Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Hukukta Araştırma Yöntemleri

Yanıt
Old 14-12-2009, 18:18   #1
c.ceren erdal

Dikkat Hukukta Araştırma Yöntemleri

Sayın Hukukçu Arkadaşlar, Benim Sosyal Bilimlere Giriş dersinden vize sınavım yerine geçecek bir ödevim var.Konusu da "Hukukta Araştırma Yöntemleri". Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Bulunması zor bir konu araştırdım ama bulamadım.Şimdiden teşekkürler.Saygılarımla...
Old 19-01-2011, 13:26   #2
ömergünay

Yöntemden bahsedildiğine göre , her bilimde olduğu gibi,(hukuk ilim ise) tümdengelim,tümevarım ve analojidir.
Hukukda araştırma da, genel olarak tümdengelim yöntemini benimsendiği ileri sürülürsede; analojidir. Önünüze gelen
somut olayın kıyas yaparak hangi kurala yada kurallara girdiğinin tesbitidir.

Tümevarımda ise, özel ,somut olayın hangi somut kurala dahil olduğunun tespitidir.

Anglo_Sakson hukuk sisteminde kıyas; Kara Avrupası hukuk sisteminde tümdengelimin yöntem olarak benimsendiğini düşünüyorum.
Old 20-01-2011, 18:53   #3
dogukansavas

Hukuktaki temel araştırma yöntemi iki tanedir. Bunlardan bir tanesi farklı hukuk sistemleri arasında yapılan mukayeseli hukuk çalışmasıdır diğeri ise bir konu üzerinde yapılan de lege lata ve de lege ferenda incelemesidir.
Old 20-01-2011, 22:23   #4
jurist27

tek araştırma yöntemi var günümüzde o da "google"
Old 21-01-2011, 00:48   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan c.ceren erdal
Sayın Hukukçu Arkadaşlar, Benim Sosyal Bilimlere Giriş dersinden vize sınavım yerine geçecek bir ödevim var.Konusu da "Hukukta Araştırma Yöntemleri". Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Bulunması zor bir konu araştırdım ama bulamadım.Şimdiden teşekkürler.Saygılarımla...

Sayın c.ceren erdal,

herşeyden önce"Hukukta Araştırma Yöntemleri"nden ne anladığınızın daha doğrusu ne anlatmak istediğinizin sınırlarını çizmeniz gerekir. Belirli bir sınır koyduktan sonra, daha doğrusu konunuzu tam olarak belirledikten sonra, belirlediğiniz konunun hangi yöntemlerle araştırıldığını araştırabilirsiniz.

Araştırmaya başlamadan önce, hukukun ne olduğu konusunda bir karar vermek zorundasınız, eğer hukuk bir sanattır veya bir dans çeşididir türünden bir düşünceniz varsa, kendinize başka bir konu bulup o konu üzerinde birşeyler yazın. Yok eğer hukuk bir bilim dalıdır ve her bilim dalında olduğu gibi hukukun da bir 'araştırma yöntemi' ve bir teorisi vardır, sonucuna varırsanız, devam edin. Ama devam etmeden önce bilimin ne olduğunu, hukukun ne olduğunu ve hukukun kullandığı araştırma yöntemlerinin diğer bilim dallarınının araştırma yöntemlerinden ayrılıp ayrılmadığını araştırın.

Başta belirttiğim, sınırlandırma, konuyu belirleme konusuna dönüyorum:
Hukuk değişik bilim dallarının konusudur. Bu bilim dalları özellikle: Hukuk tarihi, hukuk sosyolojisi, hukuk felsefesi, genel hukuk teorisi, karşılaştırmalı hukuk ve herşeyden önce hukuk politikasıdır(yasa yapma politikası).

Diğer bir konu yasaların uygulanmasıdır. Bir hukuk problemi nasıl çözülür örneğin, bu konuda medeni hukuk, ceza hukuku ve idare hukuku dallarında ne gibi ayrılıklar ne gibi ortak yanlar vardır. Diğer bir örnek yasaların nasıl yormlandığı konusunda bir araştırma yapmaktır.

Saygılarımla
Old 15-02-2011, 12:25   #6
Av. Ezgi Olça

Araştırma öncelikle konu ile ilgili Anayasadan başlar hiyerarşik sıralamaya göre gidip araştırmak en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum.Ardından kanunlar gelir. Konu ne ise ilgili kanuna baklaır ayrıca diğer kanun metinleirnde ilgili maddeler varsa onlara da bakılır örn medeni kanun C. Genel nitelikli hükümler
MADDE 5.- Bu Kanun ve Borçlar Kanununun genel nitelikli hükümleri, uygun düştüğü ölçüde tüm özel hukuk ilişkilerine uygulanır der. Bunun gibi ilgili hükümlere bakmak yerinde olur ayrıca doktrin ve yargıtay kararları da kanunda bir hüküm yoksa bakılacak kaynaklardandır.Bu sırayı takip ederek doğru bir arastırma yapılabileceği kanısındayım.Çalışmanızda şimdiden başarılar dilerim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi