Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

gayrımenkul hissesinin icra satışı yoluyla 3. kişiye devri

Yanıt
Old 09-03-2010, 17:23   #1
av.fuat çınar

Varsayılan gayrımenkul hissesinin icra satışı yoluyla 3. kişiye devri

12.600-m2. tarla üzerinde A ve B 1/2'şer hisse ile maliktir. B nin benim müvekkilim C ye olan borcundan dolayı hissesine haciz koydum. Borç ödenmediği için satış istedim. Fakat öyle birşey yapmak istiyorum ki A nın hissesine bir zeval gelmesin. Yani A 1/2 hissedar olarak kalsın. B nin yerine C geçsin. Sorum şu : Bu isteğimi hukuki olarak gerçekleştirmek mümkün mü? Dosya satış aşamasında,satışa devam ederek istediğim sonuca ulaşabilirmiyim? Ya da başka bir yol var mı? İcra satışından vazgeçip o yolu deneyeyim..Cevap verecek meslaktaşlarıma şimdiden teşekkür ederim..
Old 10-03-2010, 09:24   #2
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslektaşım;
sorunuzu pek anlayamadım. Paylı mülkiyette borçlu B'nin hissesini borcu nedeniyle satışa çıkarıyorsunuz?
Bu durumda A' ya nasıl zarar verebelirsiniz?
A'nın hissesini satmanız zaten olanaklı değil.
Alacaklı olarak ihaleye katılırsınız, yeterince artırırsanız neden ihaleyi alamayasınız? İhaleyi alırsanız, borçlu B nin yerine malik müvekkiliniz C olur.
Kolaylıklar dilerim,,,
Old 18-03-2010, 21:57   #3
av.fuat çınar

Alıntı:
Yazan Av. Nurten Kozan
Sayın Meslektaşım;
sorunuzu pek anlayamadım. Paylı mülkiyette borçlu B'nin hissesini borcu nedeniyle satışa çıkarıyorsunuz?
Bu durumda A' ya nasıl zarar verebelirsiniz?
A'nın hissesini satmanız zaten olanaklı değil.
Alacaklı olarak ihaleye katılırsınız, yeterince artırırsanız neden ihaleyi alamayasınız? İhaleyi alırsanız, borçlu B nin yerine malik müvekkiliniz C olur.
Kolaylıklar dilerim,,,

sayın kozan,yanıtınıza teşekkür ederim..icra satışına konu olan g.menkulün (tarla) satış ilanında,sadece borçlu olan B'nin hissesinin satılacağına dair bir kayıt yok..sanki tüm g.menkul satılıyormuş gibi bir izlenim oluşuyor..paylı mülkiyet derken bu iki malik mirasçı ve g.menkuldeki yerleri belli değil..bu durumda yerin tamamı mı satılacak diye düşündüm..açıkcası kafam karıştı..birkaç meslektaşımla konuştum,bir sonuca varamadım..bu yüzden burada sorayım dedim..sizin cevabınıza göre sadece 1/2 hissesi olan borçlu B nin hissesi satılır ve alan kişi B nin yerine geçer..diğer hissedar aynı şekilde 1/2 malik olmaya devam eder..böyle anladım..umarım doğru anlamışımdır..
Old 18-03-2010, 22:04   #4
Av.Hasan Uğur

Toprak koruma ve arazi kullanım kanunu çerçevesinde satış yapılmalı, sıradan ( dikili veya örtülü olmayan ) tarım arazisi ise, pay yasanın öngördüğü sınırlamaların altında olduğu için arazinin tamamı satılacaktır. Ancak bunun yolu -yöntemi nedir ? araştırmak gerekir. İcra memurunun yaptığı işlem hatalı veya eksik olabilir.
Old 19-03-2010, 13:46   #5
av.fuat çınar

sayın uğur,ihale ilanında gayrı menkulün hali hazır durumuyla ilgili olarak ; '..tarla vasıflı taşınmazın tarla yolunun olması ve imar sınırına yakın olması nedeniyle,imara girebilecek olabileceği düşünüldüğünde yapılan inceleme sonucunda taşınmazın sulu tarıma müsait ve artezyen suyu tarımın yapılabileceği tespit edilmiştir..' deniliyor. Bu durumda bu g.menkul 'sıradan' bir tarlamıdır? Yani toprak koruma vd. kanununa göre tamamı mı satılacak? Eğer öyleyse sadece borçlunun hissesini (diğer hisseye dokunmadan) satmanın yolu var mı?..teşekkürler..
Old 19-03-2010, 13:55   #6
Av.Hasan Uğur

Sayın Çınar ; Ayrıntılı bilgim yok. Araştırmak gerekir.
Toprak koruma...yasasının nasıl uygulanacağına ilişkin Tapu Kad.Gen.Müdürlüğünün genelgeleri var. Onları incelemek gerekiyor. Burada önemli olan, taşınmazın bölünebilip bölünememesi. Bölünebiliyorsa pay satışı mümkündür, bölünemiyorsa mümkün değildir ve tamamı satılır. Tamamı satılacaksa bu nasıl yapılacak ? Yine araştırmak gerekir.
Paydaşlardan birinin rıza ile satamadığı payın icra yolu ile de sayılması mümkün değildir. Mümkün olsa yasayı dolanmak mümkün olur ve yasanın konuluş amacı ortadan kalkar.
Detaylı araştırmam olmadığı için net yanıt veremiyorum.
İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi