Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Yenidoğan için yoğun bakım ücreti alan kuruma itiraz nasıl yapılır

Yanıt
Old 14-02-2011, 23:36   #1
Konuk

Varsayılan Yenidoğan için yoğun bakım ücreti alan kuruma itiraz nasıl yapılır

Oğlum 8 şubat 2011 tarihinde dünyaya geldi. 2 gün sonra sgk ile anlaşması olan bir hastanenin polikiliniğine gittik ve oğluma kan testi yapıldı. 100 tl fatura ödedik. Daha sonra telefon ile aranarak sarılık değerinin eşik değerin üstünde olduğu bize iletildi ve ışın tedavisi göremesi gerektiği iletilerek hastaneye davet edildik. Hastaneye girmeden önce bunun ne kadar tutacağını sorduğumda 438 tl tutacağı bilgisi verildi. Buna itiraz etsemde durumumuzun acil olduğundan acil servis girişi yapıldı ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatışı yapıldı. 1 gün kaldıktan sonra 801 tl fatura önüme konarak benden bu para tahsil edildi. İtiraz etmeme rağmen yapılacak bir şey olmadığını istediğiniz kuruma şikayet edebileceklerini ilettiler.

İnternet üzerinden sağlık müdürlüğüne dilekçemi ilettim. Belgeleri ek olarak ekledim.

Sormak istediğim kanunda açıkca belirtilmesine rağmen bu ücreti bu kadar kolay alabiliyorsa bu kadar büyük bir hastane elbet bir bildiği vardır diye düşünüyorum.

Bu itirazımda başarılı olabilir miyim ?

Açıkcası para önemli değil, sadece aptal yerine konmak ve kendini hasta danışmanı olarak tanıtan ağzında sakız ile benimle konuşan insanın söyledikleri çok rahatsız etti beni.
Old 15-02-2011, 13:04   #2
Nur Deniz

Sayın Konuk, SGK ile anlaşması olan özel hastanelerin de anlattığınız üzere başkaca bir tedavi yoksa, yalnızca kandaki bilirubin seviyesinin düşürülmesi için bir günlüğüne aldığı ücret yüksektir. Her eşik değerin üstünde olan bebeğin yatırılması zorunlu olmadığı gibi, bir günlük tedavide de çok yüksek olan değerin düşmesi zordur.

Bu nedenle şikayet etmeniz oldukça yerinde olmuş.

Elinizdeki kan değerinide şikayet dilekçenize ekleyiniz ve bebeğinizin yatış dosyasını dilekçe ile isteyerek inceleme isteyiniz.

Biraz zaman alsa da, şikayetinizden olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Geçmiş olsun, umarım bebeğinizin son rahatsızlığı olur.

Saygılarımla.
Old 15-02-2011, 20:47   #3
Konuk

Sayın Nur Deniz
ilginiz için teşekkür ederim.

Eşik değeri 17-18 olan bir eşik değerinde 18,9 çıkmıştırki sonuçlar ile sabittir. Polikilinik doktoru fizyolen devit yatıl önerildi şeklinde raporunda belirtmiştir.
Bu tabi bize ışıntedavisi önerisi olarak verilmiştir. Tedavi sonucu değer 13,9 a inmiştir.
Yapılan tetkiklerde kan gurubu daha önce bilinmesine ve aynı hastanede raporları bulunmasına rağmen tekrar yapılmıştır.

Ama bunları bir yana bıraktığımızda,
2008 YILI SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ'nde belirtilmesine rağmen

24.3.3. İlave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri;

2) Yoğun bakım hizmetleri,

5) Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,

konu her ne olursa olsun bir fark ücreti almaları mümkün müdür;

Elimde polikilinik raporunda yatış önerilmektedir. Bunun üzerine keyfi bir yatış işlemi yapılmadan bu şekilde fark ücret alınması nasıl bir hastane anlayışı olabilir ki ?

Ülkemizde bu anlamda sürekli suistimaller oluyorsa bunların sorgulanması gerekir.
Old 05-03-2011, 20:45   #4
Konuk

Varsayılan geri ödeme yapıldı

Sağlık bakanlığına mail yolu ile yaptığım şikayet sonucunda bakanlık hastaneye yazı yollayarak sorunun acil çözümünü iletti. Hastane beni arayarak ödediğim faturayı iptal ederek paramı nakit olarak geri iade etti.

Baktığımda hastanedeki görevlinin önünde bir çok iade dosyası var dı. Bir ben değilim bu konuda sorunlu olan ama sorumlu vatandaş olarak hakkımızı aramamızın sonucunda başarılı olduk.

Bu yazıyı okuyan ve benimle aynı sorunu yaşayan kişiler lütfen hakkınızı arayın. Ben canlı bir örneğim, ödediğim para çok nazip bir şekilde geri ödenerek özür dilendi.

Saygılar.
Old 05-03-2011, 23:46   #5
Nur Deniz

Sayın Konuk, bu güzel haberi almak şahsen beni mutlu etti. 1 günlük yatışta katkı payı olarak bunu sizden talep eden hastane SGK dan kimbilir ne kadar tahsil etti?

Diğer hastaların da geri ödemesinin yapılmış olması ayrıyeten sevindiricidir.

Duyarlılığınız için biz de teşekkür ederiz.

Saygılarımla...
Old 14-12-2016, 13:35   #6
Konuk

Varsayılan merhaba

merhaba,..çocuğum 14 günlükken sarılık değeri en yüksek ref derğeri 10 olması gerekirken 10,8 çıktığı için dr 6-7 farklı kan ve idrar tahlili istedi, sarılığın uzun sürmesinin altında yatan sebepler nelerdir bakalım içimiz rahat olsun dedi ,tahlillerle beraber muayene ücretleri sanırım 200 tl gibi bir ödeme yaptım toplamda..şimdi okuyorum da acaba haskız yere mi benden bu parayı almışlar..Geri alabilir miyim sizce?
Teşekkürler..
Old 14-12-2016, 22:50   #7
Dr.DOGRAMACI

Merhaba,

Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri ilave ücretten muaftır.
Yenidoğan dönemi, hayatın ilk 28 gününü kapsamaktadır.

Bu sebeple, haksız olarak sizden alınan ücreti geri isteyebilirsiniz.

Saygılarımla..
Old 15-12-2016, 10:25   #8
Konuk

Varsayılan merhaba

benim çocuğum yoğun bakımda yatmadı. yine de bu ücret haksız mı alınmış ? hastaneyi aradım, sadece yoğun bakımda yatan bebekler için geçerlidir dediler..
Old 18-12-2016, 17:48   #9
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
benim çocuğum yoğun bakımda yatmadı. yine de bu ücret haksız mı alınmış ? hastaneyi aradım, sadece yoğun bakımda yatan bebekler için geçerlidir dediler..
----------------------------------------------------------------------------
Merhabalar,
Çocuğunuzun tedavisi ile ilgili epikriz raporunu hastane idaresinden isteyin.
Bu raporda tedavininin her aşaması yazılıdır.Ayrıca bir dilekce sizden alınan ilave ücretlerin detayı hakkında bilgi talep edin.
Durum sizin dediğiniz gibi ise verdiğiniz ücretin iadesini isteyebilirsiniz.
Geçmiş olsun dileklerimle.
Old 04-03-2018, 21:07   #10
Konuk

Varsayılan yeni doğan

merhaba ,

4 gün önce kız çoçugumuz 8 aylık olarak dünyaya geldi.Maalesef ciğerleri gelişmediğinden dolayı bebeğimiz 4 gündür yoğun bakımda.

Özel Hastane şimdiden 4 günlük için 55.000 TL lik yogun bakım masrafından bahsediyor. (Anne bugün taburcu oldu) Bebeğin ne kadar kalacağı belli değil. Yenidoğan bebek için yoğun bakım ücretine itiraz etme hakkımız var mı? İtiraz için nasıl bir yol izleyebiliriz. Ödemeyi yapamayacağımız için bebeğimizi hastaneden taburcu edebilir miyiz? (iyileştiği zaman)

tşk.ler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi