Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasında Telefon Kayıtları

Konuyu Kilitleyin
Old 04-03-2016, 22:58   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasında Telefon Kayıtları

İyi akşamlar öncelikle. 7 yıl önce eşimle istemeyerek evlendim. şuan 4 yaşında bir kız çocuğum var. 7 senelik çile sonucunda eşimden ayrılmak istiyorum. Ancak o benden kurtulamazsın diye beni tehtit ediyor. Sizlerden cevabını istediğim sorular şunlar;

-Boşanma davası açtığımda eşim boşanmak istemediği zaman dava ne kadar uzar? Boşanmam mümkünmüdür? Neyi sebep gösterebilirim?

-Dava sonuçlanırsa 4 yaşındaki kızımın velayeti kime verilir? Babası kısmen zengin. Ben ise tekrar ailemle yaşıyıcam.

-Eşim ben boşanmak istediğimde beni yanında tutmak için koz arıyacaktır. Boşanma davalarında operatörlerden arama kayıtları istenebilir mi? Sadece savcılık izniylemi veriliyor mu kayıtlar?
Bu arama kayıtlarının görüşme içeriği eşimin eline geçebilir mi?

şimdiden teşekkürler
Old 05-03-2016, 15:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma davası çekişmeli olduğunda ,tarafların dilekçe teatileri,toplanacak deliller ve dinlenecek tanıkların sayısı ve dosya kapsamına göre gerekli süre yargılama devam edecektir.Önceden süreyi tahmin etmek pek mümkün değildir.

2-Davayı açan davasını kanıtlamalıdır.Boşanma davasında boşanmayı gerektirecek ve evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını kabule elverişli olaylar kanıtlandığında boşanmaya karar verilebilecektir.

Davanızda hangi sebeplere dayanmanız gerektiğini -olayları ve tarafların kusurlarını/delilleri-buradan söylemek elbette ki mümkün değildir. Bu konu doğrudan başvuracağınız avukatınıza sunacağınız veriler ışığında değerlendirilmelidir.

3-4 yaşında ve sizin yanınızda yaşayan çocuğun velayetinin anne şefkat ve bakımı döneminde olması sebebi ile -uzmanın çocukla ve taraflarla görüşmesinde de aynı yönde görüş oluşursa- anneye verilmesi beklenir.

Babanın mali durumu tek başına velayeti alma sebebi olmaz.Olsa olsa nafaka yükümlülüğü konusunda bir veri olarak değerlendirilebilir.

4-Uygulamada talep halinde tarafların tel kayıtları mahkemece dosyaya istenmektedir.Bu kayıtlarda sadece aranan numaralar görünmekte olup mesaj ve konuşma içeriği yoktur.Bu arama trafiği,saat,yoğunluk bakımından hayatın olağan akışına uygun olmayan özellikler içeriyorsa ,örneğin karşı cinsten biri ile çok sayıda ve olağan olmayan saatlerde arama varsa bu ilgili kişi bakımından kusur olarak değerlendirilebilecektir.

5-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 08-03-2016, 14:12   #3
elzemseyler

Sayın Katılımcı,
Öncelikle Kadınlar gününüz kutlu olsun. Boşanma davasına eşiniz katılmasa bile dava görülür yeter ki eşinize tebligat yapılabilsin. Eşiniz sizi tehdit eylemi nedeniyle cezalandırılmasını istiyorsanız savcılığa şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Ayrıca şiddet mağduruysanız veya eşinizin size ve çocuğunuza zarar verececeğinden endişe duyuyorsanız karakola, savcılığa müracaat edebilir veya Aile mahkemesine alenin korunması için koruma tedbiri ( evden uzaklaşma talebiyle dilekçe ile başvurabilirsiniz. Tüm bu aşamalarda hukuki destek için bulunduğunuz şehrin barosunun adli yardım bürolarına başvurup bir avukat talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi