Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yoksulluk nafakası davasında yapılacak iş ve işlemler nelerdir ?

Konuyu Kilitleyin
Old 28-07-2017, 15:13   #1
Konuk

Varsayılan yoksulluk nafakası davasında yapılacak iş ve işlemler nelerdir ?

Boşanma davam eşit kusurlu olarak sonuçlandı ve kesinleşti. Ben devlet memuruyum .Eski eşim ile evlenmeden önce yaklaşık on yıllık bir memuriyetim vardı. Ve onunla evlenene değin herhangi bir ekonomik sorun yaşamıyordum. Onunla evlilik tarihinden sonra yani evlilik birliği süreci içerisinde gerek bankadan çekilen krediler ve gerekse müşterek çocukların masraf ve giderlerine katılmaması dolayısı ile maaşıma icra ve haciz işlemleri uygulandı. Bu haciz işlemleri boşanma davası sürecinde de devam etti. Ancak bu zararlar bana tazmin edilmedi. Müşterek çocuklara ise çok az miktarda nafaka bağlandı. bu durumda gerek evin geçim ve giderleri ve gerekse çocukların masrafları vs. hacizli maaşımla karşılayamadım ve borç borcu doğurarak şu an geçinemeyecek derecede ağır maddi ve ekonomik bunalım ve yoksulluğa düşürüldüm. Boşanma davasında yoksulluk nafakasıda bağlanmamıştı. Bu halde ben de ayrı bir dava açtım ve yoksulluk nafakası talebinde bulundum. Üzerime kayıtlı hiçbir malvarliği ya da gayrimenkulum yoktur. Öyle ki günümüz şart ve koşullarında icra işlemi devam eden maaşımın yarısı ile kira, diğer yarısı ile evimin geçimini ve giderlerini dahi karşılıyamıyorum. Çocuklar ve ben çok mağduruz. benim derdim zenginleşmek değil. ancak ekonomik özgürlüğümü kazanarak güçlü bir anne ve çocuklarıma güçlü ve aydınlık bir gelecek sağlamak .
şu an ki maaşım asgari ücretin üzerinde. velevki elle tutulur gözle görülür şekildeki günümüz koşullarındaki kira, elektrik, su, doğalgaz, yiyecek, içecek , eğitim, harçlık vs. gibi masraflar benim kazancığımın iki hatta üç katını oluşturuyor. Bu davada hakimin yapacağı iş ve işlemler nelerdir ? eşimin aylık geliri 15.000-20.000 Tl civarında olup, gayet ekonomik olarak rahat ve güçlü biri . Bu halde benim bu yoksulluk nafakasından faydalanmam için sayın mahkemeye neler sunmam gerekli ve taleplerim ne olmalı. Gelir durumu araştırması ve hatta borçlarımın araştırılmasını ve bu borçlanmaların evlilik birliği ve boşanma sonrasında gerçekleştiğini ortaya koymam gerekir mi ? insanlar tek maaşla geçinemiyorlar. bir kadın istanbul gibi büyük bir şehirde üstelikte kirada ve hatta maaşının 4/1 i hacizli şekilde nasıl geçinebilir. Şu an halen maaşımdan eski eşimin açtığı boşanma davasına ait vekalet ücretinin icra ve haciz işlemleri yapılıyor, kesiliyor. Bu mağduriyet halini nasıl ifade edebilir ve sayın mahkemeden bu durumun araştırılması ve incelenmesi yönünde hangi taleplerde bulunursam bu mağduriyet halimizi ortadan kaldırabiliriz ? Nasıl bir yol izlemeliyim ?
Old 28-07-2017, 16:07   #2
Av. Hatun Olguner

SAYIN KONUK ;

burada anlattıklarınızı mahkemeye de bir dilekçeyle anlatın. Maaşınız üzerindeki hacizlerin dosya numaralarını da yazın ve delil olarak bildirin. Eşinizin gelirini resmi olarak kanıtlayamıyor iseniz maaşının 15.000-20.000 Tl arası olduğuna dair tanıklarınızı bildirin. Tanıklarınız sizin geçim sıkıntınızı da ifade etsinler. Kira kontratınızı da mahkemeye sunun. Avukat tutacak gücünüz yoksa dilekçenizi ve delillerinizi bir avukata ücret karşılığı yazdırın. Çalıştığınız için baronun size ücretsiz avukat atayacağını düşünmüyorum...

Ayrıca belirteyim boşanma davası sırasında yoksulluk nafakası hakkınızdan feragat etmiş,yoksulluk nafakası istemediğinizi bildirmişseniz veya yoksulluk nafakası talep ettiğiniz halde mahkemece bu talep reddedilmiş ise artık dava açamazsınız.

Ancak yoksulluk nafakası hakkınızdan feragat etmemişseniz boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde yoksulluk nafakası davası açabilirsiniz.
Old 29-07-2017, 14:37   #3
Konuk

Teşekkür ederim. Boşanma davası sürecinde yoksulluk nafakası talebimden feragat etmedim ancak bana yoksulluk nafakası bağlanmadı. Dava sürecinde de evlilik birliği içerisindeki ekonomik şiddetlerden dolayı fakirlik ve yoksulluk haline düşürüldüğüm , her türlü somut delil ve tanık ifadeleri ile de ispatlanmış olduğu halde neden böyle bir nafaka tarafıma bağlanmadı bunu bilemiyorum. Bu halde ben de dava kesinleştikten sonra bir yıllık zamanaşımı süresi dolmadan hak kaybına uğramamak adına bu davayı açtım. Bir avukat yardımı ile bu dilekçenin ve delillerin sayın mahkemeye sunulması düşüncesi çok mantıklı size katılıyorum. Tekrar teşekkür ediyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi