Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yanlış nedenle açılan boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2012, 20:25   #1
Konuk

Acil yanlış nedenle açılan boşanma davası

öncelikle herkese iyi akşamlar cevap verdiğiniz için de şimdiden teşekkür ederim. benim sorum uzun süredir ayrı yaşadığım eşime boşanma davası açtım ama fiili ayrılık nedenine dayalı bir boşanma. daha sonradan öğrendim bu nedene dayalı boşanma davası açabilmem için daha önceden açmış red edilmiş ve aradan 3 yıl geçmiş olması gerekirmiş. benim size sorum davam red olurmu yanlış nedenle açıldığı için yada benim bunu değiştirme gibi bir imkanım varmı? eğer red olursa yatırdığım gider harcını geri alabilirmiyim? daha sonra evlilik birliğinin temelinden sarsılması adında bir dava tekrar açabilir miyim? yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim. bu arada eski eşimle 4 yıldır da ayrı yaşamaktayım.
Old 16-04-2012, 08:45   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Türk Medeni Kanunda düzenlenen özel boşanma nedenleriyle ilgili genel bilgilere

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=40069

verilen linkten ulaşabilirsiniz.
Davanızın reddedilip reddedilmeyeceğine ilişkin, buradan verdiğiniz bilgilerle,yorum yapmamız mümkün değildir.

Davanızı bir avukatla hareket ederek açmış olsaydınız bu tür yanlışlıklarla karşılaşma olasılığınız olmaz idi, bunun için daha fazla bilgi ve hak kaybına uğramamak ve usulüne uygun işlem yapılabilmesi için mutlaka bir avukatla hareket etmeniz gerektiğini önemle hatırlatıyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 16-04-2012, 21:46   #3
Konuk

Rahatsiz

cevabınız için gerçekten çok teşşekkür ederim barodan avukat talep ettim ama benim öğrenmek istediğin davanın nedeni ni sonradan değiştirebilirmiyim yani bir dilekçe yazıp bilmediğimden dolayı bu şekilde yazsam yada avukatım bir şekilde değiştirebilir mi atandığı zaman? yoksa yok olmaz artık fiili ayrılık nedeni ile açmışın derlerde red mi olur öğrenmek istediğim buydu biliyorum avukatla beraber hareket etsem daha iyi olacağını ama malesef maddi durumum olmadığı için ama şükür avukat atanacak. cevabınız içinde çok teşekkür ederim
Old 16-04-2012, 22:42   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bazı davaların açılabilmesi ve yürütülebilmesi için sıkı usul kuralları vardır.

Üç yıllık fiili ayrılık nedenine bağlı boşanma için de açılmış ve reddedilmiş boşanma davası olması ve bu geçen sürede evlilik birliğinin yeniden kurulması için bi araya gelmeme ön şarttır.

Bu şartlar sabit görülmez ise davanız reddedilecektir.Reddedilen davada masraflar size yükletilecek kullanılmayan gider avansından artanı karar kesinleştiğinde tarafınıza iade edilecektir.

Yeni hukuk usul yasasına göre ",ön inceleme duruşmasına kadar taraflar, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe; ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler. Ön inceleme duruşmasına taraflardan biri mazeretsiz olarak gelmezse, gelen taraf onun muvafakati aranmaksızın iddia veya savunmasını genişletebilir yahut değiştirebilir. Ön inceleme aşamasının tamamlanmasından sonra iddia veya savunma genişletilemez yahut değiştirilemez." düzenlemesini yapmıştır.

Mevcut davanızda yeni bir dilekçe ile dava sebebini değiştirdiğinizde belirtilen düzenleme kapsamında olup olmadığı hakim tarafından değerlendirilecektir.

Yeni yasanın nasıl uygulandığı ve yorumlandığına ilişkin yeterli karar henüz bulunmamaktadır.
Old 18-04-2012, 10:54   #5
Konuk

cevabınız için çok teşekkür ederim bu biraz daha aydınlatıcı oldu.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi