Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlk Duruşma Heyecanı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2017, 20:31   #1
net profil

Varsayılan İlk Duruşma Heyecanı

Kıymetli meslektaşlar staj dönemimde duruşma tecrübem maalesef olmadı. Fakat birçok farklı mahkemede duruşma izledim. İlk duruşmama bu hafta Asliye Ceza Mahkemesi'nde gireceğim. İlk celse olacak. Tanıklarimiz da dinlenecek. Karar da çıkacak diye düşünüyorum. Heyecanımı yenmek ve etkili olabilmek adına önerilerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler...
Old 12-02-2017, 20:39   #2
Cumhur Okyay

O zamanlar, cüppeler yakasızdı. Kapıda, neredeyse ters giyiyordum Bir çok mahkemede duruşma izlediğinize göre, "gördüğüm değerli meslektaşlarım, rahat rahat yapıyorlar da ben niye yapamayayım" deyip, rahat rahat duruşmanıza giriniz..
Hani bir söz vardır ya; "Hâkim, bağırmaz çağırmaz adama" diye. Kolay gelsin...
Old 14-02-2017, 15:25   #3
AV.YSİ

Heyecandan nerede duracağımı bile karıştırırdım
Old 14-02-2017, 15:38   #4
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan net profil
Kıymetli meslektaşlar staj dönemimde duruşma tecrübem maalesef olmadı. Fakat birçok farklı mahkemede duruşma izledim. İlk duruşmama bu hafta Asliye Ceza Mahkemesi'nde gireceğim. İlk celse olacak. Tanıklarimiz da dinlenecek. Karar da çıkacak diye düşünüyorum. Heyecanımı yenmek ve etkili olabilmek adına önerilerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

Ceza ile başlamak bir dezavantaj gibi görünse de... Bunu avantaja çevirmek mümkün. Zira ilk duruşmanın "başarı" ile geçmesi bir özgüven yaratacaktır.

Katılan vekili misiniz sanık müdafii mi bilemiyorum ama acizane önerilerim yönünden çok da fark etmez.

1- Dosyanıza hakimseniz herşey güzel olacak endişelenmeyin.
2- Yanınızda mutlaka TCK ve CMK olsun, en yeni baskıları ile...
3- Duruşmanın başlaması ile yerinize geçip oturun, ayakta beklemeyin. (Sayın Av. YSİ'nin uyarısına dikkat )
4- Önünüzde not alacağınız birkaç a-4 kağıt olsun.
5- Madem tanık dinlenecek, tanıklıkla ilgili maddeleri en az iki kez okuyun.
6- Tanıkların ifadesi bittikten sonra hakim "soru var mı" diye soracaktır. İfadede eksik ya da şüpheli gördüğünüz hususlar varsa sorularınızı, (tercihen ayağa kalkmadan) rahat bir şekilde ve tanıklara doğrudan hem ismi hem de bey/hanım şeklinde hitap edip yöneltin. Tanıkların sözünü (kural olarak) kesmeyin. Cevaplarının tutanağa eksiksiz geçmesini takip edin.
7- Zor kısım: Sorunuz varsa, yanıtları az önce hakimin aldığı ifadeye MONTE ETTİRMEYİN buna müdade etmeyin; mümkünse sorunuzun, en kötü ihtimalle "... vekilinin sorusuna : .............. yanıt verdi" şeklinde tutanağa geçirilmesini sağlayın. İfadede belirtilen hususlar ile soru üzerine verilen yanıtlar birbirinden ayrılmalıdır.
8- Karşı tarafın sorusu varsa ve sizin de bu soruya itirazınız varsa derhal bildirin; evet evet aynen amerikan filmelerindeki gibi... (CMK m.201)
9- Mahkeme hakimine hitabınızı dilerseniz oturarak dilerseniz ayakta bildirin. Nasıl rahat edecekseniz...
10- Unutmayın ki kalbinizin küt küt atması yıllar geçse de kaybolmayacaktır; belki biraz azalır o kadar. Zaten hiç bitmesin o bence...
11- Yeminde ayağa kalkmayı unutmayın...
12- Duruşma günü verilecekse defterinizden bir başka işle çakışmamasına dikkat edin.
13- Karar verilecekse bkz. 11. madde
14- Mutlaka söylemeniz gereken seyler varsa önceden not alın durusma seyrine göre unutabilirsiniz zira
15- Bu kadar şimdilik... Ama siz ilk duruşma tecrübenizi ceza davasında yaşamayı göze aldığınıza göre bu işin üstesinden geleceğinize eminim sevgili meslektaşım.

Saygılarımla...
Old 15-02-2017, 09:16   #5
Av.Bingöl

- Dosyayı ezbere biliyor olun. Hakim dosya ile ilgili bir şey sorduğunda ya da bir yanlışlık yaptığında ezberden vereceğiniz cevap hakimi etkileyecek, dosyanın tüm seyrinde daha etkin olmanızı sağlayacaktır.

- Kanunu da "neredeyse" ezbere biliyor olun. Ama yine de elinizin altında kanun bulunsun.

- Taleplerinizi dile getirmekten korkmayın. "Ya usule uygun değilse" diye düşünmeyin. Şöyle düşünün: Usule uygun değilse, en kötü ihtimalle talebiniz reddedilecektir. Ancak usule uygun bir talebi ya da itirazı "çekince" yüzünden dile getirmediğinizde hak kaybı (ya da en iyi ihtimalle bir sonraki duruşmaya kadar geçecek sürede uzun bir zaman kaybı) yaşayabilirsiniz.

- Bol bol duruşma izleyin. Üstadlardan her zaman çok şey öğrenilir.

- Mesleğinizin tadını çıkarın. Heyecanınızı kaybetmeyin.
Old 16-02-2017, 13:31   #6
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan net profil
Sayın Eren'in maddelerine ufak bir ekleme yapmak istiyorum.

Genç meslektaşlarım hep bunu karıştırıyor. Hakim tanığa sorunuz var mı diye sorduğu zaman sorunuz varsa sorun yoksa yok deyin. hemen tanık ifadesine itirazlarınızı sunmayın. Sorular bittikten sonra hakim tanık ifadesine bir diyeceğiniz var mı diye tekrar soracaktır. İşte o zaman tanığın ifadesindeki hususlara itiraz edeceksiniz. İfadeler konusunda tam bilginiz yoksa ya da uzun bir itiraz sunacak sanız, beyanlarınızı yazılı olarak sunmak üzere süre isteyin.
Kolay gelsin.
Old 17-02-2017, 09:23   #7
Avukat Hakan Eren

Heyecanlandım şimdi...

Sahi ne oldu o duruşma?
Old 17-02-2017, 17:00   #8
av.yasinyilmaz

ben de yakın zamanda bu durumu yaşadım. yetki belgesiyle veya stajyerken girdiğim duruşmalar olmuştu ancak özel vekalet alarak savunma yapacağım ilk duruşmam yaklaştığında heyecan ve hırs karışımı bi duyguya kapıldım. duruşma esnasında heyecanlanacağımı düşünmüştüm ancak hakim karşısında kendimden beklemediğim kadar rahat ve uzun konuştum. ve farkettim ki bunun sebebi, müvekkilin sanık kürsüsünde haksız yere durması ve bunun bana bir çeşit itekleyici güç olmasıydı. hülasa, güzeldi beklediğimden. biraz kendimizi o günün atmosferine hazırlarsak sorun oluşacağını sanmıyorum heyecan için. iyi çalışmalar dilerim
Old 17-02-2017, 23:24   #9
net profil

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Heyecanlandım şimdi...

Sahi ne oldu o duruşma?

O duruşma neticelendi Duruşmaya girmeden o gece uykularım bölündü, mideme ağrılar girdi hatta sabah Adliye'ye girdiğimde hava tam aydınlanmamıştı. Heyecandan o kadar erken gelmiştim. Sanık müdafiiydim ve ortada Adli Tıp Raporu da vardı fakat müvekkilimin masumiyetinden emindim. Duruşma tam yarım saat sürdü müşteki en son duruşmayı terk etti ve giderken şikayetimden vazgeçtim dedi. Bense kendime inanamadım. İçeriye girip oturduğum an tüm heyacanım gitti ve elimden geleni yaptım. Burada diğer okuyan meslektaşlara da tavsiyem dert edinmesinler, dosyaya hakim olduktan sonra söyleyecekleri hiçbir sözden de çekinmesinler. Hata da yapsınlar. ( Hakim kızmıyor.)
Old 20-02-2017, 13:14   #10
Av. Erdem Akçay

İlk duruşmanız hayırlı olsun meslektaşım. Sorumluluk duygusuna sahip avukatın altından kalkamayacağı hukuki iş yoktur.

Naçizane tavsiyelerim:

1- Heyecanınızın kaybolmasına izin vermeyin,
2- Sanığın masumiyetinden emin olmayın. Suçsuz olup olmamasını önemsemeyin. Mümkün olduğu ölçüde görüşmenizde de suçu işleyip işlemediğini sormayın. Bu yönde bir kanaate sahip olmayın. Her ne kadar CMK, müdafiyi tanımlarken, şüphelinin ya da sanığın savunmasını yapan avukat dese de, müdafii aslında şüpheli ya da sanığın kendisini değil, haklarını savunur. Dolayısıyla avukat için, şüpheli ya da sanığın suçlu olup olmaması önemsizdir. Sanığın suçlu olup olmadığına karar verecek olan mahkemedir.
3- Esasa ilişkin savunmayı duruşmadan önce yazılı olarak sunmak, özellikle istinaf ve temyiz safhalarında önemli olacaktır. Bu nedenle, dosya ne durumda olursa olsun, esasa ilişkin savunma için süre istemek faydalıdır.
4- Hakimlere, hem hakim oldukları, hem de meslektaşımız oldukları için sonsuz saygımız var. Ama bir avukata değil kızmak, avukatın sözünü kesmek bile kimsenin haddi değildir.

Başarılar dilerim meslektaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi