Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bono-Düzenleme Yeri-Adi Senet-Temlik

Yanıt
Old 04-10-2009, 04:18   #1
elevent

Varsayılan Bono-Düzenleme Yeri-Adi Senet-Temlik

Merhaba,

Müvekkilin getirdiği senet, düzenleme ve ödeme yerinin bir idari birim olmaması nedeniyle bono vasfını taşımıyor. Fakat, müvekkil bono olduğunu düşündüğü senedi eşinden ciro yoluyla devralmış (devraldığını sanmış), zira eşi de bunun bono olduğunu düşünerek keşideciden almış. Keşideci, bu eksikliği bilerek mi yaptı, yoksa o da eksikliğin farkında değil mi bunu bilemiyoruz.

Şimdi bu senet ile alakalı ilamsız takip yapacağım. Olası bir itiraz halinde, mahkemede senede konu olan borç ilişkisini ispatlama kolaylığı açısından lehdar eş adına vekalet alıp, takibi başlatmak mı daha mantıklı olur, yoksa senedi devraldığını düşünen -aslında bir temlikname ile alacağı devralabilecek olan- eş adına takibi açmakta da bir fark yok mudur ?

İtiraz halinde borç ilişkisinin ispatı üzerinde özellikle duruyorum, çünkü senette "malen" kaydı bulunmaktadır.

Teşekkürler.
Old 04-10-2009, 08:32   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Meslektaşım uygulamada sıklıkla karşılaşılan bu gibi durumlarda biz senede düzenleme yeri ekliyoruz (Tabi düzenleyende bir sureti yoksa).
Old 04-10-2009, 10:48   #3
elevent

Varsayılan Teşekkürler

Benim başıma ilk defa geldiği için kalakaldım. Teşekkürler yardımcı olduğunuz için.
Old 04-10-2009, 11:01   #4
Av.Serkan DAĞDEVİREN

senette düzenleme yeri yoksa lehtar adına vekalet alıp ilamsız takibi başlatmanız daha doğru.itiraz olursa elinizdeki belge alacağın ispatı konusunda sizin işinizi görecektir. ama sakın senedin ihdas sebebini açacağınız itirazın iptali davasında talil etmeyin.
Old 04-10-2009, 17:28   #5
elevent

ama sakın senedin ihdas sebebini açacağınız itirazın iptali davasında talil etmeyin.

Bunu, sonuç olarak karşı tarafın borca itirazını yazılı olarak belgelendiremediği ihtimali üzerine söylüyorsunuz değil mi ? Yani, bu durumda, adi senet, tek başına yazılı delil başlangıcı olarak, itirazın iptalini sağlayabilir diye anladım, doğru mu anladım acaba ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi