Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

lütfen dardayım yardım edin

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2008, 10:29   #1
Konuk

Varsayılan lütfen dardayım yardım edin

çok değerli hukukcular hepinizi saygı ile selamlıyorum .benim sorunum eşim benim haberim olmadan evimizin uzerinden teminat mektubu verdirimiş bir yıllığına daha sonra 6 ay sonra ben eve şerh koydurdum ve bir yıl doldu eşimin de haberi olmadan banka yeni bir teminat mektubu vermiş. Evin tapu kaydında şerh varken, banka veya başka alacaklılar tarafından satılabilir mi?bana bir kapı gösterin anlayacağım dilden lutfen emine topak
Old 24-07-2008, 12:44   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
çok değerli hukukcular hepinizi saygı ile selamlıyorum .benim sorunum eşim benim haberim olmadan evimizin uzerinden teminat mektubu verdirimiş bir yıllığına daha sonra 6 ay sonra ben eve şerh koydurdum ve bir yıl doldu eşimin de haberi olmadan banka yeni bir teminat mektubu vermiş. Evin tapu kaydında şerh varken, banka veya başka alacaklılar tarafından satılabilir mi?bana bir kapı gösterin anlayacağım dilden lutfen emine topak

Sayın Konuk,

Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerin yetersiz olduğunu düşünmekteyim. "Teminat mektubu" şeklinde ifade ettiğiniz hukuki işlem, ipotek olabilir mi? İpotekse, kendi borcu için mi, yoksa 3 üncü kişinin borcu için mi verildiği; cevaplar için önemli olabilir. Yine " 1 yıllığına şerh verdirdiğini" söylemişsiniz. İpoteklerde süre konulabilir. Ancak bankaların uygulamalarında bu kadar kısa bir süre mümkün değildir. "Eşimin haberi olmadan banka yeni bir teminat mektubu vermiş" cümlenizden de, eşinizin bir başkasına kefil olduğu, kefilin yeni bir kredi almış olduğu ve bu nedenle ikinci bir ipotek tesis edilmiş olabileceğini anlamaktayım.

Yukarıdaki çekincelerden sonra ancak konu hakkında genel bilgi verebiliriz. TMK 194 üncü maddeye göre "eşlerden biri, diğer eşin açıkça rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz". Sizin deyiminizle "taşınmaz üzerinden teminat" bana göre muhtemelen "ipotek" aile konutun devri manasına gelebilecek işlemlerden olup, sizin açıkça izniniz olması gerekir. Sorunuzdan böyle bir iznin olmadığını sanıyorum.

İlk işlemdem 6 ay sonra koydurmuş olduğunuz aile konutu şerhi, 3 üncü şahısların iyiniyet iddialarının dinlenmemesi için yeterlidir. Bu nedenle şerhten sonra yapılan işlemler geçersizdir. Mahkemeye müracaatla iptalini isteyebilirsiniz. Yasada bir süre öngörülmediğinden, istediğiniz zaman dava açabilirsiniz.

Şerhten önceki işlem için, 3 üncü şahıslar taşınmazın aile konutu olduğunu bilmediklerini iddia edebilecektir. Yargıtay son zamanlardaki kararlarında, iyiniyet iddiasının dinlenmeyeceği yolunda kararlar vermişse de, konu yeni olduğu için içtihat birliği oluşmamıştır.

Gördüğünüz üzere verdiğiniz eksik bilgiler ve tahminler üzerine cevap yazabilmekteyiz. Bu nedenle mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı önermekteyiz.
Old 24-07-2008, 14:57   #3
Konuk

Varsayılan dardayım lutfen yardım edin

değerli hukukcu kardeşlerim bir onceki sayfaya yanıt veren avukat arkadaşıma en derin saygılarımı yolluyorum eksik bilgi ulaştırdığımı ifade etmiş bu saygın arkadaşımız.. Benim eşimin 3 cu şahıslara borcu yok ancak kendisini çok eskiden tanıyan bu arkadaşları bize yardımcı ol evine herhangi bir zarar gelmez bir yıllığına teminat mektubu lazım demişler verdiği şirkette bu teminat mektubunu mal aldığı şirkete yollamış ancak bir yılın dolmasından sonra banka otamatik olarak teminatı yenilemiş ben ilk teminat verdiği donemin altıncı ayında şerh koydurdum banka tapuya sormadan bu işlemi yenilemiş .inanın değil avukat parası ekmeğe muhtac durumdayız beni aydınlatın lutfen
Old 24-07-2008, 15:23   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
değerli hukukcu kardeşlerim bir onceki sayfaya yanıt veren avukat arkadaşıma en derin saygılarımı yolluyorum eksik bilgi ulaştırdığımı ifade etmiş bu saygın arkadaşımız.. Benim eşimin 3 cu şahıslara borcu yok ancak kendisini çok eskiden tanıyan bu arkadaşları bize yardımcı ol evine herhangi bir zarar gelmez bir yıllığına teminat mektubu lazım demişler verdiği şirkette bu teminat mektubunu mal aldığı şirkete yollamış ancak bir yılın dolmasından sonra banka otamatik olarak teminatı yenilemiş ben ilk teminat verdiği donemin altıncı ayında şerh koydurdum banka tapuya sormadan bu işlemi yenilemiş .inanın değil avukat parası ekmeğe muhtac durumdayız beni aydınlatın lutfen

Sayın Konuk,

Öncelikle, KAHDEM Alanının kadınlara hukuki destekle ilgili bir alan olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle 2 mesajınızda da yer alan "maliye haczi" ile ilgili bölümler çıkarıldıktan sonra mesajlarınız yayınlanmıştır. Mesajınızdaki "Aile konutu şerhi ve akibeti" ile ilgili bölüm nedeniyle yayınlanmıştır.

İkinci mesajınızın yanıtına gelince...İlk cevabımda eşinizin borcu olduğundan bahsetmedim. İpotek konusunda da ısrarlıyım. Eşinizin arkadaşları ancak bankadan kredi çekebilmek için "teminat" istendiğinden, eşinizden evinizin teminat gösterilmesini talep etmişlerdir. Banka da "ipotek" tesisi etmiştir. Aksi takdirde, eşinizin verdiği senet icra takibine konu edilmiş ve tapu kaydına haciz konulmuştur. Bu defa da mesajınızdaki 1 yıllık süre ve ikinci kez teminat verilmesi ile ilgili bilgiler anlamsız kalacaktır.

Israrla avukata gidin dememizin nedeni de bu işte...Hala sorunuz açık değil. Avukat tutacak paranız yoksa, bulunduğunuz ilin Baro-Adli Yardım Bürosuna başvurup, avukat tayinini talep edin.
Old 24-07-2008, 15:25   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

Öncelikle haklarınızı daha etkin savunabilmek için bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak Adli Yardım'dan kendinize bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Bunun haricinde Yargıtay'ın yeni tarihli kararlarında aile konutu üzerine konulan şerhin "kurucu" değil "açıklayıcı" şerh olduğu, diğer bir tabirle taşınmaza tapuda aile konutu şerhi konulmadan dahi eşin tasarruf ehliyetinin sınırlandırıldığı belirtilmektedir.

Buradan çıkan netice, yalın anlatımla, ilgili borç için "evinizin üzerinden verilen teminat mektubu (aslen buna teminat olarak evinizin üzerine konulan ipotek şerhi)açılacak bir ipoteğin kaldırılması davasıyla kaldırılabilir. Bu konuda iyimser olunuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi