Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcraya tehiri icra kararı için teminat mektubu sunma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2012, 08:03   #1
Fatih Abdullah Öztürk

Varsayılan İcraya tehiri icra kararı için teminat mektubu sunma

Mahkemenin vermiş olduğu karar ilamlı takiple icraya konuluyor. Karar tebliğ geldikten sonra tarafımızca temyiz ediliyor. Ancak karar icra emrinden önce geldiği için icra takibi kesinleşiyor. Temyiz edildikten sonra tehiri icra prosedürü gereği dosyaya teminat mektubu sunulup mehil vesikası alıyor. Sorun icra müdürü dosyada teminat mektubu olmasına rağmen karar önceden kesinleştiği için şirketin tüm bankalarına haciz yazısı göndermiş olması ve bankalardaki hesaplara bloke konulması.

Zaten dosyada dosya borcunun karşılanacağına ilişkin teminat mektubu varken icranın bankalara 89/1 gönderip haciz koyması hukuka uygun mudur? Konuya ilişkin bildiğiniz karar varsa yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 10-08-2012, 09:55   #2
sebepsiz zenginleşme

Benimde başıma benzer bir olay geldi ben tehiri icra talepli temyiz ettim icra dairesine teminat mektubu sunamadım 7 günlük sürede şirketin mali durumundan kaynaklı olarak aradan 4 ay geçti araçlarımızın en az 30 tanesine haciz konuldu gittim icra müdürüne talep eaçmıştım ama getiremedim şimdi getirecem teminat mektubumu kaldırıcaksın demi araçtaki hacizleri getir kaldırırım dedi onun insiyatifinde değil bence kaldırmak zorunda icra memuru diye biliyorum
Old 10-08-2012, 10:39   #3
avukatsamil

Dosya da borca yeter miktarda mal haczedildikten veya borcu karşılar nitelikte teminat dosyada olduktan sonra ilave haciz yapılamaz. 89/1 geri çekilmesi hususunda talepte bulunup icra müdürü yerine getrimerzse şikayet konusu yapabilirsiniz
Old 11-08-2012, 02:30   #4
mcakkaya

Sayın Öztürk;

Malumunuz üzerine ve 4.4.1945 tarihli Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kurulunun kararında "İİK`nun 36. maddesindeki "icranın geri bırakılması" hükmü; icranın geçici bir süre için durdurulması ya da temyiz edilen kararın onanması durumunda, icranın kaldığı noktadan yürümesi anlamındadır." şeklinde açıklamıştır. Bu bağlamda Yargıtaydan Tehiri İcra Kararı getirilene kadar mehil vesikası süresi içerisinde de herhangi bir haciz işlemi yapılamayacaktır. Aksi, mehil vesikası kurumunun anlamsızlığını ortaya çıkarır.
Bu sebeple icra müdürünün hukuka aykırı işlemi nedeniyle şikayet yoluna başvurmanızı öneririm.
Not: Şikayet süresini ve süre başlangıcını dikkate almak gerekecek!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi