Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İcra hukuku ile ilgilenmek ve icra takibi yapmak için avukat olmaya gerek var mı?

Yanıt
Old 10-12-2010, 19:34   #31
pluvia

Önemli

İcra hukukunun neden bu kadar basite alındığını anlamış değilim...

Bir meslektaşım doğru söylemiş "icra hukuku hacizden ibaret değildir"diye...(Kaldı ki o bile önemli bir iş)

Stajyer meslektaşlarımda da gözlemliyorum...Hepsi ceza avukat olmak istiyor diğer konuları hele icra hukukunu küçümsüyor...İcra hukuku olan bürolardan kaçıyor.

Ben icra-iflas hukunun çok iyi bilinmesi gerektiğini ve küçümseneek bir dal olmadığını ve dahası takipçilere bırakılmayacak kadar da önemli olduğunu düşünüyorum.

Merak edecek olan meslektaşlarıma peşinen söyleyeyim;büromda her dosya kadar icra takiplerim de var.Olduğunda da AYNI önemde çalışıyorum.

Saygılarımla,

Alıntı:

icra ve iflas yasasaı ve uygulamsı basit bir icra takibi açaıp bun hacze götürmek değildir.İcra takibi hazırlama ve haciz işlemleri bile yine yasal mevzuat ve bilgiler olmadan yapıldığında çoğu zaman büyük hak kayıplarına yol açmaktadır.
İcra ve iflas yasası ve uygulamsı : borçlar kanunu ,ticaret kanunu ,medeni kanun , ve hukuk muhakemeleri usul yasası ,türk ceza kanunu ile diğer yasaların yoğun olarak uygulama bulduğu bir alandır.

bu nedenle salt haczi ve takip açısından bakıldığında bunu avukat olmayanların da yapabileceği düşünülmektedir.Zaten bu işlemleri genelde avukat sekreterleri ve katipleri avukatlar gözetiminde yapmaktadırlar.

şekil ve hak düşürücü sürelerin ve ayrıntıların yüklü olduğu ve sadce icra iflas yasası bilgisi ile dahi yürütülmeyecek nitelikte ve derinlikte ve kesinlikle uzmanlık gerektiren bu en can alıcı hak arayışı ve yolunu avukatlar dışında başka kimselerin yapması mümkün değildir.

çünkü her işlem hem hukuk davası hem ceza davası konusu olabilecek bir alandır.

bu nedenle bu alanın avukatlar dışında başka birilerinin yapması demek diğer alanlarda da başk kapılar açacaktır.HUKUK ve avukatlık mesleği bundan zarar görecektir.
Old 11-12-2010, 03:21   #32
Av.İsmail Güler

Pluvia'ya kesinlikle katılıyorum.İcra İflas Hukukuna vakıf olmak için diğer dallara da vakıf olmak gereklidir.İcra daireleri devletin cebir gücünü göstermektedir.Yani mush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir atasözünü bir nevi doğrulamak için kurulmuştur(Teşbihte hata olmaz ).Halkta icra denince sadece tahsilat yapılan bir yer akla geliyor.Mahkemelerin verdikleri ilamların da yerine getirilmesini sağlayan dalın icra daireleri olduğu insanların aklına gelmiyor.
Halkın böyle düşünmesini anlamak mümkün sonuçta her zaman bu işlerle uğraşmıyorlar.Ancak bazı meslekdaşlarımızın böyle düşünmesi ise, çok vahimdir.
Old 11-12-2010, 09:17   #33
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.İsmail Güler
Pluvia'ya kesinlikle katılıyorum.İcra İflas Hukukuna vakıf olmak için diğer dallara da vakıf olmak gereklidir.İcra daireleri devletin cebir gücünü göstermektedir.Yani mush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir atasözünü bir nevi doğrulamak için kurulmuştur(Teşbihte hata olmaz ).Halkta icra denince sadece tahsilat yapılan bir yer akla geliyor.Mahkemelerin verdikleri ilamların da yerine getirilmesini sağlayan dalın icra daireleri olduğu insanların aklına gelmiyor.
Halkın böyle düşünmesini anlamak mümkün sonuçta her zaman bu işlerle uğraşmıyorlar.Ancak bazı meslekdaşlarımızın böyle düşünmesi ise, çok vahimdir.

Sayın meslektaşım,

Bu bir atasözü müdür?
Old 11-12-2010, 10:14   #34
Av.İsmail Güler

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın meslektaşım,

Bu bir atasözü müdür?

Üstadım dikkatinizi kutluyorum kendi kendimi de kınıyorum .O kısmı şöyle düzelteyim : "Ziya Paşa'nın dediği gibi............."
Old 24-06-2015, 08:09   #36
hciyiltepe

Son yasal değişikliklerden sonra icra hukukunun pek cebri gücü kalmadı olsa gerek.....

İcra Hukukundan ziyade borçluya rica minnet borcunu öde hukuku oldu....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi