Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Farklı Lisans Mezunu Olarak Hukuk Yüksek Lisansı Nasıl Yaparım?

Yanıt
Old 15-04-2008, 11:12   #1
suat s

Varsayılan Farklı Lisans Mezunu Olarak Hukuk Yüksek Lisansı Nasıl Yaparım?

tüm hukukçu dostlara özel bir sorum olacak. iktsadi ve idari bilimler kamu yönetimi mezunu olarak hukuk fakultesinde özel hukuk alanında yüksek lisans yapsam avukat olabilirmiyim , bu mümkünmüdür ?
saygılarımla
Old 15-04-2008, 12:06   #2
korayoz

avukat olabilmek için hukuk fakültesini bitirmek gerekir. ayrıca özel hukuktan yüksek lisansa kabul edilebilmek için de okullar hukuk fakültesini bitirme şartı koyuyor böyle bir şart aramayan okul varmı bilmiyorum. ancak mali hukuktan veya ekonomi hukukundan yüksek lisans yapabilirsin.
Old 15-04-2008, 12:11   #3
suat s

görüşmüş oldugum maltepe üniversitesi hukuk fakultesinde farklı lisans programlarından mezun adaylarında hukuk alnında yüksek lisans yapabildiklerini ancak diger hukuk fakultesi mezunlarından farklı olarak bir yıl süreli Bilimsel hazırlık programına devam etmeleri gerektigini söylediler , yani hukuk alnında yüksek lisans talebimin kabulunde hukuken bir engel görünmüyor , ancak buradaki forumda farklı arkadaşların bu konudaki sorularını görünce benimde aklıma bu soru takıldı , ben avukatlık yapabilirim diye düşünüyordum ama şuan bu konuda bir belirsizlik içindeyim. hukuk fakultesinde yüksek lisans yapmam acaba bana avuktlık yapmam yetkisini tanırmı ?
Old 15-04-2008, 17:29   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Suat Sertlek,

Avukatlık yapabilmenin koşulları Avukatlık Kanunununda açıkça belirtilmiştir. Avukatlık Yasasının 3. maddesine göre Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı memleket hukuk fakültelerinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş bulunmak gerekmektedir. Dolayısıyla hukuk fakültesinden mezun olmak şarttır.

Ayrıca hukuk yüksek lisansında da ensitülerin yaptıkları ilanda belirtilen başvuru koşulları hukuksal bir koşuldur ve bu koşullara göre en azından Ankara Üniversitesi'nde hukuk fakültesi mezunu olmak gerekir, dolayısıyla hukuk mezunu olmak hukuksal bir koşuldur.
Old 15-04-2008, 20:58   #5
suat s

sayın özge hanım ,
ben hukuk un üstünlügüne ve hukukun gelişmişliginin bir ülke için bütün gelişmişliklerden daha üstün olduguna ve ülkenin medeniyetinin hukuk gücü kadar olduguna inanıyorum. hukuk egitimi yapabilmek ve bu konuda en azından iktisat boyutunda (ticaret hukuku , sermaye piyesaları , bankacılık ve finans alanlarında)hukuki yönden uzmanlaşmak için elimden gelen çaba ve gayreti gösteriyorum. cevabınızda ensitülerin yaptıkları ilanda belirtilen başvuru koşulları hukuksal bir koşuldur ve bu koşullara göre en azından Ankara Üniversitesi'nde hukuk fakültesi mezunu olmak gerekir demişsiniz . ben maltepe üniversitesi hukuk fakultesine bu konuda bilgi almak maksadı ile gidip görüştügümde ögretim görevlisi olan yar.doç.emre bey bu konuda bana iktisat fakultesi kamu yönetimi mezunu olarak hukuk alanında yüksek lisans başvurunuz hukuken mümkün , ancak başarılı olmanız oldukça güç dedi ve daha önce benimle aynı durumda bu yüksek lisansa başlayan arkadaşların neden başarısız olduklarını anlattı ve bu başarısızlıgı hukuk fakultesi mezunu olmayışlarına bagladı , ben şimdi bu anlamda şunu anlıyamadım yani siz bu konuda bırakınız avukatlıgı yüksek lisans bile yapabilmemin olanaksız göründügünümü söylüyorsunuz.
saygılarımla
Old 15-04-2008, 21:10   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Yüksek lisans yapmanız Ankara Üniversitesi'nde hukuken olanaklı değil, ama başka üniversiteler hukuk mezunu olmayı şart koşmamışsa hukuken engel yoktur tabii ki.
Mesajımda da en azından Ankara Üniversitesi'nde hukuken engel olduğunu anlatmaya çalıştım. Avukatlık ise yasa gereği olanaklı değil.
Saygılarımla
Old 15-04-2008, 21:15   #7
suat s

özge hanım
bir hukukcu olarak vede bu konuda uzman bir kişi olarak bana tavsiyeniz ne olabilir , kişi bilgilerinizdede gördügüm kadarıyla halen auhf de yüksek lisans egitimi yapıyorsunuz . siz bir iktisat mezunun hukuk alnında başarılı olabilmesini olası bir durum olarak görüyormusunuz ?
Old 15-04-2008, 21:35   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Suat Sertlek,

Hukuk mezunu olmayan bir kişinin özellikle özel hukukta uzmanlaşması çok çok zor. Ama iktisat okuduğunuz göz önüne alınırsa mali hukuk alanında ilerleyebilirsiniz. Ancak bu konuda size önerim şu olur: Hukuk fakültesindeki hocalarla değil, İktisadi ve İdari Bilimler veya Siyasal Bilgiler Fakültelerindeki hukukçu hocalarla iletişim kurarsanız onlar bu duruma daha yatkın olurlar. Sonuçta yüksek lisans Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yapılıyor ama eğer çalışır ve kabul edilirseniz iktisadi ve idari bilimler fakültelerindeki hocalar daha çok yardımcı olur sanıyorum.
Old 15-04-2008, 21:59   #9
suat s

özge hanım ,
Ben kamu yönetimi lisans programında egitim gören ögrencilerin çok daha ciddi bir hukuk egitimnden geçeceklerini düşünüyordum okula başlarken , ancak gördümki ne iktisat fakültesi kamu yönetiminde nede sbf kamu yönetiminde hukuk egitimi yeterli degil, çok yüzeysel ve meslegin icrasında karşılaşılacak sorunlar karşısında yetersiz, bize ögretilen yegane hukuk '' hukuk ,toplumsal yaşamın huzur ve barış içerisinde devam edebilmesi için koyulan kurallar bütününün devlet müeyyidesi ile desteklenmesidir '' den ibaret , ben bu anlamda kendimi ve benim gibi kamu yönetimi mezunu arkadaşlarımı hukuk egitimi açısından yetersiz görüyorum , tüm çabam ve gayretimde bu eksikligimi gidermek gayesinden ibarettir.
size göstermiş oldugunuz ilgi ve tavsiyelerinizden ötürü teşekkür ederim , ama içimdeki bu hukuk ilgisi oldukça daha degişik konularla burada herhalde daha sık sık karşılaşırız
saygılarımla.
Old 20-04-2008, 22:42   #10
Av. Gökhan Türkoğlu

Bilgi;
İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesi dışındandan yüksek lisans öğrencisi alıyor.AB Hukuku veya Maliye Hukuku gibi alanlara alınmış öğrenciler biliyorum.Bilim sınavı yapılıyor veya tamamlama dersleri veriliyor.Fakat bu durumun Özel Hukuk alanında aynı olduğunu hiç zannetmiyorum.
Old 21-04-2008, 10:14   #11
suat s

Gökhan Bey;
öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim , Maltepe Üniversitesi ile bu konuda yaptıgım görüşmede onların yüksek lisansta farklı lisans egitiminden mezunlarıda Özel Hukuk ta yüksek lisansa kabul ettiklerini ögrendim, ancak ben yüksek lisans eğitiminden sonra Avukat olabilme imkanım olurmu diye düşünüyordum ama avukatlık kanunu inceledigimde hukuk fakultesi mezunu olma şartını gördüm , fakat yinede hukuka olan ilgimden dolayı yüksek lisansı özel hukuk ta yapmayı düşünüyorum.

Saygılarımla
Suat SERTLEK
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi