Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1 yıl dolmadan açılan anlaşmalı baoşanma davasının çekişmeli davaya dönüşmesi ve talepler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2015, 14:36   #1
sare

Varsayılan 1 yıl dolmadan açılan anlaşmalı baoşanma davasının çekişmeli davaya dönüşmesi ve talepler

Merhabalar,

Değerli görüşlerinize ihtiyaç duyduğum husus şöyle ki;

1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanma davası açılmış, boşanma sebebi olarak şiddetli geçimsizlik ve evliliğin temelden sarsılması gösterilmiş. Karşılıklı olarak herhangi bir talepte bulunulmamış; imzalanan protokol, dava dilekçesi ekinde mahkemeye sunulmuş. Mahkeme, davanın tensibini çekişmeli yargı gibi düzenleyerek davalı karşı tarafa cevap süresi vermiş. Davalı, cevap süresinde davaya cevap vermemiş. Davanın ilk duruşması ön incelemede davalı nafaka talebi olduğunu anlaşarak boşanmak istemediğini söyledi. Davacı müvekkil kanser hastası ve 8 aydır çalışamıyor, nafaka talebini kabul etmedi. Mahkeme ara kararında 2 haftalık kesin sürede, sadece delillerin toplanmasına ve tanık bildirilmesine, ikinci ön inceleme yapılmasına karar verdi. Müvekkil, nafaka talebi olan davalı eşinden kansere yakalandıktan sonra kendisini terkettiği için tazminat talebinde bulunmak istiyor.

Buna göre akla bir çok yol gelse de nasıl bir yol izlemek daha uygun olur? Biz 1 hafta içinde aynı boşanma sebebine dayanmak suretiyle maddi manevi tazminat telebimiz olduğunu belirterek davayı ıslah etmeyi düşündük. Ancak bu ıslah kısmen ıslah mı tamamen ıslah mı olmalı sizce ve dellilleri ve tanıkları bildirmek için verilen 2 haftalık kesin süre baki midir? Islah ile birlikte onları da bildirmek gerekir mi?
Old 09-12-2015, 14:50   #2
Av.mehmet.av

Yargıtay önceki kararlarında boşanma davasının her aşamasında (kesinleşinceye kadar) harçsız tazminat talep edilebileceği yönünde görüş birliği içindeydi. Ancak daha sonra karar değiştirdi. Artık öninceleme aşamasına kadar tazminat talep edildiği durumlarda harç ödemesine gerek olmadığı yönünde kararları olduğunu anımsıyorum.Tahkikat aşamasına geçildiği taktirde harç ödenerek talepte bulunulabilecektir.
Old 10-12-2015, 14:33   #3
Av.Denizcan Sarıkaya

Meslektaşım, boşanmanın feri niteliğinde olan maddi- manevi tazminatı tahkikat bitene kadar talep edebilirsiniz.Ben iki hafta önce davanın son duruşmasında talepte bulundum ve bir sıkıntı çıkmadan yargılamaya son verildi.

Hatta duruşmada hakim, Yargıtay' ın görüş değiştirme eğiliminde olduğuna dair kararlar vermeye başladığını ancak tahkikat bitene kadar feri nitelikte olan tazminatların istenebilmesi gerektiğini söyledi.
Old 10-12-2015, 15:29   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Denizcan Sarıkaya
Ben iki hafta önce davanın son duruşmasında talepte bulundum ve bir sıkıntı çıkmadan yargılamaya son verildi.

.

Sayın Sarıkaya neden davanın son celsesine kadar beklediniz?
Old 10-12-2015, 18:23   #5
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Sarıkaya neden davanın son celsesine kadar beklediniz?

Üstadım, vekaletnameyi son duruşmadan bir gün önce dosyaya sunmuştum .
Old 11-12-2015, 08:54   #6
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av.Denizcan Sarıkaya
Meslektaşım, boşanmanın feri niteliğinde olan maddi- manevi tazminatı tahkikat bitene kadar talep edebilirsiniz.
Meslektaşım, tazminat talepleri için harç yatırıp yatırmadığınızı belirtmemişsiniz. Harç yatırarak dosya kesinleşinceye kadar talepte bulunulabilir.
Ancak harç yatırmadan tazminat taleplerinin kabul edilmesi hususunda Yargıtay harç yoksa talebin kabul edilmeyeceği yönünde karar değiştirdiğini biliyorum.
Tekrar eski kararına geri dönmüşse onu bilemiyorum tabi.
Old 11-12-2015, 12:07   #7
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Meslektaşım, tazminat talepleri için harç yatırıp yatırmadığınızı belirtmemişsiniz. Harç yatırarak dosya kesinleşinceye kadar talepte bulunulabilir.
Ancak harç yatırmadan tazminat taleplerinin kabul edilmesi hususunda Yargıtay harç yoksa talebin kabul edilmeyeceği yönünde karar değiştirdiğini biliyorum.
Tekrar eski kararına geri dönmüşse onu bilemiyorum tabi.

Meslektaşım boşanma davası sırasında talep ettiğim için harç yatırmadım. Nitekim feri nitelikteki tazminatlardan boşanma davası içinde talep edildiği takdirde harç alınmayacağı birçok Yargıtay kararında sabittir. Yargıtay'ın görüş değiştirdiğine örnek teşkil eden kararları burada paylaşabilirseniz memnun olurum.
Old 11-12-2015, 16:58   #8
Av.CKaran

Sayın Sarıkaya,
Dava dilekçenizi ıslah edin.(Kısmen ya da tamamen diye ayırmayın dava dlekçemizi ıslah ediyoruz deyip baştan yazın.) MK'nun 174. Madde'si size yardımcı olacaktır. Bu maddeye dayanarak istediğiniz tazminat için harç ödemezsiniz.
Old 14-12-2015, 15:44   #9
sare

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. İkinci ön inceleme duruşması Şubat ayında yapılacak. Ön incelemede tahkikata kadar tazminat talep edilebileceğinden, Mahkemenin delillerimizi bildirmemiz için tarafımıza verdiği cevap süremiz içinde fazlaya dair hakkımızı saklı tutmak kaydıyla tazminat talebimizi, esasa ilişkin iddialarımızı, delillerimizi ve tanıklarımızı bildirmeye, duruşmadan sonra Mahkemenin talebimize tavrına göre tahkikat içinde bir de ıslah talebinde bulunarak sağlama almaya karar verdim. Tercih ettiğim bu yolda ön göremediğim bir sıkıntı olabileceğini düşünen meslektaşlarım olur ve beni uyarırlarsa minnettar olurum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi