Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Stajyer Avukatın İfade odasından ve sorgu salonundan dışarı çıkartılması!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2012, 14:44   #31
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Stajyer avukata ceza dosyasından fotokopi verilmemesinin nesi yanlış? Yasaya uygun olan verilmemesi zaten.

Yasaya uygun; ben de diyorum ki bu yasanın revize edilmesi gerekir. Ben sizin yanınızda staj yapıyorum fakat size, sizin vermiş olduğunuz muvafakatname ile dosya fotokopisi alamıyorum.

Stajyer Avukatların hareket alanının biraz daha genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 02-10-2012, 14:50   #32
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hüseyinhasan
Herkese merhaba;
***Öncelikle bazı kimseler adına üzüldüğümü ve müstakbel meslektaşım sayın ciluheftin mesleği uğruna sergilemiş olduğu tutum davranış ve onurlu mücadelesini takdir ettiğimi belirtmeliğim.
***Sayın üstadlarım her ne kadar da soruşturma evresinin savcılık aşamasında stajyer avukatın bulunabileceği yönünde bir yasa hükmü yok ise de; tam tersi şekilde bulunamayacağı yönünde de bir yasa hükmü mevcut değildir. bu hususu hakim ve savcılar kendi lehlerine kullanmaktadırlar.bir durumu tek taraflı düşünmenin avukatlık mesleğiyle de bağdaşmadığını düşünüyorum. ***Nitekim stajyer avukatında sır saklama yükümlülüğü vardır.olay da savcı ve hakimlerin bu keyfi muamesi soruşturma evresinin gizliliği gibi saçma sapan bir nedenle dışarı çıkarılan stajyer avukata ve mesleğimize karşı yapılmış bir ayıp olarak değerlendiriyorum.
*** olayda soruşturma evresinin savcılık kısmında stajyerin dışarı çıkarılmasının haklı olduğunu varsayarsak dahi; soruşturma evresinin 2. aşaması olan mahkeme kısmında şüphelinin ifadesi duruşma yapılmak suretiyle alınmaktadır. Avukatlık Kanunu 23/2’ye göre stajyer ; avukatla birlikte duruşmalara girmek hakkına sahiptir. burada hangi avukatla olduğu belirtilmemiştir. ben bu durumu herhangi bir avukat olarak yorumluyorum. Bu nedenle stajyer avukatın soruşturmanın 2. evresi olan mahkeme aşamasında dışarı çıkarılmasının kesinlikle yanlış olduğu kanaatindeyim.
SAYGILARIMLA

- Konuyu açan meslektaşımız stajyer avukat değil.
- "Soruşturmanın gizliliği" saçma sapan bir neden değil, yasanın ve insan haklarına uygun bir ceza yargılamasının gereğidir.
- 23/2'deki "avukatla birlikte" tabirinin, yanında staj yapılan avukat olduğu o kadar açık ki. Sizin belirttiğiniz gibi olsa "avukatlarla birlikte" denirdi.
Old 02-10-2012, 17:04   #33
eşitlik mi

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Stajyer avukata ceza dosyasından fotokopi verilmemesinin nesi yanlış? Yasaya uygun olan verilmemesi zaten.

İŞLERİN STAJİYER VEYA SEKRETERLE TAKİBİ, DAVA DOSYALARININ İNCELENMESİ VE DOSYADAN ÖRNEK ALMA:
Madde 46 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/32 md.)
Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir. Avukatın onanmasını istemediği örnekler harca tabi değildir.
Avukat veya stajyer, vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur. Vekaletname ibraz etmeyen avukata dosyadaki kağıt veya belgelerin örneği veya fotokopisi verilmez.

Hangi yasa bu Sayın Aladağ?
Old 02-10-2012, 17:33   #34
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eşitlik mi
İŞLERİN STAJİYER VEYA SEKRETERLE TAKİBİ, DAVA DOSYALARININ İNCELENMESİ VE DOSYADAN ÖRNEK ALMA:
Madde 46 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/32 md.)
Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir. Avukatın onanmasını istemediği örnekler harca tabi değildir.
Avukat veya stajyer, vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur. Vekaletname ibraz etmeyen avukata dosyadaki kağıt veya belgelerin örneği veya fotokopisi verilmez.

Hangi yasa bu Sayın Aladağ?

Siz, Sayın Av. Peitho Minerva'nın benim yanıtımdan önceki mesajında "avukat yanında stajı sırasında ve avukatın verdiği muvafakatname ile fotokopi almak için başvurduğuna" dair bir açıklama görebiliyor musunuz?
Ben göremedim de...

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
stajyer Avukatlık yeniden düzenlenmeli; staj yaptık ama herşeyi yapmak yasaktı bana Ceza Mahkemesinde dosyadan fotokopi verilmediğini dahi hatırlıyorum. Hatta bir icra müdürü bana dosyadan fotokopi için dosyayı çıkartmama dahi izin vermemişti. PArdon o zaman neden staj yapıyoruz merak ediyorum.

Hal böyle olunca da canım stajyerler ofislerde köle gibi çalıştırılıyor çünkü resmen kalifiye çalışan değil hiçbir şey yapamıyor adliyede.

Yapabildiklerini de adliye personelinin ukala tavrından dolayı yapası gelmiyor.

Avukatlığın en kötü yanı stajyer avukatlık. Düşünüyorum da ben stajyer avukat olmaktan hep nefret etmiş idim. Var ile yok arası bişey sonuçta...

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Yasaya uygun; ben de diyorum ki bu yasanın revize edilmesi gerekir. Ben sizin yanınızda staj yapıyorum fakat size, sizin vermiş olduğunuz muvafakatname ile dosya fotokopisi alamıyorum.

Stajyer Avukatların hareket alanının biraz daha genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 02-10-2012, 17:59   #35
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Siz, Sayın Av. Peitho Minerva'nın benim yanıtımdan önceki mesajında "avukat yanında stajı sırasında ve avukatın verdiği muvafakatname ile fotokopi almak için başvurduğuna" dair bir açıklama görebiliyor musunuz?

Ben göremedim de...
E anlasilir diye dusunmustum sonusta bi avukatin yaninda calismazkken lafama gore bi mhkemeye girip fotokopi alacak degilim

Hobilerim arasinda dosyalardan fotokopi almak var

Neyse ustadim olarak siz haklisiniz tabi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi