Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Başarısız Burun Ameliyatı hakkında

Yanıt
Old 21-03-2011, 12:00   #1
Mine Çıkrıkçı

Varsayılan Başarısız Burun Ameliyatı hakkında

1 yıl önce burun estetik ameliyatı geçirdim. Ve sonucu maalesef başarılı olmadı; ameliyatı yapan doktor sadece ikna olduğu başarısız kısım için küçük bir müdehale yapabilirim diyor. Doktora bugün aşağıdaki maili gönderdim; bu mailde tüm süreci bulabilirsiniz. Neticede hakkımı nasıl arayabilirim; bu konuda beni yönlendirebilirseniz çok memnun olurum. saygılarımla,

İyigünler Doktor Bey,
Sizden burun eğriliğimin, kemerinin ve burun ucundaki top görüntüsünün giderilerek burun ucunu kaldırılmasını talep etmiştim ; sizde bana bunların hepsini yapabileceğinizi ve hatta «hokka « gibi bir burun yapacağınızı ilemiştiniz. Ben de sizin profösör olmanıza ve tecrübelerinize güvenerek piyasanın 2 katı olan bir bedelle bu amelitayatı size yaptırdım.
Gelin görün ki, burun estetik operasyonu sonrasında bir çok kereler bana yapmayı taahhüt etmiş olduğunuz düzeltmelerin bir kısmının yapılmadığını iletmeme rağmen sizi bir türlü ikna edemedim; hatta bu ikna sürecinde bana “şarkıcı mı olacaksın; kendinle uğraşmayı bırak” şeklinde pozisyonunuza ve benim pozisyonuma yakışmayan cümleler ile olumsuz düşüncelerinizi ifade ettiniz.
Düzeltilememiş bölümler ; burun kemerini yeterince törpülenmemiş ; sağ ve sol taraftan bakıldığında yükseklik farklılığı ayrıca burun kemiği üzerinde kemik/kıkırdak parçası kalmış ve burun ucunun top gibi görüntüsü devam etmekte ; hatta kemer törpülendiği için burun ucu görüntüsel olarak aşağıya doğru çekilmiş izlenimi vermektedir.
En son 1 yıl (6.ayda da ikna etmeye çalıştım) sonra tekrar sizinle görüşmüş ve sizi somut olduğu için ele gelen kıkırdak parçası ve iki tarafın yükseklik farkı konusunda ikna edebilmiş (resimler üzerinde) ve sadece bu kısmını düzelteceğinizi (kemik parçasının alınması ve kemer kısmının biraz daha törpülenmesi) ve burun ucunu hiçbir şekilde ellemeyeceğiniz konusunda sizden bilgi almış durumdayım.
Bu aşamadan sonra 4 adet uzman doktor ile randevuleşerek görüştüm ve maalesef 4 doktorunda hepsi ben hiçbir yorumda bulunmadan burun kemerindeki parçanın alınması gerektiği, burun ucununda burun ile uyumlu hale getirilmesi (burun üstündeki top gibi görüntünün alınması ve burun ucunun biraz daha hafif birşekilde kaldırılması) konusunu belirttiler.
Dolayısıyla sizin gibi yıllardır bu işi yapan bir profösör doktorun burun ucundaki bu uyumsuzluğu görmezden gelmesini pek dürüst bir hekim yaklaşımı olarak kabul edemeyip hakkımı da helal etmeyeceğim.
Netice de revizyon ameliyatını size olmayacağım; narkoz aldığım bir ameliyatta bilir kişilerin de tespit ettiği problemi düzelttireceğim. Ancak şunu bilmelisiniz ki maalesef ünvanıza ve tecrübelerinize yakışmayan bir sonuç elde ettiniz, revizyon gerekliliği olması normalse de bunu sizin kabul edip kendiniz gerçekleştirmeli idiniz.
Not: Yasal yolla hakkımı nasıl arayacağımı da araştırmaktayım.
Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,
Old 22-03-2011, 22:17   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Ameliyatın hekimin muayenehanesinde kurduğunuz sözleşme gereğince gerçekleştirildiği varsayımından hareketle sorunuzu yanıtlayacağım, çünkü böyle anladım. Hekim ile aranızda kurmuş olduğunuz sözleşmeye aykırı davranan hekime karşı maddi ve manevi tazminat davası açmanız olanaklıdır. Tazminat isteme hakkınız 5 yıllık zamanaşımına bağlıdır, yani ameliyattan itibaren 5 yıl içinde dava açmanız gerekir. Bu davada maddi zarar olarak düzeltme operasyonu için yaptığınız masrafı ve bunun dışında kalan maddi zararlarınız ile yaşadığınız sıkıntı nedeniyle manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken hak kaybı yaşamamak için mutlaka bir avukattan hukuksal destek almanız gereklidir.

Saygılarımla
Old 23-03-2011, 14:51   #3
hukuksever_dr

Varsayılan Estetik Cerrahi Sonucu Kime Göre Kötü?

Sayın Konuk;
Estetik cerrahi kişinin kendi isteğine göre vücudunun herhangi bir bölgesine yapılan düzeltme/değişik görünüm verme ameliyatlarıdır.
Burun yapısını beğenmeyen kişi doktora gidip "burnum çok kalkık duruyor, ucunu biraz aşağı indirtmek istiyorum" şeklinde ifadesi ile doktor bu isteği yerine getirdiğini var sayalım. Sonuçta kişi yeni burun yapısının kendi yüzüne hiç yakışmadığını fark ettiğinde sinirlenip ben burnumu biraz daha kaldırmak istemiştim ama doktor yanlış yapıp indirmiş. Dava açmak istiyorum dediğinde bunun ispatı nasıl olacak. Karşılıklı sözlü anlaşmanın tanığı yoksa sonuç ?????. Yazılı bir metin yoksa nasıl ispatlanır bunu hukukçular daha iyi bilir. Doktorun vekilide hukukçu olarak hasta burnunun bu şekilde yapılmasını istemişti diye savunma yapması olasıdır.
Estetik operasyonlarda yapılan müdahale ile kişinin o bölgesinde kabul edilemez bir görünüm mesela burunda çökme veya burnun "S" gibi kıvrık durması gibi durumlar dava konusu olabilir düşüncesindeyim.
Kaba bir tabirle başkasına çok yakışan elbise veya ayakkabı diğer bir insanın üzerinde aynı güzellikte duracak diye bir kaide yok.
Operasyon öncesi ve sonrası burun yapınızı göremediğimiz için ancak bu kadar yorum yapabiliriz. Belki bunu gözümüzle görseydik farklı şeylerde yazabilirdik.
Old 26-01-2017, 06:48   #4
Konuk

Varsayılan Aynı sorundan bende müzdaribim

Aynı sorundan bende müzdaribim, bariz şekilde kemikteki yana doğru olan yamukluk devam ediyor. Doktor 5 ay sonra tekrar gel bakalim demişti, 1 ay kaldı. Ancak doktor bariz başarısız ameliyatı kabullenmenmiş değil gibiydi. Yasal haklarımı öğrenmek istiyorum çünkü yüksek miktarda para verdim ve tekrar ayni paralari harcayacak durumda değilim
Old 11-04-2017, 23:35   #5
Konuk

Varsayılan Eğri burun

Bende yaklaşık 1 buçuk yıl önce ameliyat oldum ve burnum bariz bir şekilde eğri burun kemer kemik kısmında eğrilik var dr um durumu basit görüp geçiştirdi emzirme döneminde olduğum için bir mudahalede yapılamıyor o kadar parayı tekrar verme imkanım yok bende dava açmayı planlıyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi