Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

1 yaşındaki çocuğu velayetini baba nasıl alır?

Konuyu Kilitleyin
Old 30-01-2016, 22:16   #1
Konuk

Varsayılan 1 yaşındaki çocuğu velayetini baba nasıl alır?

Eşim ve ben devlet memuruyuz. 1 yaşında bir oğlum var, eşim oğlumu seviyor sevmesine fakat aşırı gelgitleri olan bir adam artık çok yoruldum. Boşanmak istiyorum. Çocugumun velayetini almak için ne yapabilir? Nafaka para yardım hiç birşey istemiyorum fakat çocugumu asla bırakmak istemiyorum, iftira doğru yalan farketmez ne yaparsa çocugumu alır? Hazırlıklı olmak açısından soruyorum herşeyi yapabilecek biri olduğunfan şüpheleniyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
Old 31-01-2016, 17:11   #2
Av. Kürşad MERCAN

Bir yaşındaki çocuğun velayeti, çocuğun yaşı gereği anne bakım ve şefkatine muhtaç olması nedeniyle anneye verilir. Fakat annenin çocuğu bakamayacak derecede sağlık sorunlarının olması, uyuşturucu kullanması ve benzeri durumlarda velayet, çocuk bir yaşında olsa da babaya verilebilir.

Somut olayınızda çocuğunuzun yaşı, velayetin size verilmesi hususunda en büyük avantajınız. Memur olmanız, çocuğunuzun maddi ihtiyaçlarını da karşılayabilecek durumda olmanız da avantaj. Eşinizin, -iftira niteliğindeki iddialarını ispatlaması gerektiği için- çocuğunuzun velayetini alabilmesi mümkün gözükmüyor.
Old 31-01-2016, 22:36   #3
Av. Işıl KACAR

Merhaba, çocuğunuzun yaşı henüz çok küçük ve anne sevgi ve ilgisine en çok ihtiyaç duyduğu dönemde.Annenin çocuğun bakımını ağır şekilde ihmal ettiği, çocuğa zarar verdiği iddia ve ispat edilmedikçe çocuğun velayeti anneye verilmesi kuvvetle muhtemeldir. Oldukça geniş kapsamlı bir soru. Bu ve nafaka hususlarını bir avukat ile doğrudan gorusmenizi öneririm.
Old 01-02-2016, 14:07   #4
Av.Tuğba Göktepe

Syn.meslektaşım Av.Işıl Kaçar'a katılmakla birlikte babadan nafaka alma hususunu atlamamamızı,bu talebinizin velayetin kime verileceği hususunu etkilemeyeceğini (gelirinizin olmaması durumu çocuğunuzun velayetinin size verilmesine engel değildir) de hatırlatmak isterim.Müşterek çocuğun ihtiyaçlarına geliri oranında velayeti almayan tarafın da katılması gerektiği kanunen düzenlenmiştir.Ayrıca nafaka ödenmediği zaman da nafakayı ödemeyen tarafın sizin şikayetiniz ile tazyik hapsi ile de cezalandırılması mümkündür.
Old 01-02-2016, 16:46   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşim ve ben devlet memuruyuz. 1 yaşında bir oğlum var, eşim oğlumu seviyor sevmesine fakat aşırı gelgitleri olan bir adam artık çok yoruldum. Boşanmak istiyorum. Çocugumun velayetini almak için ne yapabilir? Nafaka para yardım hiç birşey istemiyorum fakat çocugumu asla bırakmak istemiyorum, iftira doğru yalan farketmez ne yaparsa çocugumu alır? Hazırlıklı olmak açısından soruyorum herşeyi yapabilecek biri olduğunfan şüpheleniyorum. Teşekkür ederim şimdiden.

Sayın Konuk,
fakat çocugumu asla bırakmak istemiyorum diye yazıyorsunuz. Eşinizin de fakat çocugumu asla bırakmak istemiyorum diyeceği düşüncesindeyim.

fakat çocugumu asla bırakmak istemiyorum# demek sizin açınızdan doğru bir düşünce ama aynı düşünce eşiniz açısından da doğru, çünkü o da çocuğunu seviyor, sizin de belirttğiniz gibi.

Çocuğun size verilmesi için ne gibi önlemler almanız gerektiğini öğrenmek istiyorsunuz. Eşinizin de aynı önlemleri almak için çaba göstereceğini düşünebiliyorum.

Büyük bir ihtimalle çocuk sırtından bir hukuk kavgası sürdüreceksiniz.

Genel olarak mahkemenin durumu araştırıp hangi taraf çocuğun menfaatlerini daha iyi koruyacaksa o na göre karar vermesi gerekir. Umarım ki siz ve eşinizde çocuğun menfaatini düşünerek ona göre çocuk lehine bir sonuç bulmaya çalışırsınız. Ve sırf kendi çıkarınıza bir sonuç elde etmek için uğraşmazsınız.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi