Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mesleğe Başlarken

Yanıt
Old 03-02-2008, 21:47   #1
gerol

Varsayılan Mesleğe Başlarken

merhaba
ruhsatnamemi birkaç gün önce aldım.
bir özel şirketin sözleşmeli avukatı olarak göreve başlayacağım. ancak aynı zamanda dışarıdan da vekaletname alarak ayrıca çalışacağım. ancak vergi dairesine başvuruda kafamı karıştıran bazı sıkıntılarım var.
birincisi
çalışacağım şirkette bir odayı büro olarak kullanmak istiyorum adres olarak da burayı bildireceğim. ancak vergi dairesi ikametgah belgesi yahut kira sözleşmesi vs. istiyor. adres bildirimini nasıl yapmam gerekir?
ikincisi aylık olarak şirketten alacağım ücret için de mi fatura kesmek durumundayım. yoksa sadece haricen aldığım işler için mi serbest meslek makbuzu keseceğim?
bir de son olarak yeni başlayan birisi olarak sizce dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?
ilginiz için çok teşekkürler.
Old 04-02-2008, 10:13   #2
avercan38

Varsayılan Hayırlı Olsun.!

Sayın meslektaşım. Öncelikle hayırlı olsun. Bende ruhsatımı 2 ay önce aldım ve kendi büromu açtım. Vergi dairesine kaydolmak için kira sözleşmesi istiyorlar. Sözleşmeli avukat olarak çalışacağınız şirketle kullancağıız oda için düşük miktarlı bir kira sözleşmesi yapabilirsiniz. Tabi şirket bu sözleşme için vergi ödemek zorunda kalacaktır, bu vergiyi ödemeyi üzerinize alırsanız sorun kalmaz. Ayrıca siz bu kira miktarını gider olarak gösterebilirsiniz. Dışardan iş alabilmeniz için vergi dairesine kaydolup vergi mükellefi olmak zorundasınız. Bende benzerini yaptım. Ortağı olduğum şirketten bir odayı kiralayıp vergi dairesine bu kira sözleşmesini verdim. Şirket bunun vergisini ödeyecek, bende kirayı gider olarak göstericem.
Makbuz konusuna gelince, hem dışardan aldığınız işler için, hem de şirkete makbuz kesmeniz gerekecek. Yalnız dikkat edin eğer şirketin sözleşmeli avukatı değilde, çalışanı olursanız dışardan iş alamazsınız.
Old 05-02-2008, 20:44   #3
YALÇIN ÖNDER

Sayın Erol,

Öncelikle başarılar dileriz.

Sözleşmeli olarak çalışacağınız şirket ile, şirkete ait " bir odayı büro olarak kullanmak istiyorum adres olarak da burayı bildire" bilmeniz için aranızda bir de kira sözleşmesi düzenlemelisiniz. Bu sözleşmede kira bedeli + KDV olarak bir kira bedeli belirlerlemelisiniz.

Bu sözleşme ile vergi dairesine başvurabilirsiniz. Yalnız pratikte vergi daireleri aynı adreste birden fazla işyeri olayına sıcak bakmıyorlar. Sorun çıkarabilirler. Fiili durumunuzu iyi anlatmalısınız.

Ceza ile karşılaşmamak için, işe başlamanızı, işe başlamadan önce bildirmek zorundasınız.

Sayın avercan38'in belirttiği "şirketin sözleşmeli avukatı değilde, çalışanı olursanız dışardan iş alamazsınız." ifadesinin avukatlık kanunu açısından dayanağını bilemem.

Ama, vergi kanunları açısından, şirtkette ücret bordrolu görünmeniz ile serbest meslek kazancı elde etmeniz arasında bir engel yoktur. SSK'lı olmanız gerekir.
Tam tersine gelirlerin toplamı dikkat alınır. Ama ücret geliri tek işverenden olduğu sürece gelirin toplanması kuralı burada geçerli olmayacaktır. Yani sorun yoktur.

Eğer avukatlık kanununda engel var ise veya isterseniz şirketle (serbest meslek makbuzu karşılığında da anlaşabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi