Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aynı adama ait iki şirket husumet itirazı

Yanıt
Old 21-07-2009, 13:07   #1
fatihbjk

Varsayılan aynı adama ait iki şirket husumet itirazı

Merhaba sayın meslektaşlarım
Müvekkilime ait bir gayrimenkulu kiralayan şirketin ismi Akıllıoğlu Tur. İnş. ve Tük. Mal. Tic. Ltd. Şti. arkadaşlar bu şirket gayrimenkulu terk ettikten sonra müvekkilim aleyhine gayrimenkulde yaptıkları masrafları telep ettiği bir alacak davası açtı. Ancak davayı açan şirketin adı Akıllıoğlu Turz. İnş. Ev. Isı Sistm. Day. Tük. Mal. Gıda Ota San. İç ve Dış. Tic. Ltd. Şti. yani farklı bir şirket. Bende davanın başında husumet itirazında bulundum mahkeme hakimi şirket adamın değilmi istediği gibi ismini değiştirebilir dedi ben buna kaltılmıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız özellikle yargıtay kararları ile desteklenen görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim
Old 21-07-2009, 13:13   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan fatihbjk
Merhaba sayın meslektaşlarım
Müvekkilime ait bir gayrimenkulu kiralayan şirketin ismi Akıllıoğlu Tur. İnş. ve Tük. Mal. Tic. Ltd. Şti. arkadaşlar bu şirket gayrimenkulu terk ettikten sonra müvekkilim aleyhine gayrimenkulde yaptıkları masrafları telep ettiği bir alacak davası açtı. Ancak davayı açan şirketin adı Akıllıoğlu Turz. İnş. Ev. Isı Sistm. Day. Tük. Mal. Gıda Ota San. İç ve Dış. Tic. Ltd. Şti. yani farklı bir şirket. Bende davanın başında husumet itirazında bulundum mahkeme hakimi şirket adamın değilmi istediği gibi ismini değiştirebilir dedi ben buna kaltılmıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız özellikle yargıtay kararları ile desteklenen görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim

Sayın meslektaşım,

Şirket, unvan değiştirmiş olabilir. Öncelikle unvan değişikliğinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Hakim, "Şirket,unvanını istediği gibi değiştirir" dediğine göre belli ki, aynı şirket söz konusu.

Şirketler, unvanlarını değiştirebilirler. Unvan değişikliği, şirketi başka bir şirket haline getirmez.

Siz, şirketin unvan değişikliği yapabilme imkanına niye katılmıyorsunuz? anlayamadım.
Old 21-07-2009, 16:08   #3
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Öncelikle, (Saim Bey'in de dediği gibi) ortada iki ayrı şirket mi yoksa unvanını değiştirmiş tek bir şirket mi var, netleştirmek gerekiyor.

İlk durumda, yani farklı unvanlara sahip iki şirket mevcut ise davanın husumetten reddi gerektiğini,

İkinci durumda ise yani unvan değiştiren tek bir şirket varsa husumet konusunda bir sorun doğmayacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar...
Old 21-07-2009, 22:37   #4
masimo

Mrb

unvan değişikliğinde taraf sıfatı değişmiyor. eğer hakim davacının dilekçesine ögre olayı temsilcide yanılma olarak değerlendirse dava hsusumetten rededilmez.
Old 22-07-2009, 08:03   #5
Armağan Konyalı

Türk Kanunu Medenisi (mülga)
Madde 26 - Şahsın ismi değişmekle ahvali değişmez.

Türk Medeni Kanunu
MADDE 27.- Ad değişmekle kişisel durum değişmez.
Old 22-07-2009, 13:04   #6
fatihbjk

Öncelikle verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim. benim şirket isminin değiştirmesine katılmama nedenim bir şirket ismini değiştirdiği takdirde sinizde bildiğiniz gibi eski şirketin borçlarından dolayı yapılan takip neticesinde herhangi bir haciz işlemi yapılamıyor bu nedenle bence borcundan kurtulan bir şirket alacaklarındanda vazgeçmiş olması gerekir. İkinci olarak dediğiniz gibi ticaret siciline müzekkere yazdırarak iki şirketinde kayıtlarını talep ettim. Sonucu bende bekliyorum. Son olarakta yapılan olayın kiraya verene haber verilmesi gerektiğini düşünüyorum bu nedenle
Old 22-07-2009, 13:11   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan fatihbjk
Öncelikle verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim. benim şirket isminin değiştirmesine katılmama nedenim bir şirket ismini değiştirdiği takdirde sinizde bildiğiniz gibi eski şirketin borçlarından dolayı yapılan takip neticesinde herhangi bir haciz işlemi yapılamıyor bu nedenle bence borcundan kurtulan bir şirket alacaklarındanda vazgeçmiş olması gerekir. İkinci olarak dediğiniz gibi ticaret siciline müzekkere yazdırarak iki şirketinde kayıtlarını talep ettim. Sonucu bende bekliyorum. Son olarakta yapılan olayın kiraya verene haber verilmesi gerektiğini düşünüyorum bu nedenle

Sayın meslektaşım,

Şirket unvanının değişmesi halinde de şirketin borçlardan sorumluluğu devam eder. Borçları nedeniyle haciz yapılamayacağını nereden çıkardınız açıkçası anlayamadım. Şirket infisah etmedikçe haciz her zaman yapılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi