Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mesken Kira Sözleşmeleri-Damga Vergisi-Şikayet

Yanıt
Old 18-08-2010, 13:28   #1
AV.SERTANn

Varsayılan Mesken Kira Sözleşmeleri-Damga Vergisi-Şikayet

488 sayılı Damga Vergisi Kanunu'na ekli 2 sayılı tabloda mesken kira sözleşmelerinin Damga Vergisinden istisna tutulduğu belirtilmiştir.Kanuna rağmen icra müdürü damga vergisi ödenmeden ödeme emrini tebliğe çıkarılmayacağına karar verdi.Biz de kanunu uygulatmak amacıyla İşlemi dosya üzerinden duruşma açılmaksızın inceleme talebi ile şikayet konusu yaptık.Adli tatil olduğundan esas hakim yoktu.Sonuçta Eylül sonuna duruşma tarihi verilmiş.....şimdi;işin sürüncemede kalmaması için- zira tahliye için bir 30 gün daha beklenecek-ihtirazi kayıtla damga vergisini ödesek şikayetimiz konusuz kaldığından reddedilir mi? Yoksa yine de esastan bir karar verilmesi mümkün olur mu?
Old 18-08-2010, 14:47   #2
üye15747

Damga vergisini icra dosyasına sunarken ihtirazi kayıt koyun, sorun çıkacağını sanmıyorum. Malesef bu durumu ben de yaşadım, 2 sayılı cetvelde mesken kiraları damga vergisinden muaf tutulmasına rağmen, icra müdürleri müfettiş korkusuyla tahsil yoluna gidiyorlar.
Old 19-08-2010, 11:47   #3
AV.SERTANn

2 nolu tablonun " (Ek: 5281 - 30.12.2004 / m.8 - Yürürlük m.45/11) Ticari, zirai veya mesleki faaliyetlere ilişkin olmamak şartıyla gerçek kişiler arasında düzenlenen akitlerle ilgili kağıtlar (Ek ibare: 5535 - 29.6.2006 / m.8) "ile Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinde belirtilen ücretlere ilişkin kağıtlar. (Söz konusu kağıtlar, resmi dairelere veya noterlere ibraz edildikleri takdirde bu tarih itibarıyla vergiye tabi tutulur ve ibraz edenlerce ödenir.)" şeklindeki

34.fıkrasında resmi daireye ibraz halinde damga vergisi ödenir deniyor fakat 31.fıkrada kira sözleşmesi için parantez içinde böyle bir şey belirtilmemiş.... mesken kira sözleşmesinin resmi daireye ibrazı halinde damga vergisi ödeme mecburiyeti var mıdır?

Alıntı:
Bu konuda yanlış yorum yapıldığını düşünüyorum. Çünkü Damga Vergisinden istisna olan kağıtların belirtildiği 2 sayılı tablonun "Ticari ve Medeni İşlerle İlgili Kağıtlar" bölümünde yer alan 31 numaralı fıkrada;Dernek ve vakıflarca yerleşim yeri, gerçek kişilerce mesken olarak kullanılmak üzere kiralanan ve iktisadi işletmelere dahil olmayan taşınmazlara ilişkin kira mukavelenamelerinin damga vergisinden istisna olduğu belirtilmiştir. Yani ev sahibi bir şahsın evini başka birine kiraya vermesinde düzenlenen sözleşme damga vergisinden istisnadır. (Eğer taşınmaz ticari işletme aktifindeyse istisna yoktur.) Öte yandan,34 numaralı fıkra ile “Ticari, zirai veya mesleki faaliyetlerine ilişkin olmamak şartıyla gerçek kişiler arasında düzenlenen akitlerle ilgili kağıtlar. (Söz konusu kağıtlar, resmi dairelere veya noterlere ibraz edildikleri takdirde bu tarih itibarıyla vergiye tabi tutulur ve ibraz edenlerce ödenir.)” eklenmiştir. 31. ve 34. fıkralar birbirinden bağımsız olduğundan 34. fıkranın parentez içi hükmü 31. fıkra için geçerli değildir. Yani kiralanan yer ile ilgili hukuki ihtilaf çıksa bile, sözleşmenin resmi dairelere ibrazında damga vergisi gerekmez. 34. fıkra meskenle ilgili kira sözleşmesinin haricindeki sözleşmelerle ilgilidir. Sanırım buradaki yanlış algılamalar nedeniyle farklı uygulamalar yapılmaktadır. Bunun dışındaki uygulamaların nerede yapılmış olursa olsun (adliye, maliye vd.) yanlış olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla.
Ali Durmuşlar
Yeminli Mali Müşavir/Eski Vergi Denetmeni

Old 07-09-2011, 09:22   #4
mehmetardic

Benzer bir konu olduğu için yeni başlık açma gereği duymadım.

Kira bedelinin ödenmemesi nedeniyle 7/30 günlü icra takibi yapmak istedim.2011 başlangıç tarihli kira sözleşmesinde kiracı ve kefil olmak üzere 2 borçlum var. Fakat icra dairesi sadece kefil için damga vergisi yatırılması gerektiği için takibi kabul etmedi.

şu ana kadar mesken kiralarında damga vergisinden muafiyet olduğu idi ve bugüne kadar mesken kiralarında kimse damga vergisi istememişti benden.

Kira kontratlarında kefiller için damga vergisi yatırılması gerekmekte midir? bu işlemin yasal dayanağı nedir? Asıl borçlu damga vergisinden muaf olurken kefilin sorumlu olması pek mantıklı gelmedi bana..

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi