Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlar Niçin İş Bırakma Protestosu yapmıyor?

Yanıt
Old 19-04-2012, 09:26   #1
Av.Mikail Altintas

Varsayılan Avukatlar Niçin İş Bırakma Protestosu yapmıyor?

Gaziantepte bir doktorumuz görevi dolaysıyla katledildi. Allah rahmet eylesin. Sağlık çalışanları doktorlarımız acil bölümleri dışında bu vahim olayı protesto için bir gün iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdular. Dayanışmaya bakarmısınız.Peki biz avukatlar olarak ne zaman herhangi bir meslektaşımızın öldürülmesi olayında protesto edip iş bırakma eyleminde bulunacağız. Daha yeni Afyonda bir meslektaş abimiz görevi dolaysıyla katledilmedi mi? Suçu nedir ? Müvekkilin haklarını savunmak ona yardımcı olmak. Bu ve bunun gibi kaçtane meslektaşımız görevi dolaysıyla katledildi.Peki Türkiyeyi ayağa kaldırabildik mi? Hayır? Bir iki basın açıklaması o kadarcık mı? Duyarlı değiliz maalesef.... Allah hepimizin yardımcısı olsun....
Old 19-04-2012, 11:49   #2
cizre

kesinlikle haklısınız. bu konuda çağrı yapmak TBB nin görevidir diye düşünüyorum. Tabipler birliği bu konuda çok etkin mesela. Meslektaşlarına sahip çıkıyor. Ama sorumluluğu TBB'ye atmak da işin kolay yanı. Duyarsızız galiba...
Old 19-04-2012, 12:13   #3
Av.Buğcan Çankaya

Avukatlar serbest çalıştıkları için iş bırakma eylemi yapmıyor bana göre. Doktorluktan farklı bir konumdayız.

Diğer yandan iş bırakma eylemi yapmamız durumunda sanırım "sadece süreli işler yapılacak" gibi bir ibare çıkıcaktır. Duruşmalara mazaret verirken ne tür bir mazeret vereceğiz? İş bırakma protestosu nedeniyle duruşmaya katılamıyorum? Bence bizim mesleğimizde bu protestonun vücud bulması oldukça zor. Diğer yandan zaten birlik sağlanamaz. Takdir edersiniz ki, herkes çalıştığı kadar para kazanabiliyor bu meslekte, bahse konu doktorların bir çoğu aylık ücret karşılığı çalışan kişiler.
Old 19-04-2012, 12:45   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Mikail Altintaş
Peki Türkiyeyi ayağa kaldırabildik mi?

Avukatlar vekaleten çalıştıkları için avukatların iş bırakma eylemi "başkasının işini bırakma eylemi" anlamına gelir. Doktorların eylemi de benzer bir sakınca taşımaktadır.

Meslek uğruna yaşamını yitiren meslektaşlarımızın anısına yapılacak en iyi şey "avukat ile müvekkili özdeşleştirmenin yanlışlığı" konusunda kamuoyu oluşturmaktır.

Bu konuda önce avukatlar kendilerini geliştirmeli diye düşünüyorum. Öncelikle avukatlar kendilerini kendi müvekkilleriyle özdeşleştirmemeyi öğrenmelidir. Daha sonra avukatlar karşı taraf vekilini karşı tarafla özdeşleştirmemeyi öğrenmelidir.

İkinci aşamada avukatlar bu öğrendiklerini müvekkillerine öğretmelidir.

Üçüncü aşamada açık oturumlarda, makalelerde bu konu işlenerek kamu oyu aydınlatılmalıdır.

Böylelikle dördüncü aşama kendiliğinden gelecektir umudundayım.

Türkiye'yi ayağa kaldırmaktansa ayağa kalkanlara ne yapmamaları gerektiğini öğretmek daha doğru olur kanısındayım.

Saygılarımla

Meraklısına Gözlem:
Doktorların İzmir'deki protesto eylemine tanık oldum. Beyaz önlüklü kalabalık ile öldürülen doktor arasında elbette mesleki ve duygusal bir bağ vardı. Ama eylem ile olay arasında bağ kurmak zor oldu. Çünkü protestonun muhatabı yoktu.

Eylemin konusu olan doktorun öldürülmesi olayı, diğer hepsinde olduğu gibi, bireysel bir yanlışlıktan ibarettir. "Doktorları öldürmek lazım" diyen bir düşünce akımı yoktur; doktorları öldürmek isteyen bir topluluk yoktur. Dolayısıyla protestonun muhatabı yoktur.

Eylemcilerin yaptığı açıklamaya göre "Mevcut sağlık sistemindeki sorunların kaynağının sağlık emekçileri olmadığını tekrar anlatmak için" protesto gösterileri yapılmıştır. O halde protestonun nedeni ve amacı ölüm olayı değildir. Ya nedir? "Mevcut sağlık sistemindeki sorunların kaynağının sağlık emekçileri olmadığını tekrar anlatmak"tır. Protesto eylemini izlediğim halde ben "mevcut sorunların kaynağı" hakkında yeni bir fikir sahibi olamadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi