Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirdik

Yanıt
Old 16-02-2007, 23:01   #31
ad-hoc

Varsayılan Önemli Bir Gelişmee

İmzadan imtina" konusunda farklı bir bakışaçısı takdim etmek isterim. Benzer bir olayda, benim başıma geleni aktarıyım: Sultanhamet adliyesi çıkışında tramvay yoluna girdiğim gerekçesiyle memurlar tarafından çevrildim ve ceza tutanağı tanzim edildi. Memurun tavrından ötürü, tutanağın imza bölümüne "Haksız ve mesnetsiz işbu ceza tutanağını kabul etmiyorum" dedim. Bu yazıyı alan memur bu şekilde bir yazının ceza tutanağına yazılamayacağını terbiye sınırlarını aşarak anlatmaya çalıştı. Ben de haklı olduğuma inanır bir şekilde yapılan bir idari işlemdir ve bu idari işleme şerh düşüyorum ne var ki bunda dedim. Bunun üzerine gözaltına alınacağım gündeme geldi ve memurlar kendi aralarında bir baskı oluşturarak o zaman zaman istemesekte karşılaştığımız çirkin tavırlarını sergiledir. Velhasıl ; Başbakan'ın da YAŞ kararlarına şerh düştüğünü kendilerine hatırlatrak YAŞ kararlarının onların tabir ettiği şekilde "devletin resmi belgesi" olup olmadığını sordum. Ortam bir şekilde sessizleşti ve elime, imza bölümünün boş kalan yerine 116 yazılı bir ceza tutanağı uzatıldı. Bu 116'nın ne olduğunu sorduğumda ise "Git o ceza hukuku kitaplarında öğren" şeklinde pervasız bir tutumla karşılaştım. 116 şerhi KTK 116.maddesidir. Ve madde uyarınca tebliğ edilemeyen cezaların plakaya şerh olunması öngörülmüştür. Yani usul tamamen gıyapta kesilen cezaların usulune dönmektedir. Maliye Bakanlığı'nın EGM'ne tebligat için vermiş olduğu ödenek te yetersiz olduğundan, tebligat ilgili yönetmelikte öngörülen süre içinde yapılamamaktadır. Dolayısıyla trafik cezasının iptali istemli bir dava açılması halinde davanın kabulü söz konusu olacaktır.
Old 17-02-2007, 15:36   #32
av.onur

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın av.onur,

Öncelikle katkınız için teşekkür ederim.

06.12.2006 tarihinden sonra ve 7 günü geçirerek yaptığınız bir itiraz var mı? Varsa lehinize sonuçlandı mı?

Saygılarımla

Suat Bey,

Ben yönetmelikte de 7 gün olduğunu biliyorum Kanunda da.

Ancak bu şu an tüm idari para cezalarına 15 günde itiraz yapılıyor.

Dayanak da şu : ARTIK TRAFİK CEZASI DİYE BİR ŞEY YOK. RENGİ BOYUTU AYNI. FAKAT ARTIK O BİR TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARARI TUTANAĞI. Yani bir idari karar. O sebepledir ki itiraz süresinin 15 gün olduğunu düşünüyorum. Ama buradan kimseye de 7 günü gecirin 15 günde açın diyemem. Bir mahkemeden hata ile verilen bir süreden red kararı çıkarsa kararlar kesindir biliyorsunuz. Ancak benim fikrim bu yönde ve çoğu mahkemede de bu yönde olduğunu biliyorum. Ancak tekrarlıyorum. Bu kararlar kesin kararlardır, dolayısıyla heryerdeki Mahkemelerde de aynı sonucu alamayabilrsiniz. Sayın Meslektaşlarım ne demek istediğimi anlamışlardır diye tahmin ediyorum. Zira Mahkemelerdeki iş yükü de çok fazla.

Tabii ki lehimize sonuçlanan hiçbir itiraz yok şu an. Ancak sulh cezalardaki aşırı yığılmadan dolayı inceleme günü olarak en erken 2-3 ay veriyorlar.

Şu anda sonuç alabilen yokyeni açanlardan.

Ayrıca bu savı destekleyen 2 mantık daha var:

1 - Eğer kanunlarda süre açısından net olmayan bir durum, bir karışıklık haki varsa uzun olan süre dikkate alınmalıdır.

2 - Biz hukukçu olsak bile olayı sıradan insan gözüyle incelersek: Bana gelen tutanakta 15 gün içinde Mahkemeye başvurabilirsin yazıyorsa benim 15. günde başvurumu yapmam hakkıma halel getirememeli. Adalet mantığına uymaz. Ve tutanakların ve/veya tebliğ zarflarının hepsinin üzerinde 15 gün yazıyor ve tebliğ zarflarının hepsi yeni. Daha doğrusu Mahkemelerde olduğu gibi bilgisayardan yazılarak çıkıyor zarflar.

Aslında 3. sü de var: O da ben havaleleri alırken bu süphemi bir kaç kez giderdim zira Mahkeme hakimleri de (en azından benim konuştuklarım) süreyi 15 gün olarak uyguluyorlar.

Şimdi, Hukukçu olarak tartışmamız gereken diğer 2 husus: Mahkemelerin tamamına yakını başvuruda ceza tutanağının aslını dosyaya istiyor.

Fakat tahsildarlar koçan olmadan odeme kabul etmiyorlar. Binlerce dosyanın arasında kaybolan tutanaklar ne olacak? Bazı Mahkemelerin yaptığı gibi tutanağın aslını gorerek fotokopisini dosyaya koyamazlar mı?

Bir diğer husus süresinde başvuru 15 günlük 3/4 indirimli ödeme süresini durdurmuyor. Ancak ödeme süresini durduruyor. itirazınız kabul edilmezse indirimli ödeyemiyorsunuz cezayı tamamını ödemek durumundasınız.

Bu adaletsiz bir durum yaratmıyor mu? Madem ödeme süresini kesiyor Mahkemeye başvuru indirim hakkımız da devam etmez mi?

Saygılarımla.
Old 20-02-2007, 14:12   #33
av.ebru

Alıntı:
Yazan Av. Tuğba Yavan
Merhabalar, sayın meslektaşlarım,
ben tartışmaya yeni dahil olmakla birlikte bugüne kadar yazılmış olan görüşleri büyük bir merak ve dikkatle okudum. Yalnız bnim kafama takılan husus görevli mahkeme konusu. Tartışmada yer alan avukatlar görevli mahkeme olarak Sulh Cezadan bahsetmekteler. Oysa biz trafik tutanaklarına itiraz davalarını Ankara'da özel görevli mahkeme olan Trafik Mahkemesine yapıyoruz. Hatta daha dün yine bu konuda bir itirazda bulunduk. Ancak olay yeri İstanbul olduğu için itirazı nöbetçi Trafik Mahkemesi kanalıyla İstanbul Nöbetçi Trafik Mahkemesine yaptık. Benim anlayamadığım İstanbul'da Trafik Mahkemesi yok mu? Neden tutanak itirazları Sulh Ceza Mahkemesine yapılıyor?

Arkadaşlar görevli mahkeme hususunu doğru mu anladım acaba?
Eğer yüze karşı ise yani tutanağı imzalamışsak idari mahkeme görevli, ancak imtina etmişsek ya da plakaya ceza yazılmışsa sulh ceza mahkemesi'nde itirazda bulunacağız değil mi? şimdiden teşekkürler...
Old 20-02-2007, 14:37   #34
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ebru
Arkadaşlar görevli mahkeme hususunu doğru mu anladım acaba?
Eğer yüze karşı ise yani tutanağı imzalamışsak idari mahkeme görevli, ancak imtina etmişsek ya da plakaya ceza yazılmışsa sulh ceza mahkemesi'nde itirazda bulunacağız değil mi? şimdiden teşekkürler...

Yanlış anlamışsınız. Alıntı yaptığınız mesajda dahi idare mahkemesi yazmıyor ki... Her iki halde de sulh ceza mahkemesi yetkilidir. Alıntı yaptığınız mesajda trafik mahkemesi diyorsa da; doğrusu trafik sulh ceza mahkemesi olmalıdır. Bundan 20 yıl kadar önce İzmir'de bir adet Trafik Sulh Ceza Mahkemesi bulunmaktaydı...Ancak şu anda İzmir ve İstanbul'da trafik sulh ceza mahkemeleri bulunmamaktadır.

Saygılarımla
Old 21-02-2007, 16:09   #35
av.ebru

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yanlış anlamışsınız. Alıntı yaptığınız mesajda dahi idare mahkemesi yazmıyor ki... Her iki halde de sulh ceza mahkemesi yetkilidir. Alıntı yaptığınız mesajda trafik mahkemesi diyorsa da; doğrusu trafik sulh ceza mahkemesi olmalıdır. Bundan 20 yıl kadar önce İzmir'de bir adet Trafik Sulh Ceza Mahkemesi bulunmaktaydı...Ancak şu anda İzmir ve İstanbul'da trafik sulh ceza mahkemeleri bulunmamaktadır.

Saygılarımla

Alıntı yaptığım mesajda idare mahkemesi yazmıyor doğru;ancak ben tüm tartışmayı okuyarak böyle bir soru sormak mecburiyeti hissettim,bazı yerlerde idare mahkemesinden de bahsediliyordu...Neyse her iki halde de sulh ceza mahkemesi görevli ise sorun yok . Cevaplandırdığınız için teşekkür ederim.
Saygılar...
Old 22-02-2007, 16:30   #36
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan Taze Park Cezası

Az evvel aldığım bir adet kapalı zarf içinde "trafik idari para cezası" tebliğ zarfının içinden çıkan "trafik idari para cezası karar tutanağı" nın içine iliştirilmiş "bilgilendirme tebligatı" başlıklı notu, son günlerde forumda yaşanan ikilemleri bertaraf etmek adına ekliyorum.

Alıntı:
"Bilgilendirme Tebligatı"

.... seri ve .. sıra no.lu Trafik İdari Para Cezası karar tutanağı (Trf.Ceza Tutanağı) ile tarafınıza verilen idari para cezasına

tebliğ tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün içerisinde

trafik mahkemelerine;

bunların bulunmadığı yerlerde yetki verilen Sulh Ceza Mahkemelerine

itirazda bulunabileceğinizi, bu süre içerisinde itirazda bulunmadığınız takdirde ilgili kararın kesinleşeceği, sözkonusu trafik idari para cezasını

kanun yoluna başvurmadan önce 15 (onbeş) gün içinde ödemeniz halinde bunun dörtte üçünü ödeyeceğiniz

ilgili Vergi Dairesine (bir) ay içinde müracaat ve talebiniz halinde ilk taksidini peşin ödemeniz koşuluyla, bir yıl içinde ve dört eşit taksitte ödeme yapabileceğiniz
hususları bilgilerinize tebliğ olunur.

Ayvalık Trf.Tes.ve Den.Büro Amirliği

Ne mutlu bana, bir cezam oldu!
Old 22-02-2007, 16:40   #37
ad-hoc

Buyrun size yazmış ve kazanmış olduğum bir davay ait dilekçede ki ilgili bölüm:
"
Müvekkil şirkete T.C. Maliye Bakanlığı’nın 09.01.2006 tarih ve 350389 sıra nolu 98-YTL. bedelli Trafik Ceza Tutanağı 15.3.2006 tarihinde tebliğ edilmiştir.

Söz konusu ceza tutanağı müvekkil şirketin maliki bulunduğu …….. plakalı araç için kesilmiş olup; tutanakta suçun maddesi Karayolları Trafik Kanunu madde 61 ve 47 olarak gösterilmiştir.

Karayolları Trafik Kanunu m.61 “Park etmenin yasak olduğu haller ve yerler” , m. 47 ise “Trafik İşaretlerine uyma”’yı düzenlemekte olup; müvekkil şirkete ait ……….. plakalı aracın tutanağın tanzim olduğu tarih itibari ile bu kuralların ihlal durumu söz konusu olmamıştır.

Işbu ceza tutanağı müvekkil şirket yetkililerinin ve elemanlarının gıyabında tanzim olunmuş olup; haksız ve hukuki mesnedden yoksundur. Söz konusu ceza tutanağında araç sürücüsünün imzası bulunmamakta olup; idari işlem niteliğindeki işbu cezanın gıyapta kesilmesi idari işlemin açıklığı ve kanuniliği ilkesine açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Öte yandan işbu ceza tutanağı cezaların şahsiliği açısından değerlendirildiğinde de hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Şöyle ki; ilgili ceza tutanağından da anlaşılacağı üzere, tutanak üzerinde tarafıma ait bir imza veya imzadan imtina şerhi bulunmamakla beraber, aracın ceza tutanağına konu olay ve tarihte tarafımdan idare edildiğini belirten hiçbir yasal dayanak ta bulunmamaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı mezkur trafik cezası ve trafik ceza tutanağı gerçeği yansıtmamakta olup, hukuka aykırıdır.
Old 22-02-2007, 16:41   #38
ad-hoc

Özne yüklem uyumsuzluğu olmuş, sizin için bir kaç husus eklemiştim kusura bakmayın
Old 22-02-2007, 23:29   #39
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sevgili ad-hoc,

Meslek yaşantım boyunca ilk kez benim hazırlamam gereken bir dilekçeyi biri bana hazır sundu

Ne güzelmiş ! Teşekkürler !
Old 26-02-2007, 10:13   #40
ad-hoc

Güle güle kullanın sayın meslektaşım bir dilekçenin lafı mı olur canım
Old 26-02-2007, 20:07   #41
avukatmsd

sayın meslektaşlarım birde ben anlatayım benden dinleyin.

03.12.2006 tarihinde trafik ışıklarına muhalefet ettiğim gerekcesiyle gıyabımda tescil plakasına görer trafik idari para cezası karar tutanagı düzenlenmiş.ben bu tutanagı 17.02.2006 tarihinde teballüğ ettim.yani yönetmelikte yer alan düzenlemenin aksine 7 gün içinde degil tutanagın düzenlenmesinden çoook sonra. bende 7 günlük yasal süreyi geçirmeden 19.02.2006 tarihinde nöbetci sulh ceza mahkemesine detaylı bir dilekçeyle baş vurdum.öyleki dilekçemde yönetmelik maddelerine bile yer verdim. birde gıyabımda düzenlenen tutanakta kırmızı ışık ihlalini yapan aracı fiat palio marka bir araç olarak tanımlamışlardı oysaki benim aracım fiat palio degildi bunun için ruhsat fotokopisinide çektirdim ve dilekçeme ekledim.benim dilekçemde asıl dayandıgım sebeb gıyabımda tescil plakasına göre düzenlenen tutanagın yönetmelikte yer alan düzenlemeye riayet edilmeyip 7 gün içinde bana teblige çıkarılmamış olmasıydı.Bugün başvurumun sonucu geldi

Karar: trafik yogunlugundan dolayı tutanaga aracın markasının sehven yanlış yazılmış olabilecegi ve başvuranın başkaca somut bir delil sunmaması sebebiyle itirazın reddine kesin olarak karar verildi.

Usule ilişkin itirazlarım kararda yazmıyordu bile

kesin olan bu karar üzerine çok ama çok zoruma giderek paşa paşa gittim yatırdım cezayı.Sizler benim yerimde olsaydınız ne yapardınız allah aşkına teselli verin bana sabahtan beri kendi sökügümü dikememiş olmanın sıkıntısını yaşıyorum.bu ceza 1 YTL de olsa zoruma giderdi
Old 28-02-2007, 19:02   #42
Av.Yasemin Işık

Değerli meslektaşım Ergin,
öncelikli olarak tekrar sizi kutlamak istiyorum, konu ile ilgili olarak çok önemli katkılarınız oldu. Bende güzel haberler aldım, açmış olduğum davalarda trafik para cezası tutaklarının iptal edildiği haberini bugün aldım, size ve diğer meslektaş arkadaşlarıma yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
Old 28-02-2007, 19:26   #43
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Işık
Değerli meslektaşım Ergin,
öncelikli olarak tekrar sizi kutlamak istiyorum, konu ile ilgili olarak çok önemli katkılarınız oldu. Bende güzel haberler aldım, açmış olduğum davalarda trafik para cezası tutaklarının iptal edildiği haberini bugün aldım, size ve diğer meslektaş arkadaşlarıma yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

Güzel haber...Ben de sizi tebrik ediyorum.

Saygılarımla
Old 28-02-2007, 19:30   #44
bluemonk

Bu konuda bazı uyeler hatalı oldukları halde kendilerine yazılan cezayı iptal ettırmekle ovunmusler,hukuk fakultesınde verilen nosyon bu mudur?Ulkemizde kamu düzeni böyle mi saglanacaktır?Vicdanen rahatsız edici değil mi?
Old 12-03-2007, 13:34   #45
Av. Can DOĞANEL

Sn, bluemonk,
Hatalı olduklarını nereden biliyorsunuz? Orada mıydınız? Aylar sonra fi tarihinde yaptığınız iddia edilen bir hareketle ilgili ceza tutanağı ile ilgili olarak, hatalı olup olmadığınızı bile hatırlayamayacak duruma düştüğünüzde, savunma hakkınız kısıtlanmış olmaz mı sizce? Hukuk nosyonunuzda buna yer yok herhalde.. Ayrıca sadece hukuk nosyonunuzla bağlı kalmayın derim. Geçtiğimiz haftalarda konu basına yansırken.. Maliye Bakanlığının Polislere Kota verdiği ve yıl içerisinde bu kotayı doldurmak için polislerce böyle olur olmaz cezalar yazıldığı açıklandı. Ayrıca söz konusu plakaya ceza uygulamasanın tümden iptali için yasa teklifi verildiği de biliniyor. Hukuk Nosyonu sahibi biri olarak gıyapta verilen cezalara karşı mücadele eden tüm meslektaşlarımı kutluyorum.
Old 27-03-2007, 12:43   #46
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Şişli sulh ceza mahkemesine yapmış olduğumuz itiraz sonucunda; 3 adet aynı mahiyetteki trafik ceza tutanağının iptal olduğunu bugün öğrendik.

Bilginize sunulur...

Saygılarımla
Old 27-03-2007, 15:17   #47
Av.Yüksel Eren

Müvekkilim nakliye şirketi. Zaman zaman; aleyhine, maliki olduğu motorlu taşıtlardan dolayı trafik idari para ceza tutanakları tebliğ edilmekte. Bunlar gıyapta düzenlenen tutanaklar. Tutanakları düzenleyen görevliler bir sürü hata yapmakta. Örn. araç ticari ve diyelim ki çekici [tır] ama düzenlenen tutanakta -malik doğru- ancak araç ford özel araç. En sık karşılaştığımız durum bu. Bazen ise sadece araç plakası dışında başkaca bilgi bulunmamakta. Ya da araç tescil plakasına göre düzenlenen tutanakta sürücü belgesine puan cezası da yazılmış. Örnekleri çoğaltabilirim. Bu tutanakların iptali için İstanbul'un muhtelif ilçe adliyelerine müracaatlarımız oldu ve hepsinde de dosya üzerinde yapılan inceleme ile iptal kararı verildi. -Sadece yetkisizlikle Bakırköy'e gelen bir dosyamız var ve orada duruşma açıldı ve halen derdest- İptal karar gerekçelerinden en ilginç olanı "cezaların şahsiliği prensibi gereğince araç malikinin cezalandırılamayacağı" gerekçesi.
Old 27-03-2007, 18:08   #48
Av.Suat Ergin

Sayın Üyeler,

Bu forumdaki açıklamalar yeterli gelmemiş olacak ki, özel mesajla benzer sorular sorulmaktadır.

Aşağıdaki linkte 06.12.2006 Tarihinden sonra idari para cezalarında görevli mahkeme ve itiraz hakkında ayrıntılı bilgi vermiştim. Kafasında kuşku bulunan üyelerin, o foruma da göz atmasını öneririm.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ara+cezas% FD
Old 10-04-2007, 23:04   #49
avbaki1948

[Selam

Sayın meslektaşım
Park halindeki araçlara tescil plakasına göre tutulan ceza tutanağı düzenlenmiştir.

Tescil tutanağına göre düzenlenecek tutanaklar için TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekeceğini hükme bağlamıştır.Muhatabın olaydan haberdar dilmesi ve mağdur edilmemesi amaçlanmıştır. Karar gıyapta verilen ceza ile ilgili.İmzadan imtina etmek olaydan haberdar olmadığınızı göstermez. Ancak Polis "imzadan imtina etti" şeklinde bir ibare yazmak zorundadır. Bu ibareyi yazmamış ise işlem gyabınızda yapılmış sayılmalıdır. Kanaatimce aynı prosedür izleneceğinden cezanın iptali gerekir.

Saygılarımla
Old 11-04-2007, 11:55   #50
Lifos

Geçenlerde, ara cadde üzerinde hatalı park edilen araçların trafik polisi tarafından çekicilere çektirildiğini gördüm . Fakat polis memumuru önce elindeki dijital kamera ile hatalı park pozisyonunun fotoğraf çekip sonra vince yükletiyordu , bunu sebebini sorduğumda bundan sonra ispat için bu yolu kullanacaklarını söyledi .. Hadi hayırlı olsun .
Old 11-04-2007, 14:39   #51
AV.SANEM

Bugün, plkaya yazılan cezanın yönetmelik gereği 7 gün içinde tebliğ işlemine başlanılması gerektiğinden cezaya yapmış olduğum itirazın reddildiğini öğrendim. Gerekçe olarakta aksi kanıtlanamadığından yazılıymış.Henüz tebligat gelmedi. Hüküm kesin hüküm.
Old 12-04-2007, 10:30   #53
gökhanhatem

Karar bende trafik cezamı iptal ettirdim.

Benimde başıma gecenlerde aynı tip bir ceza olayı geldi. Evimin önüne park ettiğim arabama gıyabımda ceza yazılmıştı. Geldiğimde cezanın arabanın sigeçlerine kayulduğunu gördüm. İsin komik tarafı park ettiğim yerde ne bir yasak levhası nede yolu kapatma gibi bir eylemim yoktu. Sonradan öğrendimki izmir'de oturduğum Karataş mevkiinde il trafik komisyonu kararına göre araba park etmek yasakmış. Ancak sanıyorum çoğumuz hatta hepimiz müneccim değiliz. Sonra bende sulh ceza mahkemesine itiraz ettim. Bunun sonucu olarak mahkeme itirazımın kabulune karar verdi. Su anda yanımda karar yok ama bende yakın zamanda sitede yayımlamaya çalışırım.
Arkadaşlar biz hukukçular olarak lütfen bu şekilde kesilen trafik cezalarına göz yummayalım. Çünkü bir çok devlet kuruluşunda olduğu gibi bu devlet kuruluşunda da bir sürü yanlış işlem yapılmaktadır.
İtiraz edip konu hakkında haklı olduğunu gösteren tüm arkadaşlarımı tebrik ederim.
Old 17-04-2007, 14:51   #54
av.ebru

Alıntı:
Yazan AV.SANEM
Bugün, plkaya yazılan cezanın yönetmelik gereği 7 gün içinde tebliğ işlemine başlanılması gerektiğinden cezaya yapmış olduğum itirazın reddildiğini öğrendim. Gerekçe olarakta aksi kanıtlanamadığından yazılıymış.Henüz tebligat gelmedi. Hüküm kesin hüküm.

Aynı şekilde bana da red geldi sayın meslektaşım, örnek mahkeme kararı bile eklemiştim.Neymiş komisyon kararı varmış,aksini yazılı olarak kanıtlayacakmışım, üstelik müvekkil park edildiği söylenen yerin 30 mt ilerisinde katlı otopark işletiyor ve ben aracın tutanakta belirtilen saatte bu otoparkta mevcut olduğuna ilişkin otopark kaydını da ekledim.Hayatın olağan akışına aykırı bir defa olay, adamın kendine ait otoparkı var, neden gidip park yasağı olan yere park etsin,üstelik 1 sene sonra tebliğ edilmiş ceza.Yani bunu da iptal etmediler ya benim artık hiç ümidim kalmadı,kesin hüküm olması da durumu vahimleştiriyor.Üşenmedim sulh ceza kalemlerini tek tek dolaşarak kabul edilen itirazlara baktım (mübaşiri kafalayarak tabi sadece maddi hatayı ispatlayabiliyorsanız iptal ettirebilirsiniz,yani tutanakta araç kırmızı yazıyor ruhsatta beyaz vs... gibi.
Old 18-04-2007, 13:44   #55
AV.SANEM

Sayın Av. Ebru hanım, 3.Sulh ceza reddetti,bu defa yine açtım ama henüz tevzi olmadı. Öyleki, haftada bir müvekkilin plakasına kesilen bir tutanak gelir oldu. hepsi de usulsüz.Bir de arkadaşlarım için sarhoşluktan para cezası kesmişler, ne alkol testi var ne kan testi.Onlara da itiraz ettik ama sanırım para cezaları çok düşük diye itirazlar ciddiye alınmıyor.
Old 18-04-2007, 14:43   #56
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Neymiş komisyon kararı varmış,aksini yazılı olarak kanıtlayacakmışım

Böyle bir karar verilir mi? Hakim yasalara göre karar vermelidir, komisyon kararına göre değil.

Saygılarımla
Old 18-04-2007, 16:18   #57
avnecati

Varsayılan bir iptal de kayseriden

Herkese merhabalar.Formda trafik cezasının iptal edildiğine dair bilgiyi okuduktan bir gün sonra aynı şekilde tarafıma trafik cezası tebliğ edildi.Bunun üzerine yaptığın itiraz olumlu sonuçlanarak para cezası iptal edildi.Teşekkürler Türk Hukuk Sitesi
Old 19-04-2007, 16:38   #58
AV.SONER GÜMÜŞKAYA

Suat bey benim olayım farklı olsa da açıklamak istiyorum ,cumhuriyet başsavcılığının 2918 sayılı K.48/5 maddesi gereğince ve 5237 sayılı K.52 md.ile müvekkilim hakkında idari yaptırım kararı verildi.Bunun üzerine sulh ceza mhk. adli tabiplikçe verilen raporda alkolsüz olduğu tespit edildiği içinitiraz ettim kararı bugün aldım ve itirazım reddedilmiş.Gerekçe adli raporun olayın üzerinden 12 saat geçtikten sonra alınması gösterilmiş.Adli raporu alan olay yeri polis görevlileri olduğu halde böyle bir karar çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?teşekkürler
Old 20-04-2007, 14:05   #59
oguzhand0

Varsayılan Trafik Ceza Tutanağına itiraz davası sonuçlandı.

Evet şu anda ki mutluluğu anlatmama imkan, tarif yok. Biliyorum belki çoğunuza garip gelecek ama aptalca mutluluk içindeyim. Aralığın 5’inde itiraz ettiğim “fahri müfettişin tescil plakasına göre kestiği park cezası”nın iptal edildiğine dair tutanak elime geçti.

En baş itiraz ettiğim dilekçe şeklini sonra da sonuç dilekçesinin bir kısmini yapıştırıyorum.

İtiraz Dilekçesi

13.02.2007

2. SULH CEZA MAHKEMESİNE
ESKİŞEHİR

İlgi: 25.12.2005 tarihli DV 65894 seri nolu Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

Bahse konu Trafik Ceza Tutanağı; 25.12.2005 tarihinde, İlimiz Kırım Caddesi no:2 önünde, 26 KZ 001 plakalı aracıma, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 61/1B maddesi dolayısı ile
C 757642 nolu Fahri Trafik Müfettişi tarafından; tescil plakama göre işleme konmuştur.
Trafik cezasının tebligatı bana ceza işleminin yapılmasından 360 gün sonra yapıldığı için o gün hakkında mahkemenize savunmam için sunabileceğim tüm delil ve şahitler hatırımdan çıkmıştır.Bu durum da benim Trafik Cezasına karşı kullanabileceğim itirazı tamamen etkilemektedir.Kaldı ki; Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkındaki Yönetmelik’ in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerektiği belirtilmiştir.Ancak itiraza konu trafik cezasının düzenlendiği tarih ile para cezası tebligatının düzenlendiği tarih arasında 7 günlük sürenin çoktan geçirilmiş olduğu gözükmektedir.
Sonuç olarak gıyabımda kesilen bu trafik cezası Yönetmelikte belirtilen 7 günlük süreden çok daha uzun süre sonra tarafıma tebliğ edilmiş ve savunma hakkım büyük ölçüde kısıtlanmıştır.Bu nedenle trafik cezasının iptalini istemekteyim.

Bilgilerinize Arz Ederim.

Davacı

Aynur SAYAR

Tebliğ Dilekçesi

TÜRK MİLLETİ ADINA
Muteriz Aynur Sayar 26/12/2006 tarihli dilekçesi ile Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün 710040 ve 743718 sıra nolu trafik ceza tutanakları ile idari yaptırım kararlarına itiraz etmiş olmakla;

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :

Cezaların şahsiliği ilkesi gereği bizzat trafik suçunu işleyen kişinin tespiti gerekirken gıyapta kesilen ceza tutanaklarının iptaline karar verilmiştir.

KARAR :

1-) Cezaların şahsiliği ilkesi gereği bizzat trafik suçunu işleyen kişinin tespiti gerekirken gıyapta kesildiği anlaşılmakla itirazın kabulüne, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün 710040 ve 743718 sıra nolu ceza tutanaklarının İPTALİNE,
2-) Kararın taraflara tebliğine,
3-) Bu dava için yapılan 2 adet davetiye giderinden oluşan 8 YTL yargılama giderlerinin davalı idareden alınarak hazineye irat kaydına,
Evrak üzerinde yapılan inceleme sonunda 5236 Sayılı 28 / 9 maddesi gereğince kesin olarak karar verildi. 02.04.2007

Son olarak; itiraz dilekçesi hazırlarken benden hiçbir yardımını esirgemeyen THS ailesine; özellikle özel mesajlarımı bıkmadan cevaplayan Sayın Suat Ergin‘e ve Sayın Duygu Keleş’e çok teşekkür ederim.

İlk davamı kazandım mı ne ?
Old 20-04-2007, 14:16   #60
Nazan Ketizmen

Varsayılan Trafik Ceza Tutanağını iptal ettirdik.

Merhaba arkadaşlar, tarafıma gönderilen Trafik Ceza Tutanağında, arabam İstanbul'a hiç gitmediği halde kırmızı ışık ihlalinden dolayı ceza yazılmış, plaka doğru ancak araç modeli farklı idi. Bende Kadıköy Sulh Ceza mahkemesine başvurdum, yakın tarihte ceza tutanağı iptal edildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi