Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Eski kocasının soyadını almak isteyen dava açacak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2007, 16:54   #1
Seyda

Varsayılan Eski kocasının soyadını almak isteyen dava açacak

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eski kocasının soyadını taşımak isteyen kadınları üzecek bir karara imza attı. Daire, boşanma davası sonuçlandıktan sonra mahkemeye dilekçe vererek boşandığı kocasının soyadını almak isteyen kadının talebini reddetti. Yargıtay, eski kocasının soyadını almak isteyenlerin dava açarak bu hakkı elde edebileceklerine karar verdi.
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği emsal kararda şu görüşlere yer verdi:
"Davalının, boşandıktan sonra kocasının soyadını kullanmasına
izin verilmesine ilişkin bir davası veya karşı davası bulunmamaktadır. Davalı, dilekçe ile boşanmadan sonra kocasının soyadını taşımasına izin verilmesini istemiştir. Bununla ilgili başvuru harcını yatırmış olması, dava açıldığı anlamına gelmez. Bu bakımdan kadının bu
talebiyle ilgili usulüne uygun açılmış bir karşı dava bulunmadığından karar verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekirken, kesin
hüküm oluşturacak şekilde red hükmü kurulması doğru görülmemiştir. Gösterilen sebeple hükmün bozulmasına karar verildi."

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin bu kararıyla birlikte eski kocasının soyadını taşımaya devam etmek isteyen kadınlar dava açarak bu hakkı elde edebilecek.

(ANKA)

http://www.sabah.com.tr/haber,B14869...8041F683C.html
Old 22-08-2007, 10:23   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hakim, kocasının soyadını taşımasına izin verir.
Medeni Yasanın hükmü istem durumunda doğrudan kullanılabileceğini söylemiyor, koşulların bulunduğunun kanıtlanmasını istiyor. Ancak dava açılmasını da aramıyor, bu durumda boşanma davası içinde ayrı bir dava açılmadan bu istem de dinlenilmeli diye düşünüyorum.
Old 22-08-2007, 17:38   #3
erkanaga

Bence gayet yerinde bir karar.Nedeni ise genellikle boşanan çiftler birbirlerine düşman gözüyle bakarlar dolayısıyla kadın kocasının soyadını taşımak istemesi,koca tarafından kabul edilmeyecektir.(Ki haklıdır da çünkü insanlar isimlerinden çok soyadlarıyla tanınırlar) ,Bu yüzden çıkabilecek
uyuşmazlıklar için kadının eski kocasının soyadını taşımak istemesi gibi bir talep için de dava açılması gerekir.

Saygılarımla...
Old 22-08-2007, 23:17   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Evlenmekle kadının eşinin soyadını alması şu anda yasa gereğidir.Kadının rızası aranmamaktadır.Ozellıkle uzun yıllar süren evlilik sonrasında boşanma ,kadının evlilik soyadı ile tanınmasına yol açmaktadır.

Boşanma sonrasında kadının evlilik soyadını doğrudan kullanamaması ;kadının bir anda görünmez,bilinmez tanınmaz hale gelmesine yol açmaktadır.

Ben bu gerekçeler ile boşanan kadının evlilik soyadını taşımasının yasal bir hak olduğunu düşünüyorum.Erkeğin rızası gereği değil,kadının hakkı olduğunu düşünüyorum.

Bir çok ülke uygulaması boşanma sonrasında soyadın değiştirilmesini gerekli kılmıyor.Kadın isterse hiç bir şey yapmayarak evlilik soyadı ile yaşamaya devam ediyor.

Bu durumda kadının ya evlilik ile eşinin soyadını almaya yasal olarak zorlanmaması ya da eşinin soyadını evlilik soyadı olarak kabul etmişse de boşanınca kazandığı hukuki statünün dilerse eskisi gibi sürmesine olanak sağlamak gereklidir.
Old 23-08-2007, 10:43   #5
erkanaga

Varsayılan Çözüm bulmak gerek çözüm

Soyadının bayanların hassas olduğu konulardan biri olması nedeniyle,konu kadının evlenirken kocasının soyadını almasına kaydı oysa biz mevcut kanunlara göre boşandıktan sonra kadın kocasının soyadını dava açarak mı yoksa dilekçe vererek mi alabilmeli? onu tartışıyorduk.
Neyse yeri gelmişken bu konudaki görüşlerimi söyleyeyim;Bu konuyu ilk olarak Medeni Hukuk Hocamız açtığında, olur mu öyle şey canım tabii ki evlenildiğinde kadın kocasının soyadını alacak diye düşünüyordum.Ayrıca böyle olmazsa doğacak çocukların soyadı ne olacak gibi aklıma binbir çeşit soru gelmişti.
Fakat daha sonra bu konuyu yeniden düşündüğümde kadınların haklı olduğunu anladım.Neden kadın kocasının soyadını alsın ki?diye düşündüm ve bu soruya verebileceğim en mantıklı cevap;ailenin ortak bir soyadı olması gerektiği ve bu soyadınında erkeğin soyadı olması gerektiğini düşünmemdi.Yine de yukardaki soruya (Neden kadın kocasının soyadını alsın ki) düzgün bir yanıt bulamamama rağmen,bu konudaki önyargı mı yıkmaya yetmedi ve şu anki düzenin devam etmesi gerektiğini düşünüordum ta ki doğu bölgelerinde kız çocuklarına verilen değer(daha doğrusu verilmeyen) aklıma gelene kadar.Bu kız çocuklarının değersiz olarak görülmesinin nedenlerinden birinin de bu soyadı konusu olduğunu düşünüyorum.Malum erkek çocuklar ailenin soyunu devam ettirir ya.İşte ön yargılarımın parçalandığı nokta burası oldu ve bundan sonra bu soyadı konusuna nasıl bir çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.
Ve şöyle bir çözüm aklıma geldi;
Öncelikle evlenen çiftlere yeni biraile soyadı verilecek.Bu aile soyadı erkek ve kadının soyadlarının birleşiminden oluşacak.Örn;Kocanın soyadı beyaz,kadının soyadı gül, aile soyadı da beyaz gül olucak.Boşanma durumunda eşler eski soyadlarına geri dönecek.Yeni doğacak çocuklar ise aile soyadını alacak evlenecekleri zaman ise bu ikisoyadından birini seçecekler.
Evet,bu çözüm her ne kadar basit olarak görünse de,bu konuda çözüm üretmek adına iyi bir başlangıç olacağı düşencesindeyim.
Siz değerli hukukçuların benim çözümüm ve yeni çözümler için yorumlarınızı bekliyorum.
Unutmayın neden kadınlar erkeklerin soyadını alsın ki

Saygılarımla...
Old 13-09-2007, 23:01   #6
Ahmet Turan

Merhabalar,

Öncelikle Yargıtayımızın kararı usule ve yasaya uygundur. Usulen açılmış bir dava bulunmadıkça boşanan kadın kocasının soyadını kullanamaz.

4721 sayılı TMK nun 173. maddesinde - “Boşanma halinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. Eğer kadın evlenmeden önce dul idiyse hakimden bekarlık soyadını taşımasına izin verilmesini isteyebilir.
Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hakim, kocasının soyadını taşımasına izin verir.
Koca, şartların değişmesi halinde bu iznin kaldırılmasını isteyebilir.”

Görüldüğü gibi kanun iki şart koymaktadır. Menfaat şartı ve kocaya zarar vermeme şartı. Gerçekten bu iki şartın birlikte varlığını ispat etmek o kadar kolay değildir.

Fakat özellikle, boşanma sonucu çocukların okul çağında mesele çıktığına sıkça rastlıyoruz. Annesinin soyadının neden farklı olduğunu çocuk anlamakta ve akranlarına anlatmakta güçlük hatta sıkıntı yaşamaktadır. Benim gördüğüm bir dava da bu olaya şahit oldum ve oldukça üzüldüm. Bu konuya tarafların haklarını gözeten adil bir çözümün kanunla bulunması mümkün olabilir.

Arkadaşlar bu konuda bir de dikkat edilmesi gereken nokta görev konusudur. 4787 Sayılı Yasanın 4. maddesinde Türk Medeni Kanununun 2. kitabından kaynaklanan davalara aile mahkemesince bakılacağı hükmü getirilmiştir. Bu hususun da göz ardı edilmemesi iktiza eder. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi