Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

!!yardım!!

Konuyu Kilitleyin
Old 21-07-2009, 19:43   #1
Konuk

Soru !!yardım!!

Merhaba
Ben 11 Yillik Evlİ İkİ Çocuk Annesİ Bİr Bayanim.evlİlİĞİmİn İlk Yillarindan İtİbaren TartiŞmalar Kavgalar HİÇ Eksİk Olmazdi Nerdeyse HergÜn Dİyebİlİrİz.eŞİm Çok Yalan SÖyleyen Bİ İnsan Ve Bana HİÇ Bİr Zaman DeĞer VermemİŞtİr Bİrbİrİmİzle Ayni Evde İkİ Yabanci Gİbİydİk Aİlemİ İstemezdİ Çocuklarim İÇİn 11 Sene Dayandim.Çocuklarim Şİmdİlİk EŞİmde Kaliyor Ben 2 Aydir Annem Ve Babamla Kaliyorum YaŞli Olduklari İÇİn Çocuklari İstemİyolar Bende Onlarla Kalmak Zorunda OlduĞum İÇİn Sesİmİ Çikaramiyorum.
Şİmdİ Asil Sorum Şu:eŞİm İlk Zamanlar BoŞanmak İstemedİĞİnİ SÖlÜyodu Ama Şİmdİ SÜreklİ Mesajlarla Çocuklari Kullanarak Bana BoŞanalim Bİtsİn Bu İŞ Tarzindan Haberler GÖnderİyo.anlaŞmali BoŞanalim Dİyor
Benİm HİÇ Bİr Yerden Gelİrİm Yok Nafaka Almak İstİyorum Ama Onun BÖyle BİŞeyİ Kabul Edİcenİ Zannetmİyorum.ben Bİr Yerde ÇaliŞiyo Olsam Bİle Nafakayi Hak Edebİlİrmİyİm.merak EttİĞİm BİŞey Daha Var Evlİlİkte Mİhİr Denİlen Olay Vardir.benİm Mİhrİm Olan Altinlari Bunlar AlmiŞti 5000 Tl Cİvari Şİmdİ Ben Bu Parayi Onlardan Alabİlİrmİyİm?alirsam Nasil Alirim?anlaŞmali Olursa Ve EŞİm Bu Mİktari Vermeyİ Kabul Etmezse Ne Yapmaliyim? Bu Konuda Bana Bİlgİ Verİrsenİz Çok Memnun Olurum
TeŞekkÜr Ederİm Şİmdİden İlgİnİz İÇİn
Old 21-07-2009, 21:06   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile açılacak bir boşanma davasında, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispat etmeniz gerekmektedir.

Nafaka alabilmeniz için ağır kusurlu bulunmamanız gerekir. Boşanma davasının açılması ile, hakim TEDBİR nafakasına hükmedecektir. Talep de ediniz. Yoksulluk nafakası ise, boşanma kararının kesileşmesinden sonra, kusursuz ya da daha az kusurlu olan ve boşanma ile yoksulluğa düşecek olan tarafa bağlanır. Sürekli bir gelire sahip olmanız halinde yoksulluk nafakası bağlanmayacaktır. Siz yine de talepte bulununuz. Çoğunluk yargıtay kararları bu yöndedir. Çok azı, asgari ücret alan kişinin "yoksul" olduğunu kabul etmektedir. Asgari ücret üzeri maaş almanız halinde ise, yoksulluk nafakası zaten bağlanmayacaktır.

Bu boşanma davası içinde, maddi ve manevi tazminat teleplerinde de bulunabilirsiniz.

Ziynet eşyalarınız için ise, boşanma davasından ayrı bir dava açılması uygun olacaktır. Ziynet eşyalarınızın aynen iadesini mümkün görülmez ise bedelleri toplamının faizi ile birlikte tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz.Bu dava için boşanmanın kesinleşmesi aranmaz.

Eğer ziynetler bozdurulup bu para ile, bir başka mal alınmış ise, değer artış payı biçiminde dava edilebilirler. Böyle bir durum için açılan davanın incelemesine geçilebilmesi için boşanma kararının kesinleşmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma ihtimaliniz var ise, boşanmaya ilişkin protokolü mutlaka bir meslektaşımızdan profesyonel destek alarak yapınız.

Aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, kanıtlayarak; bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz.

Saygılar,
Old 22-07-2009, 23:00   #3
Konuk

Varsayılan sorumu cevaplayıp ilgilendiğiniz için çok teşekkürler

size çok teşekkür ederim peki kusur dan kastınız şiddet olabilirmi sürekli olmasada eşimden kavgalar esnasında şiddet görüyordum.bana sürekli anlaşmalı boşanalım demesinde ne gibi çıkarları olabilir bunuda açıklarsanız sevinirim.saygılarımla
Old 23-07-2009, 08:55   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kusurdan kasıt, eşinizin şiddet uygulaması, hakaret görmeniz, çalışabilecek durumda olduğu halde çalışmaması, sadakat yükümlülüğünü yerine getirmemesi, alkol, kumar gibi kötü alışkanlıkları ile, aile sorumluluklarını yerine getirmemesi, kendi anne babasıyla oturmaya zorlaması, ayrı ev açmaması.......

Şiddet gördüğünüzü, doktor raporu yok ise, şahit anlatımları ile de ispatlamanız mümkündür.

Karşı tarafın anlaşmalı boşanma yapalım demesinde ne gibi bir çıkarı olabilir sorusundan çok, anlaşmalı boşanma protokolü, nasıl sizin yararınıza da yapılmalıdır üzerinde çalışmak gerekir.

Bunun da en sağlıklı yolu haklarınızı bir avukat vasıtası ile eksiksiz sağlayabilmenizdir.

Anlaşmalı boşanma protokolü içinde sizin de talepleriniz konusunda birliğe varılmadır.

Destek alınız.

Saygılar,
Old 23-07-2009, 20:18   #5
Konuk

Varsayılan avukat ufuk

size çok teşekkür ederim değer verip sorularıma cevap verdiğiniz için.tavsiyelerinize uyup bir avukatla görüşmeye gideceğim.iyi akşamlar saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi