Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

LTD.ŞTİ. Hisse Devri - Harici Satım Sözleşmesi - Vadeli Satış - Kambiyo Senedi Alınması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2018, 16:20   #1
Av.Ömer

Varsayılan LTD.ŞTİ. Hisse Devri - Harici Satım Sözleşmesi - Vadeli Satış - Kambiyo Senedi Alınması

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

3 ortaklı limited şirkette %30 pay sahibi olan müvekkil hissesini diğer iki ortağa vadeli olarak 120.000-TL bedelle satma konusunda anlaştı.

Pazar günü ortaklar arasında haricen satış sözleşmesi imzalanacak( Ben hazırlayacağım)

Salı günü ise standart ortaklar genel kurulu ve noterde satış/devir işlemi yapılacak.

Şirketin sermayesi 60.000-TL

Bu hali ile ortaklar genel kurulunda ve noterde satış bedeli mecburen? 18.000-TL olarak gösterilebilecek diye düşünüyorum?

Ben şu an hazırlayacağım harici satış sözleşmesine genel olarak aşağıdaki şekilde hükümler yazabilir miyim ? Herhangi bir sorun yaşar mıyım ? Satım bedelleri için senet alınabilir mi? Alınabilir ise takibe konu edildiğinde geçerliliği (teminat senedi vs.) ile ilgili dava açılması halinde durum ne olur ?

1- Ortaklardan A, hissesini % 15 ve %15 olmak üzere ortaklardan B ve C ye satma konusunda anlaşmışlardır.

2- Satış bedeli 120.000-TL olarak belirlenmiş olup, iş bu satış bedelinin ödenmesinden B ve C müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.

3- 120.000-TL, 4 eşit taksitte ve … … … … tarihlerinde ödenecektir. İş bu satım bedeline ilişkin taksit tutarları için aşağıda ayrıntıları bulunan kambiyo senetleri LTD.ŞTİ. , B ve C tarafından imza edilerek A’ya teslim edilmiştir.

4- Noter satış tarihi sonrasında, her ne ad altında olursa her türlü vergi, harç, ceza, şirket borçları da dahil olmak üzere sebebiyle A’nın şirket ile ilgili ödemek zorunda kalacağı tüm tutarlardan LTD.ŞTİ., B ve C müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Old 06-12-2018, 15:28   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

3 ortaklı limited şirkette %30 pay sahibi olan müvekkil hissesini diğer iki ortağa vadeli olarak 120.000-TL bedelle satma konusunda anlaştı.

Pazar günü ortaklar arasında haricen satış sözleşmesi imzalanacak( Ben hazırlayacağım)

Salı günü ise standart ortaklar genel kurulu ve noterde satış/devir işlemi yapılacak.

Şirketin sermayesi 60.000-TL

Bu hali ile ortaklar genel kurulunda ve noterde satış bedeli mecburen? 18.000-TL olarak gösterilebilecek diye düşünüyorum?

Ben şu an hazırlayacağım harici satış sözleşmesine genel olarak aşağıdaki şekilde hükümler yazabilir miyim ? Herhangi bir sorun yaşar mıyım ? Satım bedelleri için senet alınabilir mi? Alınabilir ise takibe konu edildiğinde geçerliliği (teminat senedi vs.) ile ilgili dava açılması halinde durum ne olur ?

1- Ortaklardan A, hissesini % 15 ve %15 olmak üzere ortaklardan B ve C ye satma konusunda anlaşmışlardır.

2- Satış bedeli 120.000-TL olarak belirlenmiş olup, iş bu satış bedelinin ödenmesinden B ve C müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.

3- 120.000-TL, 4 eşit taksitte ve … … … … tarihlerinde ödenecektir. İş bu satım bedeline ilişkin taksit tutarları için aşağıda ayrıntıları bulunan kambiyo senetleri LTD.ŞTİ. , B ve C tarafından imza edilerek A’ya teslim edilmiştir.

4- Noter satış tarihi sonrasında, her ne ad altında olursa her türlü vergi, harç, ceza, şirket borçları da dahil olmak üzere sebebiyle A’nın şirket ile ilgili ödemek zorunda kalacağı tüm tutarlardan LTD.ŞTİ., B ve C müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

1- Senetler geçerli olur; ...... sözleşmeye teminat olarak verilmiştir yazmadıkça teminat senedi niteliği kazanmaz.

2- Noterde hisse devri sözleşmesinde paranın tamamını teslim aldım şeklinde bir ibare yazılıyor. Buna ilişkinde bir hüküm koyun sözleşmeye derim. ( Noterdeki hisse devri sözleşmesinin ayrılmaz bir parçası olarak bu sözleşme imzalanmış olup; birbirine aykırılık halinde bu sözleşme hükümleri geçerlidir gibi. Yada her ne kadar noterde böyle yazsa da bedel alınmamış olup; bedel aşağıda yazılı miktar ve şekilde ödenecektir gibi. )

3- 2 no'lu maddeye LTD. ŞTTİ de müştereken ve müteselsilen sorumludur yazın...

Bunlar dışında ben bir sorun göremedim sözleşmede
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi