Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Savcıların Adliye içinde sigara içmesi

Yanıt
Old 09-10-2012, 13:12   #1
Semender33

Varsayılan Savcıların Adliye içinde sigara içmesi

.... adliyesinde görev yapan savcılarımızın ne yazıkki tamamına yakını sigara kullanıyor, hemde adliye binası içerisindeki odalarında. Kendisine gelen vatandaşın uyarılarını dahi çoğu savcımız dikkate almıyor. Savcılarımızın bu gibi kanuna aykırı hal ve davranışlarını şikayet edebileceğimiz bir merci var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 09-10-2012, 13:57   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
.... adliyesinde görev yapan savcılarımızın ne yazıkki tamamına yakını sigara kullanıyor, hemde adliye binası içerisindeki odalarında. Kendisine gelen vatandaşın uyarılarını dahi çoğu savcımız dikkate almıyor. Savcılarımızın bu gibi kanuna aykırı hal ve davranışlarını şikayet edebileceğimiz bir merci var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Sayın Av.Veyis AYDIN;

Sigara içen kişi ve kuruluşların şikayet edilebildiği Alo 184 ihbar hattı var ancak şikayetlerin etkili biçimde değerlendirildiğini hiç sanmıyorum. Zira kapalı alanlarda sigara içme yasağı çoğu yerde delinmiş durumda (uçaklarda dahi içiliyor) ve yaptırım uygulanmıyor.

Yasak, birçok kişinin sigarayı bırakmasını sağlamış da olsa zaman içerisinde ciddiyetten uzaklaşıldığına şahit oluyoruz. Belirttiğiniz durumda da yasa uygulayıcıları olunca kapalı alanda sigara içenler, iş iyice zorlaşıyor. Şimdi bu yanıtımı okuyan cumhuriyet savcıları, "saatlerce bir odada kapalı kalmak ve bir an olsun sigara içmek için bile ayrılamamak ne demektir, bilir misin?" diyeceklerdir.

İki yıl öncesine kadar günde iki pakete yakın sigara içen biri olarak bu durumu anlayışla karşılarım ama yasa yasadır -teslimiyetçi biri olduğum sonucu çıkmasın- ve uymak zorundayız istesek de istemesek de, faydasına inansak da inanmasak da..

Saygılarımla..
Old 09-10-2012, 19:36   #3
Semender33

Bende genel manada dayatma bir kanun var kayıtsız şartsız herkes uymalı anlayışında değilim. Benim canımı sıkan nokta savcının odası gaz odası gibi karşısıdaki vatandaş derdini anlatmak için geliyor sigaradan rahatsız olduğununu söylüyor ama aldığı tepki savcıdan fırça yemek oluyor,

Bana bu konuda danışan ve hukuka olan güveni sarsılmış teyzemizi görünce biraz araştırma yaptım ama tam bir neticeye varamadım kimsenin savcılar ile karşı karşıya gelmeye niyeti yok. Asıl sorum savcıların görevi esnasında işlediği haksız fiillerden dolayı sorumluluğuna gidebilecek bir makam var mı?
Old 09-10-2012, 22:13   #4
Av.YBayrak

Sayın Meslektaşlarım;
1-Adalet Bakanlığı'na durumu yer ve zaman belirterek anlatan bir dilekçe ile şikayette bulunabilirsiniz,
2-HSYK na aynı şekilde şikayette bulunabilirsiniz.
Soruşturma açılacağından emin olabilirsiniz.
Old 09-10-2012, 23:34   #5
carlito

Kanunlar herkes icin geçerlidir, en azından gecerli olan bir Türkiye özlemi içerisindeyiz.. En azından Hukuk Fakültesi mezunu arkadaslarımızın dilbilgisine dikkat ederek ''hemde'' değil dahi anlamına binaen ''hem de'' seklinde yazmasını dikkat etmesini rica ederek
Old 10-10-2012, 10:42   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
. Şimdi bu yanıtımı okuyan cumhuriyet savcıları, "saatlerce bir odada kapalı kalmak ve bir an olsun sigara içmek için bile ayrılamamak ne demektir, bilir misin?" diyeceklerdir.
..

Onlar okuyana kadar ben yazayım. İstanbul Adliyesi'nde savcılar genellikle 5 ve 6 ıncı katlarda çalışmaktadır. Giriş katının -2(Neden?) olduğunu düşünürsek, bir savcı sigara içmek için dışarıya çıkmak isterse 7-8 kat inip dışarı çıkması gerekecek.

Adliye Sarayı(!) yapılmadan sigara yasağı uygulamaya konulmuştu.Kimsenin aklına her katta sigara içilebilecek bir yer yapmayı düşünmek gelmedi mi?

Sigara yasağına tüm hakim ve savcıların uyması demek, sabah 9.00 akşam 17.00 arasında sadece öğle yemeğinde sigara içebilmek demektir(Eğer hakim ve savcı yemekhanesinde yersen, o şansın da yoktur)

Demokrasi mi, dediniz.
Old 10-10-2012, 10:55   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Onlar okuyana kadar ben yazayım. İstanbul Adliyesi'nde savcılar genellikle 5 ve 6 ıncı katlarda çalışmaktadır. Giriş katının -2(Neden?) olduğunu düşünürsek, bir savcı sigara içmek için dışarıya çıkmak isterse 7-8 kat inip dışarı çıkması gerekecek.

Adliye Sarayı(!) yapılmadan sigara yasağı uygulamaya konulmuştu.Kimsenin aklına her katta sigara içilebilecek bir yer yapmayı düşünmek gelmedi mi?

Sigara yasağına tüm hakim ve savcıların uyması demek, sabah 9.00 akşam 17.00 arasında sadece öğle yemeğinde sigara içebilmek demektir(Eğer hakim ve savcı yemekhanesinde yersen, o şansın da yoktur)

Demokrasi mi, dediniz.

İstanbul Adliyesi'nde (kaçıncı katta olduğunu bilmiyorum ama) ara katlardan birinde açık hava kantini var, orada da içilebilir, ki çok sayıda içen olduğunu görüyorum.

İşin doğrusu, İstanbul Adliyesi gibi sigara içmenin fiziki engellere takılabildiği mekanlar dışında, bulunduğu katta açık havaya çıkma imkanı olan cumhuriyet savcılarının bile odalarında sigara içtikleri vakidir.

Şahsen bir vatandaş olarak bu durumun beni rahatsız etmediğini (eski bir sigara içen olmamdan dolayı empati kuruyor olabilirim) söyleyebilirim ama rahatsız olan çok insanın bulunduğu ve şikayet etmekten imtina ettikleri de bir gerçek.

Saygılarımla..
Old 10-10-2012, 11:08   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

İstanbul Adliyesi'nde (kaçıncı katta olduğunu bilmiyorum ama) ara katlardan birinde açık hava kantini var, orada da içilebilir, ki çok sayıda içen olduğunu görüyorum.

..

Sanırım 2 .katta öyle bir yer var. Toplam alan 10 m2 bile değil.Sırt sırta sigara içiyoruz.

Evet sigara içmek kötü bir şey hatta aptalca bir şey ama bu sigara içenlerin sorunu olmalı. Sigara içmeyenlerin, sigara içenler üzerinde baskı kurmasına neden olmamalı. Ayrıca, memlekette o kadar önemli sorun varken, bu konuyu tartışıyorsak, aşk olsun bize.
Old 10-10-2012, 11:12   #9
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
...Evet sigara içmek kötü bir şey hatta aptalca bir şey ama bu sigara içenlerin sorunu olmalı. Sigara içmeyenlerin, sigara içenler üzerinde baskı kurmasına neden olmamalı. Memlekette o kadar önemli sorun varken, bu konuyu tartışıyorsak, aşk olsun bize.

Ben de sigara içme konusunun sigara içenlerin sorunu olduğu düşüncenize iştirak ediyorum ancak mesleği icra ederken kullanılan odalarda sigara içilmese -ben rahatsız olmasam da- daha iyi olur diye düşünüyorum.
Old 10-10-2012, 11:38   #10
Semender33

Ne yazık ki milletimizin özüne işlemiş bir başka sorunda sorunları görmezden gelmek, hakkını arayan kişiye kötü gözle bakmak ve en kötüsüde suçluyu savunmak. Burada suçlu savunulmamalı demiyorum birini direk suçlu olarak mimlemek kastımda yok ama nedense vazifemizi yaparken bir çok şeye göz yumuyoruz. Hırsızı şikayet edersin çocuğun geleceğini yakma derler, kadın kocasından şiddet görür aile içi ilişkilere karşma denir savcımız vazife başında sigara içer ve ikaz eden vatandaşı azarlar savcının iş yükü yoğun adliyede ortam yok...vb savunmalar geliştirmemiz.
Old 10-10-2012, 12:05   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN
Ne yazık ki milletimizin özüne işlemiş bir başka sorunda sorunları görmezden gelmek, hakkını arayan kişiye kötü gözle bakmak ve en kötüsüde suçluyu savunmak. Burada suçlu savunulmamalı demiyorum birini direk suçlu olarak mimlemek kastımda yok ama nedense vazifemizi yaparken bir çok şeye göz yumuyoruz. Hırsızı şikayet edersin çocuğun geleceğini yakma derler, kadın kocasından şiddet görür aile içi ilişkilere karşma denir savcımız vazife başında sigara içer ve ikaz eden vatandaşı azarlar savcının iş yükü yoğun adliyede ortam yok...vb savunmalar geliştirmemiz.

Sayın Aydın yazdığınız genel konuların bu konuyla ilgisi yok. Kimse "suçluyu" savunmuyor. Sigara içmeyi "suç" diye tanımlarsanız, neyi tartışacağız, sizinle...

Ben adliyelerdeki fiziki yetersizlikten söz ettim. Bir savcı vatandaşın ifadesini alırken tabii ki sigara içmemelidir. Ama yalnız kaldığında sigara içebileceği bir ortam yoksa ne yapacaktır?
Old 10-10-2012, 12:21   #12
Semender33

Sigara içmeyi suç olarak görmekten ziyade yapılan eylemin kanuna aykırılığını vurgulamak istedim. Eylemin kanuna aykırılığını bir kenara bırakırsak yapılan hareket vatandaşa karşı saygısızlıktır. Ülkemizde herkes yoğun savcıda yoğun ama bu yoğunluk kimseye kanunları çiğneme hakkı vermemeli.
Old 10-10-2012, 16:07   #13
ayse1728

Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN
Sigara içmeyi suç olarak görmekten ziyade yapılan eylemin kanuna aykırılığını vurgulamak istedim. Eylemin kanuna aykırılığını bir kenara bırakırsak yapılan hareket vatandaşa karşı saygısızlıktır. Ülkemizde herkes yoğun savcıda yoğun ama bu yoğunluk kimseye kanunları çiğneme hakkı vermemeli.

geçtiğimiz kış bir avukat arkadaşımız alo 184 ü aradı oraya baroda sigara içiliyor ve ben rahatsız oluyrum lütfen gereğini yapın dedi. akabinde hemen ilçe kaymakamlığından bir personel gelerek tüm sigara içenlere önce söndürmelerini rica etti akabinde de ceza kesti. bunu savcılar içiyo derseniz personel gelir mi bilemiyorum ama denemekte fayda var.
Old 10-10-2012, 16:34   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Demokrasi mi, dediniz.

Cumhuriyet Savcılarının yasaya uyması beklenir. Bunun demokrasi ile değil, hukuk kültürü ile ilgisi vardır.
Old 10-10-2012, 18:55   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Cumhuriyet Savcılarının yasaya uyması beklenir. Bunun demokrasi ile değil, hukuk kültürü ile ilgisi vardır.

Demokrasinin olmadığı yerde hukuk kültürü de olmaz.
Old 10-10-2012, 22:38   #16
Semender33

Demokrasi kültürü pek gelişmemiş, takım tutar gibi parti tutan bir millet olarak her cümleyi demokrasiye bağlamayı baya sevdiğimiz yatsınamaz ama hukuk kültürü için yani karşındaki insanın hakkına da saygı duyabilmek için illada demokrasiye ihtiyaç yoktur.
Old 10-10-2012, 23:01   #17
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sanırım 2 .katta öyle bir yer var. Toplam alan 10 m2 bile değil.Sırt sırta sigara içiyoruz.

Evet sigara içmek kötü bir şey hatta aptalca bir şey ama bu sigara içenlerin sorunu olmalı. Sigara içmeyenlerin, sigara içenler üzerinde baskı kurmasına neden olmamalı. Ayrıca, memlekette o kadar önemli sorun varken, bu konuyu tartışıyorsak, aşk olsun bize.
Katılıyorum Üstada. Fıstıki yeşil de eksik olsun.
Old 11-10-2012, 08:00   #18
Av.Cengiz Aladağ

Cumhuriyet Savcılarının odaları yukarıda, içiversinler; hakimlerin işi yoğun, içiversinler; katipler sigara içmeye çıksa işler aksar, içiversinler; avukatların hayatı stres, içiversinler; mübaşirler soğukta üşütür de sesleri kısılır maazallah, içiversinler; icra müdürleri/memurları zaten canından bezmiş, içiversinler; sanık yakınları üzüntü içinde, içiversinler; mağdur yakınları kahrolmuş zaten, içiversinler; tanıklar işi gücü bırakıp gelmiş bekliyorlar, içiversinler; toplu taşıma araçlarının sürücüleri can taşıyor, içiversinler; öğretmenlerden önemli meslek mi var, içiversinler; polisler canımızı-malımızı koruyor, içiversinler; doktorlar olmasa ne yapardık, içiversinler; hastalar, refakatçileri, ziyaretçiler ne yapsın, içiversinler; bunların, şunların, onların başı kel mi, içiversinler... Zaten demokrasimiz de...

Yahu bu kanun kime uygulanacak?
Old 11-10-2012, 08:17   #19
Semender33

Cengiz Beye canı gönülden katılıyorum, savcıların stresi iş yükünden kaynaklı değil sürekli aynı kapalı ortamda aynı havayı teneffüs etmekten en iyisi sigarasınıda tüm vatandaşlar gibi açık havada içsin bu bahane ile birazcık dumandan fırsat bulurlarsa oksijen almış olurlar. Işin şakası bir yana istanbul adliye sarayının en büyük eksiği hava akışı tam olarak sağlanamıyor, yanlış hatırlamıyorsam C blok sauna gibi duruşma sırasını bekleyen avukatlar Bülent Ersoy misali dava dosyalarnı yelpaze yapmışlar.
Old 11-10-2012, 11:18   #20
Admin

4207 sayılı yasa Savcıların Adliyede Sigara içmelerine izin verecek şekilde değiştirilmeli midir? Yasanın bu yönde değiştirilmesine (hatta toptan kaldırılmasına!) dair bir görüşünüz olabilir, buna saygı duyulmalıdır.

Öte yandan örneğin benim de 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar kanununa ek bir madde konup, Adliye içinde HERHANGİ bir yasayı pervasızca ve herkesin görebileceği şekilde çiğnediği sabit olan hakim, savcı ve diğer adliye görevlilerin doğrudan meslekten çıkartılmasına dair bir hükmünün getirilmesi gerektiğine dair bir görüşüm var, aynı saygıyı ben de beklerim.

Ancak yasanın değişmesi gerektiğini düşünmek ve bu yönde çaba sarfetmek başka birşeydir, yasa mevcutken işlenen hukuksuzluğa hoşgörü göstermek başka. Bence ikincisinin savunabilir bir yönü yok.

Eğer savcıların Adliye içinde sigara içmesi kabul edilebilir bir durumsa, bunu kabul etmesi gereken siz, biz, Savcılar, onun odasına girip sigara dumanına ve bence en önemlisi yasalara aldırmayan bir savcıya ve içinde yasalara aldırılmayan bir "Adalet Sarayına" maruz kalan vatandaşlar değil, yasa koyucudur.

Savcıların pervasızca yasaları çiğnediği ve herkesin buna tanık olduğu yerde sadece demokrasi veya hukuk kültürü değil, HİÇBİRŞEY olmaz. Böyle bir olaya tanık olan vatandaşa da bir daha hukuktan bahsedemez ve kanunlara, adalete saygı duymasını da bekleyemezsiniz. Bir savcının vatandaşa bu izlenimi vermesi ise bence hukuk sistemine yapabileceği en büyük kötülüktür.
Old 11-10-2012, 13:29   #21
emrahcevik

adliyeler türkiye'de kelimenin tüm anlamlarıyla çiftliktir.

bürokrat ve siyasetçi tayfasının sürekli eşitlik ve demokrasiden dem vurup kendilerine ayrıcalık tanınmasını istemelerini anlamak güçtür. trafikte, adliyede, hastanede. bu böyle devam eder.

diyarbakır adliyesi emanetinden çalınan 8 kg. eroin çiftlik benzetmesini doğrulamaktadır. benzer onlarca hadise bulunabilir biraz araştırmayla. eroinin piyasa değeri 4 milyon dolarmış bu arada.

kapalı alanda sigara içmemek, kırmızı ışıkta geçmemek gibi kurallara uymak o ülkenin kültürüyle ilgili çok önemli ipuçları verir.

türkiye gibi kabileden hallice bir ortaçağ derebeyliğinde yasalar kudretliler için değildir.
Old 11-10-2012, 15:48   #22
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Yahu bu kanun kime uygulanacak?
Şimdiye kadar kimlere uygulanıyorsa, onlara Üstadım
Old 12-10-2012, 11:55   #23
Av.Selim Balku

Hakim ve savcıların odalarına vatandaşın girmesine hatta çoğu zaman avukatların girmesine karşıyım.

Ben kendi büromda sigara içebiliyorsam, savcılar da kendi odalarında sigara içebilirler.

Aynı çatı altında ki yoldaşı şikayet etmek yerine rahatsız olanın öncelikle uyarmasını tercih ederim.

Kanunu tam olarak uygulayacaksak, 70 hız ile gidilmesi gereken yerde 80 hızla giden tüm araçları ihbar edelim...
Old 12-10-2012, 16:53   #24
Semender33

Savcılar bir nevi kamunun avukatıdır, hal böyle olunca savcının odasına vatandaşın girmesinden doğal ne olabilir ki. Ayrıca savcı bir serbest meslek erbabı olmamakla birlikte odasıda kirasını kendisinin ödedeği bir büro değil. Savcının bulunduğu yer bir kamu binasıdır ve tüm kamu binalarında olduğu gibi sigarada içilmemelidir.
Old 12-10-2012, 16:57   #25
Av.Muhammet Aydın

Bu tartışmadan her hangibir savcının haberi var mı? varsa, çıkacak menfii sonuca göre tedbir alacak mı?Sigara sadece içeni mi ilgilendirir? yoksa artık sigaranın çıkan dumanı içinde filtre mi geliştirildi? avukatlar bürosunda içebiliyorsa bu savcılar için emsal içtihat mıdır? bunu yazan kişi sigara içiyor mu? sigara sağlığa zararlı mıdır?kim bu sigara düşmanları? sigara ne demek?...
Old 06-11-2012, 15:15   #26
Av. Bilal

Bence adliyedeki Adalet Komisyonu Başkanlığı'na şikayet dilekçesi yazılabilir.
Aslında sigarayı odada içmenin gerekçesi bence yer yokluğu değildir. Zira 2006 yılında stajımı yaparken, ağır ceza mahkemesi üyelerinin, hüküm yazılacağı için duruşmaya ara verildiği sırada bile, kürsüde tüttürdüklerine şahit olmuştum.
Old 06-11-2012, 17:43   #27
Cumhur Okyay

Sizce, adliyedeki Adalet Komisyonu Başkanlığı'na şikayet dilekçesi yazılabilir de sayın meslektaşım ; bir avukat olarak dilekçeyi ele alıp ta " efendim ağır ceza üyeleri sigara tüttürüyorlar" şeklinde bir şikayet, bana pek cazip gelmedi. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi