Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Alacaklarim Ve Maddİ Manevİ Tazmİnat AlacaĞim İle İlgİlİ

Konuyu Kilitleyin
Old 24-05-2011, 16:44   #1
BİLGİ

Soru Nafaka Alacaklarim Ve Maddİ Manevİ Tazmİnat AlacaĞim İle İlgİlİ

Merhabalar

3,5 Yil Önce BoŞandim,bİrİkmİŞ Nafaka Ve Nafaka Alacaklarim İcra Takİbİnde,eskİ EŞİmİn ÖĞretmen MaaŞina Hacİz Koyuldu MaaŞindan Tahsİl Edİlİyor Fakat Yenİ Torba Yasasina GÖre Nafaka Tahsİlİnde BİrİkmİŞ Nafaka BorÇlarinin Tahsİlİ İÇİn BorÇlunun MaaŞinin TÜmÜne Artik Hacİz KoyulabİleceĞİnİ Bİr Tv Kanalinda Altyazi Olarak Defalarca Yazdilar Bu Bİlgİ DoĞrumu Yoksa Eskİsİ Gİbİ 1/4 Oranindami Kesİntİ Yapilabİlİr,2. Sorum Eskİ EŞİmİn 11 Adet YayinlanmiŞ Ve Çok Satan Okul Kİtaplari Var Basim-yayimi Yapan Yayinevİne Nafaka Dosyamizdan Alacaklarina Daİr Hacİz Yazisi GÖnderdİm Fakat Yayinevİ Eskİ EŞİmİn HİÇbİr AlacaĞi BulunmadiĞini Ve TÜm Kİtaplarin Telİf Haklarini Satin Aldiklarina Daİr Yazi GÖnderdİ Bende Noter Tastİklİ Telİf Haklari SÖzleŞmelerİnİ İcra Dosyasina GÖnderİn Dedİm 3 Aydir GÖndermedİklerİ Gİbİ Benİ Yayinevİ Av Arayip BaĞirip ÇaĞirdi, GerÇek DiŞi Beyanda Bulunduklarindan YÜzdeyÜz Emİnİm Üstelİk Kİtaplarin Kapaklarinda Bİlgİsayar Çİzİmlerİnİn Bana Aİt OlduĞu Yazmaktadir 8 Yildir Banada Tek KuruŞ Vermedİklerİ Gİbİ Şİmdİ Eskİ EŞİmİ Koruyup Kollamaktadirlar. Yayinevİne KarŞi Nafaka İcra Dosyamdan Nasil Bİr Yazi GÖndermelİyİm? SavciliĞa SuÇ Duyurusunda Bulunmalimiyim Yalan SÖylÜyorlarsa Yayinevİ Ve Eskİ EŞİm Aleyhİne ? ,bİrde KaÇ GÜn İÇİnde İcra Daİresİne Cevap Vermek Zorundaydi Yayinevİ?,dİĞer Sorum BacaĞimin Kirilmasi Sonucu 1,5 Yil YÜrÜyemedİm ,amelİyat Oldum Bu Esnada Eskİ EŞİm Aİle Mahkemesİne Dava AÇmiŞ BoŞanma Netİcesİnde Aİle Mah. Tarafindan Bana BaĞlanan Yoksulluk Nafakasini KaldirtmiŞ Bende Şİmdİ Bİr Dava AÇarak Hem ÇocuĞuma BaĞlanan Nafakayi YÜkseltİp Hemde Bana Tekrara Yoksulluk Nafakasinin BaĞlanmasini Talep Etsem Tekrar Bana Nafaka BaĞlanmasi MÜmkÜn Olabİlİrmİ,eskİ EŞİm Aİle Mahkemesİne Maddİ Durumumun Çok İyİ OlduĞunu Aİlemden Mİras KaldiĞini,annemden Dolayi Dul MaaŞi BaĞlandiĞi Gİbİ GerÇek DiŞi Beyanlar SunmuŞtur Mahkemeye (bende DuruŞmalara Hem HastaliĞim Hemde 700 Km Ötede BaŞka Şehİrde YaŞamam Sebebİ İle GİdememİŞtİm,avukat Tutacak Paramda OlmadiĞi İÇİn), Son Sorumda BoŞanma Netİcesİnde 10.000 Tl Maddİ-manevİ Tazmİnata HÜkmettİ Mahkeme Ödemeyİnce İcra Takİbİne Koydum Fakat OĞlumun Anadolu Lİsesİ Kazanmasi Netİcesİnde 2 Yil Önce BaŞka Bİr Şehİre YerleŞtİk Ve Ben Dosyami HİÇ Takİp Edemİyorum Nafaka Dosyasi Gİbİde O Tazmİnat Dosyami Talep Etsem Yenİ YaŞadiĞim Şehİre Getİme İmkanim Varmi ?
İyİkİ Varsiniz Çok Soru Sordum Kusura Bakmayin Ama Kİtlendİm Ve Haklarimi Savumak İstİyorum Eskİ EŞİm LÜks İÇİnde YaŞarken OĞlum Okula Gİderken DolmuŞ Parasi Bulamiyorum Benİ Aydinlatirsaniz Çok Çok Makbule GeÇecek,Şİmdİden TeŞekkÜrler
Old 25-05-2011, 10:11   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocuğunuz için hükmedilen nafakanın arttırılması için dava açabilirsiniz. Eşiniz yaptığınız icra takibine rağmen nafaka borcunu ödemiyorsa hakkında icra ceza mahkemesinde dava açabilirsiniz. Ceza alacaktır.

Tazminatlara ilişkin yapmış olduğunuz icra takibini, bulunduğu icra dairesinden takip etmek zorundasınız. Dosya içinde borçlu eşinizin tüm gelirleri ve mal varlıkları üzerinde haciz istemeniz gerekir. Satışa konu mal varlıkları varsa satış talep edilmelidir.

Boşanmanızın üzerinden 1 yıl geçti ise, yoksulluk nafakası davanız zamanaşımı nedeni ile reddolunabilir. İlk kararı da, kararın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz etme hakkınız vardı. Süreyi geçirdi iseniz bu hakkınızı kullanamazsınız.

Eşinizin 3. kişilerdeki hak ve alacakları için icra dairesinden bir yazı göndermek ve verilecek cevaba göre hareket etmek gerekir.

Anlatımlarınızdan acilen DOĞRUDAN hukuki desteğe ihtiyacınız olduğu açıktır.

Daha fazla hak kaybına uğramamak için bir avukatla yüz yüze görüşünüz. Buradan yapacağımız yönlendirmeler sizi sonuca götürmekten uzak olacaktır. Tek başınıza bu kadar yasal prosedürün altından kalkmanız mümkün değildir.

Saygılar.
Old 25-05-2011, 12:34   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Son Sorumda BoŞanma Netİcesİnde 10.000 Tl Maddİ-manevİ Tazmİnata HÜkmettİ Mahkeme Ödemeyİnce İcra Takİbİne Koydum Fakat OĞlumun Anadolu Lİsesİ Kazanmasi Netİcesİnde 2 Yil Önce BaŞka Bİr Şehİre YerleŞtİk Ve Ben Dosyami HİÇ Takİp Edemİyorum Nafaka Dosyasi Gİbİde O Tazmİnat Dosyami Talep Etsem Yenİ YaŞadiĞim Şehİre Getİme İmkanim Varmi ?

Sayın Meslektaşımın verdiği cevaba aynen katılıyorum. Alıntısını yaptığım bölüm için diğer alternatifi yazmak istiyorum. Mevcut icra dosyasına "Alacak ve takip yapma hakkım saklı kalmak üzere dosyadan feragat ediyorum" derseniz ve ilamı alırsanız, bulunduğunuz yerde yeni bir takip yapabilirsiniz. Çünkü mahkeme ilamları her yerden icra takibine konulabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi