Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İddianamede yer verilmeyen suçların davaya dahil edilmesi?

Yanıt
Old 28-05-2007, 16:13   #1
çınar

Varsayılan İddianamede yer verilmeyen suçların davaya dahil edilmesi?

Değerli meslektaşlarım,
Aşağıda izah edeceğim konuda bilgisini paylaşacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.
Müşteki ifade sırasında beyan ettiği halde, iddianamede savcının yer vermediği, hakaret ve sövme gibi suçları davaya nasıl dahil edebilirim? Duruşma sırasında sözlü olarak beyan ettiysem de hakim, "iddianamede düzenlenmemiş" deyip kestirip attı. Yeniden şikayet dilekçesi mi vermeliyim savcılığa yoksa Mahkemesine mi dilekçe vermeliyim. (Dava konusu darp ancak olayda hakarat ve sövme de var. Müvekkil ifadesinde beyan ettiği halde savcı iddianamesinde yer vermemiş)
Old 28-05-2007, 16:30   #2
GÜLİZ

Pınar hanım,

Zannedersem savcılığa yeni bir şikayet dilekçesi vermeniz lazım.Benzer bir durumla karşılaşmıştım.Suç yaralama idi ancak hakaret ve tehdit de vardı ama iddianamede hakaret ve tehdit yer almadığı için hakim bu suçlar için savcılığa suç duyurusunda bulunun demişti.Aslında hakim savcının hukuki değerlendirmesiyle bağlı değil ama dosyadan anlaşılmayan bir suç için de işlem yapmıyor.

İyi çalışmalar dilerim..
Old 28-05-2007, 16:33   #3
GÜLİZ

Şimdi farkettim 'müşteki ifadesinde beyen ettiği halde' demişsiniz.Benim dosyamda müşteki beyan etmemişti.Duruşma sırasında beyan etti.Sizin ki için de aynı durum geçerli midir bilmiyorum.
Old 28-05-2007, 20:36   #4
üye14072

eğer TCK 129 daki durum veya durumlardan biri yoksa, burada savcılığın ihmali söz konusu olabilir.
ancak, yine de tartışmalı bir durum.
zira aynı anda hem hakaret hemde müessir fiil, ve aynı mağdura karşı,
bir eylemle birden fazla yasa madddesinin ihlali hali var mı?
bence etkili eylemden devam etmek veya savcılığa bir dilekçe vermek seçeneğiniz var.
pek cevap olmadı ama, kusura bakmayın
saygılar
av. m.emin öztürk
kocaeli
Old 28-05-2007, 21:43   #5
kenan iskender

selamlar.Aslında burda mahkemenin, savcının iddianameyi eksik hazırlamış olması nedeniyle savcıya iade etmesi lazımdı.Şimdi bu gibi suçlar şikayete tabi olup şikayet süresi 6 ay.Bu durumda şikayet süresi dahi geçmiş olabilir. Hakimler genellikle yargılama devam ederken iddianameyi iade etmektense savcılığa yeniden dilekçe verin diyorlar. Bana sorarsanız önceki şikayet dilekçesinin savcılıkça havaleli yada karakoladaki şikayet dilekçesinin bir suretini alarak önceki şikayetinize atıfta bulunarak savcılığın eksik işlemine sıkı sıkı deyinerek yeni bir şikayette bulunun.Davanız açılacaktır.Aksi taktirde savcılar çok iyi biliyorlarki kovuşturmam kararı yoksa davayı açmak zorundalar.Aksi takdirde görevi ihmal suçu oluşurki bundan dolayı soruşturma geçirmek istemezler.
Old 28-05-2007, 23:22   #6
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan Davalarin BİrleŞtİrİlmesİ

Merhaba..
Yeni bir dilekçe verin, dava açılsın, belki bağlantılı davalar olarak mahkemece iki davanın BİRLEŞTİRİLMESİNE KARAR VERİLEBİLİR.
EmRE
Old 29-05-2007, 13:56   #7
çınar

Sayın Güliz, sayın isimbulamadım, sayın kenan iskender ve sayın Lalande cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Old 29-05-2007, 16:29   #8
Av.Engin Özoğul

Sayın pınarsöğüt

1-Müvekkiliniz ifadesinde tam olarak ne demiş?
2-İfadesi tutanağa geçmiş mi?
3-Tam olarak geçmediyse nasıl geçmiş?
4-Uzlaşma teklif edildi mi? Kapsamı nedir?

Bu hususlar bilinirse cevap vermek daha kolay olur. Öbür türlü ihtimallere göre cevap vermek gerekir ki yazmak uzun sürer, okuması da sıkıcı olur.
Old 01-06-2007, 13:01   #9
çınar

Sayın Özoğul,
Sulh cezada görülen müessir fiile ilişkin davamda, müşteki savcılık ifadesinde "tek cümle" ile belirtmiş, sanığın darp öncesinde tehdit hakarat ve sövmede bulunduğunu belirtmiş.Ancak savcılık sadece karşılıklı darp diye iddianame düzenlemiş. Uzlaşma teklif edildi kabul etmedik. Zira müvekkilim bir kadın ve üst komşusu olan erkekten dayak yedi.

Başka bir davamda da, müvekkilimin oğlu sınfta iken, ders başlamak üzere iken, sanık sınıfa girip kızına laf attığı gerekçesiyle müvekkilin oğluna tokat ve yumruk atıyor. Duruşmada hakime olayda "eğitim ve öğretimin engellenmesi" suçu da vardır efendim diye eklediysem de hakim kaile almadı.

Anlayacağınız her iki davada da sorunum aynı. Bu suçları davaya dahil etmek istiyorum.Hakimlerle de konuşacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi