Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kocamın evi satmaması için sahip olduğumuz tek evimize aile konutu şerhi koymak şart mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 05-02-2019, 19:25   #1
Konuk

Varsayılan Kocamın evi satmaması için sahip olduğumuz tek evimize aile konutu şerhi koymak şart mı?

Merhaba,
30 senelik evliliğimiz boyunca fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığım kocamdan ayrılıp çocuklarımla farklı bir şehre taşındım. Yaklaşık beş senedir ayrı yaşıyoruz. Tek konutumuz olan yazlık evimizin tapusu kocamın üzerinde bulunuyor.
1) Benim iznim olmadan bu tek evimizi satabilir mi ya da kiraya verebilir mi? Bunu engellemek için tapudan mutlaka aile konutu şerhi koymam gerekiyor mu? Bu şerhi onun bilgisi olmadan koyabilir miyim? O ev bizim tek evimizdi ve 18 yıl orada oturduk beraber.
2) Ondan bir şey talep etmemem şartıyla boşanmaya razı olacağını söyledi, yani evden hak talep etmezsem ve cocuklarım ıcın nafaka talep etmezsem sıkıntı cıkarmadan bosanacakmıs. Fakat ben calısmıyorum ve 2 küçük çocuğumla ortadayım, herhangi bir yan gelirim yok. Yıllarca emek verdiğim evden payımı almak istiyorum ve cocuklarım ıcın nafaka istiyorum. Kocamdan bosanırken bu evi alabilir miyim ya da evden dusen payımı para olarak talep edip alabilir miyim?

Bilgilendirirseniz cok minnettar olurum.

Not: Bu siteyle bircok magdura destek olduğunuz, emek verdiğiniz icin tum magdurlar adına tesekkur ederım.
Old 06-02-2019, 07:22   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;
Eşinizle 5 yıldır ayrı yaşadığınız için ve ayrıca taşınmaz vasfı yazlık olduğu için aile konutu şerhi koyduramazsınız. Aile konutu şerhi koydurmak için taşınmazın halen ailenin müşterek ikametgahı olarak kullanılması gerekir. Ancak boşanma halinde bu taşınmazdan 2002 sonrası alınmış olması ve eşinize bağış miras gibi yollarla geçmemiş olması koşuluyla 1/2 oranında alacak hakkınız vardır. Boşanma davasıyla veya boşanma davasından sonra nal rejimi tasfiyesi davası açıldığında dava konusu taşınmaz için tedbir kararı verilebilir. Taşınmazın elden cıkarılmasını onlemek için tasarruf yetkisinin sınırlandırılması davası acabilirsiniz. bu davada da tedbir kararı verilebilir.
Haklı boşanma sebepleriniz varsa bu sebepleri ispat etmek koşuluyla boşanabilir ve eşinizden daha az kusurlu veya kusursuz olmak koşuluyla yoksulluk nafakası alabilirsiniz. Çocukların velayeti size verilirse çocuklar için iştirak nafakası alabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi