Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

usulsüz mal beyanı..

Yanıt
Old 07-02-2007, 12:27   #1
azzylmz

Varsayılan usulsüz mal beyanı..

Merhabalar;
Usulsüz mal beyanında bulunmaktan dolayı şikayette bulunduğumuz dosyalardan tamamına yakını beraat ile sonuçlandı.İİK 74.md ve 337.md lerde belirtilen (her türlü geçim kaynağını,yaşam membalarını, borcu ne suretle ödeyeceği.. vs) hususlar yokken sadece "emekli maaşım vardır" tarzında mal beyanları beraat ile sonuçlanmakta.
Asıl sorun bundan sonra oluştu.
Biz bu beraat kararlarına süre tutum dilekçesi vererek gerekçeli karardan sonra gerekçeli temyiz verecektik.Ancak gerekçeli karar bize tebliğ edilmeden Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu beraat kararları onaylanmış ve bunu kalemden öğrendik.Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu kararları kesin olduğundan dolayı da bu noktada tıkanmış durumdayız.Usule aykırı bu duruma karşı nasıl bir yol izleyebiliriz.

Şimdiden herkese teşekkürler...
Old 08-02-2007, 13:32   #2
Avukat Neslihan

Varsayılan mal beyanı

Bildiğim kadarı ile Ağır Ceza mahkemesine itiraz dışında başvurulabilecek bir mercii ve yol yok.Mal beyanı İİK 74 e uygun değilse ve tebligatınız da usulüne uygun şekilde yapıldıysa beraat kararı verilmemelidir. Olsa olsa dosyanın mevcut durumu gereği ceza tahsisine yer olmadığına karar verilebilir.Yalnız anlamadığım siz itiraz etmediyseniz nasıl Ağır Ceza mahkemesine çıktı dosyalar ve onaylandı?
Old 08-02-2007, 14:07   #3
azzylmz

Alıntı:
Yazan Avukat Neslihan
Bildiğim kadarı ile Ağır Ceza mahkemesine itiraz dışında başvurulabilecek bir mercii ve yol yok.Mal beyanı İİK 74 e uygun değilse ve tebligatınız da usulüne uygun şekilde yapıldıysa beraat kararı verilmemelidir. Olsa olsa dosyanın mevcut durumu gereği ceza tahsisine yer olmadığına karar verilebilir.
Alıntı:
Yalnız anlamadığım siz itiraz etmediyseniz nasıl Ağır Ceza mahkemesine çıktı dosyalar ve onaylandı
?

Sadece süre tutum dilekçesi verdik.Gerekçeli karar elimize ulaştığında bu konuda yargıtay kararları ekleyip temyiz edecektik.Asıl sorun da bu yani gerekçeli karar elimize ulaşmadan sadece süre tutum dilekçesiyle ağır ceza mahkemesinde bu beraat kararlarına karşı itirazlarımız reddedildi.
Old 08-02-2007, 14:29   #4
AVUKAT MERYEM

Mutsuz Nİhaİ Karar

Karar Genellİkle Bİzİm YÜzÜmÜze KarŞi SÖylendİĞİnden Tefhİmden İtİbaren 7 GÜn İÇİnde AĞir Ceza Mahkemesİne İtİrazda Bulunuyoruz.sÜre Tutum DİlekÇesİ Vermenİze RaĞmen Kararin KesİnleŞmİŞ Olmasina Bİr Anlam Veremedİm.aĞir Cezanin VermİŞ OlduĞu Karar Nİhaİ OlduĞundan BaŞvurulacak Bİr Yol OlmadiĞini DÜŞÜnÜyorum.
Old 08-02-2007, 19:14   #5
av.mansur

itiraz yolu açık olan dosyalarda süre tutum dilekçesi diye bir durum yokmuş...ben de aynı olayla karşılaştım...hakim karararını gerekçeli yazıp işi bitiriyor...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi