Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

UYAP Avukatlara Paralı Oluyor!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2011, 03:36   #31
Av.İlker DOLGUN

Hayır, şaka yapmıyorum. Bakınız yukarıda 25 no' lu Mesaj:

Alıntı:

Yarın il dışındaki duruşmamız için hazırladığım mazeret dilekçesini saatli ve cevaplı mazeret ile telgraf olarak ilettim. Ancak geçtiğimiz aylarda aynı mahkeme saatli ve cevaplı evrakı dosya içine almadığından bir dosyamız düştüğü için her ihtimale karşı bir de UYAP'tan mazeret göndereyim dedim ki... Ne göreyim!

Dikkat başlıklı pencere içinde aynen şu satırlar yer alıyor:

Mazeret Dilekçesi Gönderilmesi ücrete tabidir. Bu işlem için 5 TL ücret alınacaktır.
Old 02-11-2011, 12:12   #32
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Hayır, şaka yapmıyorum. Bakınız yukarıda 25 no' lu Mesaj:

Peki evrak türünü mazeret dilekçesi değil de diğer olarak seçip öyle göndersem ne olacak?

İşleme koymayacaklar mı?
Old 02-11-2011, 12:56   #33
Av. Şükran Altıntaş Keser

Gerçekten akıl alır gibi değil. Sessiz sedasız uygulamaya geçmişler bile. Barolar Birliği ve Ankara Barosu sitelerine girdim, hiçbir şey yok konuyla ilgili.
Old 11-11-2011, 09:37   #34
Av. Ceyhun Doğan Küçükçil

http://www.facebook.com/groups/153711301393301/

adresinde oluşturduğumuz PARALI UYAP a HAYIR başlıklı grubumuz duvarında konu ile alakalı yorumlarınızı ve desteklerinizi bekliyoruz.
Old 08-12-2011, 12:23   #35
Mücahit SARIGÜZEL

En çok icra işi ile uğraşan avukatları etkileyecek bence.Güya bize iyilik olsun diye icra dairesinde yapılabilen sorgulamaları avukat portalına veriyorlar.Ama hiçbir ticari kuruluşun(telefon sorgusu yapılabilen 118 servisleri vs.)sorgulama ücreti bile bu kadar değil.Ben bu telefon sorgulama servislerinden satın aldım mesela 70 kuruşa sorgulama yapılabiliyor.Hangi anlayışa hizmet ediyorlar anlayamadım.Onlar maliyet hesabını uyap olmasaydı yapacağımız masraflara göre yapıyorlar galiba.Mesela şehir dışında olan bir dosya için talep açacağımızı düşünelim uçak bileti 100 tl*2=200 + diğer masraflar 50 TL diyelim avukat uyaptan dolayı 250 tl tasarruf sağlıyor(Uygulamada pek böyle olmuyor ama)diye hesap ediyorlar ve 5 tl onların yanında hiç kalır diye düşünüyorlar.Hiç devletin yaptığı tasarrufları göz önünde bulunduran yok.Avukatlar olmasa vatandaş kendi dosyasını takip etse nasıl bir yoğunluk nasıl bir çeşmekeş olur farkında değiller.UYAP'ın ücretlendirilmemesi gerektiği bir kenara bir an ücret istenmesi makul görülse bile istedikleri para çok fahiş.Adliye birimlerini meşgul etmemek adına büromuzdan sorgulama yapacağımızı varsayalım.Ortalama 1000 dosyası olan avukatın dosya başına 4 sorgulama yapacak olursa 1000*4*5 tl=20.000 tl sorgulama ücreti tutuyor.İnsaf sınırlarına sığmayan bu ücretlendirme konusunda daha kuvvetli bir şekilde HAYIR dememiz gerekiyor.Uyap'ın ücretlendirilmemesi konusunda defalarca bilgi işlem dairesine mail attığım halde cevap vermediler.Bu haksız uygulamayı devam ettirme konusunda ısrar ediyorlar.Artık uyap'ın müşterisi olduk.Hepimize hayırlı olsun!
Old 25-12-2011, 19:20   #36
utkuthelawyer

Ulusal Yargı Ağı Projesi Kapsamında Barokartınız ile harç ve masraf ödemesi yapılmak suretiyle adliyeye gitmeden büronuzdan icra takibi başlatılabilmesine olanak sistem aktif ve işlevseldir. UYAP dosyası oluşturabilmek için pahalı yazılım kullanma devri kapanmıştır. Saygılarımla.
Old 25-12-2011, 21:15   #37
oguzhand0

Alıntı:
Yazan utkuthelawyer
Ulusal Yargı Ağı Projesi Kapsamında Barokartınız ile harç ve masraf ödemesi yapılmak suretiyle adliyeye gitmeden büronuzdan icra takibi başlatılabilmesine olanak sistem aktif ve işlevseldir. UYAP dosyası oluşturabilmek için pahalı yazılım kullanma devri kapanmıştır. Saygılarımla.
Yani
Old 30-12-2011, 09:52   #38
West Fargo

Adliyelerde yapılan sorgulamalar ücretsiz. Ancak bürolardan yapılan işlemlerde para alınması UYAP'ın yapısıyla ters düşüyor. Uyap sistemi avukatların adliyelere gelmeden bürosundan işlem yapmasını bu suretle adliyelerdeki personel üzerindeki iş yükünü hafifletmeyi ve gereksiz yazışmaları önlemeyi sağlamak ise bence adliyelerde yapılan sorgulamalar ücretli, bürolardan yapılan sorgulamalar avukatları teşvik etmek amacıyla ücretsiz olmalıdır.
Old 31-12-2011, 14:26   #39
aunustu

İstanbul barosunun yapmış olduğu açıklama son derce yerinde. Sesimizi daha güçlü çıkarmalıyız. bunun için tüm baroların bu konuda görüş bildirmesi, Adalet bakanlığına yazılı başvuruda bulunması, daha da olmuyorsa dava açılması gerektiği kanısındayım. bir sendika bile üyelerini korumak için her türlü davayı açmaktan çekinmiyor. benim anlamadığım baroların bu sessizliği. biz bu başkanları ne için seçiyoruz. eğer biz bireysel olarak herşeyle mücadele edeceksek bu brolar ne için var.
Old 31-12-2011, 23:29   #40
oguzhand0

Görüş bildirme zamanı çoktan geçmiştir.

Eskişehir Hukuksal Bakış Derneği olarak biz dava açtık.

Sonucu ileride sizinle de paylaşacağım

İyi seneler
Old 01-02-2012, 11:26   #41
turbo

İcra daireleri, UYAP üzerinden sorgulama taleplerini reddetmeye başladı. Gerekçe olarak, sorgulamaların e-imza ile avukat portalından yapılabileceği gösteriliyor.
Old 01-02-2012, 13:29   #42
Mücahit SARIGÜZEL

İyi de uyap avukat portalında mernis sorgulaması dışında sorgulama yapılamıyor.Diğer sorgulamalar için ise yapım aşamasında mesajı çıkıyor.Bir de en önemlisi sorgulama ücreti çok fahiş bir fiyatlandırması var.Hangi amaca hizmet ediyorlar anlamış değilim.
Old 06-02-2012, 23:15   #43
irfan_emrah

İstanbul Barosu siyasi olayların avukatlığıyla bu kadar uğraşacağına, avukatların haklarını savunmak için avukatlık yapsa keşke. Barolar ve TBB'nin avukatın karşında olmaktan başka yaptıkları birşey yok. Meclisin yarısı avukat. Baronun en iyi verdiği hizmet su. Başkada bir artısı olmadı bana şuana kadar. ( Verdiğim aidatla çok rahat bir sene su alabilirim oda ayrı bir konu )Şuan sorgulama için bir zorunluluk yok ancak bir sonraki aşama bunları zorunlu hale getirip dosya başı 20 TL almak. Yakında icra müdürlürleri UYAPtan kendiniz sorgulayın diye sorgu taleplerimizi reddetmeye başlarsa şaşırmayın. Ben daha mesleğin başında olan genç bir avukatım. Tam işlerimi yoluna koydum derken asgari ücretin altındaki alacaklar için ihtar işi çıktı. Çekten hapis kalktı. Yeni başlayan bir avukatın icra takibinden başka bir yolla para kazanması çok zor. Ancak bu işin bu hale gelmesini sağlayanlarda, bence bakanlık değil biz avukatlarız. Duruşmada hakime itiraz ettiği için hakkında hakim tarafından tutanak tutulan ve itirazında haklı olan bir meslektaşımıza, duruşma salonundaki 10 avukattan hiçbiri destek olmuyorsa, sorunu kendimizde aramak gerek. Ben dışardayken olan olayı öğrendiğimde avukat haklarını aradım ama oradandan birileri gelene kadar iş işten geçti. Baromuz kimseden görüş almadan siyasi konularda görüş bildiriyor. En son bayan bir stajyer avukatı başörtüsü yüzünden staj eğitime almadılar. Bu kararda ne bana nede başka bir avukat arkadaşımıza danıştılar. Uzun lafın kısası avukatlar olarak aramızda birlik olmadığından, barolarımız avukatların sorunlarını bırakıp siyasi işlerle uğraştığından, bize dayatılanlarla yüzleşmekten başka bir çaremiz yok. Şu konuda bile bazı meslektaşlarımız uygulamayı savunmakta. Birisi abartmış ve işi vatan millet sakarya edasıyla savunmuş. Bu sistemin yapılmasını ben istemedim. Yapanlar gerçekten denildiği gibi ceplerinden paralar harcıyarak bu işi yaptılarsa ( buna inanmam mümkün değil ) Allah onlardan razı olsun. UYAP'ın kuruluş amacı adaleti hızlandırmak. Amaç buysa bu ücretler niye. Ben kurum avukatlığı yapıyorum. Bir dosya için 20 TL ödeyeceğim. Ancak bu parayıda kurumdan alamayacağım aşikar. 180 TL vekalet ücretini 200 yaptılar onu geri almaya çalışıyorlar sanırım . Aşağıda yukarıda anlattıklarıma örnek bir yazı var ve avukatları nankörlükle suçlamış ve teşbihte hata olamdan avukatları kümesteki kaza benzetmiş Sayın meslektaşımız. Son lafada dikakt edin lütfen "Siz daha iyi bilirsiniz" demiş sayın bürokratlara. Hakimlerimize savcılarımıza, icra müdürlerimize ve memurlarımıza "siz daha iyi bilirsiniz" dediler üstatlarımız uzun zaman ve halen demekteler. Üstatlarımızın bu lafı yüzünden ben mahkeme salonunda hakim karşısında ayakta durmak zorunda kaldım ve kalıyorum. Bu laf yüzünden "avukatlara güven olmaz birşey bilmezler" cümlelerini duydum. Hakimler ve savcılar gibi bende hukuk okudum. Hukuk fakültesinde bana gösterilmeyipte onlara gösterilen ders veya konu olmadı. Ama bu duruma bizleri getiren malasef bizler olduk. Ben genede bu lafları eden meslektaşıma hakkımı helal ediyorum. ( Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyeceksiniz ) Herkese iyi çalışmalar

Alıntı:
Yazan janveljan
Bazı meslektaşlar UYAP’ın biz avukatlara paralı olmasına tepki göstermişler.Yok efendim bu sistemden yararlanmak sırf biz avukatlara neden ücretliymiş, sorgulama başına 5. TL ücret mi olurmuş, taksimetre bile daha düşük yazıyormuş, davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması anayasanın emri değilmiymiş vesaire vesaire..

Bu tepkiler bence son derece yanlış.Arkadaşlar lütfen kendimize gelelim.Bakanlık bürokratı arkadaşların şevkini kırmak onları gücendirmek mi istiyorsunuz ,yapmayın allaaşkına.
Bu Uyap siteminin ne güçlüklerle ne maliyetlerle kurulduğunun farkında değilmisiniz. Bu sistemin sizin vergilerinizle sizden yapılan harç,haraç vesair kesintilerle mi yapıldığını sanıyorsunuz.Bu Uyap sistemi bu Mernis sistemi pırıl pırıl birer vatansever olan bu bürokrat arkadaşların her ay maaşlarından yaptıkları kesintilerle kuruldu.Tüm bu yazılımlar, Bilişim altyapısı,binlerce sörvır bu vatan evlatlarının fedakarane uğraşları sonucu dişlerinden tırnaklarından arttırdıkları birikimlerle oluşturuldu.Bunun görün lütfen, bu kadar vefasız olmayın.

bu arkadaşlar tüm bu sistemi kendi ceplerinden, gerektiğinde çoluk çocuklarının nafakasından kesip arttırdıkları birikimlerle kurdular… Eee haliyle ortaya bi fatura çıkacak dimi ama.Adamlar o kadar yatırım yapmış mikemmel bi sistem kurmuşlar karşılığını almasınlar mı yani.Üç otuz kuruş harcayıp köşeye kasap dükkanı açan kasap kuşbaşını size bedavaya mı dağıtıyor ?!!! Kasap Mahmut edendi tacir, ticareti biliyor da adalet bakanlığımızın değerli bürokratları ticaretten bihaber mi yani… Yapmayın etmeyin.

Şimdi benim asıl belirtmek istediğim nokta, bu bürokrat arkadaşlara güzel hizmetlerinden ötürü önce uzun uzun teşekkür edip şükranlarımı sunduktan sonra nacizane bi tavsiyem olacak. Gerçi ben bi avukat olarak ticareti kendileri kadar iyi bilemem. Ama şu sorgu başından alınan 5 TL bi gözden geçirilemez mi.Zira bi dosyadan 4 değişik sorgu yapsanız ediyor 20.TL. Esasen bu fevkaladenin fevkinde hizmet için 20 TL sı da az ama, acaba diyorum biraz indirim yapılıp ta sürümden kazanılsa olmaz mı ?. Kıymetli bürokrat arkadaşlar teşbihte hata olmaz ama biliyorsunuz kümesteki kazı kaçırmadan, küstürmeden yolmak lazım. Şüphesiz i siz daha iyi bilir ve takdir edersiniz.

Saygılarımla kümesteki gariban ve kendi halinde bi avukaz.
Old 07-02-2012, 18:13   #44
janveljan

Dikkat şairin dediği gibi "ironiden anlamayan nesle aşina değiliz"

Alıntı:
Yazan irfan_emrah
İstanbul Barosu siyasi olayların avukatlığıyla bu kadar uğraşacağına, avukatların haklarını savunmak için avukatlık yapsa keşke. Barolar ve TBB'nin avukatın karşında olmaktan başka yaptıkları birşey yok. Meclisin yarısı avukat. Baronun en iyi verdiği hizmet su. Başkada bir artısı olmadı bana şuana kadar. ( Verdiğim aidatla çok rahat bir sene su alabilirim oda ayrı bir konu )Şuan sorgulama için bir zorunluluk yok ancak bir sonraki aşama bunları zorunlu hale getirip dosya başı 20 TL almak. Yakında icra müdürlürleri UYAPtan kendiniz sorgulayın diye sorgu taleplerimizi reddetmeye başlarsa şaşırmayın. Ben daha mesleğin başında olan genç bir avukatım. Tam işlerimi yoluna koydum derken asgari ücretin altındaki alacaklar için ihtar işi çıktı. Çekten hapis kalktı. Yeni başlayan bir avukatın icra takibinden başka bir yolla para kazanması çok zor. Ancak bu işin bu hale gelmesini sağlayanlarda, bence bakanlık değil biz avukatlarız. Duruşmada hakime itiraz ettiği için hakkında hakim tarafından tutanak tutulan ve itirazında haklı olan bir meslektaşımıza, duruşma salonundaki 10 avukattan hiçbiri destek olmuyorsa, sorunu kendimizde aramak gerek. Ben dışardayken olan olayı öğrendiğimde avukat haklarını aradım ama oradandan birileri gelene kadar iş işten geçti. Baromuz kimseden görüş almadan siyasi konularda görüş bildiriyor. En son bayan bir stajyer avukatı başörtüsü yüzünden staj eğitime almadılar. Bu kararda ne bana nede başka bir avukat arkadaşımıza danıştılar. Uzun lafın kısası avukatlar olarak aramızda birlik olmadığından, barolarımız avukatların sorunlarını bırakıp siyasi işlerle uğraştığından, bize dayatılanlarla yüzleşmekten başka bir çaremiz yok. Şu konuda bile bazı meslektaşlarımız uygulamayı savunmakta. Birisi abartmış ve işi vatan millet sakarya edasıyla savunmuş. Bu sistemin yapılmasını ben istemedim. Yapanlar gerçekten denildiği gibi ceplerinden paralar harcıyarak bu işi yaptılarsa ( buna inanmam mümkün değil ) Allah onlardan razı olsun. UYAP'ın kuruluş amacı adaleti hızlandırmak. Amaç buysa bu ücretler niye. Ben kurum avukatlığı yapıyorum. Bir dosya için 20 TL ödeyeceğim. Ancak bu parayıda kurumdan alamayacağım aşikar. 180 TL vekalet ücretini 200 yaptılar onu geri almaya çalışıyorlar sanırım . Aşağıda yukarıda anlattıklarıma örnek bir yazı var ve avukatları nankörlükle suçlamış ve teşbihte hata olamdan avukatları kümesteki kaza benzetmiş Sayın meslektaşımız. Son lafada dikakt edin lütfen "Siz daha iyi bilirsiniz" demiş sayın bürokratlara. Hakimlerimize savcılarımıza, icra müdürlerimize ve memurlarımıza "siz daha iyi bilirsiniz" dediler üstatlarımız uzun zaman ve halen demekteler. Üstatlarımızın bu lafı yüzünden ben mahkeme salonunda hakim karşısında ayakta durmak zorunda kaldım ve kalıyorum. Bu laf yüzünden "avukatlara güven olmaz birşey bilmezler" cümlelerini duydum. Hakimler ve savcılar gibi bende hukuk okudum. Hukuk fakültesinde bana gösterilmeyipte onlara gösterilen ders veya konu olmadı. Ama bu duruma bizleri getiren malasef bizler olduk. Ben genede bu lafları eden meslektaşıma hakkımı helal ediyorum. ( Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyeceksiniz ) Herkese iyi çalışmalar

Alıntı:
Yazan janveljan

Alıntı:
Bazı meslektaşlar UYAP’ın biz avukatlara paralı olmasına tepki göstermişler.Yok efendim bu sistemden yararlanmak sırf biz avukatlara neden ücretliymiş, sorgulama başına 5. TL ücret mi olurmuş, taksimetre bile daha düşük yazıyormuş, davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması anayasanın emri değilmiymiş vesaire vesaire..

Bu tepkiler bence son derece yanlış.Arkadaşlar lütfen kendimize gelelim.Bakanlık bürokratı arkadaşların şevkini kırmak onları gücendirmek mi istiyorsunuz ,yapmayın allaaşkına.
Bu Uyap siteminin ne güçlüklerle ne maliyetlerle kurulduğunun farkında değilmisiniz. Bu sistemin sizin vergilerinizle sizden yapılan harç,haraç vesair kesintilerle mi yapıldığını sanıyorsunuz.Bu Uyap sistemi bu Mernis sistemi pırıl pırıl birer vatansever olan bu bürokrat arkadaşların her ay maaşlarından yaptıkları kesintilerle kuruldu.Tüm bu yazılımlar, Bilişim altyapısı,binlerce sörvır bu vatan evlatlarının fedakarane uğraşları sonucu dişlerinden tırnaklarından arttırdıkları birikimlerle oluşturuldu.Bunun görün lütfen, bu kadar vefasız olmayın.

bu arkadaşlar tüm bu sistemi kendi ceplerinden, gerektiğinde çoluk çocuklarının nafakasından kesip arttırdıkları birikimlerle kurdular… Eee haliyle ortaya bi fatura çıkacak dimi ama.Adamlar o kadar yatırım yapmış mikemmel bi sistem kurmuşlar karşılığını almasınlar mı yani.Üç otuz kuruş harcayıp köşeye kasap dükkanı açan kasap kuşbaşını size bedavaya mı dağıtıyor ?!!! Kasap Mahmut edendi tacir, ticareti biliyor da adalet bakanlığımızın değerli bürokratları ticaretten bihaber mi yani… Yapmayın etmeyin.

Şimdi benim asıl belirtmek istediğim nokta, bu bürokrat arkadaşlara güzel hizmetlerinden ötürü önce uzun uzun teşekkür edip şükranlarımı sunduktan sonra nacizane bi tavsiyem olacak. Gerçi ben bi avukat olarak ticareti kendileri kadar iyi bilemem. Ama şu sorgu başından alınan 5 TL bi gözden geçirilemez mi.Zira bi dosyadan 4 değişik sorgu yapsanız ediyor 20.TL. Esasen bu fevkaladenin fevkinde hizmet için 20 TL sı da az ama, acaba diyorum biraz indirim yapılıp ta sürümden kazanılsa olmaz mı ?. Kıymetli bürokrat arkadaşlar teşbihte hata olmaz ama biliyorsunuz kümesteki kazı kaçırmadan, küstürmeden yolmak lazım. Şüphesiz i siz daha iyi bilir ve takdir edersiniz.

Saygılarımla kümesteki gariban ve kendi halinde bi avukaz.

Değerli meslektaşım selamlar, ben yukarıda alıntı yaptığınız yazının sahibi janveljan.

Adalet bakanlığının Uyap’ı avukatlara paralı yapmasını kinayeli bir dille eleştirdiğim yukarıdaki yazımın sizi oldukça sinirlendirdiği anlaşılıyor.

Saygıdeğer genç meslektaşım yazınızdan anladığım kadarıyla koskoca Uyap sistemini Adalet Bakanlığı’nda çalışan memur bürokratların maaşlarından,çoluk çocuklarının nafakalarından artırdıkları birikimlerle ceplerinden kurduklarına inandığınıza göre oldukça “naif” bir arkadaşımız olmalısınız.
Umarım bu naifliğinizi ömrünüzün sonuna kadar muhafaza edersiniz.

Değerli genç meslektaşım, naiflik iyi bir haslettir, ancak bir avukatta bulunması en gerekli hasletlerden biri bence “okuduğunu anlama” hasletidir.

Şimdi sizden istirhamım, öfkelenerek alıntı yaptığınız yazımı salim kafayla bir daha okumanız.

Belki bu okumanızda yazımda,

-Adalet Bakanlığı’nın adaleti ticari bir iş gibi görüp kar elde etmeye çalışmalarını,

-Bakanlıkta çalışan bürokratların bu sistemi sanki kendi ceplerinden kurmuşçasına, maliyetini avukatlardan fahiş ücretlerle çıkarmaya çalışmalarını,

-Dosya başına 20 TL’ yi bile aşacak fahiş sorgulama ücretleriyle avukatları çok ve kolay para kazanan yolunacak bir kaz gibi görmelerini kinayeli(ironik) bir dille eleştirdiğimi anlarsınız.

Bir avukatın adalet bakanlığının bu akıllara ziyan, avukatları yolunacak kaz gibi gören uygulamasını desteklemesi hak vermesi düşünülebilir mi ?

Anlaşılan hukuk sohbetleri forum alanına yazdığım yazıların üstüne kırmızı harflerle "Bu yazı eser miktarda ironi (kinaye) içermektedir.Yazıyı okurken bu akılda tutulmalı yerli yersiz suçlamalarda bulunulmamalıdır” gibi bir uyarı eklemek gerekecek.Belki admin bu konuda bir çözüm bulabilir.

Son olarak başka bir forumda aynı konu hakkındaki görüşlerimi daha önce paylaşmıştım. Bu konudaki kinaye içermeyen gerçek görüşlerim aşağıdaki gibidir.

Alıntı:
yuhh ki ne yuh !
Alıntı:
Alıntı:
Yazan AV.ORHAN DOĞAN

Sayın Doğan;

Avukat Portalın kullanımının UYAP’a getirdiği yükü azaltmak için hizmetin gereksiz kullanımının engellenmesinin gerektiği ve ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde avukatların Avukat Portalı üzerinden vekili oldukları dosya bilgilerine erişim gibi temel hizmetlerin dışında kalan, dosya içerisindeki evrakları görüntüleme,mazeret dilekçesi,genel safahat bilgisi sorgulama, MERNİS, Tapu, SGK gibi dış sistemlerden yapılacak sorgulama hizmetlerinden ücret alınmasının uygun olacağı 05.07.2011 tarih ve 2011/424 sayılı Bakanlık Oluru uygulamaya geçilmiştir.iyi günler dileriz.
bana uyap portal 'dan gelen mailin cevabı

Yuhhh koca bir yuhh.!!, Cevap mailini biraz önce okudum hala şoktayım.

Adamlar açık açık “bu avukatlar Avukat portalı gereksiz kullanıyor, bu da Uyap’a yük getiriyor. Ne yaptıysak bu boş işlerle uğraşan sistemi gereksiz kullanan avukatları engelleyemedik bizimde aklımıza ücret alırsak bunların çil yavrusu gibi dağılacağı geldi,şöyle kallavi sorgulanma ücretleri alalımda hizmetten yararlanamasınlar bizde rahat edelim dedik.” diyor.

Yani bu sorgulamaların avukatlara ücretli hale getirilmesinin, finansman ihtiyacı,kamu harcamalarına katılım vesaire gibi dayanaksız da olsa bir gerekçesi yok, olay bizi yıldırıp sistemin dışına atarak sistemi daha hızlı çalıştırmak.

Adamların aklına gerekli alt yapı desteğini arttıralım, sörvırları çoğaltalım, hizmetin kalitesini artıralım, mümkün oldukça çok avukatın sisteme girmesini sağlayalım bu sayede yargı hizmetleri hızlansın gereksiz masraflar azaltılsın, çağımız bilişim çağı demek gelmiyor.

Be adam elin gavuru facebook diye twitter diye sistemler kurup bütün dünyada milyarlarca insana kesintisiz tıkır tıkır hizmet sunuyor. Bu Mernis, AKS, TAKBİS gibi online sistemler 70 milyon insana hizmet sunabiliyor da birkaç bin avukat sistemden yararlanmaya başlayınca mı senin Uyap sistemin iflas ediyor. 3- 5 bin avukatı sistemin dışına atarak bilişim altyapını bu sayede mi düze çıkartacaksın. Bulduğun yegane çözüm bu mu ?

Anladığım kadarıyla bu dış sorgulamaların dışında yakında dosyalarımızdaki evrakları görüntülemeyi dosyalarımızdaki değişiklikleri (Safahat) sorgulamayı da ücretli yapacaklar.Tam deli dumrul mantığı.

Yahu bunlarla uğraşacağınıza açık açık “biz avukatların bu sistemlerden yaralanmasını istemiyoruz, avukat portalı kapattık” deyin olsun bitsin.Bu sayede Uyap sisteminiz kurtulmuş olur.Siz Adalet Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına geçerseniz de Okulları kapatır bakanlığı tıkır tıkır işletirsiniz.

Tüm bunlardan daha vahimi cevapta “ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde bu kararı aldık” deniyor. Barolar birliği başkanı bu AĞIR SUÇLAMAYA karşı derhal bir açıklama yapmalı.Bir açıklamaları varsa tabi !

janveljan

saygılarımla,
Old 07-02-2012, 21:08   #45
avukatmsd

Varsayılan Uyap-ubap Hİzmetlerİ İle İlgİlİ Bİlgİlendİrme

T.B.B. Resmi Wep Sitesinden alıntıdır.

T.C.Adalet Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile Türkiye Barolar Birliği’nin yürüttüğü ortak çalışmalar sonucu varılan mutabakat çerçevesinde T.C.Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği arasında 02.05.2011 tarihli “Veri Erişim, Paylaşım ve Kullanım Esaslarına Dair Protokol” bağıtlanmıştır.

11.05.2011 tarihinde internet sitemize konulmak suretiyle barolarımıza ve meslektaşlarımıza duyurulan ve halen internet sitemizde bulunmakla

http://web.e-baro.web.tr/uploads/00/...l_02052011.pdf

adresinden ulaşabileceğiniz anılan protokol ile barolarımızın ve meslektaşlarımızın iş ve hizmetlerini çok daha hızlı ve etkin biçimde yapmalarının, UYAP ve UBAP Bilişim Sistemleri arasında teknolojik olanaklar kullanılmak suretiyle sağlanacak veri iletişim bağlantısı ile mevzuat çerçevesinde verilere karşılıklı olarak güvenli bir ortamda doğru ve hızlı bir şekilde erişilmesinin, bunların paylaşılmasının, kullanılmasının ve yine avukatların UYAP Bilişim Sistemini kullanarak diğer bilişim sistemlerindeki bilgi ve belgelere erişimlerinin sağlanması amaçlanmıştır.

Anılan protokolün bağıtlanıp yürürlüğe girmesinden bu yana elde edilen kazanımlar ile barolarımıza ve avukatlarımıza sağlanan hizmetler aşağıda özetle sunulmuştur. Buna göre;

Vergi Dairelerince UYAP’tan alınan veriler doğrultusunda avukatlara yönelik olarak yapılan vergi incelemelerinde talimat dosyaları, Yargıtay bozması sonrasında yeni numara alan dosyalar, birden fazla davacısı olan dosyaların ayrı ayrı dosyalar gibi nitelendirilmesiyle yapılan yanlış uygulamalar sonlandırılmış olup vergi denetim elemanlarının bu verileri Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine uygun biçimde uygulamaları sağlanmıştır.
Avukatların ev adreslerine yapılan tebligatlardan dolayı yaşadıkları sorunlar çözülmüş, bu bağlamda sistemin sadece avukatların iş adreslerine tebligat yapılır duruma gelmesi sağlanmıştır.
UYAP Sisteminde Araç ve Gayrimenkul Hacizleri bölümünde şirketlerin isim ve unvan benzerliği nedeniyle konulan hatalı haciz uygulamalarından kaynaklanan sorunlar çözümlenmiştir.
T.C.Adalet Bakanlığı’nda bulunan avukat iletişim vb. bilgileri ile Türkiye Barolar Birliği’nde bulunan bilgiler arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan sorunlar giderilmiştir.
Bu ve benzeri konularla ilgili UBAP ve UYAP arasındaki entegrasyon çalışmaları devam etmektedir. Yürütülen bu çalışmalar sonunda avukatlar değişen tebligat adreslerini ve diğer iletişim bilgilerini Türkiye Barolar Birliği’ne, üyesi olduğu Baroya ve UYAP sistemine ayrı ayrı bildirmek yükünden kurtulacak, tek işlemle tüm bilgilerini güncelleme olanağına kavuşacaklardır.
Türkiye’deki tüm Adliye Saraylarına yeni Avukatlık Kimlik kartlarıyla uyumlu ve avukatlara özel turnike geçiş sistemi kurulması imkanı sağlanmıştır. Bu cümleden olmak üzere Yargıtay Ceza Dairelerinin bulunduğu binaya, İstanbul-Çağlayan, Gaziantep, Kahramanmaraş, Tokat, Çankırı, Ankara Sincan Adliyelerine turnike kurulmak suretiyle meslektaşlarımızın kimlik kartı göstermeden, x-ray cihazına girmeden adliyeye girişleri sağlanmıştır. Diğer illerimizin Adliye Saraylarında turnike kurulmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir.
5070 Sayılı Kanuna uygun elektronik imza sahibi avukatların, UBAP üzerinden UYAP Avukat Portalı’na bağlanmaları sağlanmıştır.
Avukatların, UYAP Avukat Portalı üzerinden dava harcı, derdest davaların bilirkişi ve tanık, ücretleri ile keşif yolluğu, ıslah harcı, pul ve benzeri giderleri yatırmaları sağlanmıştır. Sağlanan bu hizmet sayesinde avukat meslektaşlarımızın Adliye Sarayına gitmeden bürolarından bütün bu işlemleri, her bir işlem için EFT ve diğer masraflar karşılığı olarak 1,00 TL ödemek suretiyle yapmaları (sistem tarafından otomatik olarak tahsil edilmektedir) mümkün hale gelmiştir. Sağlanan bu hizmetle ilgili istatistiki bilgiler aşağıda “Tablo I” ve “Tablo II” de sunulmuştur.
Anılan protokolün sağladığı olanakla barolarımızın talebi doğrultusunda avukat meslektaşlarımızın yararlanmaları için 313 adet duruşma salonu monitörü ücretsiz, 42 adet duruşma salonu monitörü ücretli olarak yerleştirilmiş, tüm barolarımıza ücretsiz olarak VPN/Sanal Ağ kurulumu yapılmış, tüm barolarımıza ücretsiz olarak birer adet pos cihazı ile VOİP telefon verilmiş, ücretli olarak 6 adet teknoboard sistemi kurulmuş, iki baromuza Adliye Yönetimi projesi gereğince avukatların adliye binalarındaki kısıtlı alanlara girmelerini sağlayacak barokartlı geçiş sistemi kurulmuştur.
UYAP Avukat Portalı’nda avukatlara yönelik özel çalışmalar devam etmekte olup bu çalışmalardan biri olan e-mazeret sisteminin uygulamaya konulmasına ilişkin test çalışmaları başarıyla sonuçlanmıştır. Buna göre avukatların posta pulu vb. gönderme zorunluluğu olmaksızın pratik bir şekilde e-posta, sms vb. yöntemlerle bilgilendirilmesinin sağlanması amacıyla sistemde iyileştirme çalışmaları sürmektedir.
Avukatların UYAP Avukat portalı üzerinden icra takibi/e-takip başlatmaları ile ilgili test çalışmaları başarıyla sonuçlanmıştır. Yakın bir tarihte avukatların adliyeye gitmeden icra takibi yapabilmeleri sağlanacaktır.
Avukatlık ruhsatı, sicil, disiplin vb. konularla ilgili yazışma ve işlemlerin posta yerine paperless/kağıtsız olarak 5070 sayılı Kanuna uygun biçimde ve elektronik ortamda yapılmasına çok yakında bir zamanda başlanacaktır.
Avukatların vekaleti olmayan dosyalarla ilgili olarak elektronik ortamda inceleme yapmasıyla ilgili olarak UYAP Avukat Portalı’nda, uygulama nedeniyle yaşanan sorunların çözümü mevzuat değişikliği gerektirdiğinden konuya ilişkin mevzuat çalışmaları devam etmektedir.
UYAP bilirkişi portalı ile ilgili çalışmalar yürütülmekte olup, davaların uzamasına neden olan bilirkişi raporlarının gecikmesinin önlenmesi konusundaki çalışmalar devam etmektedir.
Noterden vekaletname çıkarılırken avukat olmayan kişilere veya yasaklı olan kişilere vekaletname çıkartılabilmesi mümkün olduğundan araç satış işlemlerinde olduğu gibi, noterden UYAP-UBAP sistemine bağlanılarak ilgili kişinin avukat olup olmadığı kontrol edilerek vekaletname çıkarılmasının ve vekaletnameyle UYAP sistemindeki kayıtlı dosyaların görüntülenebilmesinin sağlanması yönündeki çalışmalar devam etmektedir.
SEGBİS olarak adlandırılan UYAP Bilişim Sisteminde ses ve görüntünün aynı anda elektronik ortamda iletildiği, kaydedildiği ve saklandığı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle ilgili çalışmalar başlatılmış olup sistemde avukatların lehine olacak düzenlemelerin yapılması hususundaki çalışmalar devam etmektedir.
T.C. Adalet Bakanlığı nezdinde yapılan girişimler sonucu daha önce 03.082011 tarih, B.03.0.BİD.0.00.00.08/530/4665 sayılı Bakan oluru ile ücretlendirilen UYAP Avukat portalındaki dosya bilgileri ile diğer verilere ücretsiz olarak erişilmesi sağlanmıştır.
Avukatlar için özellikle icra dosyaları yönünden önemli olan borçlu Mernis, adres, trafik, tapu, SGK vb. bilgilerinin UYAP Avukat Portalı üzerinden ve ilgili olduğu dosyayla sınırlı olmak üzere görüntülenmesini sağlayacak sistemle ilgili çalışmaların testleri başarıyla sonuçlanmış, bu bağlamda sistemin çalışması nüfus ve adres bilgilerinin görüntülenmelerinin avukatlara açılmasıyla başlamıştır. Diğer sorgulamaların başlaması konusundaki çalışmalar ise son aşamaya gelmiştir. Bu sorgulamaların avukatların bürolarından UYAP aracılığıyla yapılmasına ilişkin taleplerimiz önceleri reddedilmiş, ancak daha sonra Adalet Bakanlığı dışındaki kurumların bu hizmeti sunmak için talep edecekleri ücretin ödenmesi halinde sistemin açılacağı ifade edilmiştir. TBB, barolar ve avukatların sorgulama sisteminin ücretsiz olması yönündeki talepleri ise hem ilgili kurumlarca, hem de Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından reddedilmiştir. O nedenle sorgulamaların pek çok meslektaşımızın talebi doğrultusunda ücret karşılığında yapılması hususu protokol hükmü haline getirilmiştir. Sorgulamalar için talep edilen ücretin fahişliği ise Bakanlığın her kademesinde ifade edilerek ücretin makul bir miktara indirilmesi talep edilmiştir. Bu konudaki görüşmeler devam etmekte olup önümüzdeki günlerde nimet/külfet dengesine uygun ve meslektaşlarımızı memnun edecek yeni bir düzenlemenin yapılmasının sağlanacağı umudundayız.
Bilgi ve takdirlerinize saygı ile sunulur.

Av.V.Ahsen Coşar
Türkiye Barolar Birliği Başkanı
Old 08-02-2012, 19:12   #46
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Barolar Birliğinin açıklamasından
Alıntı:
Bu sorgulamaların avukatların bürolarından UYAP aracılığıyla yapılmasına ilişkin taleplerimiz önceleri reddedilmiş, ancak daha sonra Adalet Bakanlığı dışındaki kurumların bu hizmeti sunmak için talep edecekleri ücretin ödenmesi halinde sistemin açılacağı ifade edilmiştir.

Ee ne demişler paranın açamayacağı kapı yoktur, paranın yüzü sıcaktır,…. Bi dakka yahu biz burada kar amaçlı bir özel sektör şirketinden değil kamu kurumlarından, adaletin hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesinden bahsediyoruz !!???

Anlaşılan bu Tapu idaresi, Nüfus idaresi,SGK gibi kamu kurumları avukatların Uyap üzerinden sistemlerine bağlanarak sorgulama yapmalarını baştan kabul etmemişler (babaların malı ya bu sistemler, yukarıda yazdığım gibi çoluk çocuklarının nafakalarından arttırdıkları birikimlerle ceplerinden kurmuşlar ya bu sistemleri) ancak barolar birliği paranın ucunu gösterince kerhen de olsa kabul etmişler.

Öyle paranın ucu dediysek ufak bir şey gelmesin aklınıza . Sorgulama başına 5 TL !(dosya başına değil sorgulama başına. Yani 3 borçlusu olan bir dosyada teorik olarak 12 ve üzeri sorgulama yapmanız gerekebilir).
Misal borçlunun Mernis adresini sorguladınız. Peşin Tirink 5 TL baro kartınızdan çekiliyor. Sorgu sonunda borçlunun Mernis adresi bulunamamıştır sonucuyla da karşılaşma ihtimaliniz mevcut. Peşin peşin söyleyeyim müessesemizde para iadesi kesinlikle söz konusu değildir.

Birinci soru neden ücretli? ikinci soru neden sorgu başına 5 TL , bunu kim hangi ölçütleri dikkate alarak belirledi. Örneğin neden 1 TL değil de 5 TL ? Benim dosyamda 1 defa Mernisi sorgulamam sonucu Nüfus idaresinin bilgisayarlarında, bilgi sistemlerinde 5 TL lik aşınma mı meydana geliyor. ?

Üçüncüsü bu sorgulamayı Uyap üzerinden büromdan yapmam avukat olarak sadece benim yararıma mı? Bu sayede icra dosyalarının daha etkin, hızlı ve daha az giderle sonuca ulaşması, kamunun yararına değil mi ? .Örneğin bir borçlunun Mernis adresini bilir ve oraya ödeme emri gönderirsem, geçersiz adreslere gereksiz ödeme emri çıkartılması, gereksiz yazışmalar yapılması, postacı ve icra memurlarının bu işlerle vakit kaybetmesi, iş yüklerini gereksiz artması önlenmiş olmaz mı ?

Akıllı bir kamu idaresinin biz avukatlara “bu sorgulamaları bürolarınızdan yapın,İcra dairelerini ve memurları bu işlerle meşgul etmeyin,Mernis adresini sorgulayıp o adrese tebligat çıkarttırın,iş yükü gereksiz artmasın. Bizim bu sistemleri kurmamızın asıl gayesi,para kazanmak değil, sistemin hızlandırılması, adalete kolay ,hızlı ve etkin bir şekilde ulaşılmasıdır.Yargının Hakim ve savcılarla birlikte en önemli ayağı siz avukatlarsınız .Bu sisteme sizi ne kadar çok dahil eder ve işleri bu sistem üzerinden yapmanızı sağlarsak, amacımıza o kadar ulaşmış , adalete ulaşmayı etkin,ucuz ve hızlı kılmış oluruz.Lütfen bu sistemi elverdiğince çok kullanın.” Demesi gerekmez mi ?
Old 09-02-2012, 09:57   #47
hukukav

Sanki muhteşem bir sistem yapmışlar da bir de üstüne para istiyorlar. Dakikada bir duran, her işimizi yarım bırakan, vezneler-kalemler önünde saatlerce bekleten, buluttan nem kapan bir ağ kurup, bütün sistemleri ona bağlayıp, bu ağın daha şimdiden yük kaldıramaması yüzünden tüm işlerimizi mahvettiği gerçeği ortadayken, bu yüke karşı para verin belki o zaman kullanmazsınız da ağ hafifler, şeklinde bir mantığa ne denebilir? Verilecek cevap bulamıyorum. Yine avukata, hep avukata...Bu ülkede kamu çalışanları ile özel çalışanlar aynı amaca hizmet edince, ezilen hep özeller yani avukatlar oluyor...hakiminden savcısına, mübaşirinden kalem personeline...Şimdi uyap bile avukata karşı
Old 09-02-2012, 10:48   #48
yaman

Mazeret dilekçelerimizi uyap üzerinden gönderirken evrak bölümünden diğer seçeneğini kullanabiliriz ki ben kullanıyorum. Haksız ve yasalara aykırı olarak neden 5 Tl ücret ödeyelim ki. Bu şekilde gönderdiğimiz mazeret dilekçelerinin red edilmesi veya kabul edilmemesi mevcut yasalar çercevesinde mümkün değildir.
Old 15-02-2012, 17:01   #49
Av. Musa TAÇYILDIZ

İcra Müdürlüklerinde,UYAP Sorgusundan 5 TL İşlem Ücreti Mahkemece İptal Edildi

İcra takip dosyalarından İcra Müdürlüklerinde UYAP sorguları nedeniyle hukuka aykırı olarak alınan 5 TL sorgu ücretinin iptaline ilişkin Ankara 4 İcra Mahkemesi’nin 2012/119 E., 2012/120 K. sayılı kararı ektedir.

Hukuka aykırı olarak alınan bu ücretlerin iptaline ilişkin ekteki mahkeme kararını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kararın alınmasını sağlayan Sn. Av. Tuğra Nuri Erol’a emekleri için teşekkür ederiz.

GEREKÇELI KARAR

T.C. ANKARA 4. İCRA HUKUK MAHKEMESi

Esas-KararNo: 2012l119 Esas – 20121120

İCRA DOSYA NO: 13. iCRA 2010/116075

KARAR TARIHI : 09 .02. 2012

Mahkememize yapılan şikayet başvurusunun dosya üzerinde yapılan incelemesi sonucunda,

Gereği düşünüldü,

@ekçesindeözet|e;müvekkil şirketin.alacağını.tahsilat amacıyla karşı taraf aleyhine Ankara 13. icra Dairesi’nin 2010/16075.sayılı dosyası icra takibi başlattıkları takibin kesinleştiğini, takip çerçevesinde borçlunun UYAP aracılığı ile işyeri bilgilerinin sorgulaması, TAKBIS sistemindeki taşınmaz kayıtlarının ve POLNET sistemi ile araç sorgulamasının.yapılarak haciz şerhi işlenmesini talep ettiklerini ancak talebin reddedildiğini belirterek söz konusu müdürlük kararının iptalini talep etmiştir.

Celbedilen takip dosyasının tetkikinde; alacaklısının AVEA iletişim Hizmetleri A.Ş olduğu, borçlusunun …….. olduğu, takibin-telefon borcuna istinaden yapıldığı anlaşılmıştır.

Dosya üzerinde yapılan inceleme neticesinde ; Alacaklı vekilinin araç, gayrimenkul, SGK’ dan çalıştığı işyeri ve adres bilgilerinin sorgulanması talebi icra dairesince red edilmiştir.

İİK nun ’78,79,8b ve 85/l maddelerinde alacaklı tarafın talebi halinde İcra 4.Dairesinin haciz yapma mecburiyeti vardır. İcra dairesi kanunun kendisine yüklediği görevi, Adalet Bakanlığı ile Barolar Birliği arasında yapılan protokolü gerekçe göstererek bertaraf edemez.

Kaldıki anılan protokolde sorgulamanın mutlaka alacaklı vekilince yapılacağı da belirtilmemiştir. Fiilen uygulanan ücret tarifesinin yüksek olması da dikkate alındığnda kanundan kaynaklanmayan aşırı ücret yükünün takibin taraflarına yüklenmesi düşünülemez.

Ayrıca müştekinin dilekçesine eklediği bilgisayar ekran görüntülerine. göre MERNiS hariç diğerkurumlardan henüz sorgulama yapmak mümkün değildir. Bu nedenle şikayet yerinde görülerek aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere Şikayetin Kabulüne,

Ankara 13. icra Müdürlügü’ nün 2010/16075 esas sayılı dosyasındaki 0610212012 tarihli kararının iptaline,

Şikayet konusu memur hatasından kaynaklandığndan HK l3ld maddesi uyarlnca alınan 34,30 TL harcın Müştekiye iadesine, Artan gider avansının talep edilmesi halinde yatırana iadesine, Yargılama giderlerinin müşteki üzerinde bırakılmasına dair dosya üzerinde yapılan inceleme ile işin mahiyeti gereği kesin olarak karar verildi.
Old 16-02-2012, 01:00   #50
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
İcra Müdürlüklerinde,UYAP Sorgusundan 5 TL İşlem Ücreti Mahkemece İptal Edildi

İcra takip dosyalarından İcra Müdürlüklerinde UYAP sorguları nedeniyle hukuka aykırı olarak alınan 5 TL sorgu ücretinin iptaline ilişkin Ankara 4 İcra Mahkemesi’nin 2012/119 E., 2012/120 K. sayılı kararı ektedir.

Hukuka aykırı olarak alınan bu ücretlerin iptaline ilişkin ekteki mahkeme kararını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kararın alınmasını sağlayan Sn. Av. Tuğra Nuri Erol’a emekleri için teşekkür ederiz.

GEREKÇELI KARAR

T.C. ANKARA 4. İCRA HUKUK MAHKEMESi

Esas-KararNo: 2012l119 Esas – 20121120

İCRA DOSYA NO: 13. iCRA 2010/116075

KARAR TARIHI : 09 .02. 2012

Mahkememize yapılan şikayet başvurusunun dosya üzerinde yapılan incelemesi sonucunda,

Gereği düşünüldü,

@ekçesindeözet|e;müvekkil şirketin.alacağını.tahsilat amacıyla karşı taraf aleyhine Ankara 13. icra Dairesi’nin 2010/16075.sayılı dosyası icra takibi başlattıkları takibin kesinleştiğini, takip çerçevesinde borçlunun UYAP aracılığı ile işyeri bilgilerinin sorgulaması, TAKBIS sistemindeki taşınmaz kayıtlarının ve POLNET sistemi ile araç sorgulamasının.yapılarak haciz şerhi işlenmesini talep ettiklerini ancak talebin reddedildiğini belirterek söz konusu müdürlük kararının iptalini talep etmiştir.

Celbedilen takip dosyasının tetkikinde; alacaklısının AVEA iletişim Hizmetleri A.Ş olduğu, borçlusunun …….. olduğu, takibin-telefon borcuna istinaden yapıldığı anlaşılmıştır.

Dosya üzerinde yapılan inceleme neticesinde ; Alacaklı vekilinin araç, gayrimenkul, SGK’ dan çalıştığı işyeri ve adres bilgilerinin sorgulanması talebi icra dairesince red edilmiştir.

İİK nun ’78,79,8b ve 85/l maddelerinde alacaklı tarafın talebi halinde İcra 4.Dairesinin haciz yapma mecburiyeti vardır. İcra dairesi kanunun kendisine yüklediği görevi, Adalet Bakanlığı ile Barolar Birliği arasında yapılan protokolü gerekçe göstererek bertaraf edemez.

Kaldıki anılan protokolde sorgulamanın mutlaka alacaklı vekilince yapılacağı da belirtilmemiştir. Fiilen uygulanan ücret tarifesinin yüksek olması da dikkate alındığnda kanundan kaynaklanmayan aşırı ücret yükünün takibin taraflarına yüklenmesi düşünülemez.

Ayrıca müştekinin dilekçesine eklediği bilgisayar ekran görüntülerine. göre MERNiS hariç diğerkurumlardan henüz sorgulama yapmak mümkün değildir. Bu nedenle şikayet yerinde görülerek aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere Şikayetin Kabulüne,

Ankara 13. icra Müdürlügü’ nün 2010/16075 esas sayılı dosyasındaki 0610212012 tarihli kararının iptaline,

Şikayet konusu memur hatasından kaynaklandığndan HK l3ld maddesi uyarlnca alınan 34,30 TL harcın Müştekiye iadesine, Artan gider avansının talep edilmesi halinde yatırana iadesine, Yargılama giderlerinin müşteki üzerinde bırakılmasına dair dosya üzerinde yapılan inceleme ile işin mahiyeti gereği kesin olarak karar verildi.

Bakalım bu kararı Ankara 2. İcra takacak mı?
"İcra Dairesi'nin asli görevi haciz yapmak, mahcuzu satmaktır.
Adres araştırması yapmak, takbis polnet araştırması yapmak İcra Dairesi'nin görevi değildir", diyerek talebi reddetmişler.
Old 07-03-2012, 15:31   #52
begum_marmara

İki gün önce gittiğim Kadıköy İcra Dairesinde kocaman puntolarla artık Uyap'tan sorgulamaların ''avukatlar tarafından yapılacağını'' ,sorgulama istenmemesini belirten bir yazı asıldığını gördüm.Sorduğum memur, kendilerine sorgu yapılmamasına yönelik Adalet Bakanlığından yazı geldiğini söyledi.Her yerden arattırdım daha bir yazıya rastlamadım,bu konuda bilgisi olan var mı?
Old 07-03-2012, 17:43   #53
oguzhand0

Begüm Hanım; lafı dolandırmadan söyleyeyim; o yazı yalan (:

TBB' nin bu husustaki açıklaması için:

http://www.barobirlik.org.tr/Detay.a...2008&Tip=Haber

Saygılarımla
Old 07-03-2012, 18:56   #54
Av. İlknur Sezgin Temel

Alıntı:
Yazan yaman
Mazeret dilekçelerimizi uyap üzerinden gönderirken evrak bölümünden diğer seçeneğini kullanabiliriz ki ben kullanıyorum. Haksız ve yasalara aykırı olarak neden 5 Tl ücret ödeyelim ki. Bu şekilde gönderdiğimiz mazeret dilekçelerinin red edilmesi veya kabul edilmemesi mevcut yasalar çercevesinde mümkün değildir.

Benim bir davamda, duruşma tarihini UYAP'tan öğreneceğim beyanıma rağmen masraf verilmediğinden mazeretin reddine, dosyanın işlemden kaldırılmasına yönlü karar verilmişti.
Old 08-03-2012, 16:08   #55
Av.Hukuki

Avukatların adliyelere girişi paralı olmalı çünkü adliyede para kazanıyorlar.Her giren avukata bir adımsayar takıp adımbaşı para alınmalıdır.Mümkünse peşine adam takıp verdiği selam başına 10 TL.aldığı selam başına 20 TL.para alınmalıdır.Avukattan alınmayacak da kimden alınacak değilmi?
Old 13-03-2012, 14:19   #56
Av. Ceyhun Doğan Küçükçil

Avukat Portal'a Eklenen Yenilikler

İcra Dosyaları için Borçluya ait SGK Kamu, SSK, Bağkur Çalışan/Emekli bilgileri ve İşyeri, Yönetici/Ortak/İşveren bilgilerini Tüm Dosyalarım ---> Borçlu Bilgileri menüsünden 2 TL hizmet bedeli karşılığında sorgulayabilirsiniz.
Borçluya ait Mernis kimlik ve adres bilgilerini 2 TL hizmet bedeli karşılığında sorgulayabilirsiniz.
Barokart bakiyenizi ve Ön Ödemeli Avukat Portal Bakiyenizi Ücretlendirme - Mevcut Bakiyelerim menüsü altında görebilirsiniz.
Old 13-03-2012, 14:57   #57
Av. İlknur Sezgin Temel

Uyap avukat portala girmek mümkün değil, gün boyunca yaptığım denemelerde e-imza'ladıktan sonra başa dönüp uyap anasayfası açılıyor.
Sizler girebiliyor musunuz?
Old 13-03-2012, 14:58   #58
turbo

Aynı şekilde, benim de öyle. Sanırım sistemde bir sorun var
Old 13-03-2012, 15:03   #59
Mücahit SARIGÜZEL

Poartala giremediğiniz zaman farklı tarayıcılardan deneyin chrome gibi artı avukat portalına giriş için bir kaç alternatif var e devlet üzerinden girme ubap üzerinden girme gibi alternatifleri deneyebilirsiniz
Old 13-03-2012, 16:34   #60
av.eduss

portal açıldı ücretler 2 TL ye düşmüş ama mazeret hala 5 TL
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi