Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Milli irade, Referandum ve Demokrasi

Yanıt
Old 05-12-2021, 09:50   #1
Ali Rıza Malkoç

Varsayılan Milli irade, Referandum ve Demokrasi

Milli irade, Referandum ve Demokrasi

18. yüzyılda yaşayan filozof, Jeremy Bentham; "En iyi düzenin en çok sayıda kişiye en fazla mutluluğu sağlayan düzen" olduğunu savunur. Bu tespit, yalnızca o söylediği için geçerli değildir tabi. Sokakta eğitimli/eğitimsiz herhangi bir yurttaşa da sorsanız, benzer şeyleri söyleyecektir.
Öyleyse demokrasi bilinci; yalnızca beş yılda bir seçimlerde gerekli olan bir donanım değildir. Toplumdaki karşılığını da arada bir test etmek gerekir. Bunun da en kestirme yolu, doğrudan demokrasinin garantörü olan "referandum" seçeneğidir. İsviçre örneğini incelerseniz; bize göre "eften püften şeyler" gibi algılanan her şeyi referandum yoluyla halkın onayına sunmuşlardır. Hukuk ve adaletin de yalnızca adliyede gerekli olmadığının farkında olmak gerekiyor.
Adolf Hitler Almanya'da %46 ile iktidara gelmiştir ama çağın yüz karası olmuş, milletin ve devletin imajına zarar vermiştir.
"Benden memnun musunuz" diye referandum yapsaydı, herhalde %46'yı tekrar bulamazdı.
Bundan dolayıdır ki, halkın nabzını sadece seçimden seçime tutmayı; demokrasi, hukuk ve insan haklarına yakışmayan bir tutum olarak görüyorum.
"Acaba iktidarım sallantıda mı" diye endişe ederek anket yapılabiliyorsa; aynı endişeyi ve tercihi de milletin tamamına referandum ile sunmak, çağdaş/katılımcı/özgürlükçü/çoğulcu/şeffaf/hesap verebilir bir demokrasinin gereğidir. Bizim demokrasi serüvenimizde, hangi konularda referandum yapılmış, kaç kez yapılmış diye sorgularsanız, yetersizliği gözlemlersiniz.
İki yıllığına yönetim kurulunu belirleyen bir dernek bile, gerektiğinde olağanüstü genel kurul toplantısı yapabiliyor.
Yani sözün kısası; "milletin çoğunluğu mutlu mu, kendini güvende hissediyor mu, yönetimden memnun mu, genel seçim istiyor mu" diye referandum yapılmasını, bir yurttaş olarak öneriyor ve talep ediyorum.
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diye astığımız tabelaya inanıyor ve milletin iradesine güveniyorsak, sık sık referandum yapmamanın, haklı, mantıklı ve yasal bir gerekçesi ne olabilir ki?
Tercihte millet iradesine, inanç sorgulama ve dayatma konusunda da Allah'ın işine karışmamak gerekiyor.
Daha barışçı bir evren, daha kalkınmış bir ülke, daha mutlu bir birey için ne yapılsa azdır. Eskiden, okul ve koğuş lavabolarına “Nasıl bulmak istiyorsan, öyle bırak” diye uyarı levhası yazarlardı. Biz bulduğumuzdan daha iyisini bırakalım.
Elimizden geleni, yarınlara havale etmeyelim.

Samsun, 05.12.2021
Ali Rıza Malkoç
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi