini düşünecek kadar irkildim. İçeriğini okuyunca bu başlığı atmanızın son derece uygun olduğunu ve utanması gereken kişinin bizzat sözün sahibi olan veya bu sözü sarfedenleri koruyanların olduğunu düşünerek şahısınız, mesleğim ve ülkem adına duyduğum üzüntüyü ifade etmek istedim. Onurlu mücadelenizden dolayı sizi kutluyor, olayın kapınmasına çalışan herkesi kınıyorum.
Old 01-12-2004, 15:24   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın esen,

Alıntı:
Sosyal-medeni hayatta size sözle yapılmış haksız saldırıya susmak cevap vermemek bir erdemdir.

her nasılsa hukuki alanda; size sözle yapılmış haksız saldırıya susmak cevap vermemek, o vasıfları kabul ettiğiniz anlamına geliyor.
bu nasıl çelişki ?
bu son paragrafta yanlış varsa hukukçu arkadaşlardan düzeltmelerini rica ediyorum.

Yukarıda yer alan alıntınızda bahsettiğiniz husus doğru değil. Hukukta da sözle yapılan hakarete cevap vermemek o hakareti yahut sözü kabul ettiğiniz anlamına gelmez.

Saygılarımla.
Old 01-12-2004, 16:12   #40
İlknur Adiller

Esen adlı katılımcının konuyu çok ustaca yönlendirdiğini ve olayın vehametini bir tarafa bıraktığını düşünüyorum.
Kendisinin adını ve mesleğini bilmedeğim için avukatlık mesleğine yaygınlaştırılarak yapılan ortak saldırıya ben de mesleğinin bazı sıkıntılarını genelleştirerek yapmayı düşündüğüm saldırıyı yaparak cevap veremeyeceğim.
Ama önce vicdan ve mantık diyelim. Haciz sırasındaki vatandaşın avukata yaklaşımı ile bu olayın bağlantısı nedir ? Haciz taksi vs. gideri avukatın ihtiyarı ile oluşturduğu bir ödememedir ? Hangi avukat yemek parasını borçludan almıştır ?
Gelelim polis bir vatandaşı sürüklese cübbelilerin müdahale edip etmeyeceğine ? Emin olunuz ki görev ve yetkinin aşıldığı her olayda vatandaşın yanında yer alarak engel olmaya çalışır bu cübbeliler. Hem de sizin gibi para alamayacağı olayda avukat müdahale etmez diyen biri bile olsa. Avukat başka işlerden değil avukatlıktan para kazanır. Herkesin işini yaparken para alması göze batmaz da avukatın para alması niye batar ? Avukat hayatını nasıl idame ettirecek ? Emeğin karşılığında para alınması ne zamandan beri ayıp ? Ama bir davanızı hiç ücret almadan yürütsem ne kadar memnun olursunuz değil mi ? Hiç bana ve geçindirmekle yükümlü olduğum kişilere haksızlık ettiğinizi, yük yüklediğinizi hissetmezsiniz değil mi ? Dilerseniz tüm avukatların ücretsiz çalışmasını önerin. Konuyu ajite etmiyorum. Sanki dünyada hiç kimse para karşılığında çalışmıyor ( mal satmıyor. hizmet vermiyor ) da sadece avukatlar para alıyor değil mi ? Lütfen tekrar düşünün
Old 02-12-2004, 13:02   #41
Esen

Kim bu Kim Bu Adı Sanı Belirsiz?
Başlığı altında cevaplarım var,
Selamlar.
Old 03-12-2004, 11:13   #42
Av.Ömer KAVİLİ

Emek en yüce değerdir; emeğin parasal karşılığını kabul edemeyenler kafasıyla değil miğdesiyle düşünenlerdir.

Avukatların aldıkları ücret, onların emeğinin asla tam karşılığı olamaz.

Avukat'ı ayakta tutan yapılan iş'teki tinsel doyumdur.

Etik olarak ilkeleriyle uyumlu yaşamaya çalışan avukatların, görevleri sırasındaki sıkıntılarını hiç kimse görmezden gelmemeli.

Emeği ve onuruyla yaşayan tüm meslektaşlara sevgiler.

Avukat Ömer KAVİLİ
Old 05-09-2006, 01:09   #43
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan suçun cezasız kalması

Bu sitedeki bilgilerin herkes(!) tarafından okunduğunu sanıyorum.

Bugüne kadar ne o görevli hakkında Savcılık kudreti harekete geçebildi ne de idari soruşturma denen disiplin soruşturması yapacak Bakanlık kudreti.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 05-09-2006, 22:26   #44
komiser-crane

öncelikle hem yeni katılan bir üye hem de bir polis amiri olarak konuşmak gerekirse sayın kavili nin eğer olay kendisinin dile getirdiği şekilde cereyan etmiş ise meslektaşlarım adına özür dilerim. şayet bir polis alt kültürü ile bezenmiş bilinçaltıma yönelik bir önyargı ile düşün düğümde ki bu doğaldırolisimizin bütün sorunlarını düşündüğümüzde polislik mesleği en vahim ama en şerefli mesleklerden biridir.çalışma şartları.mesleki sorunlar.maddi sorunlar ve psikolojik sorunlar silsileli bir şekilde sizin yaşantınızı meşgul etse sizde vatan hainleri için herşeyinizi feda etseniz o zaman ben sizi görürdüm.siz yaşadığınız bir olayda hemen polisimizi kötülüyorsunuz .beni yanlış anlamayın ben onların yaptığını haklı çıkarmaya değil meseleye geniş bir boyut kazandırmak için hatırlatmada bulunuyorum. ben de avukatlarla ilgili birkaç tane olaydan bahsetsem o zaman polisin yaptığı hiçbir şey dersiniz.sui örnek örnek değildir. size mağduriyetinizden dolayı geçmiş olsun diliyorum umarım bir nebze olsun meramımı anlatmışımdır.
Old 05-09-2006, 23:42   #45
Jeanne D'arc

Forumu tümüyle okumadığım halde yazmadan edemedim: Bu başlığa tahammül edemiyorum.
Old 06-09-2006, 00:38   #46
yargıç isa

Olumsuz insanlık ayıbı....

insanın olduğu her yerde tartışmalar- sürtüşmeler olur hele birde bu tartışmalarda SEVİYESİ BİHAYLİ DÜŞÜK insanlar mevcutsa. Burdaki olay polis memurunun seviyesinin düşüklüğünden kaynaklanmaktadır ve bu mesleğinin bir ürünü değil, yıllardır toplumda yaşayıp da sahip olamadığı insanlığının bir ürünüdür. Yarın avukatın biri çıkar trafik cezası kesen bir polis memurunu döver ve avukat bir yolunu bulur yada birinin yeğeni çıkar hiç bir ceza almaz. Olamaz mı? Aynı laflar avukatlar için söylense ben kabullenemem.

hakim-savcılar ile avukatlara gösterilen saygıdan bahsediliyo. Hakim ve savcıya 10 tane saygı gösteriliyosa bu saygının 9 tanesi insanların devletten korkmalarından kaynaklanmakta, avukata 5 saygı gösteriliyorsa 5 ide gerçekten samimi düşüncelerden kaynaklanmakta. İnsanlar hakim-savcıya saygı gösterirken bu saygıyı, hakimlik mesleğinin kutsal olduğuna inandığı için göstermemekte. Bunun nedeni insanlarda oluşan "HAKİM'E GÖSTERİLEN SAYGI DEVLETE GÖSTERİLMİŞTİR - AYNI ŞEKİLDE YAPILAN SAYGISIZLIK DEVLETE YAPILMIŞTIR, BUNLAR DEVLETİN ADAMIDIR AMAN DİKKAT BAŞIMIZA İŞ ALMAYALIM" bilincinden kaynaklanmaktadır. Buda hakim ve savcılara söylenecek hakaretlerin kapı arkasında, eşe dosta veya kendi kendine söylenmesine; avukatlara söylenecek hakaretlerin ise bizzat mekan fark etmeden yüzüne söylenmesine sebep olmakta. Yani içerik aynı şekil farklı.

Hiçbir avukat alçaklık duygusuna kapılmamalı ve cahil insanların ne düşündüklerine anlam vermeye çalışmamalı. (cahilden kastım okumuşluk anlamında değil...)

****Hukuk fakültelerini üst seviyede başarılarla bitiren çoğu kişinin seçtiği meslek AVUKATLIKTIR

****Suçsuz yere ceza alanları savunup direnen,temize çıkaran meslek AVUKATLIKTIR

****Suçu olsa dahi onu suça iten nedenlerin daha suçlu olduğunu kanıtlayan ve toplumsal sorunları mahkemede aslanlar gibi dile getiren meslek AVUKATLIKTIR

****Her 100 ceza dosyasının 90 ını temyiz eden ve bunların 60 tanesini sanık lehile çeviren meslek AVUKATLIKTIR

****Her koşulda dahi insanların haklarını aramasına yardımcı olan meslek AVUKATLIKTIR

Bizim ülkemizde iyi olan kabullenilemez; hakkını arayan, başkasına hakkını araması için yol gösteren ve bunun için mücadele veren insanlar mümkünü yok sevilemez, çogu resmi makamlarda saygı göremez. Eee iyi olmak, başarılı olmak okadar kolay değil. Bırakalım herkes işini yapsın. bir gün herkes birbirinin değerini anlayacak duruma gelecektir.

Ben avukat olduğum zaman beni mutlu edecek olan mesleğime gösterilen sagı veya önem olmayacaktır; YAPTIĞIM GÖREVİN KUTSAL OLDUĞU BİLİNCİ - ADALET ANLAMINDA İNSANLARA YARDIMCI OLABİLME BİLİNCİ MUTLU EDECEKTİR...

Saygılarımla.
Old 11-09-2006, 22:43   #47
alisuat

Sayın avukatım olayı çok güzel anlatmışsınız, lakin bu denli bariz bir olayda neden idare izin vermiyor, bölge idare idareye uyuyor, onu da geçtik İHAM sizi haksız görüyor, bilmiyorum başka birşeyler var gibime geldi... saygılar
Old 18-09-2006, 22:47   #48
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın "komiser-crane",

Alıntı:
siz yaşadığınız bir olayda hemen polisimizi kötülüyorsunuz
Bu cümlenizi yazmışsınız ancak yine de bir kez daha düşünün; acaba polisi kötülemek mi yoksa kötü davranışta bulunan polis görevlisinin kusurunun korunmasına ses çıkarmak mı sözkonusu ?

Başka deyişle, kötülük o görevlinin davranışı ve yöneticilerin koruması değil midir ?

Alıntı:
ben de avukatlarla ilgili birkaç tane olaydan bahsetsem
Kirli olanlarımızın sayısallığının eşleştirerek sessiz kalmak yerine KİRE BULAŞMAMAK seçeneğine ne dersiniz ?

Hukukçu, Yeni sanık
Old 18-09-2006, 22:49   #49
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın "Jeanne D'arc",
Alıntı:
Forumu tümüyle okumadığım halde yazmadan edemedim: Bu başlığa tahammül edemiyorum.

Öncelikle bilgi edinmek için konuyu okumanızı öneriyorum.

Bu söz gerçekten kaba bir söz, ancak bu söz kendisine yumruk savrulan baro görevlisi avukata, salt yakınmasından vazgeçmesi karşılığında onlarca kişinin önünde söylenen bir sözdür.

Bir hukukçu olarak bizlerin gerçeğe dayanamamak değil, gerçeğin çıplaklığını yargılamak konum ve kudretinde olmamız gerektiği kanısındayım.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 18-09-2006, 23:05   #50
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın "alisuat",

Alıntı:
bu denli bariz bir olayda neden idare izin vermiyor, bölge idare idareye uyuyor, onu da geçtik İHAM sizi haksız görüyor

Yönetimin, memurlarının hukuk dışı davranışlarını örtmesi, tarihte ilk kez olmuyor.

Bölge İdare Mahkemesinin kararı ise adil yargılama ilkelerine aykırı biçimde verilmiş olduğu düşüncesindeyim.

İHAM'a gelince,
İHAM kararı yalnızca başvurucunun başvurusu sözleşmedeki konulara uymadığından... gerekçesiyle verilmiştir.
İHAM işleyişinde; başvuru sözleşmedeki konulardan biriyle ilgili ise kayıt altına alınması, kaydedilen başvurunun bundan sonra esasının incelenmesi, bundan sonra ise sözleşme maddesinin ihlal edildiğine veya edilmediğine biçiminde karar verilmesi söz konusudur. Bu anlatıma göre, İHAM, olguların yargılamasını yapmıyor.

Olguların, başka deyişle, esasa ilişkin ilk derece yargılamasının yapılmadığı koşullarda
Alıntı:
sizi haksız görüyor
düşünüşünüzün doğru olmadığı ortaya çıkıyor.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 19-09-2006, 08:23   #51
byzade

Varsayılan adliye mensupları

Gunaydınlar sayın hukuk ınsanları,öncelikle sayın kavılıye gecmıs olsun dıleklerımı sunar,butun sıte arkadaslarıma saygılar sunarım...aktarmıs oldugunuz konu adlı ve ıdarı asamalardan gecmıs ve sıze gore olumlu veya olumsuz sonuclanmıstır dosyayı gormedıgımız ıcın taraf olarakta sadece sızden bılgı aldıgımız ıcın bu sekılde yorumlar yapılıyor huku sıstemımızı hukukcu olarak tabıkı elestırecez ve o gorevlı hakkında ıdarı ıslem konusunda ne yapılmıstır onuda arastırmak gerekır ve adıl yargılamadan bahsedıyoruz adıl yargılamada taraf unsurların hepsı aynıoratamada bulunması esastır o yuzden dıger hukukcu arkadaslarında degerlendırmesı bana gore duygusal ve sahsıdır sızler hukuk ınsanısınız kesınlıkle genıs caplı dusunmelısınız ...saygılarımla
Old 19-09-2006, 22:23   #52
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın "byzade",
Alıntı:
Gunaydınlar sayın hukuk ınsanları,öncelikle sayın kavılıye gecmıs olsun dıleklerımı sunar,butun sıte arkadaslarıma saygılar sunarım...aktarmıs oldugunuz konu adlı ve ıdarı asamalardan gecmıs ve sıze gore olumlu veya olumsuz sonuclanmıstır dosyayı gormedıgımız ıcın taraf olarakta sadece sızden bılgı aldıgımız ıcın bu sekılde yorumlar yapılıyor huku sıstemımızı hukukcu olarak tabıkı elestırecez ve o gorevlı hakkında ıdarı ıslem konusunda ne yapılmıstır onuda arastırmak gerekır ve adıl yargılamadan bahsedıyoruz adıl yargılamada taraf unsurların hepsı aynıoratamada bulunması esastır o yuzden dıger hukukcu arkadaslarında degerlendırmesı bana gore duygusal ve sahsıdır sızler hukuk ınsanısınız kesınlıkle genıs caplı dusunmelısınız ...saygılarımla
İletinizdeki yazım olduğu gibi buraya aktarılmıştır.

Buradaki
Alıntı:
adıl yargılamada taraf unsurların hepsı aynıoratamada bulunması esastır
cümleniz hukuksal düşünüş biçimine uygun olup, diğer meslek grubundan bu yaklaşımı görmek saygın ve sevindirici bir durumdur.

Sizin önerdiğiniz gibi, konunun diğer yanında bulunan görevliyle mahkeme önünde birlikte olma istek ve olanağı, yönetimin birim amirinin red kararı + idare mah.kararı + savcılık takipsizlik kararı = bu fırsatın kaçırılması sonucunu yaratmıştır.
Ancak, önerinizi destekliyorum; o fırsat kaçmış olsa bile, düzeyli yazışmaların yapıldığı bu sitede yine de sıkıntının diğer yanı ile tartışabilmeyi isterim.

İlgisiz kalmayışınız ve düşüncelerinizi paylaşabilmenize teşekkür ederim.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 12-01-2007, 16:08   #53
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan byzade

Sayın "byzade",

Alıntı:
...o gorevlı hakkında ıdarı ıslem konusunda ne yapılmıstır onuda arastırmak gerekır...

İletinizde belirttiğiniz ıdarı ıslem konusunda ne yapılmıstır konusunda bu güne kadar yasalara uygun hiçbir bildirim yapılmadı; o nedenle bilgim yok.

Sizden de yeni ileti yok.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 13-01-2007, 12:45   #54
Av.Hilmi Sormazoğlu

Tamam avukatlık kimliğinden biran ayrı düşünelim,anlayamıyorum nasıl bir ruh hali ve düşünce içerisinde olan polis bir bayanın çenesine vurur ve kucaklayarak dışarıya atmaya çalışır.Bu tavrın hiçbir bahanesi ve açıklaması olamaz buna karşı fikir üretilmesi,üretilmeye çalışılması abes kaçar.Polisin söylediği o çirkin lafa ise cevap vermek burkuyor beni.Savunma adaletin sac ayağı ayağa dolaşmaya çalışanlar nitelik için çalışsınlar gölge etmesinler.
Old 03-03-2007, 00:24   #55
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Hilmi Sormazoğlu
Tamam avukatlık kimliğinden biran ayrı düşünelim,anlayamıyorum nasıl bir ruh hali ve düşünce içerisinde olan polis bir bayanın çenesine vurur ve kucaklayarak dışarıya atmaya çalışır.Bu tavrın hiçbir bahanesi ve açıklaması olamaz buna karşı fikir üretilmesi,üretilmeye çalışılması abes kaçar.Polisin söylediği o çirkin lafa ise cevap vermek burkuyor beni.Savunma adaletin sac ayağı ayağa dolaşmaya çalışanlar nitelik için çalışsınlar gölge etmesinler.
Meslektaşım Av.Hilmi Sormazoğlu,

O görevlinin o sözlerine şaşırmakta haklısınızda, diğer yanda diğer görevliler ve KURUMLARIN tutumuna ne demeli ?

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

" Hak, huk, hukuk; gak, guk, guguk !!! "
Old 03-03-2007, 03:19   #56
tosbaa

açıkçası şaşırarak okudum olayı. ama sarfedilen o sözler bir polis tarafından değil konuşmayı bilmeyen ve sürekli hakaret etmekten zevk alan bir kişi tarafından söylenmiş bence. bu kişinin bir devlet görevlisi olması sadece acı verici. aslında bu olayda dikkat edilmesi gereken adalet sisteminin hiç de adaletli yürümediğidir. hukukçu olsun olmasn her kişinin böyle bir olayı duyduğunda vereceği karar malesef kamu kurumları ve mahkemeler tarafından verilmemiş. benim üzüldüğüm nokta bu. ülkemizde bu tip insanlar bi hayli fazla. bunların içinde gördüğümüz gibi üniformalı insanlar da var. bunlara gereken ceza verilmediği sürece daha da fazlaşacaktır. ben bu ülkede hukukun ağırlığı olduğuna inanmıyorum. hukuk gerektiği gibi uygulanmıyor. ve hukukçular da bu durum karşısında sessiz kalıyor. böyle giderse bu tip olaylardan daha çok duyarız.
Old 06-03-2007, 01:18   #57
hakansezen

Sayın Kavili bir polis ile aranızda geçen bir olayı bu başlık altında yazmanızı anladığım amacınız açısından değerlendirdiğimde doğru bulmuyorum.

bu başlığın o memurun söylediği sözlerden kaynaklandığını söylemişsiniz ama ben göremedim.

kaldı ki söylesin taraf olduğum düşünülebileceği için yorum yapmak istemiyorum. ancak bir olay ve kişi veya bir kurumu eleştirirken, o kurum kişi veya işleyişi düzeltme daha iyiye götürme adına çalışan idealist kişileri de rencide edecek bir başlık kullanmanız da doğru değil.

bu bence sizin bir birey olarak yaşadığınız üzücü bir olay sadece.

tartışma konusu olarak memurun yargılanması sürecini tartışacak iseniz bu olayı sadece örnek teşkil ederek memurun yarğılanması hakkında kanuni muvakkat tan itibaren bu ve benzeri yürürlükte olan veya olmayan kanuni düzenlemeleri eleştirin ve lütfen olması gereken hakkında fikir beyan edelim.

olayı bir kişi veya teşkilatı aşağılama ve sürekli öne çıkarma boyutuna gitmeyelim. kaldı ki söylediğiniz yöntem veliye hakaret eden öğretmen vs gibi örnekleri çoğaltılabilecek başka memurlar hakkındada işleyebilecek bir usul. varsa bir problem bunu kanuni düzenlemelerdeki olması gerekenlere yönelik yapıcı fikirlerle buyrunuz paylaşalım.
Old 07-03-2007, 17:27   #58
sahinaydın

Alıntı:
Duruşma sırası bekleyen cüppeleri üzerindeki avukatları boşaltmak isteyen polis
Sn Kavili,
polis keyfinden mi sizi salondan çıkarmak istedi, yoksa görevini mi yapıyordu?
Eğer görevini yapıyorsa, görevini yapan kamu görevlisine neden direndiniz, dışarı çıkmadınız?

Alıntı:
cüppesinin yakasından tutup çenesine vurarak ve kucaklayarak dışarı çıkartmak
polis bu eylemi gerçekten yaptı mı? yoksa ;
Alıntı:
istiyor
muydu?

peki bütün bunlar oldu ise, neden bu gerekçelerle yakınma, şikayet yoluna ve İHAM'a gitmediniz de;
Alıntı:
homoseksüel ilişkinin toplumsal olarak kınanan bir davranış olması nedeniyle kişisel onurunu kırıcı bir davranışa uğramak
gerekçesiyle dava açtınız?
Ayrıca büyüklerimiz bizden aldıkları emaneti öyle güzel iade ettiler ki bugün artık Türkiye'de dahi eşcinsellik "hastalık olarak bile kabul edilmezken" siz bunun toplum tarafından kınandığını nereden çıkardınız?
Saygılar.
Old 06-04-2007, 22:57   #59
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan hakansezen
Sayın Kavili bir polis ile aranızda geçen bir olayı bu başlık altında yazmanızı anladığım amacınız açısından değerlendirdiğimde doğru bulmuyorum.

bu başlığın o memurun söylediği sözlerden kaynaklandığını söylemişsiniz ama ben göremedim.
...

Sayın "hakansezen",

Konu başlığına yol açan söz "ne yani, sizi tatmin etmek için illa altınıza mı yatmak lazım" sözüdür. Bu söz yaptığımız yönetsel ve hukuksal başvuru dilekçelerimizde konulardan biri olarak yer aldı.
Dilekçemizdeki bu konu (bu söz) hakkında hukuka uygun karar vermesi gerekenlerden kaymakamlık, verdiği kararında "polis memuru görevini yapmıştır, bu nedenle soruşturma açılmamasına..." demiştir.
Kaymakamlığın bu keyfi ve hukuksuz kararına karşı Yönetsel Yargı makamında açtığımız davada verilen İdare Mahkemesi, kararında "kanuna uygun olarak verilen kaymakamlık kararına itirazın reddine..." demiştir.

Şimdi bu aşamada konu başlığına dönersek, o görevlinin söylediği sözü haksız saymayan ve ayrıca "görev" kavramı içinde değerlendiren anlayışa karşı çıkmak için iyi bir anti-tez olduğunu düşünüyorum.

Alıntı:
kaldı ki söylesin taraf olduğum düşünülebileceği için yorum yapmak istemiyorum. ancak bir olay ve kişi veya bir kurumu eleştirirken, o kurum kişi veya işleyişi düzeltme daha iyiye götürme adına çalışan idealist kişileri de rencide edecek bir başlık kullanmanız da doğru değil.

Kirlerimizle yüzleşerek kurumlarımızın düzeleceği ve bu yolla idealist kişilerin de rencide olmalarının sona ereceği düşüncenize katılıyorum.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

" Hak, huk, hukuk; gak, guk, guguk !!! "
Old 07-04-2007, 18:57   #60
gabin21

Konu için teşekkürler.Çok yerinde ve dikkat çekici bir başlıkla sunmuşsunuz.Ülkemizde görevini ciddiyetle ve dikkatle yapması gereken bir kurum polis teşkilatı.Olaylar karşısında soğukkanlı ve olayı en sıkıntısız nasıl halledebilirm mantığıyla hareket etmesi gerekirken daha çok ortalığı toza dumana katmak elbette endişe vericidir.
Hele bir de nerde ,kime nasıl davranması gerektiğini bilemiyorsa ortalık eski Texas barlarına dönüverir.O zamanda ne hak ne hukuk kalır.Gak guk guguk olur herşey Teşekkürler.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi