Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dairesinden para çekme

Yanıt
Old 22-02-2007, 16:32   #1
tiyerianri

Varsayılan icra dairesinden para çekme

icra dosyasına yatan parayı çekmek için hiç talep açmadım. Direk parayı istiyordum.Ama geçenlerde bir yerdeki icra müdürü talep açacaksın dedi.Hiç karşılaşmamıştım böyle bir uygulamayla.Acaba bugüne kadar ben mi yanlış yapıyordum yoksa bu işin doğrusu bu mu?
Old 22-02-2007, 17:35   #2
Jeanne D'arc

Yoğunluklu olarak belli bir icra dairesi ile çalışıyorum ve icra müdürünün bilgisine de güvenirim. O dairenin uygulaması da talep ile ödeme şeklinde. Diğer dairelerde ne yapıyordum hatırlamıyorum.

Saygılarımla.
Old 22-02-2007, 20:34   #3
süleyman zengin

Olması gereken talep ile ödemek. Ancak, her işleme talep almak gibi bir lüksümüz yok. Mezkur kanun iki durumda talep istemektedir. Birinicisi haciz ,ikincisi de satış için. Bunların dışındakı işlemleri talepsiz yaparım diye düşünüyorum.
Old 22-02-2007, 22:52   #4
av.semire nergiz

İcra takibinin amacı vekil olarak icraya konu alacağı tahsil etmektir.Hal bu iken icra dosyamda asıl amacım gerçekleşip borçlu tarafından dosyama para yatırılmışsa icra müdüründen 'ben bu parayı çekmek istiyorum ' şeklinde bir talepte bulunmak kadar abesle iştigal bir iş olamaz.Zaten ödeme yapılırken reddiyat makbuzuna imza atmak parayı kabul anlamına gelmiyor mu? Ayrıca bir talebe ne gerek var? İcra takip işlemlerinde (haciz vs.) icra dairesini yönlendirme anlamında tabi ki talebe gerek var;ancak para çekilmesinde böyle bir gereklilik yoktur.İcra dairelerinin her dediğini yaparsak işin içinden çıkamayacağımız malum.İyi çalışmalar
Old 22-02-2007, 23:02   #5
Jeanne D'arc

Sayın av.semine nergiz toz,

İcra dosyasına yatan parayı, ihtirazi kayıtla almanız gerektiğinde ne yapıyorsunuz?

Saygılarımla.
Old 22-02-2007, 23:14   #6
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın av.semine nergiz toz,

İcra dosyasına yatan parayı, ihtirazi kayıtla almanız gerektiğinde ne yapıyorsunuz?

Saygılarımla.
İstisnalar kaideyi bozmaz.Tabi ki ntelikli bazı çok özel durumlarda talep aranabilir bu anlaşılır bir durum;ancak her durumda talep gerekir demek doğru değildir.
Old 23-02-2007, 02:12   #7
cesur_yürek

Paranın ödenmesinde talep yoktur.Uygulama değişiyor işte .
Old 23-02-2007, 15:31   #8
Noyan Yiğit

Meslek hayatımın 26 ncı senesi hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.
Old 23-02-2007, 15:34   #9
tiyerianri

sayın Noyan,benim yaşım kadar sizin hukukçuluğunuz var.Ben şu son bir senedir icra dairelerinde yaşadıklarımı kitaba alacağım zaten tam bir komedi ben de mi bir kısmetsilik var anlamıyorum.bir müdür talep aç diyor diğeri saçmalama diyor.Sonra ikisiyle de tartışan ben oluyorum)
Old 23-02-2007, 15:38   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiyerianri
icra dosyasına yatan parayı çekmek için hiç talep açmadım. Direk parayı istiyordum.Ama geçenlerde bir yerdeki icra müdürü talep açacaksın dedi.Hiç karşılaşmamıştım böyle bir uygulamayla.Acaba bugüne kadar ben mi yanlış yapıyordum yoksa bu işin doğrusu bu mu?

İcra hukukunda bildiğiniz gibi "takip talebi" ile takip başlıyor. Sonra haciz talebi, sonra satış talebi... böyle gidiyor. Gerekiyorsa feragat talebi...

BU anlamda "Talep" 'e endeksli bir takip hakuku işliyor. Tahsilatın size ödenmesini talep etmenizin bir mahsuru yok. Talep etmeden size ödenmesine bir engel de yok. O da ayrı mevzuu. Memur, bir işlem yapmadan sizin talebinizi almak istemiş. Bunda ne gibi bir sakınca var anlayamadım.
Old 23-02-2007, 17:28   #11
Admin

İlginç tartışma için teşekkürler!

Açıkçası benim görüşüm de talep açılması yönündedir. Zira icra dosyasındaki paranın bir kişiye ödenmesi icra müdürünün bir işlemidir ve bu işlemin başlaması için de bir talep gerekir. Nitekim bu talep üzerine icra müdürünün -herhangi bir gerekçeyle- talebin reddine dair bir karar alması da mümkündür (mesela ahzu kabz yetkiniz olmaması veya paranın ödenmemesi yolunda bir tedbir kararı bulunması vs.) ve bu karara karşı şikayet yoluna gitmek de söz konusu olabilir. Keza paranın ödenmesi kararına karşı da -örneğin karşı taraf- şikayet yoluna gidebilir.

Görüldüğü üzere para ödenmesi bir karar niteliğinde olduğundan bu karar mekanizmasının çalışması için öncelikle bir talep olması da işin doğası gereğidir. Ancak uygulamada işin kolayına kaçan ve pratik çalışan icra daireleri talep olmadan da para veriyor olabilir. Bence bu olması gerekenin talep açmak olduğunu gerçeğini değiştirmez.
Old 23-02-2007, 17:30   #12
tiyerianri

sayın admin,icra müdürü para vermek bir işlem değildir görüşünde bayağ ısrar etti. bunu da eklemek isterim
Old 23-02-2007, 17:33   #13
icra20

İcra (ve İflas) daireleri yaptıkları işlemler ile kendilerine yapılan talep ve beyanlary hakkında bir tutanak düzenlerler. Bu tutanaklar el ile veya yazı makinesi ile yazılır. Yazıların okunaklı ve temiz olması gerekir. Tutanaklarda kazıntı ve silinti yapılmamalı, yanlış yazılan kısımlar çizildikten sonra doğrusu yazılmalıdır.
Sözlü olarak yapılan taleplerin (mesela m.58.1) itirazları (mesela m.62.1) ve beyanların (mesela m.89,11) aaltları ilgililer ve icra müdürü (veya yardımcısı veya katibi) tarafından imzalanır (m.8,l : Y.m.20,II).Bu memurlardan birinin imzasını taşımayan tutanaklar geçerli değildir.
Kapsadıkları hususlar hakkında resmi bir bilgi veren icra tutanakları, aynı zamanda icra dairelerinin işlemlerinin denetlenmesini (m.13-13a) de kolaylaştırır. İİK, bu genel hükümden (m.8) başka önemli gördüğü bazı icra işlemlerine ilişkin tutanakları ayrıca düzenlemek gereğini duymuştur; mesela haciz(m.102) ve ihtiyati haciz(m.262) tutanağında olduğu gibi, Baki Kuru İcra ve iflas hukuku el kitabı sayfa 85
Aslında her talep için bence tutanak tutulması lazım, ancak uygulamada işlerin yoğunluğu nedeniyle bazı taleplerde tutanak tutulmamaktadır. Örneğin para ödemeleri ile ilgili talepler gibi bende talep almamaktayım sadece tutanağı kaşe bastırıp alacaklının imzasını almaktayım.
Old 23-02-2007, 17:51   #14
gursan

Kanunun icra Müdürlüğüne RE'SEN yapmasını emrettiği işlerin dışındaki tüm icra işlemleri dosyanın taraflarının talebi ile gerçekleşir.Hangi işlemlerin re'sen yerine getirileceği kanunda belirtilmiştir.Dosyadaki paranın alacaklı veya vekiline ödenmesi icra müdürünün kendiliğinden yapacağı işlemlerden değildir. Mutlaka bir talep gerekir. Bu talep yazılı olabileceği gibi sözlü de olabilir. Sözlü talep tutanağa geçirilerek ilgililer tarafından imzalanır.
Uygulamada icra dosyasına yatırılan paraların çekilmesi işleminde işi pratikleştirmek için icra müdürlükleri REDDİYAT KAŞESİNİN ÜZERİNE ALACAKLI VEKİLİNİN TALEBİNİ DE EKLEMİŞLERDİR. Dikkat edecek olursanız para ödeme sırasında dosyaya iki imza atarsınız. Bunlardan ilki paranın ödenmesi talebini içermektedir.
Old 23-02-2007, 17:57   #15
Admin

Alıntı:
Yazan tiyerianri
sayın admin,icra müdürü para vermek bir işlem değildir görüşünde bayağ ısrar etti. bunu da eklemek isterim
Aramızda değerli icra müdürlerimiz varken bu konuda yorum yapmak bana düşmez ancak ben işlem olarak görüyorum. Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi icra müdürünün para ödeme (veya ödememe) kararını bir sebeple şikayet yoluna götüremez misiniz? Örneğin vekaletinizde ahzu kabz yetkisi olduğu halde müdürün hatalı şekilde "icra dairesinden para çekmeye yönelik özel yetkisi olmadığından talebinin reddine" şeklinde karar aldığını düşünün. Bu karar şikayet yoluna götürülemez mi? Eğer götürülebilirse, bu durumda bu bir işlemdir ve bunun neticesi olarak da "talep"le başlamalıdır. Tabii bence..
Old 23-02-2007, 20:12   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Hangi işlemlerin re'sen yerine getirileceği kanunda belirtilmiştir.Dosyadaki paranın alacaklı veya vekiline ödenmesi icra müdürünün kendiliğinden yapacağı işlemlerden değildir.

Söz konusu yasa ve yasa maddesini de belirtebilirseniz seviniriz.
Old 24-02-2007, 19:57   #17
Av. Mehmet Demirezen

Varsayılan Mecburiyet

İcra müdürünün talep istemesi durumunda başka şansımızın olmadığı kanısındayım .

Zira sözlü talebimizin reddedilmesi halinde karara itiraz edebilmek için elimizde ne var?
Old 25-02-2007, 00:40   #18
süleyman zengin

Bu konunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Her dosya için değil de bazı dosyalardan ben de talep istiyorum.
Sayın Mehmet Demirezen'in tespiti çok güzel. Sözlü talepten bahsediliyor ve Mehmet Bey de haklı olarak sözlü talep sözlü reddedilir diyor ve çok haklı.
Benim Müdür Yardımcımı bir avukat bir konuda israr ediyordu. Müdür yardımcısı arkadaş da o avukata " avukat hanım talep aç ben araştırayım "dedi. O bayan avukat da " ben sözlü olarak talep ediyorum " dedi. Bizim arkadaş da espirili bir ifade ile " tamam avukat hanım talebinizi inceledim ve ben de sözlü olarak reddediyorum " dedi. Çok gülmüştük.
Old 25-02-2007, 11:31   #19
tiyerianri

Sayın zengin bu konunun çok önemli olmadığını düşünebilirsiniz.Bir de şöyle düşünün, elinizde dosyanızla bir müdürün masasına gidip paranızın verilmesini talep ediyorsunuz,saygıdeğer müdür de o verdiğiniz dosyayı size doğru hafifçe fırlatıp git talep aç derse konu bir hayli önem arz eder.Sinek küçüktür ama bazen mide bulandırıyor işte
Old 25-02-2007, 14:16   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:

İcra dosyasına tahsilat babında yatırılan para kimin? Harçlar haricinde alacaklının.

İcra dairesi emaneten , aracı olarak bu parayı tahsil ediyor, alacaklının tahsil dairesi olarak hareket ediyor. Talep ettiğinde verecek, ya alacaklı ben talep ettim ama param bana ödenmiyor diye veryansın ederse? Burada ispat güçlüğü söz konusu olur, o zaman kime şikayet etseniz yazılı talebinizi görmek isteyecektir.

Şuna benziyor konu, paranın ödenmesini talep, yazılı şekil şartına tabi değildir, ama aksi iddia edilirse yazılı istek, ispat koşuludur , gibi ...

(Yazılı istekte bulunan icra dairelerini de anlayışla karşılamak gerek. Hele İstanbul gibi bir yerde. Binlerce avukatın olduğu ve kimsenin kimseyi tanımadığı, sahte veraset ilamlarının, sahte vekaletnamelerin, sahte vekillerin kol gezdiği bir şehirde, kimsenin birebir diğerini tanıma imkanı da olmadığı düşünülecek olursa , kişiselleştirmemek, icra müdürlerini de anlayışla karşılamak gerek)

Saygılarımla...
Old 25-02-2007, 21:57   #21
cesur_yürek

Tek bir uygulaması olmayan bir konu.Kimi illerde talep açılmıyor kimi illerde talep açılıyor.Teoride Paranın ödenmesinde talebe gerek yoktur.İcra müdürü parayı kendiliğinden öder.Saygılarımla...
Old 25-09-2013, 22:18   #22
mgokalp

Değerli arkadaşlar; icra müdürünün para ödemesinin icra işlemi olup olmadığının önemini bugün yaşayarak gördük. Şöyle ki; borçlu şirket aleyhine başlattığımız icra takibinde gönderilen 1. Haciz ihbarnamesine istinaden 3. kişiden şirketin alacağı olan para icra dosyasına yatırılıyor. Ancak para dosyadayken icra müdürü henüz reddiyat yapmadan bir gün sonra borçlu şirket icra dosyasına iflas ertelemesi kararı sunuyor. Bu durumda icra müdürünün dosyaya yatmış bulunan parayı ödemesi gerekir mi gerekmez mi? Buradaki icra müdürleri parayı iflas ertelemesi kararı olduğu gerekçesi ile ödemediler. Bizler de şikayet yoluna başvurmayı düşünüyoruz. İcra müdürünün dosyaya yatmış parayı alacaklıya ödemesinin ayrı bir icra işlemi olarak değerlendirilemeyeceği yönünde Yargıtay kararı bilen meslektaşlarımdan yardım bekliyorum. Selametle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi