Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Artışı

Old 15-02-2005, 11:25   #1
Calibo

Mutsuz Kira Artışı

Sayın Yetkililer;
Ben 6 yıldır oturduğum dairede geçen yıl 15.03.04 te ev sahibim kiramı %60 artırmak istedi. (165 YTL den 250 YTL). Benim itirazlarım hiç bir işe yaramadı. Uzun süre araştıramam sonucu elimden birşey gelmedi. Çünkü adam kira kontratını imzaladığım gün birde Tahliye Tahütnamesi imzalatıyor. Kira kontratını 15.03.04 de imzaladım ama aynı gün tahliye tahütnamesine 20.05.04 tarhini attı. Yani şimdiye kadar hep böyle yapmış. İmzalamazsam çık evden diyor. Bunu ispatlayama mı? Ve kira kontatından artış bölüme ANTLAŞMAYA GÖRE yazdı. Kiramı elden kendisine ödüyorum ve kira kontratını arkasına her ay imza attıyor. Şimdi 15.03.05 te yeni kira kontratı yapacağız ama bu insafsız yine %60 yaparsa ne yapacağım. Şu anda evden çıkmak istesem 350 YTL aşağı ev bulamayacağımı da biliyorum. Devlet böyle insafsız insaların neden hep yanında? Bu biz kiracıları koruyan kanun ne zaman çıkacak? Ben 15.03 te yeni kontrat yapmadan önce benim yapacaklarım var mı? Bu sefer o insafsızın yanına daha bilinçli gitmek istiyorum sizin vereceğiniz bilgiler sayesinde.
Vereceğiniz bilgilere şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Old 15-02-2005, 11:59   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Calibo,

Merak etmeyiniz tasarı halindeki Yeni Borçlar Yasası kiracı lehine hükümler getirmektedir.Şu an itibarile bence yapılması gereken tahliye taahhütnamesi verdikten sonra notere giderek ben şu tarihte şu kişiye şu tarihli tahliye taahhüdü verdim, başkaca tarih gösteren taahüt vermedim demenizdir.Böylece bir dahaki dönem için en azından tahliye tehditinden kurtulmuş olursunuz.Kira parası içinse bana göre söylenecek bir şey yok zira yeni bir kontrat imzalanması sözkonusudur.Siz öncelikle bu dediğimi yapın, zaten bir dahaki döneme dek Borçlar Kanunu'da çıkmış olacak ve üretici fiyat endeksi üzerindeki artırımlar kabul edilmeyecek.
Old 16-02-2005, 11:21   #3
Calibo

Sayın Bülent Bey;
İlginize çok teşekkür ederim. Ama sizin dediğiniz gibi 15.03.05 de kira kontratını ev sahibinin istediği gibi bir artırım yapıp ve yine bir yıllık Tahliye tahütnamesi imzaladığımda , yine o kazanmış olacak. Ve ben o gün Notere gidip ben 15.03.05 de şu şahsa 15.03.05 de tahliye Tahütnamesi verdim ben başka gün vermedim dememem bana ancak MART 2006 da yarayacak,değil mi? Zaten sizinde dediğiniz gibi o zaman kadar bu Borçlar Kanunu çıkacak.
Bu ev sahibi bu yılda %60 yaparsa ben ne yapabilirim? Başka bir çarem yok mu Sayın Bülent Bey? Geçen yıl maaşımız %10 yükseldi bu yılda farklı olacağını zanetmiyorum.

Size göre benim başka yapabileceğim birşey yok mu? Çünkü geçen yıl itiraz ettiğimde bana yazılı ihtar çekmişti ve ''SENİ MADDİ VE MANEVİ RAHSIZ EDERİM'' demişti.
İşin kötü yanıda aynı binada ve kapımız karşı karşıya. Aslında istediği gibi kontratı yapınca sanki hiç birşey olmamış gibi düzeldi.
Saygılarımla,

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi