Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Stajyer Avukat kendini nasıl geliştirmeli

Yanıt
Old 27-04-2020, 04:51   #1
Av.Bünyamin Altıntaş

Varsayılan Stajyer Avukat kendini nasıl geliştirmeli

Herkese merhabalar

Üstatlarım ben bir stajyer avukat olarak sizlerin tavsiyelerine ve bakış açılarına çok ihtiyacım var. Malumunuz olduğu üzeri covid-19 dan kaynaklı karantina süreçlerinde stajlarımız durmuş ve mesleğe atılma sürecim olan bu dönemde benim için bilgi ve tecrübe kazanmak çok zor hale gelmiş durumda bundan dolayı siz değerli üstatlarımızın benimle ve aynı kaderi paylaşan bir çok meslektaşınıza, mesleki açıdan kendimizi geliştirmek için bizlere ne tür öneri veya tavsiyelerde bulunabilirsiniz.
Old 29-04-2020, 20:33   #2
Kubilay0940x

Kardeşim merhabalar, ben de bir stajyer avukatım seninle aynı sorunlara ve soru işaretlerine sahibim. İkinci altıncı ayım boşa gitmekte bu süreçte sana naçizane tavsiyem Barolar Birliğindeki eğitim videolarını izlemen olacaktır.Bunun dışında benim yaptığım veya yapabildiğim bir şey yok. Saygılar.
Old 30-04-2020, 06:24   #3
upper_architect

Alıntı:
Yazan Av.Bünyamin Altıntaş
Herkese merhabalar

Üstatlarım ben bir stajyer avukat olarak sizlerin tavsiyelerine ve bakış açılarına çok ihtiyacım var. Malumunuz olduğu üzeri covid-19 dan kaynaklı karantina süreçlerinde stajlarımız durmuş ve mesleğe atılma sürecim olan bu dönemde benim için bilgi ve tecrübe kazanmak çok zor hale gelmiş durumda bundan dolayı siz değerli üstatlarımızın benimle ve aynı kaderi paylaşan bir çok meslektaşınıza, mesleki açıdan kendimizi geliştirmek için bizlere ne tür öneri veya tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

1-Kendinize sık başvurulan konular için güncel Yargıtay kararlarından bir arşiv kurabilirsiniz.

2-Avukat olduğunuzad kullanmak üzere çeşitli olaylarda ufak değişikliklerle kullanılabilecek dilekçe taslakları hazırlayabilirsiniz. Mesela iş hukuku için; işe iade davası dava ve cevap dilekçeleri, haklı nedenle/haksız nedenle/kötüniyetle fesih için dava ve cevap dilekçeleri, işçi alacağı için dava ve cevap dilekçeleri gibi.Ya da icra hukuku için itirazın kaldırılması, itirazın iptali, istirdat, sebepsiz zenginleşme, tasarrufun iptali, alacak davalarına ilişkin dilekçeler. Ayrıca birde adli yazışma için olan dilekçeler var; tanık listesi, delil listesi, mahkemenin istediği gider avansının yatırıldığına ilişkin dilekçe, delilin taranmış halinin uyaptan sunulduğu ve aslının fiziken vakte kadar teslim edileceği, mazeret ve bekletme dilekçeleri(olmazsa olmaz ikili, ceza ve hukuk davaları için ayrı ayrı hazırlanmasında fayda var) gibi gibi.

3-Uzmalaşmak istediğiniz alanları araştırıp bu konuda karar verip, hukuki kariyerinizi bu alanlara göre planlamanız ve geliştirmeniz.

4-Temeller sık sık gözden kaçar, TMK başlangıç hükümleri, ya da yetki sözleşmesinin sadece tacir ve kamu tüzel kişileri arasında yapılabileceği şartı(özellikle bu yetki sözleşmesi geçersiz olmasına rağmen sözleşmedeki hüküm öyle diye yetkisiz mahkemede açılan çk fazla dava var, beni epey güldürür.)

Bu saydıklarımı bitirirseniz, çay nasıl demlenir ve kahve nasıl köpürtülür öğrenebilirsiniz. Yarın çay ve kahve size servis edildiğinde kalitesini anlayabilmek için sizin onları iyi bir şekilde yapabiliyor olmanız gereklidir.
Old 07-05-2020, 18:31   #4
moltisanti

Alıntı:
Yazan Av.Bünyamin Altıntaş
Herkese merhabalar

Sizin yerinizde olsam iyi bir usul kitabı sipariş verir ve baştan sona okurdum. Hukuk için Postacıoğlu'nu tavsiye edebilirim.
Old 31-05-2020, 16:56   #5
Av.Selim Balku

Bu süreçte ve her zaman en iyi eğitim merkezi THS, özellikle meslektaş sorularını cevaplamaya çalışın, bilmiyor olabilirsiniz ama cevabı araştırırken çok öğrenirsiniz...

Kolay gelsin...
Old 01-06-2020, 07:36   #6
nkolavja

Usulle ilgili, elinizde varsa lisans döneminden kalan notlar ve kitaplarla bir giriş yapmak iyi olacaktır. THS' de ve diğer hukuk platformlarında sık sorulan sorulara araştırarak yanıt aramak da faydalı olur.

Her konudan biraz biraz yerine bir konuya tam odaklanmak daha iyi. Youtube' da KPSS için hazırlanmış benimhocam adlı kanal var, temel bilgilerdeki eksikleri kapatmada yardımcı olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi