Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlik MesleĞİne Hakarette Manevİ Tazmİnat Talebİ Ne Kadar Olmalidir?

Yanıt
Old 18-12-2006, 15:40   #1
Av. Ayşegül Güngör

Kitap Avukatlik MesleĞİne Hakarette Manevİ Tazmİnat Talebİ Ne Kadar Olmalidir?

Merhaba, ben Ankara Barosuna kayıtlıyım.
Bir müvekkilim boşanma davası sırasında ek 7 davayı da beraberinde yürüttüğüm halde bir başka meslektaşıma aynı boşanma davası için vekaletname verdi, 10 gün sonra da beni azletti. Bunları Mahkeme kalem meurlarından duyunca dosyaya baktım ve meslektaşımın dilekçesi ekinde ona benim bilgim ve onayım dışında verilen vekaletnameyi ve benim azilnamemi gördüm. meslektaşın bu davranışını Baroya bildirdim ama ardından eski müvekkilimden asgari vekalet ücretlerimi ve özürü beklediğimi bildirince cep telefonundan mesleğime ve mesleki niteliğime ilişkin hakaret mesajları aldım. Bu eski müvekkile karşı savcılık şikayeti dışında haksız azil ve mesleki hakaret ve şahsi hakaret nedenleri ile manevi tazminat davası da açmayı düşünüyorum. Onca koşturmamın ardından özür ve medeni görüşme yerine bunları yaşamak benim çalışma isteğimi oldukça azalttı. manevi tazminat miktarı konsunda Yargıtay kararları hakkında bir bilginiz var mı? Mesleki hakaret ve haksız azilde ne kadar manevi tazminata hükmediliyor?
Old 18-12-2006, 20:41   #2
Av. M. Yasir Bağce

manevi tazminat söz konusu olduğunda rakam belirlemek çok güç ve değişken. manevi tazminat miktarı belirlenirken avukatın daha doğrusu kişinin sosyal konumu, şöhreti, mesleki bilinirliği v.b. hususların önemli olduğu kanaatindeyim. miktar konusunda yargıtay kararına rastlamadım ama benzer bir olay kısa süre önce bizim başımıza gelmişti, biz sembolik olarak 1000 ytl talep etmiştik ve henüz yargılama aşamasının başındayız.
Old 19-12-2006, 00:38   #3
Av. Can DOĞANEL

Bu terbiyesizliğe karşı iyi bir ders oluşturacak bir meblağ olmalıdır. Delillerinizin çok güçlü olması şansınızdır. Karşı tarafın ekonomik durumu da önemlidir. 50000,00YTL'den az olmamalı diye geçti aklımdan. Ancak kısmi red durumundan şüpheniz var ise ve hiçbir şekilde karşı vekile para kazandırmak istemiyorsanız ve sizin için önemli olan manevi tatmin ise 1 YTL'lik sembolik bir dava da açabilirsiniz. Yargıtay Kararlarında bu yönden bir rakam vermek çok güçtür. Ne kararlarda anılan meblağın neye göre belirlendiği anlaşılmaktadır ne de rakam belirtilmektedir.
Old 19-12-2006, 00:50   #4
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Asgari Ücret Tarifesi
Manevi tazminat davalarında ücret MADDE 10 – (1) Manevi tazminat davalarında avukatlık ücreti, hüküm altına alınan miktar üzerinden Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir.
(2) Davanın kısmen reddi durumunda, karşı taraf vekili yararına Tarifenin üçüncü kısmına göre hükmedilecek ücret, davacı vekili lehine belirlenen ücreti geçemez.
(3) Bu davaların tamamının reddi durumunda avukatlık ücreti, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre hükmolunur.

Saygılarımla.
Old 19-12-2006, 01:38   #5
Av.Ergün Vardar

Acil

Alıntı:
Yazan Av. Ayşegül Güngör
Bu eski müvekkile karşı savcılık şikayeti dışında haksız azil ve mesleki hakaret ve şahsi hakaret nedenleri ile manevi tazminat davası da açmayı düşünüyorum. Onca koşturmamın ardından özür ve medeni görüşme yerine bunları yaşamak benim çalışma isteğimi oldukça azalttı.

Sayın meslektaşım açmayı düşündüğünüz manevi tazminat davasını mutlaka açınız.Umarım bu düşünce aşamasında kalmaz.Manevi tazminatın miktarını belirlemek oldukça güç ,fakat yine de bu rakamı örnek olarak 1 YTL gibi sembolik belirlemeyin.Çünkü karşınızdaki eski müvekkil bu 1YTlnin ekonomik değerini düşünecektir.Ona öyle bir fırsat vermeyin.Nacizane tavsiyem ne olursa olsun çalışma isteğinizin azaltmayın.Çünkü zor kazandıklarımızı kolay kaybetmememiz gerekir.Bu mesleği icra ettiğimiz müddetçe az sayıda da olsa böyle olaylar başımıza gelecektir.Umarım bir daha böyle tatsız olaylarla karşılaşmazsınız.
Saygılarımla
Old 19-12-2006, 10:11   #6
ISIL YILMAZ

Ayşegül Merhaba,
Siteye hoşgeldin öncelikle.

Bence sembolik bir rakamla yetinmemelisin. Karşı taraf eyleminin ağırlığını hissetmeli.

Selamlar,
Işıl
Old 20-04-2007, 15:18   #7
soliciter

Sayın Ayşegül, eski müvekkilinize karşı açacağınızdan bahsetmiş olduğunuz manevi tazminat davasını açtınız mı? Açtınız ise şu an ne aşamada? Mesleğimizle ilgili ileri geri konuşup pervasızca davranan eski müvekkiliniz umarım gerekli dersi almıştır!!
Old 20-04-2007, 15:25   #8
çınar

Merhaba Sayın Ayşegül,
Mesajınızı geç okudum. Benzer bir olay da geçen hafta benim başımdan geçti.Borçlunun kızkardeşi şahsıma yönelik telefonda hakaret ve tehditte bulundu. Savcılığa şikayet ettim. Şikayet sonucuna göre manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. O nedenle merak ettim davanız ne aşamada?
Tazminat davası için ceza davası sonucunu mu bekleyeyim mi sizce?
Old 25-04-2007, 18:35   #9
Av. Ayşegül Güngör

Varsayılan merhaba canım arkadaşım

Nasılsın canım arkadaşım, epeydir görüşemiyoruz. O müvekkilim hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum ama savcı cep telefonumda hakaret mesajlarını göremeyince TURKCELL'den mesaj metinlerini istemeden takipsizlik kararı vermiş, itiraz ettim, şimdi Sincana gitti dosya. Sanırım bu savcılar bizi hiç sevmiyorlar. Manevi tazminat davasını bekletmeden hemen açacağım. Sen nasılsın? Seni Çok özledim. bana mailini bildirirmisin. Benimki aysegulgungor06@hotmail.com . görüşelim. sevgiler. Ayşegül

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Ayşegül Merhaba,
Siteye hoşgeldin öncelikle.

Bence sembolik bir rakamla yetinmemelisin. Karşı taraf eyleminin ağırlığını hissetmeli.

Selamlar,
Işıl
Old 25-04-2007, 18:44   #10
Av. Ayşegül Güngör

Alıntı:
Yazan pınarsöğüt
Merhaba Sayın Ayşegül,
Mesajınızı geç okudum. Benzer bir olay da geçen hafta benim başımdan geçti.Borçlunun kızkardeşi şahsıma yönelik telefonda hakaret ve tehditte bulundu. Savcılığa şikayet ettim. Şikayet sonucuna göre manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. O nedenle merak ettim davanız ne aşamada?
Tazminat davası için ceza davası sonucunu mu bekleyeyim mi sizce?

Merhaba sayın meslektaşım. Savcılık şikayeti sonucunu beklememenizi öneririm. Zira savcılar biz avukatları pek sevmiyorlar kanaatindeyim. Benim şikayetimde eski müvekkilimin cep telefonundan yazdığı hakaret mesajları araya giren bayram içinde teknik hata nedeni ile silinmişti. Sayın savcı cep telefonumda bu mesaj metinlerini göremeyince, TURKCELL'den geçmişe dönük 5 yıllık süre için mesaj metinlerini isteyip alabildiği halde, bunu isteyip, iddiamı araştırmak yerine(Mesajların günün ve saatini hatta dakikasını bile bildirmiştirm) iddiamı kanıtlayamadığım gerekçesi ile takipsizlik kararı verdi. İtiraz ettim ama sonucunu beklemeden manevi tazminat davasını açıyorum şimdi. Barodan davaya müdahil olarak destek vermesini talep ettim ama benim destek talep dilekçemi savcılığa olduğu gibi ve hiç bir özel destek metni eklemeden göndermekle ve bunu da çok iyi iş yapmış gibi bana bildirmekle yetindi. Artık avukatıma güveniyorum. Ne komik değil mi? Saygılar. Kolay gelsin.
Old 25-04-2007, 18:49   #11
Av. Ayşegül Güngör

Alıntı:
Yazan soliciter
Sayın Ayşegül, eski müvekkilinize karşı açacağınızdan bahsetmiş olduğunuz manevi tazminat davasını açtınız mı? Açtınız ise şu an ne aşamada? Mesleğimizle ilgili ileri geri konuşup pervasızca davranan eski müvekkiliniz umarım gerekli dersi almıştır!!

Teşekkürler sayın meslektaşım. Önce savcılığa şikayette bulunmuştum, ama sayın savcının ya çok işi vardı umursamadı ya da avukatları pek sevmiyor, zira bana gelen hakaret mesajları araya giren bayram nedeniyle bir teknik sorun ile silinmişti, savcıya bu mesaj metinlerini gösteremedim, ama TURKCELL'den geçmişe dönük 5 yıllık mesajların metinlerini alabildikleri için tarih ve saatleri bildirmiştim. Sayın savcı yukarıdaki nedenlerle bu mesaj metinlerini ilgili kurumdan istemek yerine benim iddiamı kanıtlayamadığım gerekçesi ile eski müvekkil hakkında takipsizlik kararı verdi. Karara itiraz ettim ama sonucu beklemeden bu hafta manevi tazminat davamı açıyorum. Savcı hakkında da bir manevi tazminat davası açmayı da düşünüyorum. Benim hukuka ve adalete olan güvenimi yok ettiği için değil, bende bu mesleği yapma şevkibırakmadığı için. Ne dersiniz. Saygılarımla:
Old 25-04-2007, 18:54   #12
Av.Ayse E.

Sayın Meslektasım Baronun cevabı ne oldu destek vereceklermi anlayamadım.. .Saygılarımla...
Alıntı:
Yazan Av. Ayşegül Güngör
Barodan davaya müdahil olarak destek vermesini talep ettim ama benim destek talep dilekçemi savcılığa olduğu gibi ve hiç bir özel destek metni eklemeden göndermekle ve bunu da çok iyi iş yapmış gibi bana bildirmekle yetindi.
Old 30-04-2007, 10:19   #13
Av. Ayşegül Güngör

Merhaba, Baro benim dilekçemi "avukat Ayşegül Güngör'ün dilekçesini Savcılığınıza iletiyoruz" üst yazısı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletmiş ve bu şekilde iletişim görevini yerine getirdiğini (Sanki ben doğrudan savcılığa başvuramamışım gibi) bana bildirdi, ardından da kendisi davaya müdahil olmak yerine bana "adli yardım kurumu" gibi Avukat Hakları merkezinden bir avukar atamış, onu da genç meslektaşım kendisi beni arayıp, aciz kalan bendenize hizmetlerini sunabileceğini bir vekaletname vermem gerektiğini söyledi. Şimdi düşünüyorum Baro bana bunu yaparsa vatandaş neler yapmaz ki! Saygılar.

Alıntı:
Yazan Av.Ayse Eroral
Sayın Meslektasım Baronun cevabı ne oldu destek vereceklermi anlayamadım.. .Saygılarımla...

Old 18-12-2008, 11:08   #14
asstarrr

merhaba .
ayşegül hanım dava sonucu ne oldu merak ettim. ne kadar manevi tazminat kazandınız. bir de mesajınızda turkcellden geriye dönük 5 yıllık mesaj metinlerinin istenebileceğini belirtmişsiniz. Bunlar savcılık dosyasına geldi mi acaba? Benim de bir ceza davam var, telefon dökümlerini stemiştik ama sadece aranan arayan telefon numaraları ve süreleri belli, mesajlar ise sadece "mesaj attı" diye belirtiliyor, içeriği yok. Bu konuda bilgisi olan başkası var mı acaba?
Saygılar,
Old 18-12-2008, 11:29   #15
Av.Cengiz Aladağ

Ceza yargılamasında mahkemece iletişimin tespitine karar verilmesi hali dışında, mesaj metinlerinin operatörlerce kaydedilmediğini, zaten bunun suç olduğunu anımsatmak isterim.
Old 25-08-2010, 08:36   #16
avukatkutluhan

Ayşegül hanım davanın sonucunu merak ettim;bu terbiyesizliğin karşısında insanın mesleğin vakarını da bir kenara bırakıp iş sahibini boğası gelir gerçekten. kesinlikle meslekten soğumayınız çünkü bu kişiler asla bitmez.
Old 25-08-2010, 08:47   #17
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan avukatkutluhan
Ayşegül hanım davanın sonucunu merak ettim;
Sonucu bilmiyorum ama yeterli kanıt bulunamadığından dava açılmadığını tahmin ediyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi