Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sözlü danışma hizmeti-Mobil Hukuk

Yanıt
Old 16-10-2012, 10:08   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
"Aracılık" hizmetini sağlayacak şirket ile seçim yarışına giren "seçilmesi muhtemel" baro grupları arasında, şimdiden ön protokoller yapıldığını gördüm.

Seçildikleri takdirde söz konusu şirket ile anlaşma sağlayacaklarını beyan etmişlerdir.

Yorumsuz...

Seçildiler o zaman. Öyleyse çok yazık.
Old 16-10-2012, 11:44   #32
Avukat Hakan Eren

Alıntı:

Tanımlamalar;
-AVUKAT, protokolün tarafı olan, Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı çalışan...

Old 16-10-2012, 11:58   #33
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren

Birey olarak meslektaşlarım sözleşmeyi kabul edebilir, ekonomik anlamda az da olsa katkı sağlayabileceğini düşünebilir. Bu nevi tercihlere isteksizce saygı duyarım. Aslında doğru ve yerinde olmayan "her koyun kendi bacağından asılır" ataların sözü gereği...

Ancak,

baro yönetimlerinin, şirketlerle ön protokol yaparak, meslektaşlarımızı teşvik edici veya tanıtım gayesi ile hareket etmesi, koyunu değil sürüyü bacağından asmaktır.

Hele hele başka baroların konu ile ilgili hukuki başvuraları var iken...

Saygılar...
Old 06-11-2012, 14:32   #34
Av. Bilal

Beni 2-3 sefer telefonla aradılar. Hatta Genç Baro'dan aradılar ve kazancı ve mobilhukuk ile ortak çalıştıklarını, mobilhukuk sistemine üye olmak isteyip istemediğimi sordular.
Bence bu sistem bizlerin lehine görünüyor gibi olsa da değil. Aslında bu ve benzeri girişimlerle, avukatların zaman ve bilgi açısından sömürülmesine engel olmayan barolar yüzünden, bu tür sorun ve eksiklikleri tespit eden 3.şahıslar bizim sırtımızdan para kazanmanın yollarını arıyorum.

BU TARZ BİR İŞ YAPILACAKSA, BARO ÜZERİNDEN YAPILMALIDIR.

SIRTIMIZDAN PARA KAZANMA PEŞİNDE OLANLARA BİR ÖRNEK:
İsim vermeyeceğim bir hastane ile yaptığım görüşmede, hastane sahibi ile aramızda geçen diyalog aynen şöyle"

....-Avukat Bey bu tür davaları ilk olarak biz açtık. eğer kazanırsak diğer avukat arkadaşlarla birlikte bir hukuk bürosu açarız (aslında kastettiği, benim param var ben açarım siz yanımda çalışırsınız)ve emsal kararımız olduğu için bu tür davaların peşine düşeriz.
BEN : İyi de .. Bey, ben bu söylediğinizi duymamış olayım, Zira şu kanunun, şu maddelerine göre bu yasaktır, suçtur...vs
......Cevabı : Tamam da avukat Bey bunun bir sürü örneği var uygulamada, ben tanıyorum. Olmadı bir danışmanlık şirketi kurarım, onun altında yaparız..
BEN.....: PESSSSSSS YANİ
Old 24-11-2012, 09:57   #35
hukukbilgisi

İstanbul Barosu'nun 24 Kasım 2012 tarihli e-postası:

"Bir şirket tarafından “Mobil Hukuk” adı altında telekomünikasyon ağı kurularak bu ağ ile GSM firması üzerinden şirketi arayan kişilerin avukatların telefonlarına yönlendirildiği, böylece avukatların sözlü hukuki danışmanlık hizmeti vermelerinin sağlandığı, arayanın telefon hattına yansıtılan ücretin avukatla şirket arasında paylaştırıldığı Baromuza bildirilmekle; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun yalnız avukatların yapabileceği işlerin sayıldığı 35. maddeye, avukata çıkar karşılığında iş getirmeyi yasaklayan 48. maddeye aykırılığı olan sistemin avukat yönünden ayrıca Türkiye Barolar Birliği Meslek İlke ve Kurallarının 2. maddesinde yer alan avukatın mesleki çalışmasında bağımsızlığını koruyacağı, bu bağımsızlığı zedeleyecek iş kabulünden kaçınacağı, yine 8. maddesinde yer alan avukatın kendine iş sağlama niteliğindeki her davranıştan çekineceği düzenlemelerine aykırılığı sözkonusu olup bu yönde faaliyette bulunan avukatlarla ilgili istenmeyen durumlara meydan verilmemesi için meslektaşlarımızın uyarılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

http://www.istanbulbarosu.org.tr
https://baronet.istanbulbarosu.org.tr/"
Old 27-11-2012, 18:57   #36
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Teknolojisi adım adım takip eden her türlü programdan faydalanmaya çalışan bir avukat olarak çekincelerim var.
Şöyle ki;
1) Burada söz konusu elde eilen veya elde edilmesi muhtemel gelir, ücret gibi miktarlardan avukatın yararlanacağı oran ile diğer aracı ! kurumların oranında büyük bir adaletsizlik görüyorum. Tersi olmalıydı.
2) Danışmanlık hizmetinin niteliği de önemli değil midir? Mesela uç bir örnek olarak hiç bir fikrim olmayan "uzay hukuku" ile ilgili bir telefon geldiğinde inanıyorum ki dakikalar hatta satlerce konuşma kapasitem olduğunu düşünüyorum Ve kişi hiç bir bilgi almadan telefonu kapatacaktır. Bu durumda ilerde gerçek anlamda hukuki bilgi verilip verilmediğini, veya işin niteliğini belki de mal ve hizmetin ayıplı olması hususu nasıl tespit edilecektir. Çok afedersiniz ama bu taktiği bir yerlerden hatırlıyorum.
3) Eğer böyle bir uygulamanın önü açılırsa, ileride yüzlerce avukatın çalıştığı büyük bir hukuk bürosunun CALL CENTER mantığı ile ortaya çıkmayacağının garantisi var mı? Bence mümkün bir durum. Sonuçta hukuki bir hizmet veriliyor. "miras hukuku için 2 ye icra hukuku için 3 e operatöre bağlanmak için lütfen sıfırı tuşlayınız"
5) Diyelim ki 10 dakika görüş aldı ve kapattı kişi. Bir gün sonra aynı konu ile daha dataylı bilgi almak istediğinde muhtemelen yeni bir avukata bağlanıp her şeyi baştan mı anlatacak?
5)Bu kadar geniş bir telekominikasyon ağı üzerinden ne müvekkilin ne de avukatın tedirgin olmadan danışmanlık hizmeti verebileceğine de inanmıyorum.
6) Görüşmelerimimiz "hizmet kalitesi açısından" ve "size daha iyi hizmet verebilmek için" kayıt altına alınacak mı? Not: 6. madde soru değildir.
Old 06-01-2013, 20:03   #37
nöbetçi hakim

mobilhukuk.com ve adaletofisi.com gibi örneklerden sonra bu gün http://www.hakkinizialin.com/ adlı bir site gördüm.Telefonuzu bırakıyorsunuz avukatlar size geri dönüyor. Ödemiş olduğunuz kredi kartı aidatını hesaplıyorlar ve aldığınız paranın yüzde 12 sini avukatlık ücreti olarak alıyorlar. Bu bağlamda bakıldığında bu site ne kadar hukuki sayılır? Artık Baro lar bu belirsizliği ortadan kaldıracak bir çalışma yapmaları gerekir...
Old 06-01-2013, 21:31   #38
Admin

Alıntı:
Yazan nöbetçi hakim
Artık Baro lar bu belirsizliği ortadan kaldıracak bir çalışma yapmaları gerekir...
İki mesaj üstünüze bakarsanız İstanbul barosu bu çalışmayı zaten yapmış gözüküyor.
Old 07-01-2013, 09:50   #39
nöbetçi hakim

Alıntı:
Yazan Admin
İki mesaj üstünüze bakarsanız İstanbul barosu bu çalışmayı zaten yapmış gözüküyor.
Sn.Admin daha kapsamlı bir düzenleme ve denetlemede bahsediyorum. Saygılarımla....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi