Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye davası - vekalet ücreti- ödemelerin bildirilmemesi

Yanıt
Old 04-10-2018, 14:35   #1
Kasparov108

Varsayılan Tahliye davası - vekalet ücreti- ödemelerin bildirilmemesi

Merhaba sayın meslektaslarim

Yardiminiza ihtiyaç duyduğum mevzu da başvurulabilecek yol çok olduğundan (yada öyle gördüğümden) kafam karıştı.
Öncelikle alacaklı vekili ile KESİNLİKLE anlaşma ihtimalimiz yok. Nitekim 1 kez aradım ve muvekkilime etmediği hakaret kalmadığı gibi bana da (kendisini aradığım için) sizi baroya şikayet ederim işlemlerinizi dosya üzerinden yapın diyor. (Muvekkilim ile görüştüğünde ise ben 30 senelik avukatim. Beni çoluk çocukla muhatap etmeyin diyor). Bu sebeple yardiminiza ihtiyacım var.

Ocak 2018 de 4 aylık kira alacağı için örnek 13 icra takibi yapılıyor.

2- bu takip kesinleştikten ve 30 gün geçtikten sonra SULH HUKUK DA Tahliye davası açıyor.

3- tahliye davası sonuçlanmadan 2. Bir icra takibi daha yapıyor. (Kesinleşti)

4- 07/2018 de mahkemeden tahliye kararı çıkıyor. (Hala kesinleşmemiş. Hatta tebligat bile yapılmamış. ) (Yani 10 günlük süre dahi geçmemiş)

5- bu mahkeme sonucu hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama gideri 07/2018 de ayrıca icraya konuyor. (Örnek no 4-5 değil örnek no 2 ile) (mahkeme kararı tebliğ edilip aradan 10 gün geçmiş değil)

6- 08/08/2018 de yine kira alacağından dolayı bir takip daha yapıyor. (Bu da kesinleşmedi)

7- ilk açtığı icra dosyası için ibraname verdi. Fakat dosyayı icradan kapatmiyor. (İcra müdürlüğü ne talep açtım alacaklıya tahsilatı bildirmesi icin. Red etti.)

8- 2. Dosyaya 3 bin TL.odeme gönderildi(dekont var. Açıklama var) fakat 30 senelik meslektasim hiç ödeme gelmemiş gibi talimat yazdırdı.

İşte burada neler yapabilirim sorusunu sormak istiyorum.

1- sulh hukuk da açtığı dava dogru mu ? (İcra mahkemesi dururken) itiraz dahi yokken. Henüz kesinleşmedi ne yapmak lazım.?
2- ilk dosya ödenmesine rağmen kapatmiyor. İşlem de yapmıyor. Şikayet etsek baroya işe yarar mı?

3- sulh hukuk mahkemesi kararına binaen açılan vekalet ücreti alacağı tebligat gönderilmeden önce açılmış. Ayrıca örnek no 2 ile açmış. Bu takibi iptal için dava acsak kazanır miyiz? (Yanlış takip yolu sebebiyle) Vekalet ücreti alır miyiz?

4- ödeme emrinin iptalini talep etsek. Talep den hemen sonra asıl alacağı ödersek (yani yeni Bir ödeme emri gönderilmesine engel olursak) ve ödeme emri iptal olursa vekalet ücreti ve masraftan sorumlu olur muyuz?

5- Meslektaşım in 2. Dosyaya aldığı ödemeyi bildirmeden takibe devam etmesi meslek kurallarına aykırı. Şikayet edeceğimiz zaman ilk dosya ile birlikte mi edelim ayrı ayrı mi

6- son dosya da henüz tebligat yapılmamış. Tamamını ödersek harç alınır mı?

7- İşi sahsilestiren bu meslektaşım ile alakalı savcılığa suç duyurusunda bulunsam (devletin harç kaybına sebebiyet vermekten) güveni kötüye kullanmaktan. Sizce sonuç alır mıyım.

Açıkçası muvekkilime ses kaydı ile sabit olacağı üzere dolandırıcı, benim için ise çoluk çocuk sözlerinden ötürü kendisiyle aynı düşüncede buluşmamız imkansız.

Meslektaşım muvekkilim yanına gittiğinde kendisine icra-tek programı ile çıkarttığı kapak hesabina göre 4 takipten yaklaşık 5 bin TL fazla ödeme isteyip indirim yapıp 2 bin TL fazla istiyor. Müdahale etmek istiyorum görüşmek istiyorum beni çoluk çocukla muhatap etmeyin diyor. Muvekkilime anahtarı AYAGİMA GETİRİN dbana ise ben almıyorum icraya verin diyen birisi avukatlık mesleğine uygun hareket ediyor denemez.

Kendi mesleğinden birini baroya şikayet etmek hiç bir avukat için hoş karşılanacak durum değildir. Fakat durum da aynen anlattığım gibidir.
Yardım eden veya etmek isteyip edemeyen herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımı sunarım.
Old 05-10-2018, 22:49   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Katkı;

Alıntı:
4- 07/2018 de mahkemeden tahliye kararı çıkıyor. (Hala kesinleşmemiş. Hatta tebligat bile yapılmamış. ) (Yani 10 günlük süre dahi geçmemiş)
Belirttiğiniz 10 günlük süre İcra Tetkik Mercii'nin tahliye kararlarının uygulanması için aranır.

İİK. 269/C İcra mahkemesinin tahliyeye mütedair kararının infazı için kesinleşmesi beklenmez. Ancak tahliye için, kararın borçluya tefhimi veya tebliği tarihinden itibaren on gün geçmesi lazımdır. Borçlu tahliye kararı hakkında 36 ncı madde hükmünden faydalanabilir
Alıntı:
1- sulh hukuk da açtığı dava dogru mu ? (İcra mahkemesi dururken) itiraz dahi yokken. Henüz kesinleşmedi ne yapmak lazım.?
Evet, alacaklı kiralayanın Sulh Hukuk Mahkemesinde açtığı icra takibinde oluşan temerrüt için tahliye davası açma hakkı da vardır. İster İTM'de ister Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açabilir.

Sulh Hukuk Mahkemesi dosyasına yapacak bir şey yok gibi duruyor. Siz 30 gün geçtikten sonra ödeme yaptığınız için tahliye kararı doğru. İstinafa götürürseniz, üç aylık kira bedelini depo ederek tahliyeyi istinaf sonuna kadar durdurabilirsiniz. Ama karar onanacaktır.

Anahtarı icra dosyasına teslim etmek en doğrusu bence. Avukatın ne dediğinin önemi yok.

İcraya konulması için kesinleşmesi gerekmeyen kararlarda gerekçeli karar yazıldıktan sonra, icraya konulması mümkün. Alacaklı vekili kendisi kararı tebliğ almamışsa, uyap çıktısına aslı gibidir onayı alarak takip yapmıştır.

Aşağıdaki linkte 6.sorunuzun cevabı var. Sayın Olgu'ya teşekkürler.
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...58&postcount=5

Saygılarımla,
Old 06-10-2018, 09:10   #3
BaharB

Haricen yapılan ancak dosyaya bildirilmeyen ödemeler için İİK 71. maddeye göre İcra Hukuk Mahkemesinden talepte bulunabilirsiniz.
Old 10-10-2018, 09:23   #4
Kasparov108

Öncelikle Cevaplar için teşekkür ederim.
Özellikle 3 numaralı olmak üzere diğer sorularıma da bir çözümünüz var mıdır acaba

Örneği Vekalet ücreti alacağı örnek no:2 ile istenebilir mi? Örnek no 4-5 Olması gerekmez miydi? Bu ödeme emrinin iptalini mi yoksa takibin iptalini mi talep etmek gerekir ? (dosya kesinleşmiş)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi